ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,106 έως 24,120 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    Παναγιώτης στις #444219

    Καλησπέρα σε όλη την καλή παρέα,για να μην σας ζαλίζω με πολλά,έρχομαι και εγώ να επιβεβαιώσω τα καλά μπασίματα που έκαναν εως τώρα οι τσίχλες.Πέτυχα δυο από αυτές σε φτερούγα και τις πήγα σπίτι ζωντανές,σε πολύ καλή κατάσταση,να τις δουν τα παιδιά.Η ερώτηση είναι η εξής : Μπορούν να εξημερωθούν και να μείνουν σε μεγάλο κλουβί; Τους δίνω τροφή (σταφύλι) και ανταποκρίνονται.Ευχαριστώ.

    Φιλε μου μαινοτροφη να τους δινεις και θα ειναι μια χαρα ..αν και για το κλουβι καλυτερα μικρο για να μην τραυματιζονται οταν φοβουνται να μην εχουν πολυ χωρο..


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    alexthehunter στις #444220

    σημερα στα βαγια μονο περπατητο 13εγω και 6 ο φιλος μου και καμια 10αρια κιλα κρεμμυδια απο οργωμενο χωραφι.το μονο που λειπει τωρα ειναι ενας λαγος να κανει παρεα στα κρεμμυδια΄΄

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    alexthehunter στις #444221

    μαζι με την μαινοτροφη στην αρχη ανακατεψε και λιγο μπεγκαντινι για να την συνηθισουν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    mtbdim στις #444233

    Ευχαριστώ για την αμεσότητα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #444236

    σημερα στα βαγια μονο περπατητο 13εγω και 6 ο φιλος μου και καμια 10αρια κιλα κρεμμυδια απο οργωμενο χωραφι.το μονο που λειπει τωρα ειναι ενας λαγος να κανει παρεα στα κρεμμυδια΄΄

    Εύχομαι να έρθει και ο λαγός σύντομα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #444240

    καλησπερα καλυτερα που πηγατε περπατητο.αποτις τουφεκιες που ακουσες το 90 τοις 100 ηταν στο γαμο του καραγκιοζη.το εχω δει το εργο πολλες φορες στους καθενους(στο καμπο) με το μπασιμο στη στρατοσφαιρα να αδειαζουν ασκοπα τις καραμπινες και μονο θορυβος να γινεται.βεβαια παει κι ο νταλαρας συννεφο και τοτε βλεπεις και κανενα «καλο» σκοπευτη…

    αναμεσα λουτσα και στενη περπατησαμε συναδελφε.οσο για τα αντιεροπορικα πυρα εχεις δικιο.πηγε η τριαρα συννεφο.απο τα περασματιαρικα που βλεπαμε ουτε ενα δεν ηταν για βολη εστω και οριακη.αλλωστε οποιος καθεται στον καμπο στα μπασιματα τζαμπα καθεται εκτος και αν ειναι κανενας βλαμενος με νταλαρα οπως λες και εσυ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #444241

    φιλε μου λουη, εγω κυνηγαω ψηλα στο βουνο…εσυ ξερεις!!! την τεταρτη ειδικα το βουνο ηταν αδειο απο κυνηγους διοτι κανεις δεν πιστευε οτι θα κανει μπασιμο με νοτιαδουρα κι ομως εκανε,5 καρτερια ολοι πιασανε το οριο !!!! μηπως οι πληροφοριοδοτες σου δεν πηγαν για κυνηγι 30-31 οκτ???<br>
    και μην πας να ξεφυγεις απο την “τιμωρια’,επεσες εξω στις προβλεψεις σου οτι τελειωσαν τα μπασιματα….χαχαχα

    Λοιπον φιλαρακο για να καταλαβεις,καταρχην δεν χρειαζετε καν να ρωτησω κανεναν αν ειχε πουλια
    το ξαναλεω αλλη μια φορα οτι το σπιτι μου ειναι πανω στο περασμα,πες μου τι δεν καταλαβαινεις
    οι ντοπιοι τσιχλαδες εδω πανε καθε μερα στα καρτερια,απο τοτε που ειδα κοτσυφια
    και εγραψα οτι τα περασματα ειναι στο τελος τους τα πουλια κοψανε 80 τις εκατο
    τα ποστ το λενε απο μονα τουςμεπειτα δεν εβαλα κανενα στοιχημα ουτε με πισες ουτε για πεπουλα
    και ειπα οτι μακαρι να μπουν και αλλες για να κανετε το κεφι σας,τωρα για περασμα στην νοτιδυτικη αττικη με νοτιαδες εγω που ειμαι νοτιανατολικα δεν ειδα πουλια,,αρα δεν μας προτιμησανε εμας απο εδω
    παρολο που εχουμε και την ευβοια απεναντι και μας φερνει πολλα πουλια οταν εχει περασματα
    αλλα μαλον το βουνο σου εχει θα τσιχλομαγνητη αλλιως δεν εξηγειτε
    και για τους τυπους θα σου πω οτι σημερα ειδικα που ειναι κυριακη στα 300 μετρα γυρω μου
    εχω τουλαχιστον 20 τουφεκια,και απο το πρωι εχω ακουση 5 τουφεκιες μεχρι τωρα

    ασε που ειδα και χθες απο μονος μου το εξης φαινομενο που βλεπεις οταν κοβουν τα πουλια
    να περνα μια τσιχλα στα 100 μετρα και να τρωει 20 τουφεκια απο ολους
    ειναι σαν τις τουφεκιες που ακουει ο φιλος στους καθενους που παει ολη η αθηνα για τσιχλες
    επιδη κυνηγαω τους καθενους στην μπεκατσα τους ακουω και εγω των χειμωνα
    ακους 500 οπλα και οταν φευγεις ο καλητερος εχει 3 τσιχλες στο κρεμασταρη του
    για να μην πω και την ζημια που μας κανουν στην μπεκατσα,που ο καθε τσιχλας καθετε καρτερι
    και ακους το πρωι στην μπεκατσα και γινετε χαμος στο τουφεκιδη,οχι να τα λεμε και αυτα
    και για να μην ξεχαστω γιατι χθες εκανε παλαβα το φορουν και δεν μπορουσα να γραψω
    καλοφαγωτος ο λαγος και η μπεκατσα και σου ευχομαι και τα ταιρια τους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #444245

    επειτα δεν εβαλα κανενα στοιχημα ουτε με πισες ουτε για πεπουλα

    φιλαρακι παρεξηγησες……πλακιτσα κανουμε, αν εσυ δεν την ‘σηκωνεις’ τοτε καλος….το κοβω εδω!!!

    και για τους τυπους θα σου πω οτι σημερα ειδικα που ειναι κυριακη στα 300 μετρα γυρω μου
    εχω τουλαχιστον 20 τουφεκια,και απο το πρωι εχω ακουση 5 τουφεκιες μεχρι τωρα

    εγω μιλησα για 30-31 ημερα τεταρτη πεμπτη….οχι για π-σ-κ!!! γιατι νομιζεις πηγα περπατητο εχτες σαββατο?? διοτι την παρασκευη εφαγα φολα!!! τωρα αν εχουμε εκει που κυνηγαω τσιχλομαγνητη οπως ειπες δεν ξερω…….εγω γραφω την αληθεια για να μαθαινουν οι συναδελφοι ποτε εχει πουλια να κανουν καμια βολτα να το ευχαριστηθουνε!!!!!!αυτος νομιζω ειναι ο σκοπος μεσα σε ενα φορουμ!!!

    για να μην πω και την ζημια που μας κανουν στην μπεκατσα,που ο καθε τσιχλας καθετε καρτερι
    και ακους το πρωι στην μπεκατσα και γινετε χαμος στο τουφεκιδη,οχι να τα λεμε και αυτα

    ασφαλος και πρεπει να τα λεμε και αυτη ειναι η πραγματικοτητα!!! αν ειδες στο τοπικ με τις μπεκατσες κανα δυο σελιδες πριν εγραψε ο thor600 τι συνεβει οταν πηγαμε μαζι για κυνηγι με τον μαλακα σε διπλανο καρτερι που πανυγυριζε οτι βαρεσε μπεκατσα…..εμεις καναμε το χρεος μας και πηραμε τον θυροφυλακα τηλ. αλλα αυτος ακομα μας καλει πισω!!!!! με τετοια ανυπαρξια του κρατους σε ολα τα επιπεδα ο καθε ενας κανει οτι γουσταρει αφου γνωριζει οτι θα μεινει ατιμωριτος!!!!!
    σε ευχαριστω για τις ευχες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #444257

    Δεν παρεξηγω φιλε μην φοβασε,,απλα λεω οτι εδω εχει να κανει περασμα μια βδομαδα και βαλε
    και την τεταρτη επιδη δεν δουλευα πηγα και εκατσα για καμια φασσα, περασαν μονο 6 κυριαρινες μαζι
    και ελαχιστες τσιχλες,απο τις οποιες πολλες ειναι πιασμενες εδω,απλα το πρωι πετανε
    οπως ηταν σημερα πχ ηταν και ολη την βδομαδα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    Vaggelis στις #444268

    σήμερα βορειοανατολικη αττικη τζιφος.το μονο θετικο οτι εμφανιστικε θυροφυλακη και ηρεμησαν οι νταλαρες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    bt13 στις #444273

    ΒΑ Αττική όπως τα λέει ο Vaggelis, οτι ειχε η περιοχή κυκλοφόρησε και αυτές πρωί πρωί μετά τίποτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #444274

    καλησπερα κι απ εμενα σημερα επιλεξαμε με τον αδερφο μου τον πισσωνα στη κεντρικη ευβοια.μονο καρτερι λοιπον μεχρι τις 9 και 30 10 τσιχλες για εμενα και 9 γι αυτον δυστηχως με 3 χαμενες.ειχε καποια πουλακια πιασμενα οχι μπασιμο.το πρωι γινοταν πολεμος στους προποδες της διρφυς για περιπου μιση ωρα.σποραδικες τουφεκιες μετα.παραθετω μια φωτο μιας και σημερα κυνηγησαμε παραδοσιακα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #444275

    μια προσπαθεια ακομα αλλοιως αργοτερα

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #444282

    Λιγα πουλια σημερα εδω,4 εγω και 9 η παρεα μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    τζο στις #444284

    λιγα απλα και λιτα
    ορεινη χαλκιδικη τα περασματα σιγα σιγα φτανουν στο τελος τους
    απο τα μαυρα πιστολια
    [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,106 έως 24,120 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων