ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,671 έως 23,685 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    Χρήστος στις #440929

    Χθεσινη εξόδος δυτ.στερεα μπηκαν λιγα πουλακια καταφερα να κρατησω 3.μπραβο στα παιδια που βγηκαν αυτες τις μερες και το χαρηκαν! Μια ερωτηση μονο θελω να κανω που ανεφερε κατι και ο Hunter21GR, γυρισα και εγω με πονοκεφαλο απο τις τουφεκιες. Φταιει το οτι γενικα δεν ριχνω πολλες τουφεκιες στις εξοδους μου, ο καιρος που ειχε ζεστη; Σορυ για το εκτος θεματος..


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #440930

    Χθεσινη εξόδος δυτ.στερεα μπηκαν λιγα πουλακια καταφερα να κρατησω 3.μπραβο στα παιδια που βγηκαν αυτες τις μερες και το χαρηκαν! Μια ερωτηση μονο θελω να κανω που ανεφερε κατι και ο Hunter21GR, γυρισα και εγω με πονοκεφαλο απο τις τουφεκιες. Φταιει το οτι γενικα δεν ριχνω πολλες τουφεκιες στις εξοδους μου, ο καιρος που ειχε ζεστη; Σορυ για το εκτος θεματος..

    Φίλε μου σήμερα ο καιρος ηταν μονο για 28-30 γραμμαρια,Σεμπτεμβρης η όλη φάση αλλα και με υπερβολικη υγρασια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #440932

    Οσον αφορα το οριο αφορα ΜΟΝΟ τα πουλια που εχεις στο σακιδιο,σε αυτο κανει ελεγχο ο θηροφυλακας και οχι βεβαια στο καρτερι η στο περτατημα για απορταρει και να προσμετρησει τις χαμενες.
    Οσον αφορα τα γρμ στα φυσιγγια με αυτη την ζεστη ακομα και τα 32 ειναι υπερβολη,δοκιμαστε και οτοασπιδες παιδια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #440935

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>outlander wrote:</div>
    φιλε χωρις να επιμενω και καλο ειναι να το ξεκαθαρισουμε αυτο με τη βοηθεια και αλλων μελων το οριο αναφερεται στα σκοτωμενα πουλια και οχι αυτα που μπηκαν στη τσαντα.αυτο ειναι και το νοημα του οριου ποσα πουλια μπορουμε να αφαιρουμε απο το περιβαλλον σε καθε εξοδο ασχετως αν τα φανε οι αλεπουδες η εμεις.τωρα θα μου πεις οτι δεν συμφωνεις με το οριο αυτο ειναι αλλο θεμα.

    φιλε και εγω χωρις να επιμενω θα πω οτι αυτο το ενδεχομενο πρωτη φορα το ακουω….. θα ηταν ενδιαφερων να ακουσουμε τις αποψεις και αλλων μελων επι του θεματος!!!!!!

    οσο για τα ορια σου απαντησα και πριν οτι και συμφωνω και τα σεβομαι και τα επιβαλω στην παρεα μου αν χρειαστει!!!!!!<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!”

    Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

    ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!! [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    </div>

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ..
    ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΕΡΟΣ ΔΕΝ ΤΟΘΦΕΚΑΜΕ ΟΠΟΥ ΝΑΝΕ..ΟΤΑΝ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ 1-2 ΧΑΘΗΚΑΝ..ΤΟ ΚΟΒΟΥΜΕ..ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΜΕΡΟΣ..Η ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΑ..ΑΦΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    339
    skarabgr στις #440937

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ..<br>
    ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΕΡΟΣ ΔΕΝ ΤΟΘΦΕΚΑΜΕ ΟΠΟΥ ΝΑΝΕ..ΟΤΑΝ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ 1-2 ΧΑΘΗΚΑΝ..ΤΟ ΚΟΒΟΥΜΕ..ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΜΕΡΟΣ..Η ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΑ..ΑΦΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ…<br>

    Μπράβο ρε Πέρι, είπες την πιο σωστή κουβέντα………
    +10000000000000

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    Χρήστος στις #440938

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Χρήστος wrote:</div>
    Χθεσινη εξόδος δυτ.στερεα μπηκαν λιγα πουλακια καταφερα να κρατησω 3.μπραβο στα παιδια που βγηκαν αυτες τις μερες και το χαρηκαν! Μια ερωτηση μονο θελω να κανω που ανεφερε κατι και ο Hunter21GR, γυρισα και εγω με πονοκεφαλο απο τις τουφεκιες. Φταιει το οτι γενικα δεν ριχνω πολλες τουφεκιες στις εξοδους μου, ο καιρος που ειχε ζεστη; Σορυ για το εκτος θεματος..

    Φίλε μου σήμερα ο καιρος ηταν μονο για 28-30 γραμμαρια,Σεμπτεμβρης η όλη φάση αλλα και με υπερβολικη υγρασια!<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Αν όντως η δουλειά κάνει τους άντρες,μας βλέπω σε λίγο όλους πανέμορρφες και μοιραίες!

    Κ.Σ Αχαρνών

    </div>

    Μαλλον εχεις δικιο φιλε μου για την υγρασια,τη ζεστη και τα γραμμαρια των φυσιγγιων. Θα το ξανατσεκαρω και αν μου συμβει παλι θα δω και για οτοασπιδες που ειπε και ο faraos dim. Σας ευχαριστω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #440939

    Μια ερωτηση μονο θελω να κανω που ανεφερε κατι και ο Hunter21GR, γυρισα και εγω με πονοκεφαλο απο τις τουφεκιες. Φταιει το οτι γενικα δεν ριχνω πολλες τουφεκιες στις εξοδους μου, ο καιρος που ειχε ζεστη; Σορυ για το εκτος θεματος..

    φταιει σιγουρα η ζεστη και σε συνδυασμο με το οτι δεν φοραγα οτοασπιδες στο τελος τα παρατησα και εφυγα γιατι δεν αντεχα αλλο απο τον πονοκεφαλο…… 😀

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ..
    ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΕΡΟΣ ΔΕΝ ΤΟΘΦΕΚΑΜΕ ΟΠΟΥ ΝΑΝΕ..ΟΤΑΝ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ 1-2 ΧΑΘΗΚΑΝ..ΤΟ ΚΟΒΟΥΜΕ..ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΜΕΡΟΣ..Η ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΑ..ΑΦΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ…

    τι να κανουμε ρε περι, 5 καρτερια ειναι ολα και ολα και παντου ειναι ‘σφιχτα’….. να παμε αλλου κοντα εκει δεν εχει!!! οποτε ειναι και αυτο (χαμενα πουλια) μερος της ολης καταστασης…..απο την στιγμη που πας εκει πας ΜΟΝΟ με σκυλι και παλι ειναι δεδομενο οτι θα χασεις καποια πουλια, αλλες φορες περισσοτερα αλλες φορες λιγοτερα εως και κανενα!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #440941

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Χρήστος wrote:</div>
    Μια ερωτηση μονο θελω να κανω που ανεφερε κατι και ο Hunter21GR, γυρισα και εγω με πονοκεφαλο απο τις τουφεκιες. Φταιει το οτι γενικα δεν ριχνω πολλες τουφεκιες στις εξοδους μου, ο καιρος που ειχε ζεστη; Σορυ για το εκτος θεματος..

    φταιει σιγουρα η ζεστη και σε συνδυασμο με το οτι δεν φοραγα οτοασπιδες στο τελος τα παρατησα και εφυγα γιατι δεν αντεχα αλλο απο τον πονοκεφαλο…… :D

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>periklis_ath wrote:</div>
    ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ..<br>
    ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΕΡΟΣ ΔΕΝ ΤΟΘΦΕΚΑΜΕ ΟΠΟΥ ΝΑΝΕ..ΟΤΑΝ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ 1-2 ΧΑΘΗΚΑΝ..ΤΟ ΚΟΒΟΥΜΕ..ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΜΕΡΟΣ..Η ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΑ..ΑΦΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ…

    τι να κανουμε ρε περι, 5 καρτερια ειναι ολα και ολα και παντου ειναι “σφιχτα’….. να παμε αλλου κοντα εκει δεν εχει!!! οποτε ειναι και αυτο (χαμενα πουλια) μερος της ολης καταστασης…..απο την στιγμη που πας εκει πας ΜΟΝΟ με σκυλι και παλι ειναι δεδομενο οτι θα χασεις καποια πουλια, αλλες φορες περισσοτερα αλλες φορες λιγοτερα εως και κανενα!!!!!!!<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!”

    Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

    ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!! [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    </div>

    ΣΥΓΝΩΜΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ (ΑΕΚΑΡΑ ΜΟΥ)..ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΟ ΣΦΑΛΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΒΟΛΕΣ.ΠΑΡΑ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΕΡΟΣ..ΚΑΙ ΙΔΙΚΑ ΜΕ ΑΕΡΑΚΙ ΤΑ ΨΗΛΩΜΕΝΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ 80% ΧΑΜΕΝΑ….ΟΚ ΟΛΟΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΚΟΥΠΙΣΟΥΜΕ 1-2 ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΟ ΘΕΟ..ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΑΝΟΝΤΑΙ..ΧΜ…ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΛΑ..ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΤΑ ΦΥΣΕΚΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΘΥΡΑΜΑΤΑ ΧΑΜΕΝΑ..:)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #440942

    τι να κανουμε ρε περι, 5 καρτερια ειναι ολα και ολα και παντου ειναι “σφιχτα’….. να παμε αλλου κοντα εκει δεν εχει!!! οποτε ειναι και αυτο (χαμενα πουλια) μερος της ολης καταστασης…..απο την στιγμη που πας εκει πας ΜΟΝΟ με σκυλι και παλι ειναι δεδομενο οτι θα χασεις καποια πουλια, αλλες φορες περισσοτερα αλλες φορες λιγοτερα εως και κανενα!!!!!!!

    +1 Αλλωστε φαινεται και σε σχετικο βιντεο οτι υπηρχαν 2 σκυλια να βοηθουν την κατασταση και παλι αν και μειονονται οι πιθανοτητες,το ενδεχομενο του να χασεις και καποια παντα παραμενει ανοιχτο.

    ΥΓ:υπαρχει κάποιος που δεν χανει?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #440943

    ο περικλης τα λεει πολυ σωστα.και εγω βρεθηκα τη κυριακη στα δερβενοχωρια και ενω θα μπορουσα να παρω 10 τσιχλες αρκεστηκα τελικα σε 2 που μπορεσα να τις βρω και κοιτουσα συναδελφους που εψαχναν με αγωνια να βρουν χαμενες τσιχλες χωρις σκυλι.βεβαια τα παιδια ειχαν το επανιελακι οποτε ειχαν και ελπιδα να τις βρουν….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #440946

    ο περικλης τα λεει πολυ σωστα.και εγω βρεθηκα τη κυριακη στα δερβενοχωρια και ενω θα μπορουσα να παρω 10 τσιχλες αρκεστηκα τελικα σε 2 που μπορεσα να τις βρω και κοιτουσα συναδελφους που εψαχναν με αγωνια να βρουν χαμενες τσιχλες χωρις σκυλι.βεβαια τα παιδια ειχαν το επανιελακι οποτε ειχαν και ελπιδα να τις βρουν….

    Και ενα σπριγκερ σπανιελ και εμπειρα και τα 2 σκυλια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    339
    skarabgr στις #440947

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Hunter21GR wrote:</div>
    τι να κανουμε ρε περι, 5 καρτερια ειναι ολα και ολα και παντου ειναι “σφιχτα’….. να παμε αλλου κοντα εκει δεν εχει!!! οποτε ειναι και αυτο (χαμενα πουλια) μερος της ολης καταστασης…..απο την στιγμη που πας εκει πας ΜΟΝΟ με σκυλι και παλι ειναι δεδομενο οτι θα χασεις καποια πουλια, αλλες φορες περισσοτερα αλλες φορες λιγοτερα εως και κανενα!!!!!!!

    +1 Αλλωστε φαινεται και σε σχετικο βιντεο οτι υπηρχαν 2 σκυλια να βοηθουν την κατασταση και παλι αν και μειονονται οι πιθανοτητες,το ενδεχομενο του να χασεις και καποια παντα παραμενει ανοιχτο.

    ΥΓ:υπαρχει κάποιος που δεν χανει?<br>

    Έτσι ειναι φίλε μου!!!
    Βέβαια υπάρχουν και οι γραφικοί μ@λ@κες που πάνε σε τέτοια μέρη χωρίς σκύλο και χάνουν τα διπλά απ’αυτά που βάζουν στην τσάντα……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #440948

    εδω έγινε μια συζήτηση, και εγώ νιώθω πως θα πρέπει να γράψω κάτι και να είμαι ειλικρινής, έτσι όπως έχω μάθει να είμαι πάντα.

    θα συμφωνήσω απόλυτα με τον περι, μόνο σε περίπτωση που υπάρχει επιλογή αλλαγής καρτεριού.

    εμείς κυνηγάμε συνήθως μια παρέα 3 άτομα. κάνουμε σχεδόν ένα μεγάλο νούμερο εξόδων όλη την κυνηγητική περίοδο.

    πολλές φορές έχουμε γυρίσει άδειοι πίσω. οπότε έχουμε και λέμε. ερώτηση. ποιος ο λόγος να υπάρχει όριο στην φασσα από την στιγμή που σε άλλες χώρες εκτελούνται και μάλιστα νόμιμα?

    ποιος ο λόγος στον περιορισμό της πάπιας στην Ελλάδα από την στιγμή που αλλού της κυνηγούν με ομοιώματα, και η κάρπωση ανά αριθμό ορίου πιάνετε πάντα ανά έξοδο.

    το ίδιο και στην τσίχλα. αλλά και σε όλα τα μεταναστευτικά θηράματα.

    επισημαίνω. δεν μιλάμε για πέρδικα..

    εγώ πάντως όταν είμαι στο κυνήγι, ποτέ δεν είχα μαζί κομπιουτεράκι, και πάντα η έπεφτα έξω, η τύχαινε να είμαι μέσα στα όρια. άσε που δεν ξέρω να μετρώ. χαααα..

    Hunter21GR ποια καμερα εχεις στο τουφεκι σου?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    Χρήστος στις #440949

    Δεν νομιζω οτι απο αυτα που λετε καποιο ειναι λαθος.Τουλαχιστον δεν μπορω να το πω εγω αυτο.. Ειμαι της αποψης και παντα τουφεκαω συγκεκριμένα πουλια, αλλα ολο και καποιο θα παει να πεσει εκει που δυσκολα το βρισκεις. Απο την αλλη και τα παιδια εχουν μαζι τους το σκυλακι οποτε δεν πανε ανοργάνωτοι. Ωστοσο ο καθενας επιλεγει να κανει αυτο που βρισκει πιο σωστο και πιο ευκολα διαχειρισιμο.Φιλικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2153
    aldo στις #440952

    Πολύ σφιχτό μέρος,όπως φαίνεται και στο βίντεο.Τα σκυλάκια σκέτα εργαλεία!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,671 έως 23,685 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων