ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,091 έως 24,105 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #444073

    καλησπερα.παλι περασαν αρκετα πουλακια το απογευμα.αν δεν ειχε και δυνατο βορια και χαμηλωναν θα καναμε δουλεια αποψε. για αυριο καρτερι στα αμπελια και αργοτερα περπατημα.παρ’ολη την ξερα εχει κρατησει αρκετα πουλια.επισης ο πατερας ενος φιλου που μαζευει αυτη την εποχη το ρετσινι απο τα πευκα μου ειπε οτι οι τσιχλες στα ψηλα μεσα στα κουμαρα εναι παρα πολλες.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    alexthehunter στις #444076

    στο ποικιλο ορος χαιδαρι σε απογευματινη βολτα των σκυλων οι τσιχλες ηταν ανελπιστα πολλες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    Παναγιώτης στις #444087

    Καλησπερα παιδες το κυνηγι εχει και τα τυχερα του καρτερι τσιχλας σημερα σε υψομετρο πανω απο 900 μετρα και μας τιμησανε 5 μπεκατσινια εκ των οποιων τα 2 αφησαν τον ματαιο τουτο κοσμο..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    84
    tedo στις #444110

    εδω ενα αποσπασμα απο ενα φοβερο dvd του Χριστογιαννη για τα ειδη τις τσιχλας και τις αποδημιες τις,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    xristos v 101 στις #444129

    καλημερα σημερα πηγα για τσιχλες πεξαν μερικα πουλακια πηρα 3, με περασε και ενα κοπαδι φασσες πηρα μια…!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #444167

    καλησπερα και καλο μηνα….δεν μπορουσα να γραψω τις προηγουμενες μερες γιατι με ειχαν στειλει για μπαν-ιο χειμωνιατικα….. 😀

    σημερα πηγαμε με τον dimitri 36 για περπατητο και η θεα Αρτεμις ηταν πολυ γενναιοδωρη μαζι μου δινοντας μου μεχρι της 7.30 ενα λαγο και μια μπεκατσα με αποτελεσμα να βαρυνει πολυ ο σακος μου και να μην μπορω να περπατησω για πολυ ωρα στις τσιχλες……. 😀

    η σαντυ το επανιελακι μου πηρε ολα τα ‘βραβεια’ σημερα μιας και ηταν αυτη που εβγαλε τον λαγο και σηκωσε και την μπεκατσα….. σημερα το μενου για την σαντυ περιλαμβανει μοσχαρισιο φιλετακι μινιον αλα κρεμ με κουμ κουατ και προφιτερολ απο τον Ανδρια,το αξιζει αλλωστε…… 😀

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #444170

    Λουη καλε μου φιλε,τα μπασιματα συνεχιζονται οποτε….ετοιμασε την πισσα εσυ και πουπουλα θα σου φερω εγω, εχω μπολικα…… 😀

    λοιπον, την τεταρτη εκανε πολυ δυνατο μπασιμο τσιχλας και πολυ λιγα κοτσυφακια ΒΔ αττικη με νοτιαδες 1-2 μποφορ και σχεδον ολα τα καρτερια επιασαν το οριο, την πεμπτη με βοριαδακι εκανα 19 τσιχλες μπασιαρικες και την παρασκευη τα πουλια κοψανε αρκετα με αποτελεσμα 5 πουλια στο καρτερι και 10 στο περπατητο!!! επισης μπηκανε και αρκετες κυργιαρινες!!!

    θελω να πιστευω οτι τα μπασιματα θα συνεχισουν μετα το περας των νοτιαδων που αναμενουμε!!!! εξαλου πιστευω οτι θα γινει τουλαχιστον ενα μπασιμο απο κοτσυφια και περιμενω και τις κοκκινες!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #444177

    Eδω ολη την βδομαδα δεν περασαν πουλια παντος,και σημερα που πηγα βολτα στα καρτερια
    γιατι ξυπνησα νορις παλι τιποτα δεν περασε,εκτος και αν περασμα ειναι 20-30 τσιχλες
    που πεταριζουν ολη την ημερα,ρωτα για καλαμο, ωρωπο,συκαμινο,δηλεση,χαλκουτσι,και παντου εδω γυρω
    δεν καναν τιποτα ολη την βδομαδα,οποτε κρατα και την πισα και τα πουπουλα μαζι χα χα

    τσαρτσαρα ειδα μια το πρωι με το που ανοιξα το παραθυρο τις κουζινας να φτιαξω καφε
    καθοταν στην κορφη σε ενα δεντρακι του γειτονα και με κοιταγε στα 15 μετρα αποσταση
    κριμα που δεν την πηρα μια φωτο ο βλακας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #444178

    ρωτα για καλαμο, ωρωπο,συκαμινο,δηλεση,χαλκουτσι,και παντου εδω γυρω
    δεν καναν τιποτα ολη την βδομαδα

    φιλε μου λουη, εγω κυνηγαω ψηλα στο βουνο…εσυ ξερεις!!! την τεταρτη ειδικα το βουνο ηταν αδειο απο κυνηγους διοτι κανεις δεν πιστευε οτι θα κανει μπασιμο με νοτιαδουρα κι ομως εκανε,5 καρτερια ολοι πιασανε το οριο !!!! μηπως οι πληροφοριοδοτες σου δεν πηγαν για κυνηγι 30-31 οκτ???
    και μην πας να ξεφυγεις απο την ‘τιμωρια’,επεσες εξω στις προβλεψεις σου οτι τελειωσαν τα μπασιματα….χαχαχα 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #444182

    καλησπερα κι απο μενα.περιξ θηβων σημερα μονο περπατητο μιας και στο καρτερι το πρωι δεν περασε τιποτα.4ωρες περπατημα λοιπον 15 εγω 10 ο αδερφος μου και 5 ο τριτος της παρεας.ευχαριστη νοτα οτι επιτελους ειδα αλλα 3 αυτοκινητα με συναδελφους και αυτοι με παρομοια αποτελεσματα μονο με περπατητο μαλιστα επειδη το μερος ειναι και περιορισμενο συναντιομασταν συνεχεια το καψαμε κυριολεκτικα.το ενα απο τα παιδια μου ειπε οτι ολη την εβδομαδα δεν μπηκε ουτε ενα νεο πουλι εκει ντοπιος γαρ απλως κρατησε καποια πουλια το μερος.η ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι οι αφιξεις φτανουν στο τελος τους δεν βοηθαει και ο καιρος.τελος παντων αυριο αποκλειστικα καρτερι σε αλλο μερος γιατι δεν οριζω τα ποδια μου.ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #444188

    καλησπερα.σημερα καθενους ξεσκιστηκαν στο τουφεκιδι.εμεις περπαταγαμε μονοι μας σε διπλανη περιοχη αλλα ειχε μπασιμο καλο.τσιχλες,κοτσυφια ,κυργιαρες και λιγες φασσες ψηλωμενα εμφανιζονταν συνεχως απο την ιδια κατευθηνση μεχρι τις 11!!! αν καθομασταν στο μπασιμοκαρτερο πιστευω θα καναμε πουλια.τελος παντων και στο περπατητο καλα ηταν.3 οπλα 43 στο χερι και μολις γυρισαμε απο το απογευματινο οπου αλλες 15 ηρθαν μαζι μας!αυριο αραγμα στο μπασιμοκαρτερο και οτι θελει ας γινει.θα εχει τοσο πολυ κοσμο στον καμπο αυριο που καλυτερα να μην δω ουτε μια παρα να ρισκαρω κανα σκαγιασμα.σημερα το πρωι νυχτα ακομη και οι μπηχτες επερναν και εδιναν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #444198

    καλησπερα.σημερα καθενους ξεσκιστηκαν στο τουφεκιδι.εμεις περπαταγαμε μονοι μας σε διπλανη περιοχη αλλα ειχε μπασιμο καλο.τσιχλες,κοτσυφια ,κυργιαρες και λιγες φασσες ψηλωμενα εμφανιζονταν συνεχως απο την ιδια κατευθηνση μεχρι τις 11!!! αν καθομασταν στο μπασιμοκαρτερο πιστευω θα καναμε πουλια.τελος παντων και στο περπατητο καλα ηταν.3 οπλα 43 στο χερι και μολις γυρισαμε απο το απογευματινο οπου αλλες 15 ηρθαν μαζι μας!αυριο αραγμα στο μπασιμοκαρτερο και οτι θελει ας γινει.θα εχει τοσο πολυ κοσμο στον καμπο αυριο που καλυτερα να μην δω ουτε μια παρα να ρισκαρω κανα σκαγιασμα.σημερα το πρωι νυχτα ακομη και οι μπηχτες επερναν και εδιναν.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    i hunt therefore i am

    </div>

    καλησπερα καλυτερα που πηγατε περπατητο.αποτις τουφεκιες που ακουσες το 90 τοις 100 ηταν στο γαμο του καραγκιοζη.το εχω δει το εργο πολλες φορες στους καθενους(στο καμπο) με το μπασιμο στη στρατοσφαιρα να αδειαζουν ασκοπα τις καραμπινες και μονο θορυβος να γινεται.βεβαια παει κι ο νταλαρας συννεφο και τοτε βλεπεις και κανενα “καλο” σκοπευτη…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #444200

    Σημερα εκανα το πρωτο απογευματινο, και τα αποτελεσματα ηταν παρα πολυ καλα. 2 ατομα 17 πουλια, ενω υπηρχε και μπασιμο που κρατησε απο τις 3 εως και τις 5μιση με παρα πολλα πουλια που ομως περνουσαν πανυψηλα.

    Καλα ηταν παντως, και ελπιζουμε και σε συνεχεια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    Γιωργος στις #444207

    Καλησπερα και παλι απο κερκυρα.Ειδη ακουγοντε πολλα τσιχλοκοτσιφα.Ειναι 20.30 2/11/2013.Η ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι λογο τις κακοκαιριας που ερχετε ,απο αυριο μεσημερι, αυριο πρωι μαλλον θα γινει χαμος.Παντος 2 μερες χωρης ομιχλη 3 ατομα περιπου 90 πουλια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    mtbdim στις #444214

    Καλησπέρα σε όλη την καλή παρέα,για να μην σας ζαλίζω με πολλά,έρχομαι και εγώ να επιβεβαιώσω τα καλά μπασίματα που έκαναν εως τώρα οι τσίχλες.Πέτυχα δυο από αυτές σε φτερούγα και τις πήγα σπίτι ζωντανές,σε πολύ καλή κατάσταση,να τις δουν τα παιδιά.Η ερώτηση είναι η εξής : Μπορούν να εξημερωθούν και να μείνουν σε μεγάλο κλουβί; Τους δίνω τροφή (σταφύλι) και ανταποκρίνονται.Ευχαριστώ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,091 έως 24,105 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων