ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,926 έως 23,940 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #442652

    Μια μικρή παρέμβαση ( αν και είναι off topic … σε κάποια παλαιότερα post)
    Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω από την αρχή ότι για έμενα
    α) τα 40 και τα 45 μέτρα είναι απαγορευτική απόσταση και απόσταση χωρίς νόημα
    β) Δεν είμαι και τόσο πολύ σίγουρος ότι σε κινούμενο στόχο μπορεί κανένας να προσδιορίσει ακριβώς στα πόσα μέτρα χτύπησε ένα πουλί ειδικά όταν πετάει με υπόβαθρο τον ουρανό χωρίς κανένα σταθερό σημείο αναφοράς βασιζόμενος μόνο από την εικόνα του προφίλ του πουλιού ή το που έπεσε μετά
    Το αν θα πέσει η τσίχλα είναι αποτέλεσμα ενέργειας κρούσης και αριθμού πληγμάτων. Ο αριθμός πληγμάτων σχετίζεται με το τσοκ και το βάρος των σκαγιών , υπό την έννοια ότι σφιχτότερο στοκ συγκεντρώνει περισσότερα σκάγια στον γνωστό κύκλο και περισσότερα σκάγια πυκνώνουν την κατανομή .
    Είναι απολύτως λογικό κάποιος να ρίχνει με 7,5 άρια στην τσίχλα με 1* στα 45 μέτρα γιατί έτσι έχει
    α) μεγαλύτερη ενέργεια λόγω μεγαλυτέρου βάρους του σκαγιού και μεγαλύτερης απομένουσας ταχύτητας στα μέτρα αυτά
    β) Το μειωμένο αριθμό σκαγιών που από την φύση του θα έχει το φυσίγγι των 7,5 τον αναπληρώνει με την μεγαλύτερη συγκέντρωση που έχει λόγω του τσοκ και έτσι έχει κατά μέσο ορό την ιδία συγκέντρωση με το 8αρι ανά προφίλ της επιφάνειας της τσίχλας πετυχαίνοντας το ίδιο στατιστικό αποτέλεσμα.
    Οι αποκλίσεις του 1* και του 4* στα 45 μέτρα είναι γενικά μικρές σε % συγγεντρωση (8% διαφορά – 49% στο 1* και 41% στα 4*) και λιγότερο έντονες από ότι στα 15 (17% διαφορά) , αλλά παρόλα αυτά ένα 8% διαφορά ίσως σου δώσει μια κάποια ελπίδα παραπάνω…….
    Συνδυαστικά λοιπόν έχεις αρκετές επιλογές
    1. Ανεβαίνεις σε νούμερο σκαγιών με μικρότερο στοκ
    2. Ανεβαίνεις σε βάρος σκαγιών με το ίδιο στοκ
    3. Ανεβαίνεις σε αρχική ταχύτητα ( παίζεται αυτό γιατί κάπου αλλάζει η διασπορά)
    Από το βιβλίο του GOUGH THOMAS -ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ανέβασα ένα πινάκα δραστικού βεληνεκούς για 6 άρια που συνδυάζει ανεργία κρούσης , αριθμό σκαγιών και αποστάσεις .Στις δυο γραμμές που έχω τραβήξει φαίνεται ότι το 1* είναι κατά 7 μέτρα περισσότερο θανατηφόρο από το 4* και αν θέλεις να είναι το ίδιο θανατηφόρο στην ιδία απόσταση θα πας αναγκαστικά σε μεγαλύτερο βάρος από 32 σε 42 γραμμάρια. Βεβαία και η ποιότητα των υλικών έχει αλλάξει αρκετά από τότε που έγραψε το βιβλίο και η στατιστική όσον αφορά τις τιμές έχει αλλάξει αλλά παραμένει να είναι ο γενικός κανόνας αυτός.
    Τώρα αν ψάξουμε τι ενέργεια κρούσης έχει ένα 9αρι στα 45 μέτρα … διατηρώ τις έντονες επιφυλάξεις μου αν είναι αρκετή


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #442654

    Αλήθεια μπορω να κάνω τροποποίηση και να παίρνει τσοκ? Πόσο θα στοιχισει μια τέτοια μετατροπή πάνω κάτω? Sorry για τις off-topic ερωτήσεις,

    Καλημέρα σας εγώ προτείνω να βρείτε έναν πραγματικά αξιόλογο οπλουργό και να πατέ να ανοίξετε την κάννη από ένα Άστρο στα τρία Άστρα ( όσο είναι αυτό εφικτό λόγο πάχους τις κάννης αυλου)… γίνεται και μάλιστα με πολύ παρά πολύ χαμηλό κόστος… δεν λέω καλό είναι να βάλεις Τσοκ αλλά σε περιορίζει ΤΟ είδος του σπειρώματος που χρησιμοποιούν και τα τσοκ που συνήθως αυτοί σου προτείνουν ( τα δικά τους) (εσωτερικά λεπτά τσοκάκια (thin wall) …από την άλλη υπάρχουν εταιρίες που έχουν βγάλει τέτοιου είδους τσοκ (Βriley… Tru-choke Carlsons )… δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται λίγο ανορθόδοξο το να δώσω 250 με 300 ευρώ για το όλο εγχείρημα … άσε που αν μπεις και στον πειρασμό να βρεις θεωρητικά πάντα καλύτερα τσοκ πας για πλακα για αλλά τρία με τέσσερα after market τσοκ και κανα 150 με 200 ευρώ επιπλέων.. αν ψαχτείτε λίγο θα βρείτε κάννες μεταχειρισμένες με τσοκ !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #442658

    Γιατί ρε παιδιά γράφετε στο θέμα σχετικά με τις τσίχλες για τα τσοκάκια; Αφού υπάρχει συγκεκριμένο πεδίο για τα θέματα τσοκ, και βλητικής. Ας σεβαστούμε τους συναδέλφους αναγνώστες και άρα και τους εαυτούς μας.
    Φιλικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #442659

    Καλημερα!! Καλοκαιρι στην Κρητη,καλοκαιρι στην Θεσσαλονικη που ειμαι.τα μεγαλα μπασιματα της τσιχλας γινονται αυτη την εποχη.μηπως η καλοκαιρια επηρεασει τα πουλια και μεινουν πολυ λιγα τελικα..επισης απο εμπιστη πηγη εμαθα οτι επιασαν πολλες τσιχλες σε μεγαλα υψομετρα στα Χανια..τι πιστευετε οι πιο εμπειροι οι καλοκαιριες που κανει πανω στα μεγαλα μπασιματα της τσιχλας θα επηρεασει αρνητικα τους πληθυσμους που τελικα θα μεινουν στην Ελλαδα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    τζο στις #442663

    ορεινη χαλκιδικη λιγα πουλια
    μαλλον τα περασματα φτανουν στο τελος
    13 πουλια πηρα και να ειδα αλλα τοσα
    φασσες πουθενα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #442672

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>louis wrote:</div>
    Καλημερα,,ολες αυτες τις ημερες ειχα ξυπνητηρι τις ντουφεκιες απο τα καρτερια σας<BR>μια που ειναι κοντα στο σπιτι μου,,σημερα παιδια δεν ακουσα ουτε μπαμ ακομα<BR>αρα απο σημερα κοψανε τα πουλια αισθητα αφου εγινε το μεγαλο περασμα προχθες<BR>ελπιζω να σας κατσουν φετος τα τσιχλακια,γιατι περυσι ηταν πικρα χρονια.

    Καλημέρα Ηλία. Σήμερα δεν σε ξύπνησαν οι τουφεκιές αλλά διαβάζω στο facebook ότι στη Ζάκυνθο έκανε τρελλό μπάσιμο….ίσως σήμερα είχε σειρά να χαρεί η δυτική Ελλάδα. Και ναι συμφωνώ ότι το σημαντικό είναι να μείνουν. Ο ποιο σημαντικός παράγοντας είναι η επάρκεια τροφής.Με τέτοια ξηρασία που υπάρχει στην Αττική δεν βλέπω να μένει τσίχλα τουλάχιστων εδώ γύρω.

    Στην Ζακυνθο χτες και σημερα ειχε πολυ λιγα πουλια,τις προηγουμενες μερες ομως ειχε ΠΑΡΑ πολλα πουλια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    woodcar στις #442682

    λοιπον…κατ’αρχην θα δημιουργησω κινημα με τους λατρεις των 1*-2* και 3*-4* και θα τρεχετε….. 😀

    εχω μια ερωτηση για τους στενο-τσοκακηδες 1*-2*……καλα ρε, αν τουφεκησεις την τσιχλα στα 10 μετρα με 2* τι θα παρεις μετα???? μηπως κιμα για μπιφτεκια??????? οσο με το 1* δεν το συζηταω …. απλα θα το “καπνισει’!!!…..χαχαχα 😀

    Δέν το ξέρεις το κόλπο; Εάν σου περάσει στα 10 μετρα και έχεις 1* (εσύ βεβαια απλοκλείεται) , την τρομάζεις , την αφήνεις να πιάσει καμμιά 25αριά μετρα και την τρώει απο πίσω .Η καλύτερη τουφεκιά !!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    woodcar στις #442688

    Σήμερα το πρωί πολλά πουλιά και πάλι , Β.Εύβοια και πολλούς κυνηγούς .Πιό στρωτά τα πουλιά απο τις άλλες φορές .Πολύ ωραίες τουφεκιές 30-40 μετρα το πολύ .13 πουλιά και μία φάσσα , που παρ’όλο το τσοκάρισμα μου 1* και 7μισαρια , δέν την κράτησαν !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #442689

    Δέν το ξέρεις το κόλπο; Εάν σου περάσει στα 10 μετρα και έχεις 1* (εσύ βεβαια απλοκλείεται) , την τρομάζεις , την αφήνεις να πιάσει καμμιά 25αριά μετρα και την τρώει απο πίσω .Η καλύτερη τουφεκιά !!

    πολυ σωστα ….αποκλειεται να βαλω 1* διοτι στα 25 μετρα αναμεσα σε εμενα και το πουλι το πιο πιθανο ειναι να υπαρχουν και 2-3 πευκα-πουρναρια οποτε…μπα’ι’-μπα’ι’ το πουλακι το κουνησε το μαντηλι!!!!! οποτε εσυ φιλε γενικα τουφεκας ΜΟΝΟ πανω απο τα 25 μετρα!!!!και να φανταστω οτι βαρας και 15-20 πουλια στο κουτι????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #442691

    εμενα αλλο με ξενιζει πως μπορουν μερικοι και πανε καθε μερα για κυνηγι.οπως και να μην το κανεις 20 ευρω τα θελεις επι 15 μερες παει το τρακοσαρι δεν μιλαω για τους επαρχιωτες και προς θεου δεν ζηλευω τα παιδια αλλωστε στα 25 χρονια κυνηγιου εχω σκοτωσει αμετρητες τσιχλες ειναι ομως μια ευλογη νομιζω απορια για τους καιρους που περναμε.ΥΓΕΙΑ ΠΑΝΩ ΣΑΣ

    αν μου επιτρεπεις θα σου απαντησω εγω…. απο την παρεα μου που παμε σχεδον καθημερινα για κυνηγι απο τους 6 οι 5 ειναι πλεον ανεργοι και γι’αυτο και εχουν τον χρονο για καθημερινο κυνηγι εδω κοντα στην αττικη, τωρα για τα εξοδα μην ρωτας διοτι γνωριζεις πολυ καλα οτι για την ‘αρρωστια’ που εχουμε ολοι οι κυνηγοι παντα θα βρισκουμε την λυση για φυσιγγια και βενζινες……εξαλου ειναι η μονη ‘ψυχοθεραπεια’ που μας εμεινε πλεον!!!!
    σου ευχομαι να εχεις παντα πολυ δουλεια και λιγοτερο χρονο για κυνηγι παρα να εισαι ανεργος και να ξεχνιεσαι κυνηγωντας!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #442693

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>outlander wrote:</div>
    εμενα αλλο με ξενιζει πως μπορουν μερικοι και πανε καθε μερα για κυνηγι.οπως και να μην το κανεις 20 ευρω τα θελεις επι 15 μερες παει το τρακοσαρι δεν μιλαω για τους επαρχιωτες και προς θεου δεν ζηλευω τα παιδια αλλωστε στα 25 χρονια κυνηγιου εχω σκοτωσει αμετρητες τσιχλες ειναι ομως μια ευλογη νομιζω απορια για τους καιρους που περναμε.ΥΓΕΙΑ ΠΑΝΩ ΣΑΣ

    αν μου επιτρεπεις θα σου απαντησω εγω…. απο την παρεα μου που παμε σχεδον καθημερινα για κυνηγι απο τους 6 οι 5 ειναι πλεον ανεργοι και γι’αυτο και εχουν τον χρονο για καθημερινο κυνηγι εδω κοντα στην αττικη, τωρα για τα εξοδα μην ρωτας διοτι γνωριζεις πολυ καλα οτι για την “αρρωστια” που εχουμε ολοι οι κυνηγοι παντα θα βρισκουμε την λυση για φυσιγγια και βενζινες……εξαλου ειναι η μονη “ψυχοθεραπεια” που μας εμεινε πλεον!!!!<br>
    σου ευχομαι να εχεις παντα πολυ δουλεια και λιγοτερο χρονο για κυνηγι παρα να εισαι ανεργος και να ξεχνιεσαι κυνηγωντας!!!!
    <br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!”

    Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

    ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!! [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    </div>

    ευχαριστω για την απαντηση.δεστε και κανενα dvd.το ξερω ρε φιλε ειναι παθος και εγω τωρα παω να χαλασω το 20αρι αμεσως μετα τη δουλεια σε ενα απογευματινο .πηγαιντε μεχρι οσο αντεχετε.ΝΑ ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    woodcar στις #442698

    πολυ σωστα ….αποκλειεται να βαλω 1* διοτι στα 25 μετρα αναμεσα σε εμενα και το πουλι το πιο πιθανο ειναι να υπαρχουν και 2-3 πευκα-πουρναρια οποτε…μπα’ι’-μπα’ι” το πουλακι το κουνησε το μαντηλι!!!!! οποτε εσυ φιλε γενικα τουφεκας ΜΟΝΟ πανω απο τα 25 μετρα!!!!και να φανταστω οτι βαρας και 15-20 πουλια στο κουτι????

    Ρε φιλαράκο αρχίζεις και με βάζεις σε υποψίες .Κυνηγάς πραγματικά ; Ποιά πουρνάρια και πεύκα ,που θα κρυφτεί η τσίχλα ; Μήπως εννοείς την μπεκάτσα ;Πού θα προλάβει να μου κρυφτεί .Απλά της ρίχνεις την στιγμή που πρέπει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #442699

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Hunter21GR wrote:</div>
    πολυ σωστα ….αποκλειεται να βαλω 1* διοτι στα 25 μετρα αναμεσα σε εμενα και το πουλι το πιο πιθανο ειναι να υπαρχουν και 2-3 πευκα-πουρναρια οποτε…μπα’ι’-μπα’ι” το πουλακι το κουνησε το μαντηλι!!!!! οποτε εσυ φιλε γενικα τουφεκας ΜΟΝΟ πανω απο τα 25 μετρα!!!!και να φανταστω οτι βαρας και 15-20 πουλια στο κουτι????

    Ρε φιλαράκο αρχίζεις και με βάζεις σε υποψίες .Κυνηγάς πραγματικά ; Ποιά πουρνάρια και πεύκα ,που θα κρυφτεί η τσίχλα ; Μήπως εννοείς την μπεκάτσα ;Πού θα προλάβει να μου κρυφτεί .Απλά της ρίχνεις την στιγμή που πρέπει.

    χαχαχαχαχα…….οταν εσυ μαθεις που να κυνηγας τον οκτωμβρη στα μπασιματα, ελα να τα πουμε…..ως τοτε, ΠΑΝΩ ΣΟΥ!!!

    οσοι με γνωριζουν απο κοντα εδω μεσα ξερουν που και πως κυνηγαω……μαλλον δεν εχεις παρακολουθησει σε προηγουμενα ποσταρισματα ποσοι εχουν ερθει απο εδω μεσα μαζι μου σε αυτα τα καρτερια (μιας και δεν εχω κομπλεξ με μυστικα καρτερια) και το εχουν ευχαριστηθει…..μηπως να γινοσουν ψαρας μπας και……….!!!!!
    επισης για απιστους θωμαδες υπαρχει και βιντεο απο το καρτερι μου σε προηγουμενες σελιδες απο το μπασιμο στις 14 οκτ…ψαξε και δεσ’το για να καταλαβεις!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    dimitris36 στις #442700

    Ρε παίδες δεν καταλαβαίνω τι ζόρι τραβάτε. Θα πρέπει να δίνουμε πλήρη περιγραφή του κυνηγιου που κάναμε; Σε δίκη βρισκόμαστε; Τι έπρεπε να κάνουμε δηλαδή; Να πω στον Μάνο, “ρε σύ, σταμάτα να κυνηγάς και περίμενε άλλες δυο ώρες να βαρέσω άλλα 9 να τα κάνω 25 και πάμε μετά να φύγουμε!” Οχι ρε φίλε. Όταν πιάσαμε το όριο δίπλα δίπλα, φύγαμε. Δεν έχω καμία υποχρέωση να εξηγώ πως ακριβώς κυνηγάω αλλά το κάνω γιατί, ιδίως με το printscreen, κατάλαβα οτι κουβαλάς πολύ μεγάλο κόμπλεξ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #442704

    Απο αυτα σου τα μηνυματακια βγενουν πολλα συμπερασματα………………………………..

    Θέλεις να στα πω????????????????????

    και μενα μου διαγραφηκε ποστ απο την ομαδα της διαχειρησης. και καλα εκαναν μιας και επεσα σε φαουλ χωρης να προσεξω.

    αλλα αυτο ρε συ γιαννη που κανεις δεν ειναι σωστο. εχεις να κανεις 7 μηνες ποστ και επανερχεσαι με αυτο εδω?

    ας ημαστε λιγο ανεκτικοι και καλοπροαιρετοι, μιας και ανηκουμε ολοι στην ιδια οικογενεια.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,926 έως 23,940 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων