ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,221 έως 23,235 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    antleft στις #412539

    antleft wrote:

    giannhs.xania wrote:
    καλημερα! ALTAIR_LUSSO εχεις δικιο οτι και να λες!! αλλα τι να κανω που δεν εφεραν φετος εδω τα RC32 που ειναι το φυσιγγι μου! δοκιμασα στα γρηγορα γιατι δεν ειχα χρονο 3-4 κουτακια απο αλλα ελαφρα 30-32 και εφαγα πιτα..ολα τα πουλια ζωντανα,και το θεμα ειναι οτι αμα πεσει ζωντανη η τσιχλα την χανω γιατι δεν εχω σκυλο..δοκιμασα απο σποντα 50 φυσιγγια πυρκαλ super νουμερο 9 και επαθα πλακα…πηγα στο μαγαζι ειχε αλλα 7 κουτακια και τα πηρα ολα.. μου τα αφησε 7,5 ευρω το κουτακι..του ειπα θα ξαναφερεις και μου ειπε εκλεισε η πυρκαλ και δεν ξαναφερνω..ψαχνω απο τωρα Αθηνα μπας και βρω 500 φυσιγγια για του χρονου..συνολο επαιξα 225 φυσιγγια απο αυτα σε 4 εξοδους προς το τελος της σεζον και πηρα στο χερι 90 τσιχλοκοτσυφα..απο αυτες τα 90 αντε να επεσαν 7-10 ζωντανα..και αυτα που ηταν ζωντανα ηταν τετοιο το σοκ που ειχαν που δεν κουνουσαν…επαθα πλακα ασε δεν το περιμενα..βλεπω τα βιντεο σου με την καμερα πραγματικα πολυ ωραια..εψαξα και εγω για την καμερα την ιδια αλλα ειναι τοσο ακριβη οσο ειδα 600 δολλαρια???? πες μου αν μπορουμε να την βρουμε φθηνοτερα γιατι με ενδιαφερει..

    Δοκιμασε τα nsi ok, 30γραμμαριων και πολυ γρηγορα. η τιμη τους ειναι 6.20

    οντος και εγω τα οκ παιζω αλλα με δικανο τα δοκημασα και με την καραμπηνα και τις πευταναι λιγο ελαφρια(συστημα αδρανιας) αλλα με το δικανακι τις τσιχλες τις θεριζαι.

    ΘΑ ΚΥΝΗΓΩ ΚΑΙ ΘΑ ΓΛΕΝΤΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΨΥΧΗΣΩ
    ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΤΟΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΩ

    Εγω με την καραμπινα τα ριχνω και ειναι και αδρανιας και η δικια μου αλλα δουλευουν μια χαρα. Πτοτιμω τα ελαφρια φυσιγγια παντα.


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #412542

    καλημερα! ALTAIR_LUSSO εχεις δικιο οτι και να λες!! αλλα τι να κανω που δεν εφεραν φετος εδω τα RC32 που ειναι το φυσιγγι μου! δοκιμασα στα γρηγορα γιατι δεν ειχα χρονο 3-4 κουτακια απο αλλα ελαφρα 30-32 και εφαγα πιτα..ολα τα πουλια ζωντανα,και το θεμα ειναι οτι αμα πεσει ζωντανη η τσιχλα την χανω γιατι δεν εχω σκυλο..δοκιμασα απο σποντα 50 φυσιγγια πυρκαλ super νουμερο 9 και επαθα πλακα…πηγα στο μαγαζι ειχε αλλα 7 κουτακια και τα πηρα ολα.. μου τα αφησε 7,5 ευρω το κουτακι..του ειπα θα ξαναφερεις και μου ειπε εκλεισε η πυρκαλ και δεν ξαναφερνω..ψαχνω απο τωρα Αθηνα μπας και βρω 500 φυσιγγια για του χρονου..συνολο επαιξα 225 φυσιγγια απο αυτα σε 4 εξοδους προς το τελος της σεζον και πηρα στο χερι 90 τσιχλοκοτσυφα..απο αυτες τα 90 αντε να επεσαν 7-10 ζωντανα..και αυτα που ηταν ζωντανα ηταν τετοιο το σοκ που ειχαν που δεν κουνουσαν…επαθα πλακα ασε δεν το περιμενα..βλεπω τα βιντεο σου με την καμερα πραγματικα πολυ ωραια..εψαξα και εγω για την καμερα την ιδια αλλα ειναι τοσο ακριβη οσο ειδα 600 δολλαρια???? πες μου αν μπορουμε να την βρουμε φθηνοτερα γιατι με ενδιαφερει..

    Καλημέρα Γιάννη,

    Τα Super είναι εξαιρετικά φυσίγγια και τα χρησιμοποιώ στο κυνήγι των υδροβίων τα τελευταία 2 χρόνια, με όλους τους καιρούς. Τα “ξεραίνουν” τα πουλιά σε όλες τις αποστάσεις, αλλά για τσίχλα είναι παραπάνω από υπερβολή. Επειδή με προβλημάτισες με αυτό που λες ότι σου ανέφερε ο μαγαζάτορας, πήρα πριν λίγο τηλέφωνο τον υπεύθυνο που λειτουργεί το πρατήριο της Πυρκάλ και μου είπε ότι τόσο το πρατήριο, όσο και η εταιρία λειτουργούν κανονικά. Προσπάθησε για την τσίχλα να βρεις το μαύρο φυσίγγι της Πυρκάλ στα 32γρ και θα με θυμηθείς. Το όνομα του είναι Πυρκάλ (το ομώνυμο), δεν έχει δηλαδή κάποιο λογότυπο όπως τα Super, Artemis και Derbi. Πάρε τηλέφωνο στο πρατήριο της ΠΥΡΚΑΛ και ρώτα τους να σου πουν σε ποια μαγαζιά στέλνουν φυσίγγια στα Χανιά.

    Όσο για την κάμερα, που ρωτάς, δυστυχώς ο Αμερικάνος την ανέβασε πολύ τελευταία και όντως την πήγε 600$. Εγώ πρόλαβα και την πήρα στην παλιά τιμή, περίπου 200$ φθηνότερα. Για πιο φθηνά δεν έχω κάτι υπόψην, δοκίμασε να του στείλεις ένα mail και να του ζητήσεις κάποια καλή έκπτωση, ποτέ δεν ξέρεις. Πρέπει όμως να βρεις άνθρωπο να στην φέρει από Αμερική, γιατί ηλεκτρονικές συσκευές σε τέτοια ποσά δεν έχουν τύχη να περάσουν ελεύθερα από το τελωνείο. Θα βρεις έναν που θα πάει για κάποιο λόγο Αμερική, θα του ζητήσεις την διεύθυνση που θα μείνει και θα αγοράσεις την κάμερα ηλεκτρονικά (από το site) βάζοντας διεύθυνση αποστολής, την διεύθυνση που θα διαμείνει ο άνθρωπος σου. Θα του πάει σε 3 μέρες, εγώ έτσι έκανα. Μπορείς να το κάνεις και για Καναδά αλλά ο Καναδάς έχει κάνα 100στάρι δολλάρια τελωνείο για αποστολές από U.S.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    q10gr8 στις #412595

    Τελευταία μέρα σε ένα ακόμη καρτέρι .Όσο περνάει η ώρα και η μέρα δίνει την θέση της στη νύχτα με πιάνει μια μελαγχολία . Παίρνω μια βαθιά ανάσα…και κοιτάζω τα αστέρια…το φεγγάρι. Προσπαθώ να διακρίνω μια γνώριμη φιγούρα στον ουρανό που όσο πάει σκοτεινιάζει όλο και περισσότερο . Πάει ,πέρασε και αυτή η κυνηγητική περίοδος. Κακή η καλή δεν έχει σημασία . Νοιώθω σαν να μου πήραν κάτι από μέσα μου . Σαν να τελείωσε ένα ακόμη όμορφο ταξίδι . Αλλά όλη η ζωή μας ένα ταξίδι δεν είναι ; Έτσι είναι και το κυνήγι. Ένα ταξίδι με πολλές στάσεις……κάθε στάση μια λύπη μια χαρά…..και στο τέλος της διαδρομής…ο ταξιδιώτης είναι πλούσιος αν σ’όλο το ταξίδι δεν έχασε τον εαυτό του…αν σ’όλο το ταξίδι δεν περίμενε το τέλος αλλά απολάμβανε τη διαδρομή!

    ΖΩ Σ’ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ “ΝΤΑΒΑΝΤΖΗΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΥΒΕΡΝΑΝ ΚΑΡΙΟΛΙΑ ”
    Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον.

    Ρε φιλε τι να πω….Ο Στρατης Μυριβηλης δεν θα τα ελεγε πιο λυρικα….Και κυνηγος να μην ημουν τωρα θα γινομουν…
    Εγω και ο πατερας μου πηγαμε και εμεις τελευταια εξοδο στα Μεγαρα…Καθαρισαμε και 2 τσαντες πουλια τα οποια ειναι τωρα πλεον καθαρισμενα και μαριναρισμενα στην καταψυξη… Κρατησα και μερικες με τα πουπουλα για εκμαθηση του Αλφι…
    172 και σημερα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #412598

    Ρε φιλε τι να πω….Ο Στρατης Μυριβηλης δεν θα τα ελεγε πιο λυρικα….Και κυνηγος να μην ημουν τωρα θα γινομουν… Εγω και ο πατερας μου πηγαμε και εμεις τελευταια εξοδο στα Μεγαρα…Καθαρισαμε και 2 τσαντες πουλια τα οποια ειναι τωρα πλεον καθαρισμενα και μαριναρισμενα στην καταψυξη… Κρατησα και μερικες με τα πουπουλα για εκμαθηση του Αλφι… 172 και σημερα!!!

     

    και του χρονου φιλαρακι πρωτα ο Θεος να ειμαστε καλα ολοι και παλι να ξεχυθουμε στα αγαπημενα μας κυνηγοτοπια 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #412601

    Καλο απογευμα!  ATLAIR_LUSSO δεν ειναι απλα υπερβολη τα SUPER στην τσιχλα αλλα ειναι μεγαλη τρελα..πηρα και εγω τηλεφωνο σημερα και μου ειπαν τα ιδια οτι λειτουργει κανονικα..δεν πηρα την ιδια την πυρκαλ αλλα μεγαλο κυνηγετικο μαγαζι της Αθηνας που εχει πυρκαλ..αυτος που μου το ειπε εδω ειναι ο αντιπροσωπος της πυρκαλ στα Χανια!  μακαρι να μην κλεισει γιατι πιστευω οτι εβγαζε τιμια φυσιγγια..θα δοκιμασω το μαυρο πυρκαλ  του χρονου..το ξερω σαν φυσιγγι αλλα δεν το εχω δοκιμασει ποτε.σε ευχαριστω για τις πληροφοριες παντως οσον αφορα και την καμερα..

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #412604

    ο ταξιδιώτης είναι πλούσιος αν σ’όλο το ταξίδι δεν έχασε τον εαυτό του…αν σ’όλο το ταξίδι δεν περίμενε το τέλος αλλά απολάμβανε τη διαδρομή!

    Γεια σου φιλαράκι….

    Παίρνω μερικά αποσπάσματα απο κάποιον που έλεγε ωραία πράγματα για το ταξίδι  …..

    Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,
    να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος,
    γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις…………………………………….

     

    Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
    Το φθάσιμον εκεί είν’ ο προορισμός σου.
    Aλλά μη βιάζεις το ταξείδι διόλου.
    Καλλίτερα χρόνια πολλά να διαρκέσει·
    και γέρος πια ν’ αράξεις στο νησί,
    πλούσιος με όσα κέρδισες στον δρόμο,
    μη προσδοκώντας πλούτη να σε δώσει η Ιθάκη………………..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #412611

    herbi και antleft δεν ειχα χρονο να κανω δοκιμες φετος..θα δοκιμαζα και τα OK τα ειχα στο μυαλο μου αλλα βρηκα τα πυρκαλ εμεναν  μερικες μερες κυνηγιου και ειπα να συνεχισω με αυτα..παντως τα 30γρ που εχουν τα ΟΚ ειναι οτι πρεπει για την τσιχλα..κανονιστε μιας και βλεπω οτι ειστε Χανιωτες να παμε καμια μερα σκοπευτηριο για  sporting που ειναι πολυ κοντα στις συνθηκες κυνηγιου..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #412616

    herbi και antleft δεν ειχα χρονο να κανω δοκιμες φετος..θα δοκιμαζα και τα OK τα ειχα στο μυαλο μου αλλα βρηκα τα πυρκαλ εμεναν μερικες μερες κυνηγιου και ειπα να συνεχισω με αυτα..παντως τα 30γρ που εχουν τα ΟΚ ειναι οτι πρεπει για την τσιχλα..κανονιστε μιας και βλεπω οτι ειστε Χανιωτες να παμε καμια μερα σκοπευτηριο για sporting που ειναι πολυ κοντα στις συνθηκες κυνηγιου..

     

    για σκοπευτιριο οποτε θελεται οντος υπαρχει πολυ και καλη παρεα απο εδω μεσα και μαζεβομασται πανω αλλα μετα πρεπει να περασουμαι και απο το καφενειο για τσικουδιες γιατη ο στελιος ολα καφε πηνη και δεν κανει. 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #412630

    giannhs.xania wrote:
    herbi και antleft δεν ειχα χρονο να κανω δοκιμες φετος..θα δοκιμαζα και τα OK τα ειχα στο μυαλο μου αλλα βρηκα τα πυρκαλ εμεναν μερικες μερες κυνηγιου και ειπα να συνεχισω με αυτα..παντως τα 30γρ που εχουν τα ΟΚ ειναι οτι πρεπει για την τσιχλα..κανονιστε μιας και βλεπω οτι ειστε Χανιωτες να παμε καμια μερα σκοπευτηριο για sporting που ειναι πολυ κοντα στις συνθηκες κυνηγιου..

    για σκοπευτιριο οποτε θελεται οντος υπαρχει πολυ και καλη παρεα απο εδω μεσα και μαζεβομασται πανω αλλα μετα πρεπει να περασουμαι και απο το καφενειο για τσικουδιες γιατη ο στελιος ολα καφε πηνη και δεν κανει.

    ΘΑ ΚΥΝΗΓΩ ΚΑΙ ΘΑ ΓΛΕΝΤΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΨΥΧΗΣΩ
    ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΤΟΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΩ

    Aμα δει τι του γραψες, θα σου κοψει τη καλημερα 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    antleft στις #412659

    giannhs.xania victz και herbi οποτε θελετε να κανονισομε να βρεθουμε και ας ποιουμε και καμια τσικουδια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    411
    Menios στις #412666

    Η χθεσινή  μέρα μας βρήκε με την παρέα  στο βουνό για το τελευταίο ολοήμερο για φέτος …  Η μέρα ήταν γεμάτη… Πρωινή βροχή που μας άλλαξε σχέδια και προορισμό , περπατητό σε δυό τρία σημεία πέριξ της Θήβας, μεσημεριανό στο βουνό, κάψαμε τα λιόκλαρα από δυό κτήματα για να ζεσταθούμε..!!!. Η μέρα μας έκλεισε με το καλύτερο απογευματινό για φέτος…

    Το ¨γεγονός¨ της ημέρας πήραν η πτώση του μικρού  επανιέλ που είχαμε μαζί μας σε πηγάδι με νερό βάθους 7-8 μέτρων !!!! Εκεί τα χρειαστήκαμε κανονικά … Ευτυχώς η ψύχραιμη αντίδραση μας και η ύπαρξη ενός 10μετρου σκοινιού με το οποίο κάναμε θηλιά και ψαρέψαμε τον Μάνι από το πόδι έσωσε την κατάσταση στο τσακ… Το σκυλάκι ανασύρθηκε χωρίς γρατζουνιά και μάλιστα βελτιωμένο, μιας και στο απογευματινό δεν έχασε τσίχλα !!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #412667

    αν τα χρειαστηκαμε λεει !!!αγιο ειχαμε!αφου δεν πεσαμε και εμεις μεσα![διονυση  . . εμεις ξεκινησαμε το ψαρεμα απο χθες!!!]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    666
    STAVROS GHANIA στις #412713

    giannhs.xania victz και herbi οποτε θελετε να κανονισομε να βρεθουμε και ας ποιουμε και καμια τσικουδια!

    τι ωραιοι που εισαστε ρε απο το σκοπευτηριο που ειπατε για να πατε στις τσικουδιες καταληξατε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #412734

    antleft wrote:
    giannhs.xania victz και herbi οποτε θελετε να κανονισομε να βρεθουμε και ας ποιουμε και καμια τσικουδια!

    τι ωραιοι που εισαστε ρε απο το σκοπευτηριο που ειπατε για να πατε στις τσικουδιες καταληξατε

     

    και στο τελος με πονοκεφαλο 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    antleft στις #412740

    antleft wrote:
    giannhs.xania victz και herbi οποτε θελετε να κανονισομε να βρεθουμε και ας ποιουμε και καμια τσικουδια!

    τι ωραιοι που εισαστε ρε απο το σκοπευτηριο που ειπατε για να πατε στις τσικουδιες καταληξατε

    Ελα και συ. Τσικουδια αν θελεις πινεις…αλλιος καφεδακι!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,221 έως 23,235 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων