ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,136 έως 24,150 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #444393

    Χθεσινή εξόρμηση στην Αργολίδα.Πρωινό ανύπαρκτες τσίχλες σε κεντρικό σημείο του Αργολικού κάμπου. Τουφεκιά πουθενά ούτε για δείγμα.Συνέχισα στα ημειορεινά περπατητό με πενιχρά αποτελέσματα. Ζέστη άπνοια και οι ΄λίγες τσίχλες να ξεκολάνε από τα 40 μέτρα. Αυτό που ήταν ανέλπιστο ήταν ένα καλό απογευματινό στην Κόρινθο. Ήμουν μόνος και τα πουλιά περνούσαν από τις 16:30 έως που βράδιασε.Πολύ ψηλά όμως.Καιγια να διευκρινίσω.Στεκόμουν με την πλάτη στο πυκνό και όταν λέμε πυκνό εννοούμε πυκνό αδιαπέραστο.Έμπεναν τα πουλιά εκτός βολής και βουτούσαν πίσωμου μετά από 50 -80 μέτρα.Έτσι η τσάντα γύρισε Αθήνα ελαφρυά…..


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #444394

    Προς alexthehunter

    Φίλε μου καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου για τα μηχανάκια. Καταλαβαίνω ότι εσύ προσπαθείς να κυνηγήσεις νόμιμα, τις περισσότερες φορές χωρίς αποτέλεσμα, και κάποιοι άλλοι ξεσκίζονται στις ντουφεκιές. Το θέμα με τα μηχανάκια είναι παλιό αλλά θα σου πώ μερικά πράγματα που πρέπει να έχεις υπόψιν σου όταν κάνεις την πράξη που αναφέρεις (το πυροβολείς):<br>
    1) καταστρέφεις ξένη περιουσία (νομικά κολάσιμο)<br>
    2) ο λαθροθήρας έχει την ψυχολογία του παράνομου. Το πρώτο πράγμα που σκέφτεται είναι «δεν πρέπει να με πιάσουν»<br>
    3) έχει δαπανήσει αρκετές εκατοντάδες ευρώ να αποκτήσει κάτι που είναι υπό διωγμών. Δηλαδή δεν επιτρέπεται ούτε η εισαγωγή του ούτε η διάθεσή του και πολύ περισσότερο η χρήση του.<br>
    4) λόγω οικονομικής κατάστασης το χτύπημα στην τσέπη βαρύνει την ψυχολογία του.<br>
    5) δεν ξέρεις τι επιπέδου άνθρωπος είναι. (Πχ μπορεί ο Κορυδαλλός για αυτόν να είναι το δεύτερο σπίτι του)<br>
    6) τελευταίο και βασικότερο ΕΧΕΙ ΟΠΛΟ<br>
    Μπορεί μέχρι τώρα να είχες επιτυχίες αλλά πρόσεχε γιατί μπορεί να γίνει η στραβή με κάποιον που έχει βεβαρημένα τα παραπάνω.<br>
    Θα σου έλεγα λοιπόν να μην το κάνεις αυτό γιατί το κακό μια φορά θα γίνει.<br>
    Ακολούθησε την νόμιμη οδό και άσε τους εντεταλμένους να κάνουν την δουλειά τους.<br>
    Για τα παραπάνω δεν σου λέω μπράβο, αν και θα έπρεπε, αλλά σου λέω φτηνά την γλίτωσες.<br>
    Προσοχή φίλοι, υπάρχουν όργανα που πληρώνουμε από την τσέπη μας και πρέπει να κάνουν την δουλειά τους. Αν δεν την κάνουν είναι στο χέρι μας να το διορθώσουμε μέσα από τους συλλόγους και την ομοσπονδία.<br>
    Η άμεση αντιπαράθεση μόνο κακό μπορεί να κάνει.<br>
    Η γνώμη μου.

    Εώς ένα σημείο φίλε μου…. έχεις δίκιο.Αλλα εσυ μπορει να μην του λες μπράβο και να μην επικροτεις τον φίλο Alex, εγω όμως προσωπικά του λέω ΧΊΛΙΕΣ ΦΟΡΈΣ ΜΠΡΒΟ διοτι ακριβώς το ιδιο εχω έχω κάνει και εγω 2 φορές : Τα κατέστρεψα ολοσχερώς ( οχι με ντουφεκια, σιγα μη χαλουσα και το φυσιγγι)επιτόπου μόλις τα αντιληφθηκα και τη δεύτερη φορα μάλιστα ήταν στα 30 μέτρα και δε κουνηθηκε ούτε φίλο ούτε φτερο, το παιζανε ασχετοι τελειως και απλά παρακολουθούσαν, άμα ήθελαν ας κουνιονταν…… αυτο σου λέω μόνο, και ήταν και 3 μακακες…….
    Γι’αυτο ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΩ τους “εξυπνακιδες” ότι υπάρχουν πιο τρελοί απ’αυτους….. ειναι θεμα τυχης και ΑΥΤΟΙ να’χουν το νου τους!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #444396

    Lipis θα μεινω στην φραση σου “πιο τρελοι απο αυτους””,ειδικα οταν βλεπουμε να γινονται μαζικες εκτελεσεις θηραματων μπροστα στα ματια μας..εγω προσωπικα αφηνιαζω οταν 9 το βραδυ κυνηγανε λαγους απεναντι απο το σπιτι μου..θηροφυλακη και αστυνομια απλα ανυπαρκτη..
    Συγνωμη για το εκτος θεματος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #444399

    Lipis θα μεινω στην φραση σου «πιο τρελοι απο αυτους»”,ειδικα οταν βλεπουμε να γινονται μαζικες εκτελεσεις θηραματων μπροστα στα ματια μας..εγω προσωπικα αφηνιαζω οταν 9 το βραδυ κυνηγανε λαγους απεναντι απο το σπιτι μου..θηροφυλακη και αστυνομια απλα ανυπαρκτη..<br>
    Συγνωμη για το εκτος θεματος.

    Έτσι είναι φίλε μου ακριβως και ξέρουν πολυ καλα που τους περνάει και που τα κάνουν…… όσο για τη θηροφυλακη , δεκτό και σεβαστό το έργο τους αλλα εώς ένα σημείο….όπως γνωρίζουμε όλοι μας, δε τρώμε κουτόχορτο…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #444400

    από ότι θυμαμε δεν απαγορεύετε η πώληση ομοιωμάτων και ηχομιμητικών συσκευών γιατί και καλά μπορεί να τα θέλεις για κυνήγι εκτός Ελλάδας.

    δεν ξέρω αν αλλαξε κάτι τα τελευταία χρόνια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    Simonas Gregory στις #444402

    Προς Lipis77

    Δεν σε καταλαβαίνω φίλε μου ειλικρινά “υπάρχουν πιο τρελοί απ’αυτους….. ειναι θεμα τυχης και ΑΥΤΟΙ να’χουν το νου τους”, αντιπαράθεση μεταξύ ανθρώπων που κρατούν όπλα; Είμαστε με τα καλά μας; Δηλαδή αν κάποιος θελήσει να σ’ εμποδίσει θα έρθεις στα χέρια μαζί του/τους και αν φτάσεις στα άκρα τι θα γίνει θα πυροβοληθείτε μεταξύ σας; και τι θα κερδίσεις; μια χαμένη ζωή, ή μια ζωή τραβήγματα σε δικαστήρια ή νοσοκομεία, για τα πουλιά και πολύ περισσότερο για κάποιους που πληρώνονται και δεν κάνουν την δουλειά τους;
    Ε όχι δεν το δέχομαι αυτό σαν άνθρωπος και σαν οικογενειάρχης.
    Το αν μέχρι τώρα “δεν κουνήθηκε κανείς” είναι γιατί δεν έπεσες σε καμιά περίπτωση σαν αυτές που ανέφερα στον alexthehunter.
    Αν τύχη όμως τι θα γίνει; ή εσύ ή αυτός;
    Συγνώμη αλλά δεν το βρίσκω λογικό.
    Όσο για την λαθροθηρία είναι μεγάλη κουβέντα και αν θέλετε να την ανοίξουμε πολύ ευχαρίστως, εδώ ή να δημιουργήσουμε άλλο post στο forum.

    Η γνώμη μου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #444439

    Καλησπερα! Σημερα λογω πρωινης δουλειας αλλα και λογω κουρασης απο χθες δεν εκανα περπατητο.αλλα κατα τις 16.30 πηγα σε ενα απογευματινο περασμα που δουλευει μονο αυτη την εποχη και μεχρι τις 15 το πολυ 20 νοεμβρη.μετα πας και δεν περναει καμια..απο τα 14 πουλια που χτυπησα πηρα τα 11..ειχε απροσμενα πολλα πουλια δεν το περιμενα.και ακουγοταν και τουφεκιες και πιο πανω απο ενα αλλο απογευματινο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #444465

    Προς Lipis77

    Δεν σε καταλαβαίνω φίλε μου ειλικρινά «υπάρχουν πιο τρελοί απ’αυτους….. ειναι θεμα τυχης και ΑΥΤΟΙ να’χουν το νου τους», αντιπαράθεση μεταξύ ανθρώπων που κρατούν όπλα; Είμαστε με τα καλά μας; Δηλαδή αν κάποιος θελήσει να σ” εμποδίσει θα έρθεις στα χέρια μαζί του/τους και αν φτάσεις στα άκρα τι θα γίνει θα πυροβοληθείτε μεταξύ σας; και τι θα κερδίσεις; μια χαμένη ζωή, ή μια ζωή τραβήγματα σε δικαστήρια ή νοσοκομεία, για τα πουλιά και πολύ περισσότερο για κάποιους που πληρώνονται και δεν κάνουν την δουλειά τους;<br>
    Ε όχι δεν το δέχομαι αυτό σαν άνθρωπος και σαν οικογενειάρχης.<br>
    Το αν μέχρι τώρα «δεν κουνήθηκε κανείς» είναι γιατί δεν έπεσες σε καμιά περίπτωση σαν αυτές που ανέφερα στον alexthehunter.<br>
    Αν τύχη όμως τι θα γίνει; ή εσύ ή αυτός;<br>
    Συγνώμη αλλά δεν το βρίσκω λογικό.<br>
    Όσο για την λαθροθηρία είναι μεγάλη κουβέντα και αν θέλετε να την ανοίξουμε πολύ ευχαρίστως, εδώ ή να δημιουργήσουμε άλλο post στο forum.

    Η γνώμη μου

    Οντος είμαστε εκτός θέματος φίλε μου και γι’αυτο δε θα μακρυγωρησω κλείνοντας με κάτι τελευταίο: Επειδή και ΕΓΩ πληρώνω για να κυνηγαω και μπορει πολυ περισσότερα απο μερικούς τσιφλικαδες, εφόσον έχουμε και σκυλιά κλπ ένα θα σου πω: Όπου αντιλαμβάνομαι για πάνω απο 20 χρόνια τώρα λαθροθηρια , και ΝΑΙ δε τ’αφηνω ΠΟΤΕ να περάσει στο ντούκου και θα συνεχίσω να κάνω ότι περναει απο το χέρι μου πραγματικά κάθε φορα που θα αντιλαμβάνομαι κάτι παράνομο, και δε πρόκειται ν’αλλαξω γνώμη και συμπεριφορά(αναλαμβάνοντας όλες τις τυχόν συνέπειες) για να προστατεψω ,εστω προσωπικά και ατομικά αυτο που αγαπάω! .-

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #444478

    Προς alexthehunter

    Φίλε μου καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου για τα μηχανάκια. Καταλαβαίνω ότι εσύ προσπαθείς να κυνηγήσεις νόμιμα, τις περισσότερες φορές χωρίς αποτέλεσμα, και κάποιοι άλλοι ξεσκίζονται στις ντουφεκιές. Το θέμα με τα μηχανάκια είναι παλιό αλλά θα σου πώ μερικά πράγματα που πρέπει να έχεις υπόψιν σου όταν κάνεις την πράξη που αναφέρεις (το πυροβολείς):<br>
    1) καταστρέφεις ξένη περιουσία (νομικά κολάσιμο)<br>
    2) ο λαθροθήρας έχει την ψυχολογία του παράνομου. Το πρώτο πράγμα που σκέφτεται είναι «δεν πρέπει να με πιάσουν»<br>
    3) έχει δαπανήσει αρκετές εκατοντάδες ευρώ να αποκτήσει κάτι που είναι υπό διωγμών. Δηλαδή δεν επιτρέπεται ούτε η εισαγωγή του ούτε η διάθεσή του και πολύ περισσότερο η χρήση του.<br>
    4) λόγω οικονομικής κατάστασης το χτύπημα στην τσέπη βαρύνει την ψυχολογία του.<br>
    5) δεν ξέρεις τι επιπέδου άνθρωπος είναι. (Πχ μπορεί ο Κορυδαλλός για αυτόν να είναι το δεύτερο σπίτι του)<br>
    6) τελευταίο και βασικότερο ΕΧΕΙ ΟΠΛΟ<br>
    Μπορεί μέχρι τώρα να είχες επιτυχίες αλλά πρόσεχε γιατί μπορεί να γίνει η στραβή με κάποιον που έχει βεβαρημένα τα παραπάνω.<br>
    Θα σου έλεγα λοιπόν να μην το κάνεις αυτό γιατί το κακό μια φορά θα γίνει.<br>
    Ακολούθησε την νόμιμη οδό και άσε τους εντεταλμένους να κάνουν την δουλειά τους.<br>
    Για τα παραπάνω δεν σου λέω μπράβο, αν και θα έπρεπε, αλλά σου λέω φτηνά την γλίτωσες.<br>
    Προσοχή φίλοι, υπάρχουν όργανα που πληρώνουμε από την τσέπη μας και πρέπει να κάνουν την δουλειά τους. Αν δεν την κάνουν είναι στο χέρι μας να το διορθώσουμε μέσα από τους συλλόγους και την ομοσπονδία.<br>
    Η άμεση αντιπαράθεση μόνο κακό μπορεί να κάνει.<br>
    Η γνώμη μου.

    1)νομικά δέν ισχύει αυτό που λές διότι είναι παράνομο στην ελλάδα και έτσι δεν μπορεί να σου κάνει απολύτος τίποτα
    ακόμα και να του το σπάσεις με οποιοδήποτε τρόπο;;;;;;;

    4)επίσης αυτό που θα τον βαρίνει περισότερο είναι οι χειροπέδες χωρίς να σχολιάσω περετέρω………

    5)αν ο κορυδαλλός είναι το δεύτερο σπίτι του είναι σίγουρο οτι δέν θα μπορεί να βγάλει άδεια κυνηγετικού όπλου
    ουτε μία στο εκατομμύριο

    6)άρα μετά απο όλα τα παραπάνω αποκλείεται να εχει όπλο και να είναι και κυνηγός

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    ΚΟΛΟΒΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στις #444480

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ . ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟΧΗΣ ΚΑΙ ΣΑΝ ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΛΑΣΙΘΙΟΥ ΠΛΕΟΝ ( ΞΕΦΥΓΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΕΔΩ ΚΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ) .AΠΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΚΡΗΤΗ ΟΙ ΤΣΙΧΛΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΙΑΣΚΟΡΠΙΣΤΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΞΗΡΑΣΙΑΣ. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΒΡΟΧΕΣ Ο ΤΟΠΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    Γιωργος στις #444484

    Καλησπερα και παλι απο μενα.Ηθελα να αναφερθω και γω στα μηχανακια (κατα κοσμο Καζατζιδη).Στην Ελλαδα ισως απο τις λιγες χωρες που απαγορευετε δεν ειναι λογο της απουσιας η αφανισμο των πουλιων αλλα καθαρα και ΜΟΝΟ απο την ηλιθια νοοτροποια που εχουμε (οχι ολοι) σχετικα με αυτο το ειδους κυνηγι.Εγω λοιπον (υποθετικα παντα) θελω να βαρεσω 40-50 πουλια φετος για να κανω 3-4 γευματα καλα γιατον χειμονα.Γιατι να βαρεσω λοιπον 8-10 κουτια φυσιγγια (70-100 ευρω) να βαρεσω αυτα που θελω και να χασω αλλα μισα για διαφορους λογους?Εγω λοιπον οπως γινετε σε πολλες χωρες θελω να εχω το μηχανακι μου και το μπλοκακι μου να σημειωνω εναν επιτρεπτο νουμερο πουλιων.Ουτε απολιες,οχι τοσο χρηματικη αλλα και γιατα πουλια) ουτε τιποτα.Απλα και ομορφα.Αλλα αν επιτρεποταν κατι τετοιο λογο οπως ειπα νοοτροποιας θα γινοταν χαμος.Ολα ειναι θεμα απλιστιας και μονο.Στο θεμα μας τωρα.Σημερα 2 ατομα 17 πουλια.Πολλα πουλια (εκατονταδες θα ελεγα)παρα μα παρα πολυ ψηλα για νοτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #444562

    σημερα περπατητο με τον dimitri 36 κοντα στην ασωπια…..ειδαμε πολλα πουλια για τοσο νωρις φετος, 38 τσιχλες στο συνολο οι 20 ηρθαν μαζι μου, αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι τα κοτσυφια ηταν σχεδον ανυπαρκτα!!!!!!

    1)νομικά δέν ισχύει αυτό που λές διότι είναι παράνομο στην ελλάδα και έτσι δεν μπορεί να σου κάνει απολύτος τίποτα
    ακόμα και να του το σπάσεις με οποιοδήποτε τρόπο;;;;;;;

    4)επίσης αυτό που θα τον βαρίνει περισότερο είναι οι χειροπέδες χωρίς να σχολιάσω περετέρω………

    5)αν ο κορυδαλλός είναι το δεύτερο σπίτι του είναι σίγουρο οτι δέν θα μπορεί να βγάλει άδεια κυνηγετικού όπλου
    ουτε μία στο εκατομμύριο

    6)άρα μετά απο όλα τα παραπάνω αποκλείεται να εχει όπλο και να είναι και κυνηγός

    +1000

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    165
    zordi στις #444569

    Προς Lipis77

    Δεν σε καταλαβαίνω φίλε μου ειλικρινά «υπάρχουν πιο τρελοί απ’αυτους….. ειναι θεμα τυχης και ΑΥΤΟΙ να’χουν το νου τους», αντιπαράθεση μεταξύ ανθρώπων που κρατούν όπλα; Είμαστε με τα καλά μας; Δηλαδή αν κάποιος θελήσει να σ” εμποδίσει θα έρθεις στα χέρια μαζί του/τους και αν φτάσεις στα άκρα τι θα γίνει θα πυροβοληθείτε μεταξύ σας; και τι θα κερδίσεις; μια χαμένη ζωή, ή μια ζωή τραβήγματα σε δικαστήρια ή νοσοκομεία, για τα πουλιά και πολύ περισσότερο για κάποιους που πληρώνονται και δεν κάνουν την δουλειά τους;<br>
    Ε όχι δεν το δέχομαι αυτό σαν άνθρωπος και σαν οικογενειάρχης.<br>
    Το αν μέχρι τώρα «δεν κουνήθηκε κανείς» είναι γιατί δεν έπεσες σε καμιά περίπτωση σαν αυτές που ανέφερα στον alexthehunter.<br>
    Αν τύχη όμως τι θα γίνει; ή εσύ ή αυτός;<br>
    Συγνώμη αλλά δεν το βρίσκω λογικό.<br>
    Όσο για την λαθροθηρία είναι μεγάλη κουβέντα και αν θέλετε να την ανοίξουμε πολύ ευχαρίστως, εδώ ή να δημιουργήσουμε άλλο post στο forum.

    Η γνώμη μου

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε μου!
    Όλα τα υπόλοιπα είναι παλικαριές..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    Γιάννης χαλκιδα στις #444594

    καλησπέρα σε όλους Κυριακή πρωινό καρτέρι κοντά στην Χαλκίδα ειχε πουλάκια
    εαν ειχα και παρεα και καναμε περπατητο θα ειχαμε καλο αποτελεσμα
    στο καρτερι 3τσιχλες στο σακο 2 χαμενες
    και 1 φάσα μου ήρθε κατευθείαν επανω μου και με τα 9αρια ευτυχώς την κράτησαν
    στο σακο και αυτη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #444596

    Καλησπερα! Περπατητο σημερα το απογευμα 4 ωρες και μετα καρτερι απογευματινο κατι εγινε μαζι με τον αδελφο μου.τα πουλια διασπαρτα και μαζεμενα σε μερη που εχει το πιο πολυ φαγητο.παντως με το silver hawk (πλαγιοκανο) ο αδελφος μου εχει καλυτερα αποτελεσματα απο οτι ειχε με το silver pigeon(αλληλεπιθετο).

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,136 έως 24,150 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων