ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,046 έως 24,060 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #443368

    Καλημέρα και χρόνια πολλά!!!
    Χθες ήταν από το χειρότερο πέρασμα που έχω ζήσει για τέτοια εποχή…
    Πολύ ομίχλη, ελάχιστα πουλιά και πάρα πολύ ψηλωμένα… Γύρισα στο σπίτι με καμιά δεκαριά λιγότερα φυσίγγια και χωρίς πουλιά. Μια χτύπησα και την έχασα…
    Σήμερα δεν πήγα, αλλά, έμαθα ότι ήταν μια από τα ίδια…
    Από κοτσύφια τίποτα ακόμη…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    76
    Ηλίας στις #443374

    χτεσινο κυνηγι στην κεντρικη ευβοια λιγοτερες τσιχλες απο την προηγουμενη κυριακη αλλα πετουσαν πιο χαμηλα καποιες ετσι 3 ατομα συνολο 26 στο χερι 6 χαμενες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    Tolis Plou στις #443376

    Έχω να πω στους 2 μ@Λ@κες που (κυνήγαγαν…)? σήμερα το πρωί στην Ασωπία με κράχτη πως την επόμενη δεν θα τους τη χαρίσω. Όταν γύρισα σπίτι κατάλαβα τη μαλακία που έκανα και δεν πήρα καμιά θηροφυλακή. Δε γίνεται να δίνουμε 30 ευρώ βενζίνη και να χύνουμε ένα κουβά ιδρώτα και να φεύγουμε με 3 πουλιά ο καθένας (ενώ γύρω γίνεται χαμός απ’τα πουλιά) και 2 άτομα σε ένα 2ωρο να βαράνε ακούνητοι 100 (χωρίς υπερβολές)! Ακόμα και αυτά που γλίτωναν έκαναν κύκλο και τους ξαναπήγαιναν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    76
    Ηλίας στις #443377

    Έχω να πω στους 2 μ@Λ@κες που (κυνήγαγαν…)? σήμερα το πρωί στην Ασωπία με κράχτη πως την επόμενη δεν θα τους τη χαρίσω. Όταν γύρισα σπίτι κατάλαβα τη μαλακία που έκανα και δεν πήρα καμιά θηροφυλακή. Δε γίνεται να δίνουμε 30 ευρώ βενζίνη και να χύνουμε ένα κουβά ιδρώτα και να φεύγουμε με 3 πουλιά ο καθένας (ενώ γύρω γίνεται χαμός απ’τα πουλιά) και 2 άτομα σε ένα 2ωρο να βαράνε ακούνητοι 100 (χωρίς υπερβολές)! Ακόμα και αυτά που γλίτωναν έκαναν κύκλο και τους ξαναπήγαιναν.

    καταγγελια κατευθειαν θελουν οι αλητες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    Tolis Plou στις #443379

    Αυτό που σε εκνευρίζει περισσότερο είναι πως δεν το κάνουν στη ζούλα όταν θα είναι μόνοι τους αλλά περνάς δίπλα τους σε βλέπουν και ατάραχοι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #443407

    Εγώ θα έριχνα μια μπαλωθιά στο κασσετόφωνο…Παρεπιπτόντως και δω ξεραίλα σήμερα που θεωρήτε παραδοσιακή μέρα για τσιχλοκότσυφα. Όλο το πρωί 3 τουφεκιές άκουσα όλες κι όλες και άλλες 2 δικιές μου σε μια τσίχλα που της έκανα αέρα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    abisil στις #443408

    Σημερα στα Χανια λιγα πραγματα.Μετα τις 8.30 χαμηλωσαν καποια πουλια και
    πηραμε μερικές.Μηπως τα μπασιματα τελειωνουν?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    OFFROAD στις #443410

    ΦΙΛΕ TOLIS PLOU ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ.ΑΜΕΣΩΣ ΤΗΛ ΤΗΝ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ,ΑΝ ΔΕΝ ΣΕΒΕΣΑΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΚΕΨΟΥ ΤΗΝ ΕΙΡΩΝΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΣ ΔΙΠΛΑ ΧΩΡΙΣ ΠΟΥΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΓΛΕΝΤΑΝΕ.ΤΟ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΕΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΘΡΑΣΥΣ .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #443441

    Λιγα πουλια ειδα και γω σημερα. Ολα ψηλα πρωι πρωι, και πιο μετα κανα δυο στρωτες αλλα οχι καλα απο μενα. Εριξα 5 τουφεκιες αλλα αποτελεσμα μηδεν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    249
    STAVRAETOS στις #443445

    5 ατομα σημερινή έξοδος στο γραμματικό ούτε που την είδαμε. και συνέχεια στο κάτω σουλι μια από τα ειδια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #443446

    Καθε μερα και πιο λιγα πουλια περνανε,αφου περασανε τα κοτσυφια λογικο ειναι<br>
    σημερα εδω εχει 20 τουφεκια και ζητημα να ακουσα 10 τουφεκιες,και αυτες το χαραμα στο τσικ<br>
    αυτα απο βορειοανατολικη αττικη για τους φιλους τσιχλαδες,με λιγα λογια μπασιματα τελος

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/watch?v=Z1FcA-Aag6M

    </div>

    λουη Αεκαρα….στα καρτερια οπου κυνηγαω περιμενουμε καθε χρονο τα κοτσυφια και μετα τις κοκκινες και επειτα τελειωνουν τα μπασιματα…..τωρα αν εχεις δικιο και τελειωσουν τα μπασιματα ετσι αδοξα τοτε θα σε θεωρησω υπευθηνο και θα υποστεις τις συνεπειες….πισσα,πουπουλα,κτλ…χαχαχα 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    108
    dikis στις #443447

    Προχθες Σαββατο περιοχη Δαδια Εβρου αρκετα τα πουλια!Χορτασαμε τουφεκιες, 3 ατομα γυρω στις 20 τσιχλες και περιπου 6-7 χαμενες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #443448

    Εγω στο ειπα φιλε,τα τσιχλακια τα παρακολουθω καθε χρονο,και ξερω ποτε θα κοψουν τα περασματα
    φετος μπηκαν λιγο πιο νορις,για αυτο κοψανε απο τωρα,περσι σαν χθες μπαινανε καργα τσιχλες
    φετος ομως ηταν αλλιως τα πραματα,,μακαρι να μπουν και αλλες,αλλα για μενα περασματα τελος
    τα κοτφυφια ειναι παντα η ουρα τους,μετα απο αυτα το χαος χα χα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    144
    Γιάννος-12gauge στις #443454

    Μια φωτό κι από μένα, μιας ώρας απογευματινό περπατητό, όπως θα δείτε 5 φυσίγγια μια τσίχλα, απ’το ολότελα καλή κι η παναγιώταινα! τα γάντια είναι επειδή μου ιδρώνουν τα χέρια μου την δίνει! καλύτερα πάντως απο πέρισυ! Βοιωτία.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #443488

    Σάββατο 19 του μήνα, απογευματάκι, έχοντας τελειώσει κάποιες δουλειές στο χωριό, πήρα το μονόκαννο Baikal και 5-6 φυσέκια και πήγα στο κοντινό μου καρτεράκι, να δω αν ήρθε καμιά τσίχλα (και πέρυσι στις 19/10 είχα πάρει την πρώτη, στο ίδιο μέρος). Όμως τζίφος! μόνο 2 ή 3 είδα, κι αυτές από μακριά!
    Το περασμένο Σάββατο (26/10) ξαναπήγα. Περάσανε καμιά 10αριά, αλλά μπόρεσα κι έριξα μόνο σε 2 και πήρα τη 1, την πρώτη για φέτος. Την Κυριακή το απόγευμα πήγα και πάλι. Ξανά το ίδιο σκηνικό: είδα καμιά 10αριά, έριξα πάλι σε 2, αλλά αυτή τη φορά πήρα … τον πούλο, μόνο λίγα πούπουλα μου άφησε η μία!!!
    Υ.Γ.1: Το ήξερα ότι θα έπαιρνα “κουλουράκι”, γιατί φεύγοντας από το σπίτι, συνάντησα … τη γειτόνισσα με το “κακό μάτι” (καρατσεκαρισμένο, χρόοονια τώρα!!!) κι έπρεπε να γυρίσω πίσω, αλλά βαρέθηκα να κάτσω σπίτι με τέτοιο γλυκό καιρό.
    Υ.Γ.2: Πέρασε και μια τσίχλα εντελώς “κολοβή” (ούτε ένα φτερό στην ουρά!): Το Σάββατο προς το σούρουπο, κατά τις 6.30′ ανηφόριζε φτεροκοπώντας κι εγώ την κοίταζα … και δεν της έριξα! Δεν ξέρω γιατί, δεν μπορώ να το εξηγήσω … (αφού μάλλον “την είχα”, γιατί πέρασε πολύ στρωτά, ανηφορική τραβέρσα προς τα αριστερά μου, περίπου στα 20 μέτρα, με μέτρια ταχύτητα!) Το κουφό είναι ότι και την Κυριακή ξαναπέρασε, την ίδια ώρα (5.30′ με την νέα ώρα) στην ίδια ακριβώς πορεία, κι εγώ έμεινα και πάλι να την κοιτάζω σαν χάνος, χωρίς καν να σηκώσω το τουφέκι!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,046 έως 24,060 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων