ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,866 έως 23,880 (από 30,018 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

• Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/5/2003

Αρ. μηνυμάτων:
    8661
    victz στις #442530

LM και 4 αστρα βαζω. Οχι μικροτερο τσοκ. Απλα ριχνω σε πουλια που περνανε εως 30-35 μετρα, ή αναλογως, αν μπορω να βρω που επεσαν μετα ή οχι.

Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/3/2013

Αρ. μηνυμάτων:
    1377
    Hunter21GR στις #442535

σημερα τα πουλια ηταν τα μισα σε αριθμο στο περασμα απο τα χθεσινα,περναγανε πολυ χαμηλα και νωρις το πρωι ειχαμε λιγο θεματακι γιατι οι αποστασεις ηταν κατω απο τα 10 μετρα ,αργοτερα ομως περναγανε σε ομορφες αποστασεις!!!
    καναμε πολυ ομορφες τουφεκιες μαζι με το μελος dimix , βρηκαμε τυχαια και καποια αλλα μελη του αρτεμις που κυνηγαμε στα ιδια καρτερια….ολοι φτασαμε κοντα στο οριο!!!!

"οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει…..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!"

Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!!
    Μανος

Attachments:
    You must be logged in to view attached files.

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011

Αρ. μηνυμάτων:
    231
    Lipis77 στις #442537

Θέλω να πώ κάτι σε αυτούς που κυνηγούν με **** αστρα .Σε τί αποσταση δηλαδη ρίχνεται ; Στα 20-25 μέτρα;Δηλαδή για να καταλάβω αυτά τα πουλιά που μπαίνουν τώρα σε 60-70 μετρα υψος χαμηλώνουν παρα πέρα ;<br>
    Είτε βρίσκεσαι σε υψόμετρο 100 μέτρα απο την θάλασσα ,είτε στα 750 μετρα , οι τσιχλες του μπασίματος θα κρατήσουν την ίδια τους αποσταση (50-60 μετρα και βάλε).Αυτά τα πρώτα πουλιά που μπαίνουν και ξαναμπαίνουν και ξανα και ξανα ,εάν ο καιρός είναι ιδανικός θα μείνουν και ψάξουν για μέρος με φαι.Εκεί θα μαζευτούν οι πιο πολλες ,θα μείνουν , θα πετάνε χαμηλά και εκεί μπορεί να βάλεις και *** αστρα και εμείς θα ψάχνουμε να βρούμε το .. μέρος αυτό !! Προς το παρόν ένα * και 7μισάρια !! Και σηζητάω πάντα για το πρωινό .

Τα 7 1/2 τα θεωρώ υπερβολή για τη τσίχλα φίλε μου, απο 8 και 9αρια πιστεύω ότι είναι τα καταλληλοτερα για τι τσίχλα , και περισσότερα σκαγια έχει και περισσότερες πιθανότητες έχεις με καλύτερα αποτελέσματα. Η τσίχλα είναι ευαίσθητη και ένα σκαι άμα τη πάρει καλα, πέφτει.
    Εγω προσωπικά με 8 1/2 n, και 33 γρ. που τα έχω συνδυάσει με το 3 *** τσοκ στη δικιά μου τι καραμπίνα, μέχρι και 40-45 μέτρα δε γλιτώνει με τίποτα! Μόνο απο δικό μου λάθος θα φύγει αν φύγει!

Το παθος και η τρελα μας για το κυνηγι ειναι φυσιολογικη,πρεπει να κυνηγαμε ομως με σεβασμο στη φυση και παντα με προσοχη!

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/3/2013

Αρ. μηνυμάτων:
    1377
    Hunter21GR στις #442539

Θέλω να πώ κάτι σε αυτούς που κυνηγούν με **** αστρα .Σε τί αποσταση δηλαδη ρίχνεται ; Στα 20-25 μέτρα;Δηλαδή για να καταλάβω αυτά τα πουλιά που μπαίνουν τώρα σε 60-70 μετρα υψος χαμηλώνουν παρα πέρα ;<br>
    Είτε βρίσκεσαι σε υψόμετρο 100 μέτρα απο την θάλασσα ,είτε στα 750 μετρα , οι τσιχλες του μπασίματος θα κρατήσουν την ίδια τους αποσταση (50-60 μετρα και βάλε).Αυτά τα πρώτα πουλιά που μπαίνουν και ξαναμπαίνουν και ξανα και ξανα ,εάν ο καιρός είναι ιδανικός θα μείνουν και ψάξουν για μέρος με φαι.Εκεί θα μαζευτούν οι πιο πολλες ,θα μείνουν , θα πετάνε χαμηλά και εκεί μπορεί να βάλεις και *** αστρα και εμείς θα ψάχνουμε να βρούμε το .. μέρος αυτό !! Προς το παρόν ένα * και 7μισάρια !! Και σηζητάω πάντα για το πρωινό .

εσυ φιλε μου εισαι απολυτα σιγουρος γι’αυτα που λες???? εγω σημερα ειχα κυλινδρο μεχρι τις 8.30 και 4*μετα…… προφανος εισαι νεος κυνηγος και δεν εχεις μαθει ακομα πως και που πρεπει να κυνηγας στα μπασιματα τον οκτωμβριο!!!!
    καρτερι τσιχλας με 1*και 7,5Νο?????αυτο πρωτη φορα το ακουω…..το να βαρας τσιχλες με 1* και 7,5Νο στα 125 χιλιομετρα ειναι τουλαχιστον ανηθικο…..αληθεια, αν τα πετυχετε μετα τα βρισκετε ή ταιζετε τα αλεπα???
    τα πουλια μπαινουν απο την θαλασσα και εμεις τα περιμενουμε στα 850μ υψομετρο οπου αναλογα με την ενταση του ανεμου μας περνανε σε πολυ βολικες αποστασεις,σημερα με ελαφρυ αερακι περναγανε γλυφτα απο τα πευκα στα 10-15μετρα και οταν αργοτερα ψηλωσαν λιγο περναγανε το πολυ μεχρι 30 μετρα, και φυσικα μιλαμε μονο για πρωινα καρτερια!!!!!

Μανος

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/6/2009

Αρ. μηνυμάτων:
    48
    woodcar στις #442544

Τα 7 1/2 τα θεωρώ υπερβολή για τη τσίχλα φίλε μου, απο 8 και 9αρια πιστεύω ότι είναι τα καταλληλοτερα για τι τσίχλα , και περισσότερα σκαγια έχει και περισσότερες πιθανότητες έχεις με καλύτερα αποτελέσματα. Η τσίχλα είναι ευαίσθητη και ένα σκαι άμα τη πάρει καλα, πέφτει.
    Εγω προσωπικά με 8 1/2 n, και 33 γρ. που τα έχω συνδυάσει με το 3 *** τσοκ στη δικιά μου τι καραμπίνα,
    μέχρι και 40-45 μέτρα δε γλιτώνει με τίποτα! Μόνο απο δικό μου λάθος θα φύγει αν φύγει!

ΟΚ στα 8αρια και 9αρια , αλλά σε στρωμένα πουλιά ,όχι όταν περνούν στο θεό !
    Τώρα με τα *** τσοκ στα 40-45 μετρα μάλλον θα το τραυματίσης φιλε μου και ας έχεις ότι καραμπινα θέλεις.
    Στα 45 μετρα , μόνο το ενα τριτο απο τα σκαγια σου θα πανε μέχρι εκεί και θα τ’ ανοιξει και ένα μέτρο περίπου.

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/6/2009

Αρ. μηνυμάτων:
    48
    woodcar στις #442550

εσυ φιλε μου εισαι απολυτα σιγουρος γι’αυτα που λες???? εγω σημερα ειχα κυλινδρο μεχρι τις 8.30 και 4*μετα…… προφανος εισαι νεος κυνηγος και δεν εχεις μαθει ακομα πως και που πρεπει να κυνηγας στα μπασιματα τον οκτωμβριο!!!!
    καρτερι τσιχλας με 1*και 7,5Νο?????αυτο πρωτη φορα το ακουω…..το να βαρας τσιχλες με 1* και 7,5Νο στα 125 χιλιομετρα ειναι τουλαχιστον ανηθικο…..αληθεια, αν τα πετυχετε μετα τα βρισκετε ή ταιζετε τα αλεπα???
    τα πουλια μπαινουν απο την θαλασσα και εμεις τα περιμενουμε στα 850μ υψομετρο οπου αναλογα με την ενταση του ανεμου μας περνανε σε πολυ βολικες αποστασεις,σημερα με ελαφρυ αερακι περναγανε γλυφτα απο τα πευκα στα 10-15μετρα και οταν αργοτερα ψηλωσαν λιγο περναγανε το πολυ μεχρι 30 μετρα, και φυσικα μιλαμε μονο για πρωινα καρτερια!!!!!

Σίγουρα έχεις βρεί το τέλειο πέρασμα μαλλον ,διότι κύλινδρο για τσίχλα και μετά 4**** είναι σκέτο θαύμα .Ότι θα ήθελε ο κάθενας μας .Αυτά τα τσοκ τα βάζω στην μπεκάτσα .Εκτός εάν τα θεωρείς φυσιολογικα για την τσιχλα . Δέν έχεις ξανακούσει για 1* και 7μισαρια; Τα πουλιά κτυπιούνται μέχρι τα σαράντα μέτρα και σωστά (στα πόδια σου δηλ)Πήγαινε στο σκοπευτήριο μιά βόλτα να δείς απο κοντα πως γίνεται.Προς θεού δέν έχω τίποτα προσωπικό με σένα φίλε μου !!

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2013

Αρ. μηνυμάτων:
    2
    ΛΙΟΚΙΜΠΑΡΔΗΣ στις #442553

test…καλησπερες κ απο μενα…κρυος χειμωνας…ζεστες κανες….

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    3/11/2011

Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #442554

test…καλησπερες κ απο μενα…κρυος χειμωνας…ζεστες κανες….

Καλώς ήλθες.

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2013

Αρ. μηνυμάτων:
    4
    Simonas Gregory στις #442555

Παλικάρια τσάμπα τσακώνεστε. Εξαρτάτε το μέρος η μέρα (καιρικές συνθήκες) και τα πουλιά (ύψος κλπ). Πράγματι υπάρχουν περάσματα που κυνηγιούνται με ανοικτό τσοκ.
    Τα πουλιά που βλέπετε στην φωτογραφία παραπάνω χτυπήθηκαν με Briley diffusion αν κάποιος ξέρει τι σημαίνει αυτό καταλαβαίνει. Απλά είμαστε τυχεροί που τα πουλιά περνούσαν καλά. Τώρα 7 1/2 σε τσίχλα όταν το καλό νούμερο για πέρδικα είναι το 7 το βλέπω και εγώ λίγο υπερβολικό. Όχι ότι δεν μπορεί να πέσει το πουλί, αλλά ειδικά αν δεν έχεις σκύλο θα χάσεις μεγάλο αριθμό ακόμα και σκοτωμένων εκτός των τραυματισμένων, αν πάλι έχει σκύλο οκ τότε μπορείς να κάνεις τέτοιες βολές αλλά νομίζω το μέγιστο για τσίχλα (μικρή) είναι το 9 και για γερακότσιχλες το 8 τουλάχιστον αυτή την εποχή.
    Από την άλλη πάλι ο καθένας κάνει ότι θέλει και κανείς δεν μπορεί να του το απαγορεύσει.

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2013

Αρ. μηνυμάτων:
    2
    ΛΙΟΚΙΜΠΑΡΔΗΣ στις #442556

Καλα κ ασφαλη κυνηγια να χουμε συναδελφοι συνασθενεις..

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    2/10/2013

Αρ. μηνυμάτων:
    35
    nick στις #442558

καλησπέρα κύριοι…εγώ πάντος θα πρωτοτυπίσω εάν πω ότι δεν έχω συναντήσει ακόμα τα παλιά καλά μπασίματα του οκτωβρίου. Για τέσσερις συνεχόμενες μέρες που κυνήγησα δεν έμεινα ευχαριστημένος για τον τόσο ντόρο-νούμερα που γράφετε.Σ-Κ πέριξ λειβαδιάς λίγα μπασίματα και πολύ ψιλά. Δ-Τ στην ΒΑ αττική το ίδιο και χειρότερα.αποτέλεσμα 10 τσίχλες σε 4 μέρες και όλες στην τσάντα. πες μας αν θέλεις hunter σε πιο νομό κυνήγησες? ευχαριστώ.

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/3/2013

Αρ. μηνυμάτων:
    1377
    Hunter21GR στις #442560

Σίγουρα έχεις βρεί το τέλειο πέρασμα μαλλον ,διότι κύλινδρο για τσίχλα και μετά 4**** είναι σκέτο θαύμα .Ότι θα ήθελε ο κάθενας μας .Αυτά τα τσοκ τα βάζω στην μπεκάτσα .Εκτός εάν τα θεωρείς φυσιολογικα για την τσιχλα . Δέν έχεις ξανακούσει για 1* και 7μισαρια; Τα πουλιά κτυπιούνται μέχρι τα σαράντα μέτρα και σωστά (στα πόδια σου δηλ)Πήγαινε στο σκοπευτήριο μιά βόλτα να δείς απο κοντα πως γίνεται.Προς θεού δέν έχω τίποτα προσωπικό με σένα φίλε μου !!

φιλε μου με τα 4* και 9αρια στα 28 γρ τουφεκαω στα 35 μετρα ανετα και αν βαλω και 8αρια τραβαει και 40 και 45 μετρα!!!!! αυτα που λες για 1* για να φτασεις στα 40 μετρα εγω τα λεω ‘υπερβολες’……μαλλον εσυ πρεπει να πας στο σκοπευτηριο να ριξεις κανα σμπαρο στον πινακα δοκιμων για να δεις τι γινετε πραγματικα……και βασικα εισαι καλεσμενος μου να παμε μαζι στο σκοπευτηριο αν θες,να γνωριστουμε κι’ολλας !!!
    τωρα για τσιχλα 1*και 7,5Νο ,ναι το ακουω πρωτη φορα και ειναι παραλογος συνδυασμος για το κυνηγι της τσιχλας…. εγω ποτε μου δεν εβαλα κατω απο 3* στην τσιχλα και στο 90% κυνηγιου τσιχλας εχω μονιμα επανω τα 4*!!!!!
    ποσα χρονια κυνηγας(με αδεια)???(αν θες απαντας) οτι γραφω το γραφω χωρις παρεξηγηση,ελπιζω να το βλεπεις ετσι και εσυ!!!

Μανος

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011

Αρ. μηνυμάτων:
    625
    outlander στις #442561

καλησπέρα κύριοι…εγώ πάντος θα πρωτοτυπίσω εάν πω ότι δεν έχω συναντήσει ακόμα τα παλιά καλά μπασίματα του οκτωβρίου. Για τέσσερις συνεχόμενες μέρες που κυνήγησα δεν έμεινα ευχαριστημένος για τον τόσο ντόρο-νούμερα που γράφετε.Σ-Κ πέριξ λειβαδιάς λίγα μπασίματα και πολύ ψιλά. Δ-Τ στην ΒΑ αττική το ίδιο και χειρότερα.αποτέλεσμα 10 τσίχλες σε 4 μέρες και όλες στην τσάντα. πες μας αν θέλεις hunter σε πιο νομό κυνήγησες? ευχαριστώ.

κοιταξε φιλε τα λεγομενα σου εχουν και σωστο και λαθος,κατ αρχην καλα λες οτι τα πουλια ειναι στα υψη.τι να σου πω πρεπει οι φιλοι να εχουν βρει τα ιδανικα καρτερια αφου κυνηγουν κιολας με ανοικτα τσοκ.απ την αλλη να εισαι σιγουρος οτι τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα απο περσι και μακαρι να μεινουν κι ετσι γιατι παιζει κιολας να μην γινει αυτο που περιμενουμε,εμενα αλλο με ξενιζει πως μπορουν μερικοι και πανε καθε μερα για κυνηγι.οπως και να μην το κανεις 20 ευρω τα θελεις επι 15 μερες παει το τρακοσαρι δεν μιλαω για τους επαρχιωτες και προς θεου δεν ζηλευω τα παιδια αλλωστε στα 25 χρονια κυνηγιου εχω σκοτωσει αμετρητες τσιχλες ειναι ομως μια ευλογη νομιζω απορια για τους καιρους που περναμε.ΥΓΕΙΑ ΠΑΝΩ ΣΑΣ

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    3/11/2011

Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #442563

Οι παλιοί κυνηγοί, που δεν υπήρχαν τα τσοκ να χρησιμοποιήσουν και είχαν όπλα με στάνταρ σύσφιξη είχαν προτίμηση σε σφιχτές κάννες * ** ***. Αρκετοί από αυτούς ακόμη και σήμερα δεν εμπιστεύονται την τουφεκιά τους με πιό ανοιχτή σύσφιξη από ** ,εκτός από τις πρωινές τουφεκιές σε συνδυασμό με διασποράς φυσίγγια.Με ένα φίλο που πηγαίνουμε μαζί κυνήγι δεν μπορεί να διανοηθεί πως εγώ χρησιμοποιώ ανοιχτά τσόκ και κατεβάζω τα πουλιά από σχετικά μεγάλο ύψος, γιατί σύμφωνα με την θεωρία του η τσίχλα για να πέσει από τα 40-45 μέτρα θέλει * ή XF. Αυτός παλιός κυνηγός και κυνηγάει την τσίχλα με * η XF η δε γόμωση από 33-34 γρ. και πάνω ν. 9 επειδή έτσι έμαθε από τον πατέρα του.

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011

Αρ. μηνυμάτων:
    625
    outlander στις #442566

να πω και εγω τη γνωμη μου.οταν το 2002 αγορασα τη σημερινη μου ρεμι και συζητουσαμε για τα τσοκ παρενεβηκε στη κουβεντα μας ενας παπους κυνηγος και για πολλα χρονια προεδρος του 3ου κσ και μου λεει επι λεξη.αν θελεις να παρεις πουλια βαλε τα 4 αστρα οπο.υ και οτι αν κυνηγας μονο το φυσιγκι αλλαζε.αυτο και εκανα και ηταν οπως ακριβως τα ειπε.συμφωνω με τον hunter απλα εγω χρησιμοποιω 32 γραμμαρια στη τσιχλα.σημειωτεον τα αλλα 2 τσοκ που συνοδευαν το οπλο 12 χρονια τωρα ειναι στα αζητητητα…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,866 έως 23,880 (από 30,018 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.

Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων