ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,836 έως 23,850 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2153
    aldo στις #442269

    Μαρκόπουλο το πρωί για κανα 20 λεπτο μπήκανε λίγα πουλάκια αλλά κατα τη συνήθη τακτική τους πολύ ψηλά.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #442277

    Σήμερα παρόλο που δεν είχε ιδια ένταση το πέρασμα πήγα στο καρτέρι που χθές πήρα αργά χαμπάρι και έκανα 10 πουλάκια.Ευχαριστήθηκα όμως περισσότερο γιατί έκανα απίστευτες τουφεκιές με το οπλάκι…Αφου ο πατέρας μου κρέμασε το όπλο και κοιτούσε το ύψος λέγοντας αυτά δεν γίνονται…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #442292

    Σημερα 7 00 με 8 00 αρκετα πουλια
    Το καλο ειναι οτι ειχε και κοτσιφια σημερα !!!

    Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    Vaggelis στις #442293

    ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΛΟ ΜΠΑΣΙΜΟ ΑΛΛΑ ΨΗΛΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ.ΧΩΡΙΣ ΤΟΥΣ ΧΤΕΣΙΝΟΥΣ ΚΑΣΕΤΟΦΩΝΙΑΔΕΣ ΟΜΩΣ ΠΕΡΝΑΓΑΝ ΠΑΝΤΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΜΕ 9 ΤΣΙΧΛΙΤΣΕΣ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΓΑΜΠΡΟΣ ΜΟΥ ΠΙΣΩ ΚΑΙ 4 ΧΑΜΕΝΕΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #442295

    μην νομίζεις ρε Λιάκο, χτές είχε τόσο πολύ κόσμο που 10 φυσσίγγια να έριξε ο καθένας πείρε φωτιά ο τόπος. Αν μας έβλεπες εχτές πως ήμασταν όλοι στην ευρύτερη περιοχή του Μαραθώνα και τις γύρω γνωστές περιοχές θα γέλαγες … άτομο κάθε 25 μέτρα.

    Καλημερα!! Εγω καθομαι σε αναμενα καρβουνα,γιατι
    ειμαι Θεσσαλονικη λογω οικογενειακων υποχρεωσεων..
    Παντως σημερα παιδι που κυνηγαμε μαζι πηρε 10
    πουλια ψηλα και εχασε αλλες 5..εγινε καλο μπασιμο
    μου ειπε..Γιωργο αν τις τουφεκατε ετσι στην Αττικη δεν θα
    κατσει ουτε μια τσιχλα στο νομο να κανετε περπατητο
    Μας τις στελνετε ολες κατω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    134
    ntinosstr στις #442296

    Και σήμερα καλό μπασιμο στην Μεσσηνία… Το ξαδερφακι έριξε 3 κουτιά και ξέμεινε απο της 8:15 και έφυγε… Πουλιά πέρναγαν μέχρι αργα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #442297

    πολυ τσιχλα παιδια…φτου-φτου παει η χρονια…
    ηδη δουλευαν τα απογευματινα κ εφευγες με 10 πουλια…με το μπασιμο που εκανε εχθες κ σημερα βλεπω ανετα οριο..η χρονια μοιαζει απ τις καλυτερες!!
    και ποσα πουλια ειναι πισω ακομα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #442298

    Την Κυριακή βρέθηκα σε κυνηγότοπο της Βοιωτίας.Οι τσίχλες ,λόγο καιρού,(ασθενής ΒΑ άνεμος) και έντονη
    ηλιοφάνεια(ίσως και υποψιασμένες από το γενικό τουφεκίδι)ανέμιζαν σε οριακά ύψη.
    Δοκίμασα μερικές τουφεκιές , και αφού διαπίστωσα ότι μόνο “φασαρία” γίνεται άφησα στη ρίζα της ελιάς το
    τουφέκι και παρατηρούσα τα πουλιά που τραβούσαν κατά το Βορά.
    Εντύπωση μου έκανε ότι στο χιλιόμετρο κάτω από εμένα οι καραμπινιές έδιναν και έπερναν.(υπόψιν ότι υψομετρικά υπερείχα μιας και το καρτέρι μου ήταν στο ψηλότερο σημείο της περιοχής).
    Αφού δεν είχα τίποτα καλύτερο να κάνω είπα να πάω προς τα εκεί μιας και το πράμα μιλούσε από μόνο του
    και ώ του θαύματος το κελαϊδιστίρι έκανε πάλι τη μεγάλη διαφορά.
    Εντύπωση μου προκάλεσε το γεγονός του ότι ενώ δεν φαινόταν τσίχλα στο ορίζοντα,ξαφνικά παρουσιαζόταν πουλιά κυριολεκτικά από το πουθενά.Φανταστείτε σε τι ύψος πετούσαν.
    Προτίμησα να φύγω και δεν ειδοποίησα την θηροφυλακή.
    Έπρεπε να το κάνω,αλλά θεωρώ όμως ότι δεν αλλάζει μια πρακτική μόνο με πρόστιμα και ποινές.
    Αυτό που θα πρέπει να σκεπτόμαστε όλοι(όσοι τουλάχιστον θεωρούμαστε ώριμοι) ότι στο κυνήγι πρέπει να αναμετρούμαστε με τα θηράματα επί ίσοις όροις και όχι να αποστερούμε τα μόνα φυσικά τους όπλα προς
    άμυνα και επιβίωση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    ΚΩΣΤΑΣ στις #442308

    ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ FORUM.ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΛΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΣΕΖΟΝ.
    ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ ΑΚΟΜΑ ΕΑΝ ΕΧΟΥΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΑ ΠΕΡΠΑΤΗΤΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #442314

    σημερα πηγαμε για κυνηγι στην ΒΔ αττικη με το αξιολογο μελος του αρτεμις dimitris36 και καναμε το καλυτερο κυνηγι της νεας κυνηγετικης χρονιας……πολυ δυνατο μπασιμο ειχαμε σημερα απο τις 7.30 μεχρι τις 9.30 και μαλιστα με χαμηλωμενα πουλια!!! μετα τις 9.30 τα πουλια συνεχισαν να περνανε αλλα ηταν σχετικα ψηλα!!!!!

    τελικα το πιασαμε το οριο και οι δυο…… 😀

    επειδη ακουσα καποιους να παραπονιουνται για ψηλωμενα πουλια θα σας πω κατι: ψαχτε για καρτερια πανω απο 800 μετρα υψομετρο…..αλλιως παρτε κυαλια να τα κοιτατε!!!

    επισης στα δικα μας τα καρτερια ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ εδω και πολλα χρονια τα ‘μπουζουκια’ και αυτο το γνωριζουν πολυ καλα οσοι εχουν κυνηγησει μαζι μου απο εδω μεσα!!!! αν ακουστει τσικ απο μαγνητοφωνο τον ‘φαγαμε’ ζωντανο!!!!!! και ο θυροφυλακας περιμενει τηλεφωνο και βρισκεται 1 χμ μακρια μας…..μιας και παντα εκει κοντα την ‘αραζει’!!!!!

    [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #442325

    μην νομίζεις ρε Λιάκο, χτές είχε τόσο πολύ κόσμο που 10 φυσσίγγια να έριξε ο καθένας πείρε φωτιά ο τόπος. Αν μας έβλεπες εχτές πως ήμασταν όλοι στην ευρύτερη περιοχή του Μαραθώνα και τις γύρω γνωστές περιοχές θα γέλαγες … άτομο κάθε 25 μέτρα.

    Eιχε πουλακια και σημερα αλλα οχι οσα ειχε χθες,τα βλεπω κιολας που περνανε
    προχθες περασαν και αρκετες φασσες εδω,πηρανε απο 2-3 πουλια κατι φιλαρακια
    εγω ειχα δουλεια αυτες τις μερες και δεν πηγα,αλλα ρε φιλε σαβκο δεν παω με τιποτα
    παω μια φορα στα περασματα για να ριξω καμια ντουφεκια να παρω το κολαι χα χα
    παντος μεγαλη ξεφτιλα αυτο που γινετε με τα μηχανακια,,παρα πολλα λαλανε
    και ειναι κριμα,γιατι θα την ψαχνετε με το κυαλι την τσιχλα σε 5-6 χρονια,αυτο να το θυμαστε
    μερικοι νομιζουν οτι τα πουλια τα βγαζει κανενα μηχανημα,και ετσι τα σπαταλανε τζαμπα
    για να κανουν νουμερα να τα δειχνουν και να φουσκωνουν απο την μαλακια που τους βαραει
    στο χωριο μου λενε οτι,αμα πεσει το δεντρο ο καθενας κοβει ξυλα
    η μαγκια ειναι να βαρας πουλια χωρις νταλαρα,αλλιως εισαι μεγαλος κοπανος και μακελαρης
    παντος μετα απο δυο μεγαλα περασματα κοβουν τα πουλια,και οταν δειτε και κοτσυφια
    τα περασματα φτανουν στο τελος τους,,καλη συνεχεια σε ολους σας παιδια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    76
    Ηλίας στις #442333

    γεια σας εχτες ειχα παει με την παρεα μου στην κεντρικη ευβοια ειχε μεγαλο μπασιμο αλλα στον θεο οι περισσοτερες συνολικα 15 στο χερι 6 χαμενες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #442343

    6 πηρα σημερα κατι ειχε οχι πολλα πραγματα.

    Συντονιστής
    Ημ. εγγραφής:
    18/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    mod1 στις #442360

    Επειδή η δυκτιακή κοινότητα του http://www.e-artemis.gr είναι ελεύθερα προσβάσιμη από όλους παρακαλώ να προσέχετε τι δημοσιεύετε γιατί τα γραφόμενα εδώ είναι και η εικόνα που δείχνουμε σαν κυνηγοί πιό έξω.

    Τις τελευταίες μέρες έχει παρατηρηθεί να δημοσιοποιούνται μηνύματα τα οποία παραβαίνουν τους όρους χρήσης και συγκεκριμένα εκεί που λέει: “Δεν επιτρέπεται η προώθηση, προβολή ή παρότρυνση μεθόδων που ωθούν στη λαθροθηρία” τα μηνύματα διαγράφηκαν και εστάλη προειδοποίηση στα μέλη που τα ανάρτησαν.
    Αν ξανά δημοσιευτεί οποιοδήποτε μήνυμα που παραβαίνει τους όρους χρήσης και ειδικότερα οτιδήποτε αφορά λαθροθηρία θα επιβάλλεται ποινή αποκλεισμού.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    woodcar στις #442365

    Καί σήμερα στην κεντρική Εύβοια είχε πουλιά .Πάνω απο 300 πανω κατω υπολογίζω να πέρασαν μέσα σε μία ώρα.
    Το ύψος …50-60 ..70 μετρα ,κοπαδάκια -κοπαδάκια σε όλο τον ορίζοντα .Χαμός.Και παρ’ όλο που ρίχνω στο σκοπευτήριο trap ,με το ζόρι πήρα τρία πουλιά . Πολύ ψηλά .Την κυριακή είχε περισσότερες τσίχλες ,αλλά είχε και πολλούς κυνηγούς .Είδα και μερικούς καλούς …σκοπευτες με καμμιά 25αρία πουλιά ο καθένας ,στο κρεμαστάρι ..(σάν κάτι δεν μου πάει καλά εδώ)Τελικά το κραχτήρι είναι καταστροφή για το θήραμα ,κανονική σφαγή και πρέπει όλοι μας να το προστατεύσουμε για να έχουμε και τα επόμενα χρόνια .
    Άκουσες κασετόφωνο ; μήν το σκέφτεσαι . Τηλ.αμέσως .Μόνο έτσι !!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,836 έως 23,850 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων