ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,251 έως 23,265 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #413149

    καλο απογευμα! σημερα ειχα παει παλι για χορτα..σε μια διαδρομη 1 χιλιομετρο δεξια και αριστερα του δρομου, οπως πηγαινα με το μηχανακι ειχαν σηκωθει πανω απο 30 τσιχλες…λεω λες να επεσαν..σταματαω και πεταω μια πετρα σε μια χαρουπια δασωμενη,και εγινε χαμος επι 5 λεπτα εφευγαν τσιχλες…10 μερες το Μαρτη πρεπει να μας τις δωσουν..μονο για τσιχλα…η τσιχλα δεν αναπαραγετε εδω,περα απο κατι ελαχιστους αριθμους στην Βορεια Ελλαδα..δεν εχουμε συλλογους? γιατι δεν διεκδικουν κατι? ολο μας κοβουν..10 μερες για τσιχλα το Μαρτιο! εχουμε δυναμη οι κυνηγοι και πρεπει να διεκδησουμε πραγματα τα οποια ειναι λογικα..εκτος απο ολα τα αλλα αυτο θα κανει καλο και στην οικονομια της χωρας..θα κινηθει χρημα,φυσσιγια,βενζινες,ταβερνες κ.τ.λ…

    αυτο λες εσυ φιλε μου εδω καθε χρονο βγαινει βρωμα οτι θα κοψουν και το φεβρουαριο και τελευταια στιγμη τον δινουνε.προκειται για μαλακες.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #413163

    εδω βλεπω κυνηγανε φασσες καλοκαιρι,σχεδον ολο το χρονο σε πολιτισμενα κρατη οπως  η Αγγλια που ειναι 100 χρονια μπροστα απο μας σε θηραματικη πολιτικη..και σε εμας θα κοψουν τον φλεβαρη???? μα καλα η κυνηγετικη συνομοσποδια Ελλαδας (ΚΣΕ) κανει τιποτα η για τα ματια του κοσμου ειναι? 10 μερες το Μαρτη για την τσιχλα και ΦΑΣΣΑ αν υπηρχε κρατος θα το εδιναν με κλειστα ματια μονο οφελη θα εχει για ολους,χωρις να γινετε ζημια στην τσιχλα,γιατι η τσιχλα ειναι περαστικη απο εδω φωλεωποιει αλλου..ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΑΣΣΣΑ  ειναι επιβλαβες σε αλλα κρατη,προηγμενα κυνηγετικα..εδω μαλλον την θεωρουν οι ΑΣΧΕΤΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑΝΕ (οχι μονο τωρα αλλα διαχρονικα)  ειδος προς εξαφανιση,με πληθυσμο μονο στην Αγγλια 19 εκατομμυρια…συγνωμη που θα το πω δεν ξερω αν θιγω καποιους εδω μεσα αλλα νομιζω οτι οι συνδικαλιστες του κυνηγιου ειναι για τα ματια του κοσμου και μονο..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #413177

    Δεν ειναι για τα ματια του κοσμου οι συνδικαλιστες φιλε μου,για τον @@@τσο ειναι,μονο  να αυξανουν τα τελη και να κανουν  τις  κλαμμενες χηρες  για τον αγωνα που δινουν για μας.Εφυγε ο αειμνηστος Παπασπυρου  απο προεδρος της ΚΣΕ και εχουμε τοσα χρονια  αμανατι τον PROEDROS KSE Παπαδοδημα,ιδια συμβουλια στις ομοσπονδιες ,τα ιδια μουτρα να αλλαζουν ρολους,αλλα μεχρι εκει.Αλλα αυτα ειναι πονεμενη ιστορια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #413181

    παιδια, μπηκε η ανοιξη. ας αφησουμε τα πουλια και τα αλλα θηραματα να ζευγαρωσουν.

    δεν χαλασε ο κοσμος για 10 μερες κυνηγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #413244

    Κατά την άποψή μου ,(όπως και κάποιος συνάδελφος σε κάποια ανάρτηση ανέφερε ότι κοντά στην λήξη της περιόδου,θήρευσε τσίχλα

    που είχε σχηματοποιημένο αυγό μέσα της)καλά είναι να είμαστε πιό ρεαλιστές και με βάση τις επιστημονικές μελέτες να κινούμαστε

    και να ασκούμε το κυνήγι.Μπορεί τα πουλιά να φωλεοποιούν σε Βόρειες χώρες αλλά πιθανόν το ζευγάρωμα να ξεκινά από τη χώρα μας ή καθ΄οδόν για τους τόπους φωλεοποίησης.Ας σεβαστούμε αυτή τους την ανάγκη(για δικό μας όφελος στο τέλος) μιας και

    αυτά σαν ζώντες οργανισμοί έχουν ανάγκη από ηρεμία για να ζευγαρώσουν απερίσπαστα και ας ελπίσουμε ότι η επόμενη χρονιά θα

    είναι πιό πλούσια σε πουλιά.Όσον αφορά για τη διάρκεια της κυνηγετικής περιόδου τη θέση μου την έχω ξαναπεί, ουτέ ώρα λιγότερη από ότι είναι σήμερα,ως εδώ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #413285

    οντως τις τελευταιες μερες εχουν εμφανιστει πολλα πουλια οπως επισης και μερικοι βλαμενοι που τα τουφεκανε ακομα. χθες ακουστηκαν καμια 15αρια τουφεκιες νωρις το απογευμα και αλλη μια πολυ αργοτερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #413313

    Ελα    τελείωσε το κυνήγι .Τώρα  ακούστε τα πουλάκια  και απολαύστε τα ……http://www.youtube.com/watch?v=fWSyv_E8Pxc

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #413317

    Ελα τελείωσε το κυνήγι .Τώρα ακούστε τα πουλάκια και απολαύστε τα ……http://www.youtube.com/watch?v=fWSyv_E8Pxc

    ΖΩ Σ’ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ “ΝΤΑΒΑΝΤΖΗΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΥΒΕΡΝΑΝ ΚΑΡΙΟΛΙΑ ”
    Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον.

    γεια σου Δημητρη.

    παει να σηκωσεις οπλο στο πουλακι που κελαιδαει?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #413498

    ρε Δημητρη τι ηταν αυτο που ειπες τωρα για το 87?

    τι μου θυμισες?13 χρ. παιδι ημουν και το θυμαμαι με καθε λεπτομερεια σαν να ειναι τωρα.

    το χωριο μου εχει αμπελια.τοτε ειχε πολλα περισσοτερα.στα τελη φλεβαρη τα ποτιζαμε με τα νερα του ποταμου.

    γεματα νερο  λοιπον ολα.το χιονι εχει φτασει 1μ. δεν προλαβαινει να λιωσει το πρωτο, και ριχνει δευτερο.

    παρτι κανει ο παναγιωτακης. κλειστα τα σχολεια, και οι αυλες εχουν γεμισει τσιχλες και κοτσυφια.

    ο πατερας μου εχει την 302. εμενα μου εχει παρει γκραδακι.μην ριχνεις μου λεει στα τσιχλοκοτσυφα γιατι ειναι ταλαιπωρημενα και νηστικα.

    εγω τον εφαγα με την γκρινια.παμε μου λεει στα χωραφια γυρω, κατι θα βρουμε.

    βγαινουμε και παιρνουμε μαζι την ιρλανδεζα γιατι οπως προειπα ειναι ολα γεματα νερο.

    εκεινη την ημερα θα την θυμαμαι σε ολη μου την ζωη.οι μπεκατσες εφευγαν τοσο αργα που λυποσουν να τους ριξεις.

    εγω σαν παιδι προσπαθουσα με το γκραδακι αλλα που…

    ο γερος μου με αφησε να ριχνω. αυτος δεν σηκωσε το οπλο.

    στα πλημυρισμενα χωραφια ειχαν πεσει παπια. χτυπησε τρια.η χαρα μου ηταν πιο μεγαλη ακομα και εγω να τα ειχα χτυπησει.

    η ιρλανδεζα κανει απορτ στα δυο. στο τριτο δεν προλαβε, μπαινω να το παρω πρωτος στο νερο μεχρι το γονατο και γεμιζουν οι γαλοτσες νερο.

    η χαρα μου μετα στο σπιτι, απεριγραπτη. θυμαμαι μετα το κυνηγι να εχω κατσει αγκαλια με το τζακι.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #413504

    ωραια αναμνηση παναγιωτη . . . . .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #413510

    ωραια αναμνηση παναγιωτη . . . . .

    391-525

    Σταθη, τα καλυτερα ερχονται φιλε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    51
    ΓΙΩΡΓΟΣ7 στις #413721

    ρε παιδια ολοκληρος φλεβαρης δεν σηκωθηκα ενα πρωι και νιωσω την αναγκη να φορεσω ενα χοντρο μπουφαν για το κυνηγι.τι κακο ειναι αυτο?ταξιδια αθηνα καλαματα και ουτε λιγο χιονι στα βουνα στη τριπολη τιποτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #413750

    ρε παιδια ολοκληρος φλεβαρης δεν σηκωθηκα ενα πρωι και νιωσω την αναγκη να φορεσω ενα χοντρο μπουφαν για το κυνηγι.τι κακο ειναι αυτο?ταξιδια αθηνα καλαματα και ουτε λιγο χιονι στα βουνα στη τριπολη τιποτα.

    ετσι ακριβως.

    γλυτωσαμε ομως το πετρελαιο….

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #414399

    Το μοντελάκι έχει ρίξει 12 κουτιά φυσίγγια και είναι έτοιμος για Κολωνάκι μετά ….  http://www.youtube.com/watch?v=1bU3nthdiiM

    Και γαμώ τα παλικαράκια, πολύ τον συμπάθησα 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #414411

    Που πας και τα ξετρυπωνεις…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,251 έως 23,265 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων