ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,911 έως 23,925 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #442626

    ρε παιδια μια ερωτηση εγω ο αδαης.. στην παπια τον χειμωνα ποσα αστρα τσοκ βαζετε? και με τι νουμερο φυσιγγια?

    δεν ειναι οφ τοπικ μιας και υπαρχει στην ερωτηση μετρο συγκρησης..

    φιλε γιαννη εδω στην ελλαδα εγω βαζω απο 3* με 6Νο εως 1*με 2-3Νο…..αναλογα τον τοπο,την ημερα,τις καιρικες συνθηκες και τις απαιτησεις του ‘καρτεριου’!!!

    στην ρωσια κυνηγαμε αποκλειστικα με 3* και Νο6 διασπορας για τουφεκιες στα 10 μετρα…..περνανε χαμηλα εκει γιατι στα ψηλα κανει κρυο….. 😀


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #442627

    λοιπον…κατ’αρχην θα δημιουργησω κινημα με τους λατρεις των 1*-2* και 3*-4* και θα τρεχετε….. :D

    εχω μια ερωτηση για τους στενο-τσοκακηδες 1*-2*……καλα ρε, αν τουφεκησεις την τσιχλα στα 10 μετρα με 2* τι θα παρεις μετα???? μηπως κιμα για μπιφτεκια??????? οσο με το 1* δεν το συζηταω …. απλα θα το “καπνισει’!!!…..χαχαχα :D <br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!”

    Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

    ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!! [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    </div>

    εγω ειμαι εκτος των φαν …

    εγω δεν βγαζω ποτε και πουθενα απο το οπλο μου το briley 2 1/2 xaxaaxaxa!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #442628

    Καλησπέρα στην παρέα,<br>
    Από την ροή της συζήτησης και σχετικά με την επιλογή τσόκ και Νο σκαγίων νομίζω ότι είναι καθαρά ζήτημα συνήθειας και προσωπικών προτιμήσεων και εμπειριών του καθενός.<br>
    Υπάρχουν όμως και κάποια δεδομένα που βασίζονται σε κανόνες βλητικής που απεικονίζουν την μέση καλύτερη επιλογή και είναι αποτέλεσμα πολυετών δοκιμών σε σκοπευτήρια και κυνήγι.<br>
    Έτσι λοιπόν έχουμε έως τα 15 μέτρα τα ***** άστρα ,από 15-30 μέτρα *** έως **** άστρα,<br>
    από 30 μέτρα και πάνω ** έως * .<br>
    Γενικά τα **** δίνουν την καλύτερη κατανομή σε άνοιγμα και πυκνότητα ,τα ** και * δίνουν πυκνή ντουφεκιά με μεγάλη άτρακτο σε συνάρτηση με τα παραπάνω.<br>
    Ο κανόνας όμως μπορεί παραβιαστεί προς το καλύτερο συνήθως ανάλογα με τον τρόπο σκόπευσης του καθενός μας.<br>
    Έτσι άλλος έχει βρει το αποτέλεσμα του στα 15 μέτρα με * η ** γιατί είναι άριστος σκοπευτής και άλλος στα 40 μέτρα ***** γιατί έτσι τον βοηθάει να διορθώνει την σκοπευτική του ανεπάρκεια.<br>
    Τυχαία γεγονότα του τύπου πήρα πουλί ξερό στα 40+ με κύλινδρο είναι καθαρά θέμα τύχης και σπάνια επαναλαμβάνονται.<br>
    Ένα άλλο θέμα που θέλω να θίξω είναι ότι μέσα στην φιλοσοφία του φόρουμ ,εκτός από τα κυνηγητικά κατορθώματα του καθενός ,πρέπει να αναφέρουμε και τον γεωγραφικό προσδιορισμό των γεγονότων ,χωρίς φυσικά ακριβή τοποθεσία, όπως πχ.Νομός Ξάνθης ,βορειοανατολικά κλπ.<br>
    Έτσι υπάρχει μια ενημέρωση μεταξύ μας ώστε να προγραμματίζουμε την κυνηγητική μας εξόρμηση σύμφωνα με τα δεδομένα.<br>
    Ο Αθηναίος δεν θα πάει στα τυφλά στην Ξάνθη να κυνηγήσει αν δεν έχει τοπικούς φίλους αφού δεν ξέρει τα κυνηγοτόπια, μια πληροφορία όμως ότι έπεσαν πχ. μπεκάτσες εκεί βόρεια θα τον βοηθήσει να προετοιμαστεί στα δικά του κοντινά μέρη σύμφωνα με την

    [quote=442594]Καλησπέρα στην παρέα,<br>
    Από την ροή της συζήτησης και σχετικά με την επιλογή τσόκ και Νο σκαγίων νομίζω ότι είναι καθαρά ζήτημα συνήθειας και προσωπικών προτιμήσεων και εμπειριών του καθενός.<br>
    Υπάρχουν όμως και κάποια δεδομένα που βασίζονται σε κανόνες βλητικής που απεικονίζουν την μέση καλύτερη επιλογή και είναι αποτέλεσμα πολυετών δοκιμών σε σκοπευτήρια και κυνήγι.<br>
    Έτσι λοιπόν έχουμε έως τα 15 μέτρα τα ***** άστρα ,από 15-30 μέτρα *** έως **** άστρα,<br>
    από 30 μέτρα και πάνω ** έως * .<br>
    Γενικά τα **** δίνουν την καλύτερη κατανομή σε άνοιγμα και πυκνότητα ,τα ** και * δίνουν πυκνή ντουφεκιά με μεγάλη άτρακτο σε συνάρτηση με τα παραπάνω.<br>
    Ο κανόνας όμως μπορεί παραβιαστεί προς το καλύτερο συνήθως ανάλογα με τον τρόπο σκόπευσης του καθενός μας.<br>
    Έτσι άλλος έχει βρει το αποτέλεσμα του στα 15 μέτρα με * η ** γιατί είναι άριστος σκοπευτής και άλλος στα 40 μέτρα ***** γιατί έτσι τον βοηθάει να διορθώνει την σκοπευτική του ανεπάρκεια.<br>
    Τυχαία γεγονότα του τύπου πήρα πουλί ξερό στα 40+ με κύλινδρο είναι καθαρά θέμα τύχης και σπάνια επαναλαμβάνονται.<br>
    Ένα άλλο θέμα που θέλω να θίξω είναι ότι μέσα στην φιλοσοφία του φόρουμ ,εκτός από τα κυνηγητικά κατορθώματα του καθενός ,πρέπει να αναφέρουμε και τον γεωγραφικό προσδιορισμό των γεγονότων ,χωρίς φυσικά ακριβή τοποθεσία, όπως πχ.Νομός Ξάνθης ,βορειοανατολικά κλπ.<br>
    Έτσι υπάρχει μια ενημέρωση μεταξύ μας ώστε να προγραμματίζουμε την κυνηγητική μας εξόρμηση σύμφωνα με τα δεδομένα.<br>
    Ο Αθηναίος δεν θα πάει στα τυφλά στην Ξάνθη να κυνηγήσει αν δεν έχει τοπικούς φίλους αφού δεν ξέρει τα κυνηγοτόπια, μια πληροφορία όμως ότι έπεσαν πχ. μπεκάτσες εκεί βόρεια θα τον βοηθήσει να προετοιμαστεί στα δικά του κοντινά μέρη σύμφωνα με την τάση που επικρατεί.<br>
    Ας μην είμαστε μοναχοφαγάδες και τοπικιστές, οι φιλίες μεταξύ μας, και ο κυνηγητικός εσωτερικός τουρισμός βοηθάει όλους μας και ειδικά την επαρχία και ζωντανεύει τις τοπικές κοινωνίες στις οποίες ανήκουμε.

    Καληνύχτα

    Όλα είναι σχετικά φίλε μου όπως είπες, όμως πιστεύω ότι προσαρμοζομαστε τις περισσότερες φορές, πρώτα βάση των θηραματων που κυνηγάμε και μετα όλα τα υπόλοιπα , όπως π.χ. δοκιμές στα σκοπευτηρια. Διότι η μπεκατσα πέφτει πολλές φορές με 1 μόνο σκαι ν.9 και η φασσα μπορει με 4-5 σκαγια ν.6 και 36 γρ. να πεσει ζωντανη…… Γι’αυτο προσαρμοζουμε παντα αναλογα τα τσοκ και τα γρ. των φυσιγγιων για να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    55
    iason στις #442629

    Kαλησπέρα στην παρέα των κυνηγών!

    Από ότι φαίνεται ο καιρός δεν έχει διάθεση να αλλάξει και μέχρι και το τέλος του μήνα θα πάμε με καλοκαιρινό σχεδόν καιρό και σκαμπανεβάσματα της θερμοκρασίας!

    Τι μας επιφυλάσσει ο καιρός την νέα εβδομάδα στην Ελλάδα? http://www.weather-in-greece.gr/

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    bt13 στις #442630

    Καλήσπέρα και απο έμενα και έγω στην τσίχλα βάζω Νο9 και 8 απο 30-33 γραμμάρια αναλόγος τον καιρό. Και έχω ένα δίκανο super pose 67 Πόντους με **** η κάτω και ** η δέυτερη. Με αυτό κυνήγαω όλα τα θηράματα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #442631

    τα πάντα είναι σχετικά, ειδικά στίς τσίχλες,γιατί δεν σου περνάνε όλες στα 15 ή 20 μέτρα,κυρίως είναι θέμα ψυχολογίας και περισσότερο αυτοσυγκέντρωσης,εγώ τέτοια εποχή δουλεύω 2* και 8αρι,αργότερα ,κυρίως 4* και εννιάρι….γενικά στο όπλο μόνο αυτά χρησιμοποιώ, και στις τσίχλες και στίς φάσσες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    tsixlakias στις #442638

    Καλημέρα και απο μένα. Εγώ 4-5 χρόνια τώρα κυνηγαω την τσίχλα (περπατητό) με * και 10 διασπορας (ΜΑΧ Διασποράς ή τα Direct).
    Σίγουρα τα αποτελέσματα δεν διεκδικούν δάφνες αλλά με τον καιρό έχω βελτιωθεί και το κέφι γίνεται. Το * δεν είναι επιλογή απλά η καραμπίνα (benelli raffaello special) δεν παίρνει τσοκ και είναι 71cm με *. Αλήθεια μπορω να κάνω τροποποίηση και να παίρνει τσοκ? Πόσο θα στοιχισει μια τέτοια μετατροπή πάνω κάτω? Sorry για τις off-topic ερωτήσεις, αλλά είμαι τσιχλάκιας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #442639

    @tsixlakias, στο ίδιο όπλο εμένα είχε πρόβλημα η σύσφιξη ακριβώς στο σημείο που βιδώνει το εξωτερικό τσοκ, με αποτέλεσμα στα 3*** τσοκάρισμα – αλλά και με κάθε τσοκ – να μην υπάρχει σωστή κατανομή στον πίνακα. Μην πειράξεις την κάννη που έχεις, πολλοί θα σου υποσχεθούν αλλά κανείς δεν θα καταφέρει αυτό που φτιάχνει το εργοστάσιο (έπαθα βλέπεις και έμαθα). Αγόρασα μια καινούργια κάννη 61 εκ. magnum και έτσι έχω εσωτερικά τσοκ. Προσωπικά προτιμώ τα 4**** σε τσίχλα και σε φάσσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #442640

    Καλημερα,,ολες αυτες τις ημερες ειχα ξυπνητηρι τις ντουφεκιες απο τα καρτερια σας
    μια που ειναι κοντα στο σπιτι μου,,σημερα παιδια δεν ακουσα ουτε μπαμ ακομα
    αρα απο σημερα κοψανε τα πουλια αισθητα αφου εγινε το μεγαλο περασμα προχθες
    ελπιζω να σας κατσουν φετος τα τσιχλακια,γιατι περυσι ηταν πικρα χρονια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    133
    scoco στις #442641

    καλημερα!δεν ειμαι φαν τησ τσιχλασ ,το πολυ νακαθησω 1 με 2 φορεσ το χρονο για καρτερι αλλα αυτεσ τισ μερεσ προσεξα οτι το πρωι που παω στη δουλεια περνανε μπρωστα απο το αμαξι αλεσ με προσπερνανε αλεσ ερχοντε κατα μετοπο!παρα πολεσ !!αυτο εχω να το δω χρονια!!!αυτο μαλον οφιλετε στο οτι στην 1-4 οκτοβρη εκανε παρα πολυ κρυο και τα εσπρωξε ο καιροσ στη βαλκανικη και ετσι τωρα εχει γεμισει ο κοσμοσ!φυσικα και μπεκατσεσ που εχουν μεινει λιγο πισω!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    bt13 στις #442642

    τα πάντα είναι σχετικά, ειδικά στίς τσίχλες,γιατί δεν σου περνάνε όλες στα 15 ή 20 μέτρα,κυρίως είναι θέμα ψυχολογίας και περισσότερο αυτοσυγκέντρωσης,εγώ τέτοια εποχή δουλεύω 2* και 8αρι,αργότερα ,κυρίως 4* και εννιάρι….γενικά στο όπλο μόνο αυτά χρησιμοποιώ, και στις τσίχλες και στίς φάσσες<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Φάνης

    Καλημέρα Φάνη δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω κάποιο τσοκ νομίζω ότι δεν γίνεται τα άστρα που είπα τα έχουν οι κάννες απο μόνες τους. Εγω έχω ένα Bettinsoli diamond. Αν ξξέρεις κάποιος κατι παραπάνω Και θέλει ας μου στείλει ενα προσωπικό μήνυμα. Συγνώμη που βγήκα εκτός topic

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #442645

    Καλημερα,,ολες αυτες τις ημερες ειχα ξυπνητηρι τις ντουφεκιες απο τα καρτερια σας<BR>μια που ειναι κοντα στο σπιτι μου,,σημερα παιδια δεν ακουσα ουτε μπαμ ακομα<BR>αρα απο σημερα κοψανε τα πουλια αισθητα αφου εγινε το μεγαλο περασμα προχθες<BR>ελπιζω να σας κατσουν φετος τα τσιχλακια,γιατι περυσι ηταν πικρα χρονια.

    Καλημέρα Ηλία. Σήμερα δεν σε ξύπνησαν οι τουφεκιές αλλά διαβάζω στο facebook ότι στη Ζάκυνθο έκανε τρελλό μπάσιμο….ίσως σήμερα είχε σειρά να χαρεί η δυτική Ελλάδα. Και ναι συμφωνώ ότι το σημαντικό είναι να μείνουν. Ο ποιο σημαντικός παράγοντας είναι η επάρκεια τροφής.Με τέτοια ξηρασία που υπάρχει στην Αττική δεν βλέπω να μένει τσίχλα τουλάχιστων εδώ γύρω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #442646

    Καλημέρα και απο μένα. Εγώ 4-5 χρόνια τώρα κυνηγαω την τσίχλα (περπατητό) με * και 10 διασπορας (ΜΑΧ Διασποράς ή τα Direct).<br>
    Σίγουρα τα αποτελέσματα δεν διεκδικούν δάφνες αλλά με τον καιρό έχω βελτιωθεί και το κέφι γίνεται. Το * δεν είναι επιλογή απλά η καραμπίνα (benelli raffaello special) δεν παίρνει τσοκ και είναι 71cm με *. Αλήθεια μπορω να κάνω τροποποίηση και να παίρνει τσοκ? Πόσο θα στοιχισει μια τέτοια μετατροπή πάνω κάτω? Sorry για τις off-topic ερωτήσεις, αλλά είμαι τσιχλάκιας…

    Καλημερα! Απο οτι ξερω γινετε μετατροπη να παιρνει τσοκ..στοιχιζει γυρω στα 200-300 ευρω νομιζω.αλλα για να εισσι σιγουρος γιατι δεν παιρνεις τηλεφωνο τον κυριο Κουρκουλο η τον κυριο Παπατσαρουχα που ασχολουνται με τετοιες μετατροπες..εγω θα το εκανα παντως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    doctor1 στις #442647

    Καλημέρα και απο μένα. Εγώ 4-5 χρόνια τώρα κυνηγαω την τσίχλα (περπατητό) με * και 10 διασπορας (ΜΑΧ Διασποράς ή τα Direct).<br>
    Σίγουρα τα αποτελέσματα δεν διεκδικούν δάφνες αλλά με τον καιρό έχω βελτιωθεί και το κέφι γίνεται. Το * δεν είναι επιλογή απλά η καραμπίνα (benelli raffaello special) δεν παίρνει τσοκ και είναι 71cm με *. Αλήθεια μπορω να κάνω τροποποίηση και να παίρνει τσοκ? Πόσο θα στοιχισει μια τέτοια μετατροπή πάνω κάτω? Sorry για τις off-topic ερωτήσεις, αλλά είμαι τσιχλάκιας…

    Εγω την εκανα την μετατροπη πριν ενα μηνα.Εχω την 302 71 ποντους και της εβαλα τσοκ στον Κουρκουλο.Στα πρωτα μπασιματα αψογες επιτυχιες με κυλινδρο η με τρια αστρα.Επιτελους χαρηκα και με τις πρωτες πρωινες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #442651

    Λιγοτερα πουλια σημερα απο προχτες (χτες δε πηγα), αλλα παρολα αυτα καταφερα και πηρα 2. Με λιγη τυχη τις βρηκα κιολας. Ξεκρεμασα και μια απο αρκετο για τα δεδομενα μου υψος, καθως και μια σχετικα μακρινη τραβερσα.

    Το LM κανει θαυματα τελικα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,911 έως 23,925 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων