ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,256 έως 24,270 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    165
    zordi στις #445337

    Έτσι ακριβώς φίλε μου!!..να είσαι καλά να έχεις τέτοιες εικόνες!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #445341

    Καλησπερα και παλι!! Νικο εδω δεν υπαρχει ελια ουτε για δειγμα..η χειροτερη ζημια ολων των εποχων..το ειχα πει εδω απο την αρχη οτι δεν εχει καμια ελια και δεν θα μεινουν τσιχλες..βεβαια και οι καλοκαιριες σε ολη την Ελλαδα απο 10-31 οκτωβρη που μπαινουν τα πιο πολλα πουλια πιστευω εχει επηρεασει αρνητικα.εγω εδω βλεπω λιγοτερες και απο περυσι.συναδελφε outlander λογω οτι κυνηγαω περπατητο χωρις σκυλο σε μερη οσο και τοσο ευκολα,αν η τσιχλα πεσει λιγο φτερουγαρα παει εφυγε..τα πυρκαλ 36gr ειναι μπαμ και κατω,γι αυτο κυνηγαω με αυτα..εχεις δικιο παντως ειναι υπερβολη.εχω 250 φυσιγγια ακομα θα τα παιξω και μετα θα κοιταξω για κατι πιο ελαφρυ και λογω οτι το οπλο φθειρετε,και λογω τιμης,και λογω οτι δεν υπαρχουν πλεον,η πυρκαλ δεν βγαζει φυσιγγια απο οτι ξερω,αλλα και γενικα γιατι ειναι υπερβολη 36gr στην τσιχλα..

    Εγώ χαίρομαι που ακούω αυτά.
    Τώρα για τις ελιές, παρατήρησα ότι οι τσίχλες προτιμάνε τις αγριλιές που είναι μικρές και μαυρίζουν-ωριμάζουν γρηγορότερα. Τόσο για τροφή (μέγεθος στραγαλιού)όσο και σαν πυκνούρα φυλλώματος για να κρύβονται μέσα.
    Σχεδόν όλες οι αγριλιές είναι “σπορά” των τσιχλών. Το πουλί κουτσουλάει το κουκούτσι απο την ελιά που έφαγε και αυτό βοηθάει να φυτρώσει επειδή είναι μισοχωνευμένο το τσόφλι.(όποιας ελιάς το κουκούτσι φυτρώσει θα γίνει αγριλιά, 1-3μ ύψος σαν θάμνος)
    Στη Χαλκιδική υπάρχουν πολλές τσίχλες, παρόλο που εκεί οι ελιές είναι μεγέθους φράουλας Θα έχει σίγουρα και αγριλιές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #445350

    Καλημερα! Apopsis οι δικες μας ημερες ελιες(ο καρπος) ειναι μικρες περιπου οπως τις αγριελιες,γιατι τις εχουμε για λαδι,ποικιλια κορωνεικη για οποιον ξερει..πολλες φορες σηκωνω τσιχλες ακομα και απο χαμω σαν ορτυκια γιατι τρωνε τις ωριμες ελιες που εχουν πεσει χαμω..οπου εχει βεβαια αγριελια,ειναι συνηθως και δασωμενο ετσι η τσιχλα περα απο τροφη εχει και καλ
    υψη,αλλα και ποικιλια τροφης απο αλλα φυτα που ειναι τρυγυρω( σχοινους,μυρτιες κ.α).με λιγα λογια μεσα στις δασωμενες αγριελιες οι τσιχλες κανουν παρτυ,γι αυτο σχεδον παντα αν παρατηρησετε κρατανε πολλες τσιχλες!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #445352

    χτες ηταν καλη μερα και ορια ειδαμε και φασσες ειδαμε και λαγους ειδαμε και γερακοτσιχλες καλα ηταν το μονο κακο ηταν οτι απο τα σκυλαδικα στο κυνηγι κατευθειαν μεγαλωσαμε ποια και απο χτες το μεσιμερη ξυπνησα σημερα χαχαχα αλλα το ευχαριστηθηκα μια βραδια μετα ολα και ενα πρωονο με τα παντα αυτα ειναι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    970
    Shaolin στις #445359

    Χθες αργησα να ξυπνησω και πηγα μια βολτα στο Καπανδριτη, το πρωι ακουσα μερικες ντουφεκες μετα τιποτα, τα μαζεψα και εφυγα νωρις.

    Γιαννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    I.Π στις #445360

    Το Σάββατο 9/11 στο Μαυρομάτι έκανε τρελό έλεγχο η θηροφυλακη-ομοσπονδία …..πρέπει να ”μάζεψε” και μερικους απο οτι ειδα….
    Μέχρι και το μικρο φαρμακείο που έχω στον σάκο μου άνοιξαν….
    Αντε μπας και ξεβρομίσει ο τόπος από τους ”νταλαρες” εκεί πέρα…

    Έφυγα στις 8.30 δεν παλευόταν η ζεστη….πουλια δεν ειδα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #445369

    Καλημερα και παλι! Σημερα λογω υποχρεωσεων ειχα ξεγραψει το κυνηγι! Αλλα με ετρωγε η περιεργεια γιατι κατα τις 11 ηρθε ο αδελφος μου και εφερε ενα κουτακι lampro sporting 28gr..ετσι ξεκλεψα χρονο και πηγα 1 ωρα περπατητο με τα lampro sporting..να πω οτι εχει φουλ νοτια και ζεστη..στο μερος που πηγα ειχε αρκετες τσιχλες και πηρα 7 αλλα βρηκα 6..ουτε μια τσιχλα δεν επεσε φτερουγαρα και απο ανακρουση απλα δεν υπηρχε…
    Αρα μπαινουν στην λιστα και αυτα στην μετα πυρκαλ εποχη..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #445375

    Των ακρων εισαι συ παιδι μου 😀

    To συγκεκριμενο φυσιγγι και ο Στελιος το εριξε πανω στον αγωνα το καλοκαιρι και του αφησε καλες εντυπωσεις. Εννοειται πως θελει και το χρονο του να το μαθεις αλλα βλεπω εκανες δουλεια αμεσως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #445378

    που’ναι οι τσιχλες…οεοο…που’ναι οι τσιχλες?????
    σημερα περπατητο σε μερος που εκανα 20 πουλια πριν 5 μερες σημερα εκανα 9 με το ζορι και με πολυ περρισοτερο περπατημα!!! και να σημειωσω οτι εκει εχει και πολυ ελια και πολυ νερο!!!!!! φυγανε τα πουλακια μας….κλαψ..κλαψ!!!!!!!
    γιαννη-χανια, πολυ καλο φυσιγγι τα σπορτινγκ του λαμπρου……θα το διαπιστωσεις και αργοτερα αν συνεχισεις στην κατηγορια των 28γρ, οσο για σκοτωματα…ριξε επανω στο πουλι και μην φοβασε τιποτα…..τελος τα φτερουγατα!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #445384

    Καλημερα και παλι! Σημερα λογω υποχρεωσεων ειχα ξεγραψει το κυνηγι! Αλλα με ετρωγε η περιεργεια γιατι κατα τις 11 ηρθε ο αδελφος μου και εφερε ενα κουτακι lampro sporting 28gr..ετσι ξεκλεψα χρονο και πηγα 1 ωρα περπατητο με τα lampro sporting..να πω οτι εχει φουλ νοτια και ζεστη..στο μερος που πηγα ειχε αρκετες τσιχλες και πηρα 7 αλλα βρηκα 6..ουτε μια τσιχλα δεν επεσε φτερουγαρα και απο ανακρουση απλα δεν υπηρχε…<br>
    Αρα μπαινουν στην λιστα και αυτα στην μετα πυρκαλ εποχη..

    Έτσι μπράβο! Χαίρομαι που μετά το Βίκτωρα, μπαίνεις κι εσύ στη χρήση σκοπευτικών φυσεκιών στο κυνήγι της τσίχλας! Πάντως αφού κυνηγάς πολύ περπατητό, εγώ σου συστήνω (ανεπιφύλακτα και … επίμονα!) να δοκιμάσεις και τα LAMBRO SKEET (όχι ότι και στο καρτέρι έχουν κανένα πρόβλημα!). Με σκάγια Νο. 9,5 έχουν σχεδόν 100 σκάγια παραπάνω από τα Sporting, παρότι είναι μόνο 24 γρ. Και από κατανομή … “αλατιέρα”, άμα το δεις θα πάθεις πλάκα! Πες το και του Κωστή, που ρίχνει με δίκαννο. Και είναι και 0,50 € φτηνότερα από τα Sporting! Δοκίμασέ τα και θα με θυμηθείς…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #445388

    να δοκιμάσεις και τα LAMBRO SKEET

    ακομα καλυτερα τα 24 γρ…..αλλα μην τον τρομαξουμε τον φιλο γιαννη διοτι προχθες εριχνε με 36γρ και τα 24γρ φανταζουν λιγα μπροστα τους…….χαχαχαχα
    φιλε γιαννη ριξε κανα δυο φορες 28γρ και μετα δοκιμαζεις και τα 24γρ στο περπατητο που ειναι το ιδανικοτερο φυσιγγι…. 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #445393

    Καλημερα και παλι! Σημερα λογω υποχρεωσεων ειχα ξεγραψει το κυνηγι! Αλλα με ετρωγε η περιεργεια γιατι κατα τις 11 ηρθε ο αδελφος μου και εφερε ενα κουτακι lampro sporting 28gr..ετσι ξεκλεψα χρονο και πηγα 1 ωρα περπατητο με τα lampro sporting..να πω οτι εχει φουλ νοτια και ζεστη..στο μερος που πηγα ειχε αρκετες τσιχλες και πηρα 7 αλλα βρηκα 6..ουτε μια τσιχλα δεν επεσε φτερουγαρα και απο ανακρουση απλα δεν υπηρχε…<br>
    Αρα μπαινουν στην λιστα και αυτα στην μετα πυρκαλ εποχη..

    το έχω γράψει πολλές φορές για τα LAMBRO SPORTING. Είναι πολύ μαλακό φυσίγγι, ταχύτατο και άκρως αποτελεσματικό.Αν συνυπολογίσεις και την τιμή του, πάνω κάτω στα 5.5 ευρώ είναι μιά πολύ καλή λύση σαν τσιχλοφύσιγγο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #445395

    Καλημερα και παλι! Σημερα λογω υποχρεωσεων ειχα ξεγραψει το κυνηγι! Αλλα με ετρωγε η περιεργεια γιατι κατα τις 11 ηρθε ο αδελφος μου και εφερε ενα κουτακι lampro sporting 28gr..ετσι ξεκλεψα χρονο και πηγα 1 ωρα περπατητο με τα lampro sporting..να πω οτι εχει φουλ νοτια και ζεστη..στο μερος που πηγα ειχε αρκετες τσιχλες και πηρα 7 αλλα βρηκα 6..ουτε μια τσιχλα δεν επεσε φτερουγαρα και απο ανακρουση απλα δεν υπηρχε…<br>
    Αρα μπαινουν στην λιστα και αυτα στην μετα πυρκαλ εποχη..

    και στις κατακάξες δεν έχει πρόβλημα το LAMBRO SPORTING. Το χρησιμοποιώ μαζί με τα Euromix και αν έχω κάνει 100 καρακάξες (που έχω κάνει σίγουρα παραπάνω) μόνο 2-3 θυμάμαι να ζούσαν για μερικά δευτερόλεπτα μετά την τουφεκιά. Οι υπόλοιπες δεν πρόλαβαν να πουν ούτε το όνομά τους…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #445396

    Τελικά με τις τσίχλες πρέπει νωρίς το απόγευμα να ξεκινάς με κλειστό τσοκάρισμα και νο 7 φυσίγγια και προς το τέλος της μέρας με κύλινδρο και νο 10 φυσίγγια. Δεν γίνεται διαφορετικά αφού νωρίς πετάνε σε οριακά ύψη και μόλις αρχίζει να πέφτει το σκοτάδι στο κούρνιασμα γίνονται Ninja!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #445397

    Φανταζεστε να παω απο τα 36 στα 24..αλλα επειδη ειμαι των ακρων γενικα ολα μπορει να γινουν..Στελιο τα 28 lampro sporting τα βγαζει και 9,5 νουμερο σκαγιων.στο ματι μου εχουν μπει και πηρα τηλεφωνο για πληροφοριες και τα νεα lampro 5 28gr που βγανουν και σε 8 και 9,5 νουμερο σκαγιων και εχουν 5% αντιμονιο..Στελιο ειμαι σιγουρος οτι για να λες για τα 24 κατι θα ξερεις παραπανω απο μενα γιατι ξερω οτι ασχολεισαι πολυ με τα φυσιγγια.
    greg21 ειναι πολυ καλο αυτο που λες οτι ακομα και στις καρακαξες ηταν πολυ καλα και πιστευω οτι ειναι κατι που μετραει.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,256 έως 24,270 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων