ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,121 έως 24,135 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    nick στις #444290

    απο μαυροματι ανταποκρηση το
    τιποτα,νεκρη φυση,και ξαφνικα αρχισε ανελεητο πιστολιδι κανα χλμ μακρια μας.ζυγωσαμε με τον γιο μου ,μας οδηγουσαν οι τουφεκιες οπως το αστερι τους μαγους. και το μυστηριο λυθηκε οχι 1 αλλα 2 στερεοφωνικα να παιζουν τα καλυτερα του καζαντζιδη.οι τσιχλες απο το πουθενα ερχοντουσαν μαγεμενες απο το υπεροχο ασμα ασματων.φταιω δυστυχως γιατι δεν ηξερα τηλ δασοφυλακα. μεταβολη λοιπον και πισω .αποτελεσμα 4 τσιχλες στο περπατητο.ουδεν σχολιον.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #444292

    ΄Οντως η ζέστη, η σχετική άπνοια και η απουσία καρπού ελιάς στην ευρύτερη περιοχή των Βαγίων, Μαυρομματίου κλπ δεν αφήνει πολλά αισιόδοξα μυνήματα για τη συνέχεια, αν πάνε έτσι τουλάχιστον οι καιρικές συνθήκες, ότι δε ντουφέκια ακούστηκαν, μάλλον ήταν από προϊόν “μουσικής συναυλίας” …
    Παρασκευή κάτι λίγα πουλιά και Σάββατο κάτι λίγα περισσότερα, μακράν όμως άλλων καλών εποχών, βέβαια θα πρέπει να συνυπολογίσει κανείς και την απουσία πολλών κυνηγών λόγω οικονομικής κρίσης, ώστε ότι πουλιά υπάρχουν να μην ενοχλούνται ιδιαίτερα, όπως φαίνεται αργά αλλά πολύ σταθερά, κάνει μεγάλη, πολύ μεγάλη ζημιά και εξελίσσεται σε “αχίλλειο πτέρνα”… με δυο που συνάντησα και μίλησα το Σάββατο, οι οποίοι κυνηγάνε ακόμα όπως μου είπαν, όταν μπορούν, ήταν συνταξιούχοι ναυτικοί και “τυχεροί” που έχουν έστω αυτή τη σύνταξη και βγαίνουν οπότε μπορούν (…!!!) και όπως είπαν μεγάλες παρέες που ήξεραν από Αθήνα τουλάχιστον, διαλύθηκαν, πούλησαν όπλα και σκυλιά και έκοψαν το κυνήγι, τι να πεις, ας ελπίσουμε να αναστραφεί το αρνητικότατο αυτό κλίμα …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #444294

    παραθετω μια φωτο μιας και σημερα κυνηγησαμε παραδοσιακα

    .ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΟΡΙΟ. ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΟΠΛΑΚΙΑ ΣΑΣ . ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΠΟΙΑΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ- ΜΟΝΤΕΛΟ ΕΙΝΑΙ;ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #444301

    Καλησπέρα σε όλη την καλή παρέα,για να μην σας ζαλίζω με πολλά,έρχομαι και εγώ να επιβεβαιώσω τα καλά μπασίματα που έκαναν εως τώρα οι τσίχλες.Πέτυχα δυο από αυτές σε φτερούγα και τις πήγα σπίτι ζωντανές,σε πολύ καλή κατάσταση,να τις δουν τα παιδιά.Η ερώτηση είναι η εξής : Μπορούν να εξημερωθούν και να μείνουν σε μεγάλο κλουβί; Τους δίνω τροφή (σταφύλι) και ανταποκρίνονται.Ευχαριστώ.

    Κανονικά απαγορεύεται να κρατάμε σε αιχμαλωσία τα θηράματα…Κατά τη γνώμη μου κράτησέ τα 3-4 μέρες και μετά σφάξιμο ή…και ελευθερία για να τα ξανακυνηγήσεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #444304

    Καλησπερα και απο μενα.πρωτο περπατητο για φετος περιξ του σπιτιου μου με 40
    πουλια να μπαινουν στην τσαντα μαζι με τον αδελφο μου.23 πιασαμε το πρωι απο τις 8.30 μεχρι τις 13.00 και απροσμενα 17 το απογευμα σε 2 ωρες.και λεω απροσμενα γιατι τις 10 απο τις 17 τις πιασαμε σε ενα περασμα διπλα στο σπιτι μου,που πηγαμε για πλακα μπας και περασει καμια βραδυ βραδυ.με το που πηγαμε οι τσιχλες περνουσαν αλυσιδα και χτυπησανε σε 7-8 λεπτα 10 πουλια και μετα σταματησαμε γιατι βραδιαζε και επρεπε να τις βρουμε.γενικα στο περπατητο δεν ειχε πολλα πουλια,αλλα ειχε καποια για να μπορεσεις να κυνηγησεις.αλλα αυτο που εγινε στο περασμα το απογευμα δεν μπορω να το εξηγησω.ο αδελφος μου κυνηγησε ουσιαστικα πρωτη φορα με το silver hawk 471 και εβγαλε υπεροχες τουφεκιες.πραγματικα πολυ καλο οπλο.και μια φωτο με τις πρωινες τσιχλες.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    st.stavros στις #444320

    Πραγματικά όπως έγραψαν και άλλοι συνάδελφοι για τα Βάγια και το Μαυρομάτι έτσι και παράκάτω προς Αι Γιώργη το ίδιο σκηνικό σε επανάληψη.Εμείς ούτε στο περπατητό σηκώσαμε κάτι αξιόλογο.Βέβαια ο Καζαντζίδης έκανε συναυλία και εκεί.Ντροπή και πάλι ντροπή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    alexthehunter στις #444326

    δεν αρκει να λεμε ντροπη και να φευγουμε προσωπικα οταν εντοπιζω μηχανακι το ντουφεκαω επιτοπου(2 φορες μεχρι τωρα) και μετα αν θελουν ας μου κανουν μηνυση.η καλυτερη τιμωρια ειναι για τον ελληνα να τον χτυπας στην τσεπη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #444335

    Ειδαμε πουλια σημερα, οχι σαν χτες, αλλα δυστυχως παλι πανυψηλα, ενω οι ελαχιστες που περασαν πιο χαμηλα, παλι εδιναν οριακες βολες. Καρπωση ελαχιστη, αλλα οπως και να χει μια χαρα περασαμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #444347

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>outlander wrote:</div>
    παραθετω μια φωτο μιας και σημερα κυνηγησαμε παραδοσιακα

    .ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΟΡΙΟ. ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΟΠΛΑΚΙΑ ΣΑΣ . ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΠΟΙΑΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ- ΜΟΝΤΕΛΟ ΕΙΝΑΙ;ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.

    ευχαριστω φιλε μου για τις ευχες και ανταποδιδω.λοιπον το δικο μου δικανο ειναι ενα savage fox bse h series μονοσκανδαλο με 76 ποντους κανες και 1 3 τσοκ.του αδερφου μου ειναι ενα robust324 δισκανδαλο με 71 ποντους κανες και 2 4 τσοκ.αν και εχουμε και οι δυο καραμπινες ποτε ποτε μας τη δινει και τα περνουμε στο κυνηγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    Simonas Gregory στις #444367

    Προς alexthehunter

    Φίλε μου καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου για τα μηχανάκια. Καταλαβαίνω ότι εσύ προσπαθείς να κυνηγήσεις νόμιμα, τις περισσότερες φορές χωρίς αποτέλεσμα, και κάποιοι άλλοι ξεσκίζονται στις ντουφεκιές. Το θέμα με τα μηχανάκια είναι παλιό αλλά θα σου πώ μερικά πράγματα που πρέπει να έχεις υπόψιν σου όταν κάνεις την πράξη που αναφέρεις (το πυροβολείς):
    1) καταστρέφεις ξένη περιουσία (νομικά κολάσιμο)
    2) ο λαθροθήρας έχει την ψυχολογία του παράνομου. Το πρώτο πράγμα που σκέφτεται είναι “δεν πρέπει να με πιάσουν”
    3) έχει δαπανήσει αρκετές εκατοντάδες ευρώ να αποκτήσει κάτι που είναι υπό διωγμών. Δηλαδή δεν επιτρέπεται ούτε η εισαγωγή του ούτε η διάθεσή του και πολύ περισσότερο η χρήση του.
    4) λόγω οικονομικής κατάστασης το χτύπημα στην τσέπη βαρύνει την ψυχολογία του.
    5) δεν ξέρεις τι επιπέδου άνθρωπος είναι. (Πχ μπορεί ο Κορυδαλλός για αυτόν να είναι το δεύτερο σπίτι του)
    6) τελευταίο και βασικότερο ΕΧΕΙ ΟΠΛΟ
    Μπορεί μέχρι τώρα να είχες επιτυχίες αλλά πρόσεχε γιατί μπορεί να γίνει η στραβή με κάποιον που έχει βεβαρημένα τα παραπάνω.
    Θα σου έλεγα λοιπόν να μην το κάνεις αυτό γιατί το κακό μια φορά θα γίνει.
    Ακολούθησε την νόμιμη οδό και άσε τους εντεταλμένους να κάνουν την δουλειά τους.
    Για τα παραπάνω δεν σου λέω μπράβο, αν και θα έπρεπε, αλλά σου λέω φτηνά την γλίτωσες.
    Προσοχή φίλοι, υπάρχουν όργανα που πληρώνουμε από την τσέπη μας και πρέπει να κάνουν την δουλειά τους. Αν δεν την κάνουν είναι στο χέρι μας να το διορθώσουμε μέσα από τους συλλόγους και την ομοσπονδία.
    Η άμεση αντιπαράθεση μόνο κακό μπορεί να κάνει.
    Η γνώμη μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    alexthehunter στις #444368

    φιλε gregory εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που λες αλλα τετοια ωρα τετοια λογια.και εγω τα αντιλαμβανομαι αυτα και τρομαζω κατοπιν εορτης αλλα εκεινη την ωρα απλα το μυαλο δεν λειτουργει σωστα.παντως οι πιο πολλοι ειναι θρασυδειλοι να το ξερεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #444372

    Συμφωνω και με τους δυο σας σε αυτο που λετε.θελει προσοχη γενικα αλλα και εγω θα τα τουφεκουσα αν τα εβλεπε.εχω παρει δυο φορες νυχτα απο λαθροθηρες λαγου μπαταριες και προβολεα πηγαινα κατα πανω τους με την εντουρο μηχανη μου μεσα στα χωραφια και πεταξαν την μπαταρια για να τρεξουν.σιχαινομαι αυτο που κανουν να εκτελουν τους λαγους το βραδυ.και θα το ξανακανω αν δω οτι κυνηγουν νυχτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    xristos v 101 στις #444380

    καλημερα ας ξεκινησω απο χθες πρεπει να ειχε ενα μπασιματακι μικρο περνουσαν πουλια 5 6 μαζι αλλα πολυ
    ψηλωμενες η περισσοτερες, πηρα 5 πουλια και 3 χαμενες οριακες βολες,
    σημερα βγηκα παλι, απελπισια λιγα πουλακια αλλα ολα στο χιλιομετρο….προς κερδυλια!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    vasani31 στις #444386

    Καλημερα και καλη βδομαδα Σαββατο στουσ καθενουσ αρκετοι κυνηγοι ελαχιστα πουλια 8
    στην τσαντα.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #444392

    Με την σχετική άπνοια που επικρατεί στα μέρη μου πρωινιάτικα οι “δεσποινίδες” ξεπετάγονται από τα 50 μέτρα…Μια σηκώθηκε από κοντά μου και της τα αέρισα. Οικονομικά την έβγαλα επιστρέφοντας με 3 άδειους κάλυκες σπίτι.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,121 έως 24,135 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων