ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,416 έως 23,430 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #438692

    Καλημέρα στην παρέα!!!
    Σήμερα σε λαγοκυνήγι, άκουσα 2-3 τσιχλίτσες και είδα την πρώτη της χρονιάς!!! Πρώτη φορά βλέπω τόσο νωρίς!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #438700

    εγω σημερα καθομουν στο καρεκλακι μου για καμμια φασσα κ κατα τις 8 ακουω απο πανω μου τσσσρρρρρρ…λεω δεν ειανι δυνατον κοιταω πανω 4 δεντροτσιχλες παρειτσα σε υψος 70 μ κ ερχοντουσαν , ειπα να τους σκασω κανα ντουφεκιδι για το καλημερα αλλα τις αφησα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #438704

    ετσι, να ακουω για χιονια και κρυα στη βορεια ευρωπη και να φτιαχνομαι!μολις ξαστερωσει μετα την επερχομενη κακοκαιρια θα φανουν οι πρωτες! το νου σας μαγκες το επομενο πσκ πολυ υποπτο!!!<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    i hunt therefore i am

    </div>

    Πότε θα κάμει ξαστεριά, να πάρω το τουφέκι μου, την όμορφη πατρόνα (φυσιγγιοθήκη)…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #438709

    σημερα και ενω εκοβα ενα γουρουνι περνανε απο πανω μου 4 τσιχλες!!οπα λεω εδω ειμαστε!!μολις τελειωσα το κοψιμο και αφου δεν βγαλαμε ακρη με τον καπρο εκατσα μιση ωριτσα τουφεκισα 2 τσιχλιτες δεν πηρα καμια!!το αλλο ΠΣΚ πιστες στο ραντεβου τους δυο χρονια τωρα πιστευω θα ερθουν και οι τσαρτσαρες!!μιλαω για τον καμπο παντα στα βουνα εχον εμφανιστει εδω και 10 μερες!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #438710

    Γεια σας μάγκες.

    Λοιπόν πέρυσι περάσανε οι τσιχλες απο πάνω και κυρίως γύρω μας όπως γίνεται και κάθε χρόνο, απλά δε “καθησανε” , μάλλον λόγω κλιματολογικών συνθηκών, και απο μελέτες που γίνανε, περάσανε το μεγάλο ποσοστό, δεξιοτερα παράλιακα της Σικελίας αλλα κυρίως όμως πιο αριστερά παράλιακα σύνορα Ελληνο-Τουρκικά με αποτέλεσμα να κατασταλαξουν και να καθησουνε στο Λίβανο, αν θυμάστε που έγινε χαμός πέρυσι. Ντόπιοι μιλάνε για προτωφανες φαινόμενο στο Λίβανο πέρυσι, εκατομμύρια πουλιά απο τέλη Οκτώβρη και μετα.
    Εξάλλου μη ξεχνάμε ότι ταξιδεύουν το βράδυ όπως τα περισσότερα πουλιά , γι’αυτο και αυτα τα λίγα που περάσανε ούτε καν τα αντιληθφηκαμε.
    Και λογικά αυτα που καρπωθηκαμε εμείς απο Γενάρη και μετα που κάναμε κάτι, ήταν μαλλον τα επιστροφια.
    Τα πουλιά κατεβαίνουν προς τα κάτω είναι το μόνο σίγουρο και έχουν τη πορεία τους όπως κάθε χρόνο, το θέμα είναι απο που και που θα “αραξουν” στη κυριολεξία.
    Ένα απλό παράδειγμα, εμείς δεν έχουμε ντοπιαρικα πουλιά , είναι μεταναστευτικά διότι δε τα τραβάει ο τόπος, ενώ όταν πήγα στο Βέλγιο φέτος για φασσες, μέσα Μαΐου ! τρελαθηκα, έιχε πολλές τσιχλες, δε πίστευα στα ματια μου……. ήταν όμως ντοπιαρικα και με φωλιές κιόλας, όπως ανακάλυψα μετέπειτα!
    Οπότε μάγκες τι προτείνω…. ; να βρούμε έναν τροπο Πανελλαδικά , να τις κατεβαζουμε και να κάθονται εδω σε μας , ακούω απόψεις και τροπο….. lol 🙂
    Να’σται καλα και καλη συνέχεια σε όλους!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #438748

    Ενας ειναι ο τροπος,φυτευουμε δεντρα και προσεχουμε να μην καιγεται τιποτα!(Και να κανουμε δεησεις να βρεχει).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #438930

    τσιχλες θα μπουνε απο την πεμπτη και μετα η μεγαλη πτωση θερμοκρασιας στην ανατολικη ευρωπη θα σπρωξει πουλια στα νοτια και τσιχλες και ορτυκια και κποιες λιγες μπεκατσες στα πολυ ψιλα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #438934

    λαγαδες μου ειπαν οτι ειδαν μερικα πουλια χθες και προχθες.ισως ειναι οι προπομποι του περασματος που (ελπιζω και ευχομαι) θα ακολουθησει μετα την κακοκαιρια.παντως απο χειμωνιατικα μικροπουλια μονο σουσουραδες εχω δει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    st.stavros στις #438943

    επειδη με αυτα που ακουω με τρωει το χερι μου την κυριακη λεω να κανω μια βολτα μπαϛ και μπορεσω να βοηϴησω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    47
    Stavros de στις #439022

    την κυριακη στην κοπαιδα περασε απο πανω μου ενα μπουλουκι ψαρονια οποτε κοντα ειναι και τα τσιχλακια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #439023

    Χτες το απόγευμα άκουσα τον πρώτο κοκκινολαίμη(καλογιάννος) της χρονιάς.Κατά την άποψή μου σε 7-10 μέρες
    από σήμερα θα αρχίσουν και τα πρώτα κύματα μετανάστευσης των τσιχλών.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #439025

    τσιχλες εχουν ηδη μπει…στις παρυφες στα ελατα κοντα σε υψομετρο υπαρχουν τσιχλες αλλα και τοπιαρικα κοτσυφια…επισης εχει αυξηθει παρα πολυ ο πληθυσμος της κισσας …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    47
    Stavros de στις #439027

    τσιχλες εχουν ηδη μπει…στις παρυφες στα ελατα κοντα σε υψομετρο υπαρχουν τσιχλες αλλα και τοπιαρικα κοτσυφια…επισης εχει αυξηθει παρα πολυ ο πληθυσμος της κισσας …

    για πια περιοχη μιλας φιλε μου, βορεια?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #439045

    Μου επιβεβαιωσανε σήμερα για καλο αριθμο τσιχλων χθες στην Ηπειρο, βόρεια όμως σε υψόμετρο πάνω απο 1000 μέτρα, ετοιμαστείτε μάγκες σιγά σιγά, άρχισε η αντίστροφη μέτρηση με το καλο…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    apoDIMITRIkos στις #439068

    Εγώ πάντως το ΣΚ στην Ευρυτανία δεν είδα καμία τσίχλα, μόνο κάτι κοτσυφάκια! Νομίζω θέλουν λίγες μέρες ακόμη!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,416 έως 23,430 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων