ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,881 έως 23,895 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #442569

    32 γρμ ,Νο 7 και 4 * ο μαγικος συνδυασμος,ας παρουμε τα πουλια που περνανε απο κοντα μας και βλεπουμε για τα υπολοιπα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #442572

    πες μας αν θέλεις hunter σε πιο νομό κυνήγησες?

    ΒΔ αττικη φιλε μου!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    woodcar στις #442573

    Οι παλιοί κυνηγοί, που δεν υπήρχαν τα τσοκ να χρησιμοποιήσουν και είχαν όπλα με στάνταρ σύσφιξη είχαν προτίμηση σε σφιχτές κάννες * ** ***. Αρκετοί από αυτούς ακόμη και σήμερα δεν εμπιστεύονται την τουφεκιά τους με πιό ανοιχτή σύσφιξη από ** ,εκτός από τις πρωινές τουφεκιές σε συνδυασμό με διασποράς φυσίγγια.Με ένα φίλο που πηγαίνουμε μαζί κυνήγι δεν μπορεί να διανοηθεί πως εγώ χρησιμοποιώ ανοιχτά τσόκ και κατεβάζω τα πουλιά από σχετικά μεγάλο ύψος, γιατί σύμφωνα με την θεωρία του η τσίχλα για να πέσει από τα 40-45 μέτρα θέλει * ή XF. Αυτός παλιός κυνηγός και κυνηγάει την τσίχλα με * η XF η δε γόμωση από 33-34 γρ. και πάνω ν. 9 επειδή έτσι έμαθε από τον πατέρα του.

    Συμφωνω απολυτα . Και εγώ έχω μεγαλυτερη εμπιστοσύνη στο κλειστο τσοκ. Υπήρχε ένας παππούς παλιά που κυνήγαγε την μπεκάτσα με 76 ποντους κανης και *-*** τσοκαρισμα …Καί τις κτύπαγε ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #442574

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>vagelis61 wrote:</div>
    Οι παλιοί κυνηγοί, που δεν υπήρχαν τα τσοκ να χρησιμοποιήσουν και είχαν όπλα με στάνταρ σύσφιξη είχαν προτίμηση σε σφιχτές κάννες * ** ***. Αρκετοί από αυτούς ακόμη και σήμερα δεν εμπιστεύονται την τουφεκιά τους με πιό ανοιχτή σύσφιξη από ** ,εκτός από τις πρωινές τουφεκιές σε συνδυασμό με διασποράς φυσίγγια.Με ένα φίλο που πηγαίνουμε μαζί κυνήγι δεν μπορεί να διανοηθεί πως εγώ χρησιμοποιώ ανοιχτά τσόκ και κατεβάζω τα πουλιά από σχετικά μεγάλο ύψος, γιατί σύμφωνα με την θεωρία του η τσίχλα για να πέσει από τα 40-45 μέτρα θέλει * ή XF. Αυτός παλιός κυνηγός και κυνηγάει την τσίχλα με * η XF η δε γόμωση από 33-34 γρ. και πάνω ν. 9 επειδή έτσι έμαθε από τον πατέρα του.

    Συμφωνω απολυτα . Και εγώ έχω μεγαλυτερη εμπιστοσύνη στο κλειστο τσοκ. Υπήρχε ένας παππούς παλιά που κυνήγαγε την μπεκάτσα με 76 ποντους κανης και *-*** τσοκαρισμα …Καί τις κτύπαγε .. αυτο ακριβως φιλε μου χρειαστηκε ναγινει παπους ναριξει απειρα φυσιγκια τοτε υπηρχαν και θηραματα για να τις καταφερνει να σαι σιγουρος ειναι η εξαιρεση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #442575

    Οι παππούδες ξεκίνησαν με μάλλινες τάπες και για να πιάσεις την διασπορά των 3*** με συγκεντρωτήρα, με μάλλινη θες 1*.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #442577

    Συμφωνω απολυτα . Και εγώ έχω μεγαλυτερη εμπιστοσύνη στο κλειστο τσοκ. Υπήρχε ένας παππούς παλιά που κυνήγαγε την μπεκάτσα με 76 ποντους κανης και *-*** τσοκαρισμα …Καί τις κτύπαγε ..

    μαλλον θες και εσυ να γινεις ‘θρυλος’ σαν τον παπου για να γραφουν και για εσενα μετα απο χρονια οι νεοτεροι….. 😀
    ειλικρινα θα ηθελα να το δω αυτο….1* και 76αρες καννες στην μπεκατσα!!!! μαλλον με το κοντακι τις χτυπαγε!!!!!…. 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #442582

    Θέλω να πώ κάτι σε αυτούς που κυνηγούν με **** αστρα .Σε τί αποσταση δηλαδη ρίχνεται ; Στα 20-25 μέτρα;Δηλαδή για να καταλάβω αυτά τα πουλιά που μπαίνουν τώρα σε 60-70 μετρα υψος χαμηλώνουν παρα πέρα ;<br>
    Είτε βρίσκεσαι σε υψόμετρο 100 μέτρα απο την θάλασσα ,είτε στα 750 μετρα , οι τσιχλες του μπασίματος θα κρατήσουν την ίδια τους αποσταση (50-60 μετρα και βάλε).Αυτά τα πρώτα πουλιά που μπαίνουν και ξαναμπαίνουν και ξανα και ξανα ,εάν ο καιρός είναι ιδανικός θα μείνουν και ψάξουν για μέρος με φαι.Εκεί θα μαζευτούν οι πιο πολλες ,θα μείνουν , θα πετάνε χαμηλά και εκεί μπορεί να βάλεις και *** αστρα και εμείς θα ψάχνουμε να βρούμε το .. μέρος αυτό !! Προς το παρόν ένα * και 7μισάρια !! Και σηζητάω πάντα για το πρωινό .

    το μυστικο φιλε μου στα μπασιματα του οκτωβρη δεν ειναι μονο το υψομετρο του καρτεριου.το μεγαλο θεμα ειναι να βρεις το σημειο που τα πουλια βουτανε για να πιασουν γιατι δεν ειναι δυνατον να πετανε ολη μερα.εγω λοιπον μετα απο πολυ καιρο και ακαρπες εξοδους και συνεχη ερευνα, βρηκα ενα τετοιο σημειο.και ενω καποιοι αλλοι 3-4 χιλιομετρα πιο μπροστα βαρανε ασκοπα στα 50-60 μετρα εγω ριχνω ΜΟΝΟ στα βολικα πουλια που μου σκανε μεσα απο τα πευκα στα 20-30 μετρα η και πιο χαμηλα.να ο λογος που βαζω 4* και οπως εγραψε πιο πανω ο καλος συναδελφος Hunter21GR ειναι ωρες που ακομα και τα 5* θα την εκαναν τη δουλεια μια χαρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    woodcar στις #442583

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>woodcar wrote:</div>
    Σίγουρα έχεις βρεί το τέλειο πέρασμα μαλλον ,διότι κύλινδρο για τσίχλα και μετά 4**** είναι σκέτο θαύμα .Ότι θα ήθελε ο κάθενας μας .Αυτά τα τσοκ τα βάζω στην μπεκάτσα .Εκτός εάν τα θεωρείς φυσιολογικα για την τσιχλα . Δέν έχεις ξανακούσει για 1* και 7μισαρια; Τα πουλιά κτυπιούνται μέχρι τα σαράντα μέτρα και σωστά (στα πόδια σου δηλ)Πήγαινε στο σκοπευτήριο μιά βόλτα να δείς απο κοντα πως γίνεται.Προς θεού δέν έχω τίποτα προσωπικό με σένα φίλε μου !!

    φιλε μου με τα 4* και 9αρια στα 28 γρ τουφεκαω στα 35 μετρα ανετα και αν βαλω και 8αρια τραβαει και 40 και 45 μετρα!!!!! αυτα που λες για 1* για να φτασεις στα 40 μετρα εγω τα λεω “υπερβολες’……μαλλον εσυ πρεπει να πας στο σκοπευτηριο να ριξεις κανα σμπαρο στον πινακα δοκιμων για να δεις τι γινετε πραγματικα……και βασικα εισαι καλεσμενος μου να παμε μαζι στο σκοπευτηριο αν θες,να γνωριστουμε κι’ολλας !!!<br>
    τωρα για τσιχλα 1*και 7,5Νο ,ναι το ακουω πρωτη φορα και ειναι παραλογος συνδυασμος για το κυνηγι της τσιχλας…. εγω ποτε μου δεν εβαλα κατω απο 3* στην τσιχλα και στο 90% κυνηγιου τσιχλας εχω μονιμα επανω τα 4*!!!!!<br>
    ποσα χρονια κυνηγας(με αδεια)???(αν θες απαντας) οτι γραφω το γραφω χωρις παρεξηγηση,ελπιζω να το βλεπεις ετσι και εσυ!!!<br>Δέν παρεξηγω τίποτα .Κυνηγάω απο το 1984 ,πάντα με άδεια ,εννοείτε .Έχω μάθει με κλειστα τσοκαρισματα.Ρίχνω πολλά χρόνια έτσι .Δύσκολα να χάσω τουφεκιά Την μπεκάτσα κυηγάω με 4* και 5* .Πραγματικά το λέω Το σκοπευτήριο φίλε μου ήταν το δεύτερο σπίτι μου πριν απο μερικά χρονάκια ..Βλεπεις έχουν σφιξει τα πραγματα τωρα !!

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!”

    Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

    ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!! [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    </div>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #442585

    το μυστικο φιλε μου στα μπασιματα του οκτωβρη δεν ειναι μονο το υψομετρο του καρτεριου.το μεγαλο θεμα ειναι να βρεις το σημειο που τα πουλια βουτανε για να πιασουν γιατι δεν ειναι δυνατον να πετανε ολη μερα.εγω λοιπον μετα απο πολυ καιρο και ακαρπες εξοδους και συνεχη ερευνα, βρηκα ενα τετοιο σημειο.και ενω καποιοι αλλοι 3-4 χιλιομετρα πιο μπροστα βαρανε ασκοπα στα 50-60 μετρα εγω ριχνω ΜΟΝΟ στα βολικα πουλια που μου σκανε μεσα απο τα πευκα στα 20-30 μετρα η και πιο χαμηλα.να ο λογος που βαζω 4* και οπως εγραψε πιο πανω ο καλος συναδελφος Hunter21GR ειναι ωρες που ακομα και τα 5* θα την εκαναν τη δουλεια μια χαρα.<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    i hunt therefore i am

    </div>

    πολυ σωστα τα λες φιλε μητσο…..συμφωνω απολυτα….στα καρτερια μας τα πουλια ‘βουτανε’ κυριολεκτικα να μας βγαλουν τα ματια, πολλες φορες πετανε με ταχυτητα ακομα και αναμεσα απο τα πευκα!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    woodcar στις #442586

    μαλλον θες και εσυ να γινεις “θρυλος” σαν τον παπου για να γραφουν και για εσενα μετα απο χρονια οι νεοτεροι….. 😀
    ειλικρινα θα ηθελα να το δω αυτο….1* και 76αρες καννες στην μπεκατσα!!!! μαλλον με το κοντακι τις χτυπαγε!!!!!….

    Με το κοντάκι δεν νομίζω , απλά ήξερε σημάδι !!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #442589

    Καλησπερα!! Η λογικη στην τσιχλα λεει 4 αστρα και 9αρια..εγω προσωπικα αλλα και ο αδελφος μου το 99% των τσιχλων που πιανουμε ειναι με 5 αστρα και 10αρια και 4 αστρα και 9αρια..σημερα λοιπον ο αδελφος μου μαζι με αλλα 2 ατομα πηγαν κυνηγι για τσιχλα,τα πουλια περνουσαν 40-45-50 μετρα..καποια ωρα μαλιστα περνουσαν αλυσιδα..αλλαζουν τσοκ και βαζουν 3/2 και 7 1/2 αρια..και πηραν συνολο 24 πουλια..τα πουλια που περνουσαν οριακα στα 40 μετρα αυτα τουφεκουσαν και σχεδον ολα επεσαν με 2 αστρα και 7 1/2 αρια..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #442590

    Μην μου πειτε οτι στα 40 μετρα ειναι καλυτερα τα 9αρια και 4 αστρα…η αλλη λυση και η καλυτερη για μενα οταν περνανε μακρια ειναι να κρεμασεις το τουφεκι και απλα να βλεπεις..αλλα ποιος το κανει αυτο,οταν βλεπεις να περνανε συνεχως πουλια απο πανω σου ποιος δεν θα αντεξεο τον πειρασμο να κλεισει το τσοκ να βαλει φυσιγγια με αποσπωμενο πατο και να τουφεκισει μερικα..γι αυτο πιστευω στανταρ στο κυνηγι δεν υπαρχουν..στανταρ υπαρχουν μονο στο σκοπευτηριο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #442591

    Και καμια φορα ουτε στην αγωνιστικη σκοποβολη υπαρχουν στανταρ.ειδικα στο Fitasc sporting..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    tonygero στις #442593

    !!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    headhunter στις #442594

    Καλησπέρα στην παρέα,
    Από την ροή της συζήτησης και σχετικά με την επιλογή τσόκ και Νο σκαγίων νομίζω ότι είναι καθαρά ζήτημα συνήθειας και προσωπικών προτιμήσεων και εμπειριών του καθενός.
    Υπάρχουν όμως και κάποια δεδομένα που βασίζονται σε κανόνες βλητικής που απεικονίζουν την μέση καλύτερη επιλογή και είναι αποτέλεσμα πολυετών δοκιμών σε σκοπευτήρια και κυνήγι.
    Έτσι λοιπόν έχουμε έως τα 15 μέτρα τα ***** άστρα ,από 15-30 μέτρα *** έως **** άστρα,
    από 30 μέτρα και πάνω ** έως * .
    Γενικά τα **** δίνουν την καλύτερη κατανομή σε άνοιγμα και πυκνότητα ,τα ** και * δίνουν πυκνή ντουφεκιά με μεγάλη άτρακτο σε συνάρτηση με τα παραπάνω.
    Ο κανόνας όμως μπορεί παραβιαστεί προς το καλύτερο συνήθως ανάλογα με τον τρόπο σκόπευσης του καθενός μας.
    Έτσι άλλος έχει βρει το αποτέλεσμα του στα 15 μέτρα με * η ** γιατί είναι άριστος σκοπευτής και άλλος στα 40 μέτρα ***** γιατί έτσι τον βοηθάει να διορθώνει την σκοπευτική του ανεπάρκεια.
    Τυχαία γεγονότα του τύπου πήρα πουλί ξερό στα 40+ με κύλινδρο είναι καθαρά θέμα τύχης και σπάνια επαναλαμβάνονται.
    Ένα άλλο θέμα που θέλω να θίξω είναι ότι μέσα στην φιλοσοφία του φόρουμ ,εκτός από τα κυνηγητικά κατορθώματα του καθενός ,πρέπει να αναφέρουμε και τον γεωγραφικό προσδιορισμό των γεγονότων ,χωρίς φυσικά ακριβή τοποθεσία, όπως πχ.Νομός Ξάνθης ,βορειοανατολικά κλπ.
    Έτσι υπάρχει μια ενημέρωση μεταξύ μας ώστε να προγραμματίζουμε την κυνηγητική μας εξόρμηση σύμφωνα με τα δεδομένα.
    Ο Αθηναίος δεν θα πάει στα τυφλά στην Ξάνθη να κυνηγήσει αν δεν έχει τοπικούς φίλους αφού δεν ξέρει τα κυνηγοτόπια, μια πληροφορία όμως ότι έπεσαν πχ. μπεκάτσες εκεί βόρεια θα τον βοηθήσει να προετοιμαστεί στα δικά του κοντινά μέρη σύμφωνα με την τάση που επικρατεί.
    Ας μην είμαστε μοναχοφαγάδες και τοπικιστές, οι φιλίες μεταξύ μας, και ο κυνηγητικός εσωτερικός τουρισμός βοηθάει όλους μας και ειδικά την επαρχία και ζωντανεύει τις τοπικές κοινωνίες στις οποίες ανήκουμε.

    Καληνύχτα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,881 έως 23,895 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων