ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,851 έως 23,865 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    51
    ΓΙΩΡΓΟΣ7 στις #442371

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΤΗ ΤΣΙΧΛΑ ΝΑ ΤΗ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ?ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙΤΑ ΤΡΕΛΕΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΟΥΦΕΚΙΔΗ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΚΡΑΧΤΕΣ.ΕΥΤΗΧΩΣ Η ΤΣΙΧΛΑ ΣΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΠΗΡΕΑΖΗ Ο ΚΡΑΧΤΗΣ.ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΛΕΜΕ ΠΑΛΙ ΜΑ ΤΟΣΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΠΗΚΑΝ ΤΙ ΓΙΝΑΝΕ?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #442378

    στο δικο μου καρτερι χθες πηρα και τα 23 μου πουλια με **** τσοκ.βρειτε καρτερια σε υψομετρο πανω απο 500-600 μετρα και θα δειτε πως πιανεις το οριο με καλο μπασιμο.αν περιμενετε να παρετε πουλια στον καμπο οπως το χειμωνα απλα αδικα περιμενετε εκτος και αν εχετε stinger.
    οσον αφορα τους ηλιθιους δολοφονους με τα κασετοφωνα μην τους αφηνετε σε χλωρο κλαρι.φραστικο ντου και χεσιμο κανονικο και τηλεφωνο το θηροφυλακα.εχουν καταντησει μαστιγα πλεον.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #442386

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΤΗ ΤΣΙΧΛΑ ΝΑ ΤΗ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ?ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙΤΑ ΤΡΕΛΕΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΟΥΦΕΚΙΔΗ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΚΡΑΧΤΕΣ.ΕΥΤΗΧΩΣ Η ΤΣΙΧΛΑ ΣΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΠΗΡΕΑΖΗ Ο ΚΡΑΧΤΗΣ.ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΛΕΜΕ ΠΑΛΙ ΜΑ ΤΟΣΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΠΗΚΑΝ ΤΙ ΓΙΝΑΝΕ?

    \
    δηλαδη φιλε προτεινεις να μην επιτρεπετε η τσιχλα τον οκτωβρη???αν τουφεκας ΜΟΝΟ τα πουλια που μπορεις πραγματικα να καρπωθεις και οχι οτι πεταει στο θεο δεν δημιουργεις κανενα προβλημα στα πουλια.τον αν θα μεινουν οι τσιχλες πιστευω πως ειναι καθαρα θεμα καιρικων συνθηκων και οχι το αν τις κυνηγαμε στα μπασιματα η οχι.δηλαδη προπερσι που ολο το χειμωνα καιγομασταν με τις τσιχλες,δεν τις τουφεκισαμε τον οκτωβρη και εμειναν???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #442389

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΤΗ ΤΣΙΧΛΑ ΝΑ ΤΗ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ?ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙΤΑ ΤΡΕΛΕΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΟΥΦΕΚΙΔΗ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΚΡΑΧΤΕΣ.ΕΥΤΗΧΩΣ Η ΤΣΙΧΛΑ ΣΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΠΗΡΕΑΖΗ Ο ΚΡΑΧΤΗΣ.ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΛΕΜΕ ΠΑΛΙ ΜΑ ΤΟΣΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΠΗΚΑΝ ΤΙ ΓΙΝΑΝΕ?

    φιλε μου οικολογος εισαι???? μα ειναι λογικη αυτη που εχεις???αλλες χρονιες που τα καιγαμε στα μπασιματα μετα καναμε φανταστικα περπατητα με παρα πολλα πουλια…….το θεμα ειναι να μπουνε απο ελλαδα τα πουλια,μετα μην σε ανησηχει τιποτα!!!!!

    στο δικο μου καρτερι χθες πηρα και τα 23 μου πουλια με **** τσοκ.βρειτε καρτερια σε υψομετρο πανω απο 500-600 μετρα και θα δειτε πως πιανεις το οριο με καλο μπασιμο.αν περιμενετε να παρετε πουλια στον καμπο οπως το χειμωνα απλα αδικα περιμενετε εκτος και αν εχετε stinger.<br>
    οσον αφορα τους ηλιθιους δολοφονους με τα κασετοφωνα μην τους αφηνετε σε χλωρο κλαρι.φραστικο ντου και χεσιμο κανονικο και τηλεφωνο το θηροφυλακα.εχουν καταντησει μαστιγα πλεον.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    i hunt therefore i am

    </div>

    συμφωνω σε ολα οσα γραφεις!!!!
    ωρε μπας και κυνηγαμε στα ιδια καρτερια???….. 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #442418

    εγω παντως αυτες τις μερες που βρεθηκα στη χασια μιλαμε για 1000 μετρα υψομετρο το μπασιμο ηταν σε απογορευτικο υψος κι εκει.μαλιστα μιλωντας με ενα συναδελφο που αναλωνει ωρες στο σκοπευτηριο μου ειπε οτι ειναι καθαρη ηλιθιοτητα να επιχειρησουμε τετοιες βολες.και οντως ειχε δικιο.εγω νομιζω οτι τα τουφεκισιμα πουλια δεν ειναι του μπαςιμου απλα εχουν πιασει την προηγουμενη εκει κοντα και σηκωνονται οποτε ειναι βολισιμα.τα πουλια του μπασιματος αυτη την εποχη κατεβαινουν μονο με λαλα γι αυτο παραπονιουνται οι συναδελφοι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #442420

    εγω παντως αυτες τις μερες που βρεθηκα στη χασια μιλαμε για 1000 μετρα υψομετρο το μπασιμο ηταν σε απογορευτικο υψος κι εκει.

    κοντα ειμαστε σχετικα…..απορω που δεν βρισκεις ενα σημειο οπου να χαμηλωνουν τα πουλια!!!!!
    εγω σημερα κυνηγησα με 4 αστρα και πολλες φορες σκεφτηκα να μεινω με σκετο κυλινδρο!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #442425

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>outlander wrote:</div>
    εγω παντως αυτες τις μερες που βρεθηκα στη χασια μιλαμε για 1000 μετρα υψομετρο το μπασιμο ηταν σε απογορευτικο υψος κι εκει.

    κοντα ειμαστε σχετικα…..απορω που δεν βρισκεις ενα σημειο οπου να χαμηλωνουν τα πουλια!!!!!<br>
    εγω σημερα κυνηγησα με 4 αστρα και πολλες φορες σκεφτηκα να μεινω με σκετο κυλινδρο!!!!!!
    <br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!”

    Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

    ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!! [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    </div>

    τι να σου πω ρε φιλε που να βρω αυτο το σημειο τα πουλια απλα πετανε ψηλα και φευγουν και στη στενη διρφυος χτες τα ιδια υψωμα ειναι και εκει δεν ξερω τι να πω.τις τσιχλες ομως που πηρα αυτες τις μερες θα τις θυμαμαι μια προς μια γιατι ηταν ολες απιστευτες τουφεκιες..,,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #442465

    Πηγε κανεις σημερα απο Χανια; Διαλεξα να κοιμηθω σημερα, αλλα ακουσα οτι επεσε πολυ μπαμ-μπουμ. Μπορει να εμπαιναν παλι ψηλωμενες σαν και χτες, αλλα αν πηγε κανεις ας ενημερωσει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    72
    ecostar στις #442477

    Σημερα, εξω απο τα Σπατα στον καμπο , μεχρι τις 8 μας ανοιξε η ορεξη σε θεαμα , υπηρχαν στιγμες που χορτενες να βλεπεις. Πηρτα μονο μια , με κοροιδεψαν 3-4 ακομη αλλα απολαυσα το θεαμα. μετα τις 8 λες και σφυριξε ο διαιτητης. νεκρη φυση. Ειδαμε και ενα μπουλουκι φασσες. Αυτα τα σπουδαια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #442481

    Πηγε κανεις σημερα απο Χανια; Διαλεξα να κοιμηθω σημερα, αλλα ακουσα οτι επεσε πολυ μπαμ-μπουμ. Μπορει να εμπαιναν παλι ψηλωμενες σαν και χτες, αλλα αν πηγε κανεις ας ενημερωσει.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    </div>

    Καλημερα! Βικτωρα ο αδελφος μου ειχε παει
    το πρωι μαζι με αλλα δυο ατομα,πηραν 24 τσιχλες
    ολες ψηλα..μπηκαν αρκετα πουλια αλλα οχι οσα
    χθες..ειχαν βαλει 3αστρα και 2 αστρα στα δικανα.
    Επισης μου ειπε καποια στιγμη κατα τις 8 γινοταν χαμος
    εμπαιναν συνεχως πουλια..απο οτι καταλαβα ο
    αδελφος μου δεν ξαναπαει,δεν του αρεσε αυτο το
    κυνηγι γιατι σε τετοια υψη τραυματιζεις πολλα πουλια
    ετσι μου ειπε..προσωπικη αποψη δεν εχω γιατι
    δεν εχω παει ποτε σε τσιχλες που μπαινουν τωρα
    τον οκτωβρη,να δω τελικα ποσο ψηλα περνανε..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    axion στις #442482

    Πηγε κανεις σημερα απο Χανια; Διαλεξα να κοιμηθω σημερα, αλλα ακουσα οτι επεσε πολυ μπαμ-μπουμ. Μπορει να εμπαιναν παλι ψηλωμενες σαν και χτες, αλλα αν πηγε κανεις ας ενημερωσει.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    Καλημερα και εγω βαρεθηκα να παω σημερα,αλλα οταν πηγα την κορη μου σχολειο
    να μια τριαδα απο πανω μου,στο jampo,γυρναω σπιτι για καφε,γερμανικο πουλι,παρε 2-3
    ακομα,μετα αλλη μια μοναχη,οποτε τα συμπερασματα δικα σου.γκρρρρρρρ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    MIX στις #442509

    κατι ειχε αλλα δεν το ελεγες πεερασμα..εγω το λεω ξεκουρνιασμα και διωξιμο για αλλου των πουλιων..

    μια πηρα και δυο που τουφεκισα και σταματησα μετα λογο υψους τους..πολλοι κυνηγοι..

    απορω βεβαια γιατι οι τουφεκιες συνεχιζοταν για αρκετη ωρα μετα ,ετσι για να καιμε τα φυσεκια;

    αν τουφεκαμε μονο στις σιγουρες ,τοτε σιγουρα και τα πουλια δεν θα παρουν υψος απο το πρωτο καρτερι που περνανε..και οι τουφεκιες θα ειναι στο ενα πεμπτο..

    ειχα σταματησει 15+ λεπτα και περνουσαν κοπαδακια 2-3 ,3-4 στα 50+ μετρα και γυρω γυρω ακουγα 2πλες 3πλες.
    και ειμουν πιο ψηλα σχεδον απο ολα τα καρτερια. τι να πει κανεις.

    και κατι αλλο τα πουλια ειναι σαν σπουργιτια..σημαινει κατι αυτο;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #442515

    Κατι ειχε παλι σημερα !!!
    Ειδα και 2 φασσες αλλα και 3 δεντροτσιχλες

    Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    woodcar στις #442520

    Θέλω να πώ κάτι σε αυτούς που κυνηγούν με **** αστρα .Σε τί αποσταση δηλαδη ρίχνεται ; Στα 20-25 μέτρα;Δηλαδή για να καταλάβω αυτά τα πουλιά που μπαίνουν τώρα σε 60-70 μετρα υψος χαμηλώνουν παρα πέρα ;
    Είτε βρίσκεσαι σε υψόμετρο 100 μέτρα απο την θάλασσα ,είτε στα 750 μετρα , οι τσιχλες του μπασίματος θα κρατήσουν την ίδια τους αποσταση (50-60 μετρα και βάλε).Αυτά τα πρώτα πουλιά που μπαίνουν και ξαναμπαίνουν και ξανα και ξανα ,εάν ο καιρός είναι ιδανικός θα μείνουν και ψάξουν για μέρος με φαι.Εκεί θα μαζευτούν οι πιο πολλες ,θα μείνουν , θα πετάνε χαμηλά και εκεί μπορεί να βάλεις και *** αστρα και εμείς θα ψάχνουμε να βρούμε το .. μέρος αυτό !! Προς το παρόν ένα * και 7μισάρια !! Και σηζητάω πάντα για το πρωινό .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    Simonas Gregory στις #442524

    Ηταν μια καλή μέρα στην Μακεδονία σήμερα.. Εύχομαι σε όλους τα ίδια

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,851 έως 23,865 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων