ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,241 έως 24,255 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #445207

    Ειναι και αυτο hunter21gr.μπορει να μην το καταλαβαινεις αμεσως αλλα το βραδυ τον νιωθεις τον πονοκεφαλο..σε ενα περασμα πριν μερικες μερες απογευματινο αργα περνουσαν αλυσιδα.ετρεχα να τις βρω μολις τις εριχνα,στην διαδρομη τουφεκουσα αλλες,μεσα στο χαμο τραβαω κατα λαθος απο τη ζωνη το remington nitro magnum που εχω για παν ενδεχομενο,τρωω ενα κλωτσημα,και βλεπω φωτιες(νυχτωνε) φευγει και χανω και το σκοπευτρο hi-viz οπτικη ινα,που ειναι με μαγνητη και εκανε 20 ευρω..λεω δεν ειναι δυνατον καποιο λαθος κανανε στην πυρκαλ.κοιταζω δεξια και βλεπω το nitro magnum..το σκοπευτρο<br>
    χαθηκε και το ειχα 2 μερες.μπορει να πεταχτηκε και 10 μετρα..

    φιλε γιαννη και με τι οπλο ριχνεις τις ρουκετες??? χαχαχαχα
    αν θες σε καρτερι δοκιμασε μια φορα απο περιεργεια 28γρ……ετσι και αλλιως ‘η περιεργεια σκοτωνει’…δεν εχεις να χασεις τιποτα…. 😀
    φιλικα Μανος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #445208

    Μανο σε ευχαριστω για τις συμβουλες.28 παιζω στο σκοπευτηριο και κανουν καλα σπασιματα μαλακα..παντως στις τσιχλες επαιζα παντα 30-32γρ..απλα περυσι εφαγα κολλημα με τα πυρκαλ,αλλα θα τα κοψω γιατι ειναι σκληρο φυσιγγι για πολλες τουφεκιες δεν κανει.θα δοκιμασω αυτα που μου ειπες αν θυμασαι..
    Οσο για το οπλο ειναι για ελαφριες γομωσεις γενικα αν και επειδη ειναι αεριων δεν κλωτσαει υπερβολικα.franchi 612 light εχω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #445210

    καλημέρα σε όλους.εχθές ήταν μια μέτρια μέρα για της τσιχλες μας στο πρωινό καρτέρι
    μας αποζημίωσε όμως το 3ωρο περπατητό που κάναμε και οι 5 στην παρέα το όριο ακριβός.
    Έιχα και μια ξαφνική συνάντηση με την βασιλισσα του δάσους,η οποία μου πετάχτηκε ξαφνικά
    μέσα απο ένα σχοινάρι μέσα στην μούρη μου,την οποία βέβαια και δέν πήρα γιατί έβαλε
    κατευθείαν της ελιές μπροστά και δέν είχα καθόλου οπτικό πεδίο.
    Για δεύτερη συνεχόμενη φορά είχαμε έλεγχο απο το δασαρχείο στης αδειές μας κ.τ.λ
    και για δεύτερη φορά αισθανόμαστε οτι υπάρχει κάποιος έλεγχος έστω και απο το δασαρχείο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #445215

    γεια σας παιδια .σημερα περιξ θηβας χειροτερα απο χθες.3ωρο περπατητο και οι 3 της παρεας 20 πουλια απο τα οποια βρηκαμε τα 14.το παιδι που μας πηγε εκει εμεινε αναυδο απο τη νεκρα που επικρατουσε σε σχεση με μια εβδομαδα πριν.κατι εγινε και τα πουλια που μπηκαν η εφυγαν για πιο νοτια η εχουν πιασει σε μεγαλο υψομετρο και πρεπει να ρθει χειμωνας για να τα ξαναβρουμε.δεν κανεις δουλεια ουτε και με περπατητο ποσο μαλλον καρτερι.αρα πρεπει να βρουμε μεχρι να ρθει ο χειμωνας κανα καλο απογευματινο να δουλευει.απολογισμος σκ 14 πουλια με τα 6 χαμενα.ΥΓΕΙΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #445222

    Σημερα ημουν σε χαλια σκοπευτικα μερα…πηρα 6 πουλια αλλα εριξα αρκετα φυσιγγια… Καποια φαση βλεπω 8 φασες λιιιιγο ψηλωμενες και ερχονταν επανω μου…εσκυψα κατω αλλα δυστυχως δεν προλαβα να πεταξω ενα νιτρο μαγκνουμ 6 αρι που εχω παντα στη ζωνη…τις τουφεκισα με 9 αρια και….καλα χριστουγεννα…εδω σημερα επεφταν τραυματισμενες οι τσιχλες σιγα μη πεφτανε οι φασες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3430
    ΛΕΩΝ στις #445248

    Σήμερα Αμφίκλεια,αν και καθυστερημένοι,3 ώρες περπατητό,2 άτομα,πήγαμε οριακάα,μια χαρά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #445254

    Το Σάββατο ήμουν Νότια Χαλκιδική και πήγα μία βόλτα για καμιά ώρα να δώ τι παίζει.Μέσα στα σχοίνια και τις κουμαριές έχει αρκετά τσιχλοκότσυφα.Πήρα 5 και έχασα 2.Άμα σφίξει και λίγο ο καιρός πιστεύω να πάει καλά η χρονιά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    249
    STAVRAETOS στις #445276

    πρωινό στα μεσογεια ηταν πολύ ωραία 22 πουλάκια είχε αρκετά πάντα για περπατιτο ενοουμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #445278

    Καλησπέρα,
    κι εγώ βγήκα το μεσημεράκι μετά το κυριακάτικο οικογενειακό τραπέζι για μια βόλτα σε ελιές και πουρνάρι σε λόφους. Ήταν η δεύτερη εξόρμηση για φέτος και επιτέλους είδα μερικά πουλιά, αλλά προγκάγαν από μακρυά (ίσως λόγω καλοκαιρίας).
    Τελικός απολογισμός 2 τσίχλες και ένας κότσυφας στο χέρι και 1 τσίχλα και ένας κότσυφας χαμένα σε 2 τεράστια πουρνάρια 🙁
    Καταγρατζουνίστηκα να τα βρω, γιατί θεωρώ σπατάλη και αμαρτία να τα αφήνουμε χαμένα, αλλά δυστυχώς έμειναν βορά για τα αγρίμια του λόγγου.
    Σήμερα δοκίμασα για πρώτη φορά φυσίγγια Imperial trapload 28gr. Και τα 5 πουλιά έπεσαν ξερά και τώρα που τα ξεπουπούλιασα έιδα ότι είχαν από 5-6 χτυπήματα το καθένα σε αποστάσεις 20-25 μέτρα. Απλά τα φυσίγγια μου φάνηκαν λίγο βαριά, μου κουδούνισαν λίγο το κεφάλι (15 τουφεκιές) αν και τα έριξα με sp baikal βάρους 3.450. Ίσως να μου φάνηκε, θα τα δοκιμάσω ξανά. Πάντως από συγκέντρωση και αποτελεσματικότητα πολύ καλές εντυπώσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    bt13 στις #445294

    ΒΑ Αττική ήταν ένα φτωχο ΣΚ μόνο κάτι γερακότσιχλες και κάτι κοτσίφια που μπήκαν έσπασαν την μονοτονία. Σημέρα είχε παρα πολύ υγρασία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    vasani31 στις #445295

    αμφιθεα ευβοιασ σημερα πολυ λιγοτερα πουλια απο τη περασμενη βδομαδα.
    με αποτελεσμα.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    manthos13 στις #445300

    Που στα μεσογεια φιλε μου?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #445314

    4 πουλια εριξα στο απογευματινο, κανενα δε βρηκα γιατι πηγαν ολα και σκαλωσαν σε μια τεραστια ελια με κισσο. Στο τελος απογοητευτικα τοσο που οταν αρχισαν να περνανε στρωτα, εσπασα το δικανο και καθησα να τις χαζευω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    249
    STAVRAETOS στις #445320

    Που στα μεσογεια φιλε μου?

    από το αεροδρόμιο μερια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #445324

    AYTO EINAI TO KYNHGI ….

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,241 έως 24,255 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων