ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,166 έως 24,180 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    Χρήστος στις #444779

    Ρε παιδια λιγο ψυχραιμια!!Παμε καλα?? Επιτρεπεται το κυνηγι τις καθημερινες ναι ή οχι? Υπαρχουν κανονες στο κυνηγι(και αγραφοι) που αν τηρουνται θα ειναι ολα καλα.. Δηλ.αυτος που βγαινει κα@**μενος το Σ/Κ δεν ριχνει 2-3 κουτες σε οτι πεταει σε αποστασεις οτι να ναι?
    Εγω θελω να βγαινω καθημερινες για κυνηγι γιατι τοτε μπορω, να ριχνω 5 τουφεκιες και να περνω τον αερα μου και το Σ/Κ να αφηνω τα πουλια να ηρεμουν(ειμαι αφελης αν το πιστευω αυτο το τελευταιο). Οποτε να επαναφερουμε και τη θεωρια που λεει οτι στα μπασιματα δεν πρεπει να τουφεκαμε τα πουλια για να πιασουν στον τοπο μας και να εχουμε για ολη τη χρονια. Και ρωταω εγω,μπορει να γινει αυτο δεδομενων των συνθηκων??
    ΕΓΛΗΜΑΤΙΚΟ δεν ειναι να κυνηγαει καθημερινες ο συνταξιουχος που τοσα χρονια εχει κοπιασει, ο ‘αργοσχολος’ που καποιοι τον θελουν αργοσχολο(περα της ατομικης ευθηνης) και ο ‘κακος’ ο ανεργος που δεν εχει να βγαλει αδεια, να παρει ενα κουτι φυσιγγια και να βαλει 10 ευρω βενζινη..
    ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ ειναι να σκεφτομαστε ετσι και να μην καταλαβαινουμε που ειναι το προβλημα για ολα αυτα και κατεπεκταση και στο κυνηγι..
    Φιλικα


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #444782

    ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ ειναι να σκεφτομαστε ετσι και να μην καταλαβαινουμε που ειναι το προβλημα για ολα αυτα και κατεπεκταση και στο κυνηγι..

    +1000!!!!…….ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΟΣ!!!!! αρχιζω να το πιστευω τελικα οτι φτασαμε ως ελλαδα εδω που φτασαμε διοτι κοιταμε πως θα βγαλει ο ενας το ματι του αλλου!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    Γιωργος στις #444783

    Ειρηνη ημιν πατριωτες!!!!!!!!!!!!Δεν μιλησα για οποιαδηποτε κυριακη.Μιλησα για ενα συγκεκριμενο γεγονος και μια συγκεκριμενη μερα σε ενα συγκεκριμενο μερος.Φυσηκα και ειμαι υπερ αυτων που πανε μονο σ/κ για κυνηγι.φυσηκα και αυτων που μπορουν και πανε καθε μερα και βαρανε εως 5 πουλια ο καθενας.Αλλα γιαυτο που ειπατε ειμαι κατα αυτων που διψανε για κυνηγι και πανε μονο κυριακη και δεν αφηνουν αντουφεκιστο ουτε σπινο μεχρι να τελειοσουν τα φυσιγγια τους.Και θα πω ενα γεγονος που εγινε την προηγουμενη κυριακη.Ειμουν σε ενα μερος για μπασιμο και στον φοντο εβλεπα Βαρυπαταδες ,για οποιον ξερει απο κερκυρα.Αναμενομενο να ειχε 9αρια και ισως 10αρια (νοοτροποια απο πολλους που δεν θα σχολιασω αν συμφωνω).Για το Νου το ξερω εγγυρα.Του περασαν λοιπον του τυπου ενα κοπαδι σταχοχηνες(σπανιο εως αδυνατο).Αποτελεσμα ειναι να φυγουν οι πιο πολλες απο αυτες με πολλα σκαγια απανο τους (ουτε λογος να πεσουν).Αυτος ειναι ο κυνηγος της κυριακης.Του λοιπαν ντουφεκιες και χτυπαει οτι βρει γιανα καλυψει της ορεξεις του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    alexthehunter στις #444791

    καταρχην εθιξα το θεμα της κουτσησ μαριας την κυριακη που ειπε ο γιωργος.δηλ εσασ σας αρεσει το καθημερινο κυνηγι και δεν αναφερομαι αποκλειστικα στην τσιχλα.ποτε θα ηρεμησει το θηραμα ειτε αυτο λεγεται φασσα-μπεκατσα-κτλ.το κυνηγι θα επρεπε να ειναι τετ-σκ για ολα τα θηραματα ωστε να κατανεμηθουν και οι κυνηγοι σωστα.σε ολους μασ αρεσει η βουλγαρια-σκοπια κτλ αναρωτηθηκατε ποτε αν εκει κυνηγανε καθε ημερα?υγ.ποτε δεν ειπα οτι δεν μπορω τις καθ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    Γιωργος στις #444795

    Βασικα παντος εγω δεν μιλαω για ολους που πανε μονο κυριακη.Μιλαω για αυτους που τους λοιπουν ντουφεκιες και παμε μια κυριακη και βαρανε απο σπινο μεχρι……Λοιπον αυτο το μεχρι εγινε την κυριακη.Στο καρτερι για τσιχλες με 9αρια 10αρια του περασαν ενα κοπαδι σταχτοχηνες (παρα πολυ σπανιο αλλα οχι αδυνατο απο οτι ειδα) και τις γεμισαν σκαγια.Ουτε λογος να πεσει καμια.Τωρα τι να πειτε γιαυτον τον ανεγκεφαλο???Για οποιον μενει κερκυρα ισως ακουσε το γεγονος αυτο.Τι να πω και γω που απειχα καμια 200αρια μετρα και το εβλεπα πιατο το συμβαν αυτο!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    alexthehunter στις #444797

    ανεγκεφαλοι και ανιδεοι υπαρχουν παντου εδω ο αλλος χτυπησε παγωνι στον ξενωνα στο μπουραζανι και ουρλιαζε απο χαρα οπωσ επισης και περιστατικο με ημερες γαλοπουλες στον καμπο τησ κονιτσας που ενασ βλακας χτυπησε 2 και τις εκανε και μοστρα.τι να πεις.δηλ τοσο μεγαλη αμαρτια ειναι να αναπαυθει και λιγο το θηραμα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #444799

    δηλ τοσο μεγαλη αμαρτια ειναι να αναπαυθει και λιγο το θηραμα?

    ε,τοτε να απαγορευσουν το κυνηγι για καμια 5ετια να ηρεμησουν ολα τα ζωα μαζι!!!!! ειναι λογικη αυτη ρε παιδια??? δηλαδη στην ρωσια που κυνηγαμε ολο τον χρονο και 24ωρες το 24ωρο γιατι εχει τοσα πολλα θηραματα????? εκει δεν ενοχλουνται???? το μοναδικο πραγματικο προβλημα ειναι η λαθροθηρια,τα μηχανακια,κλπ, ολα τα αλλα ειναι ‘αλλα λογια να αγαπιομαστε’!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    alexthehunter στις #444802

    οχι ειναι λογικη καθε μερα να κυνηγαμε τα παντα να στηνουμε σκηνες στο βουνο και να πιανουμε τα καρτερια απο 1 μηνα να οργωνουμε με beeper τα παντα μην τυχον και μασ ξεφυγει τιποτα.οσον αφορα την ρωσσια με τισ τεραστιες εκτασεισ αληθεια ποσοι μπορουν να κυνηγησουν εκει καθημερινα?εισαιπολυ δογματικος στις αποψεις σου.οπου απαγορευτηκε κατι για 3 χρονια και ανοιξε μετα η χαρα κρατησε 2 ημερες αυτο σου λεει κατι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #444804

    Καλησπερα! Μιας και συζητατε για το οτι δεν ηρεμουν τα θηραματα,προ καιρου ημουν σε ενα απο τους μεγαλυτερους αντιπροσωπους κυνηγετικων ειδων στη Θεσσαλονικη που ειναι και κατασκευαστης πολυ γνωστων φυσιγγιων,τον ρωταω τι λεει απο τσιχλες ακουσα οτι εγιναν καλα μπασιματα βορεια Ελλαδα,και μου απανταει,τσιχλες πολλες στα μπασιματα,κυνηγοι δεν πανε να κυνηγησουν λογω οικονομικης κρισης.χαλια οι πωλησεις στα φυσιγγια μου λεει.ο αλλος δεν εχει να φαει,φυσιγγια θα αγοραζει..καληνυχτα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #444810

    οπου απαγορευτηκε κατι για 3 χρονια και ανοιξε μετα η χαρα κρατησε 2 ημερες αυτο σου λεει κατι?

    οποτε τι σε κανει να πιστευεις οτι αν δεν κυνηγαμε καθε μερα και κυνηγαμε μονο σ-κ θα εχουμε αποτελεσματα??? εδω δεν εχουμε αποτελεσματα με απαγορευσεις ετων!!!!! φασκεις και αντιφασκεις με αυτα που γραφεις φιλε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #444833

    Ρε, δεν πάτε καλά… Πάτε να βγάλετε μόνοι σας τα μάτια σας;;;
    Τι παπαριές είναι αυτές;;; Με τόσες απαγορεύσεις, τόσους περιορισμούς, τόσες κλείστές – απαγορευμένες – “προστετευόμενες” περιοχές που υπάρχουν και ζητάτε να κόψουν κι άλλο την κυνηγετική περίοδο;;;
    Δουλειά δεν είχε ο διάολος…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    TOLISR1 στις #444837

    Μια δοκιμη θα μας πεισει … να το κοψουμε μεχρι να περασει η κριση …. οποτε για καμια 30 ετια 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    axion στις #444842

    καλημερα,το κυνηγι ειναι χομπι,ειναι ιδεα,ειναι φυγη απο τα προβληματα τα καθημερινα,
    επαφη με την φυση,και μια ανασα καλυτερης ψυχολογιας για τον καθε απο εμας,αν μερικοι
    θελετε να κυνηγαμε οποτε σας βολευει δεν θα σας κανουμε το χατηρι,τα βουνα και τα λαγκαδια
    ειναι για ολους, οποτε μπορει ο καθενας.
    παντα καλοπροαιρετα!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #444844

    Η παιδεία και το ήθος είναι θέμα οικογενειακού περιβάλλοντος και όχι αν κυνηγάς κάθε μέρα η Σ/Κ είσαι και κάτι το ανάλογο. ΤΟ αν είσαι κάφρος αυτό δεν αλλάζει με το τι μέρες κυνηγάς… ο ΚΑΦΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΜΑΖΕΤΑΣ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΜΑΛ@@@@ ότι και μέρα να είναι.. αντριλίκια καμποσιλικια κασετοφωναδες και κάθε λογής παρατρεχάμενος δεν έχουν θέση στην κυνηγητική οικογένεια αυτό είναι και δεν αλλάζει στο χέρι μας είναι να διευρύνουμε το ότι καλύτερο για το κυνήγι που τόσο αγαπάμε για αυτό λοιπόν θα πρότεινα να θέσετε πρώτα στον εαυτό σας τα όποια ερωτήματα και απορίες σας ενοχλούν και μετά με όσο δημοκρατικό λόγο μας έχει απομείνει να το συζητήσουμε, ΤΟ να πετάμε ρουκέτες δεξιά και αριστερά δεν κάνουν καλό, μονο όταν απεμπλακούμε από φοβίες έμμονες και λανθάνουσες αντιλήψεις θα πάμε μπροστά για αυτό σας παρακαλώ πολύ να μην δίνεται τροφή στα κοράκια που καραδοκούν αρκετά έχουμε υποστεί και σαν κοινωνία αλλά και σαν κυνηγητική οικογένεια…. Ας αναλογιστούμε επιτέλους το τι έχουμε δώσει εμείς για το κυνήγι που τόσο λέμε ότι αγαπάμε και ειδικά με αυτές τις απαράδεκτες συμπεριφορές που όλοι μας έχουμε ακούσει αλλά και δει στους κυνηγότοπους… ΝΑ σας θυμίσω μονο το τι έγινε πέρυσι στο χωριο βουνοι με το που έγγραψε ένα παλληκάρι ότι έχει πολλά πουλιά την άλλη μέρα δεν είχες που να παρκάρεις …. Πάει το μέρος κάηκε τα δε σκουπίδια λες και τελείωσε ποδοσφαιρικός αγώνας .. τελικά αυτό είμαστε η δεν είμαστε αυτό και αν δεν είμαστε ΓΙΑΤΙ δεν κάνουμε επιτέλους κάποια πράγματα ώστε να διασφαλίσουμε και το κύρος μας αλλά και το τι είναι τελικά το κυνήγι… διαφυλάττουμε κύριοι δεν βγάζουμε τα ματια μας… ΕΓΩ έτσι ξέρω ότι κάνουν η οικογένειες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    55
    stelios στις #444845

    ΚΑΛΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΟΤΙ ΜΠΟΥΡΔΑ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΗΝ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΝ.ΠΟΣΟΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΨΟΥΝΕ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ΄ΕΓΩ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΔΕΙ 10 ΑΤΟΜΑ.ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΗΣΥΧΟ.ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΙΜΕ ΤΟ ΣΚ.ΟΙ ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΑΝΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΥΠΗΡΧΕ ΤΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,166 έως 24,180 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων