ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,271 έως 24,285 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #445398

    Μανο αν δοκιμασεις 24γρ να μας πεις εντυπωσεις.σημερα με 28 επαιζες εκεινα που μου ειχες πει;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #445404

    Μανο αν δοκιμασεις 24γρ να μας πεις εντυπωσεις.σημερα με 28 επαιζες εκεινα που μου ειχες πει;

    φιλε γιαννη σημερα εριξα lako 24γρ και πεσαν ολες οι τσιχλες ξερες, δεν ενιωσα να υστερουν πουθενα οι τουφεκιες μου, μαλιστα πηρα και 2 πουλια πολυυυυυυυυ μακρια!!!!!!! επαθα πλακα με τις επιδοσεις του!!!!! ασε που η τσαντα στο κουβαλημα ηταν πολυ ελαφρια!!!!! οσο για το λακτισμα απλα δεν υπηρχε…..τσαφ και κατω…….οχι μπααουυυυυ και τρεχα να το βρεις ζωντανο μαλιστα!!!! μετανοιωνω που δεν τα δοκιμασα νωριτερα στα μπασιματα να δω επιδοσεις εκει!!!!! εγω σημερα εκανα 9 πουλια ολα ξερα και ο φιλος μου με 34γρ εκανε 2 πουλια και τα δυο τα κυνηγουσε η σαντυ(επανιελ) ζωντανα και εγω τον κοροιδευα………… 😀
    δεν το παιζω εξυπνος απλα φετος μετα απο 20 χρονια εξορμησεων εμαθα οτι τα λιγα γραμμαρια εμενα με βολευουν καλυτερα απο αυτα που εριχνα τα προηγουμενα χρονια και σε αυτο το θεμα τα ματια μου τα ανοιξαν σκοπευτες απο εδω μεσα που με προκαλεσαν να τα δοκιμασω!!!!!!!! να ειναι καλα τα παιδια!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #445408

    Σε ευχαριστω για την απαντηση σου! Αυτο ειναι το μεγαλο καλο του site να βοηθαμε ο ενας τον αλλον με τις αποψεις και τις εμπειριες του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #445426

    καλησπερα εγω παλι θα αναφερω τα αντιθετα απο τον hunter 21.την προηγουμενη εβδομαδα ο αδελφος μου χρησιμοποιησε τα σκοπευτικα του λαμπρο 28 γραμμαριων με το δικανο του μιας και μας ειχε προτεινει ο οπλουργος μετα απο καποια επισκευη μαλακες τουφεκιες.ενα πουλι ψοφιο δεν επεσε ολα θελαν χαριστικη βολη γιατι ειχανε ποδι.αντιθετως εγω με λαμπρο καφε 33 γραμμαριων ειχα 100 τοις 100 καθαρα σκοτωματα.επισης τα σκοπευτικα δεν κανουν και για καραμπινες μονο για δικανα γιατι κανουν εμπλοκες.νομιζω για το θηραμα μας τα 31 32 γραμμαρια ειναι το ιδανικο.παντα μιλαω με τις προσωπικες μου εμπειριες.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    selta_13 στις #445451

    προχθες για λαγο ημουν κοντα στην Αγια Βαρβαρα Ηρακλειου Κρητης και απο κατι αμπελια πλυμμηρισαν τσιχλες .. Μπηκαν οι σκυλοι και τις σηκωνανε δυό δυό.. Εαν είχα παει για πουλια θα χα παρει πανω απο 20 τσιχλες .. Με πολυ ευκολα χτυπηματα … Αλλα περπατητο !!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    johnny21 στις #445453

    Μακαρι αυτοσ ο καιρος να συνεχιστει και να βαλει και λιγο κρυο για να μεινη και κανενα πουλακι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #445465

    καλησπερα εγω παλι θα αναφερω τα αντιθετα απο τον hunter 21.την προηγουμενη εβδομαδα ο αδελφος μου χρησιμοποιησε τα σκοπευτικα του λαμπρο 28 γραμμαριων με το δικανο του μιας και μας ειχε προτεινει ο οπλουργος μετα απο καποια επισκευη μαλακες τουφεκιες.ενα πουλι ψοφιο δεν επεσε ολα θελαν χαριστικη βολη γιατι ειχανε ποδι.αντιθετως εγω με λαμπρο καφε 33 γραμμαριων ειχα 100 τοις 100 καθαρα σκοτωματα.επισης τα σκοπευτικα δεν κανουν και για καραμπινες μονο για δικανα γιατι κανουν εμπλοκες.νομιζω για το θηραμα μας τα 31 32 γραμμαρια ειναι το ιδανικο.παντα μιλαω με τις προσωπικες μου εμπειριες.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ.

    δηλαδη το να εκανε λαθος στην σκοπευση του λογο του οτι ειχε συνηθησει σε διαφορετικες γομωσεις πολυ πιο αργες απο τα γρηγορα σκοπευτικα φυσιγγια των 28γρ και να ηταν αυτος ο λογος που επεφταν ζωντανα τα πουλια και οχι τα φυσιγγια το σκεφτηκες????ακουσες τι ειπε και ο γιαννης που τα δοκιμασε??? κανενα ζωντανο!!!!!!!! με τα 28γρ εγω αλλαξα τελειως τις προσκοπευσεις μου , μεχρι τα 20 μετρα ριχνω πανω στο πουλι και απο εκει και πανω βαζω την μιση πλεον προσκοπευση απο αυτην που ηξερα!!!!!! επισης εμενα το τουφεκι μου μια breda αδρανιας δεν εχει κανει ποτε εμπλοκη στα λιγα γραμμαρια,ουτε στο κυνηγι ουτε στο σκοπευτηριο!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #445466

    καλησπερα εγω παλι θα αναφερω τα αντιθετα απο τον hunter 21.την προηγουμενη εβδομαδα ο αδελφος μου χρησιμοποιησε τα σκοπευτικα του λαμπρο 28 γραμμαριων με το δικανο του μιας και μας ειχε προτεινει ο οπλουργος μετα απο καποια επισκευη μαλακες τουφεκιες.ενα πουλι ψοφιο δεν επεσε ολα θελαν χαριστικη βολη γιατι ειχανε ποδι.αντιθετως εγω με λαμπρο καφε 33 γραμμαριων ειχα 100 τοις 100 καθαρα σκοτωματα.επισης τα σκοπευτικα δεν κανουν και για καραμπινες μονο για δικανα γιατι κανουν εμπλοκες.νομιζω για το θηραμα μας τα 31 32 γραμμαρια ειναι το ιδανικο.παντα μιλαω με τις προσωπικες μου εμπειριες.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ.

    Καλησπερα outlander
    Εγω θα συμφωνησω νε τον Μανο ( Hunter 21 )
    Εγω προσωπικα εχω κυνηγισει τσιχλα και με 28 και με 24 αλλα και με 21 γρ ιδιωγομωση και παλι επεφταν.
    Φαντασου το γελιο που εριξα με την παρεα οταν τους ειπα οτι εριχνα με 21 γρ
    Δωστε τους λιγο χρονο. Απλα ριξτε περισσοτερα για να συνηθησεται τις προσκοπευσεις.
    Τα σκοπευτικα φυσιγγια δεν υστερουν σε τιποτα ισα ισα θα ελεγα…
    Τρια αστρα και εισαι οκ

    Φιλικα Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #445483

    λοιπον παιδια αν και αργα θα σας απαντησω και εγω φιλικα.κατα αρχας για το σκοπευτικο λαθος θα το αποκλεισω για δυο λογους.1ος γιατι μιλαμε για εναν ανθρωπο που εχει στο τοιχο του τουλαχιστον 3 κυπελλα απο σκοπευτικους αγωνες που διοργανωνει ο κυνηγετικος συλλογος με σκοπευτικα φυσσιγκια αρα νομιζω οτι τις προσκοπευσεις τις υπολογιζε σωστα,αλλωστε τα πουλια επεφταν στη γη αλλα αμεσως το βαζαν στα ποδια.2ος εγω εχω μια ρεμινγτον 1187 και εχω θεμα με αυτα τα φυσιγκια.μια φορα τα πηρα στα ορτυκια και δεν φορτωνε το δευτερο φυσιγκι τα αλλαξα με κατι 32 αρια σιπε που ειχα και δεν ειχα κανενα προβλημα.δεν αμφισβητω τις επιτυχιες σας αλλα νομιζω οτι μετα τα 20 μετρα τα 28 αρια και 24 αρια που κυκλοφορουν οχι ιδιογωμωσεις δεν ειναι αποτελεσματικα.αν τα βολευτικατε παω πασο……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #445488

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>outlander wrote:</div>
    καλησπερα εγω παλι θα αναφερω τα αντιθετα απο τον hunter 21.την προηγουμενη εβδομαδα ο αδελφος μου χρησιμοποιησε τα σκοπευτικα του λαμπρο 28 γραμμαριων με το δικανο του μιας και μας ειχε προτεινει ο οπλουργος μετα απο καποια επισκευη μαλακες τουφεκιες.ενα πουλι ψοφιο δεν επεσε ολα θελαν χαριστικη βολη γιατι ειχανε ποδι.αντιθετως εγω με λαμπρο καφε 33 γραμμαριων ειχα 100 τοις 100 καθαρα σκοτωματα.επισης τα σκοπευτικα δεν κανουν και για καραμπινες μονο για δικανα γιατι κανουν εμπλοκες.νομιζω για το θηραμα μας τα 31 32 γραμμαρια ειναι το ιδανικο.παντα μιλαω με τις προσωπικες μου εμπειριες.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ.

    Καλησπερα outlander<br>
    Εγω θα συμφωνησω νε τον Μανο ( Hunter 21 )<br>
    Εγω προσωπικα εχω κυνηγισει τσιχλα και με 28 και με 24 αλλα και με 21 γρ ιδιωγομωση και παλι επεφταν.<br>
    Φαντασου το γελιο που εριξα με την παρεα οταν τους ειπα οτι εριχνα με 21 γρ<br>
    Δωστε τους λιγο χρονο. Απλα ριξτε περισσοτερα για να συνηθησεται τις προσκοπευσεις.<br>
    Τα σκοπευτικα φυσιγγια δεν υστερουν σε τιποτα ισα ισα θα ελεγα…<br>
    Τρια αστρα και εισαι οκ

    Φιλικα Πετρος

    Πέτρο συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και όπως λέει ο Μάνος, έχω κυνηγίσει τσίχλες φέτος με Lako skeet και κανένα πρόβλημα μέσα από τα 30 μέτρα μιάς και είναι νούμερο 9 1/2. Επίσης σχετικά με τις προσκοπεύσεις ισχύουν κατά τη γνώμη μου τα όσα έγραψε ο Hunter21gr

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #445494

    Ειναι λογικο σε διαφορετικα οπλα να μην αποδιδουν ολα τα φυσιγγια το ιδιο.επισησ πιστευω οτι η πυριτιδα του lampro sporting που ειναι απλη μονοβασικη σκοπευτικη (prima v) να επηρεαζεται σε ευμεταβλητες καιρικες συνθηκες..δηλαδη το μεσημερι μπορει να ειναι σουπερ και πολυ πρωι η απογευμα να πεφτουν ολα ζωντανα.αρα πιστευω αυτα που λεει ο Γιαννης(outlander) και ειμαι σιγουρος οτι συνεβη για τον ενα η τον αλλο λογο που αναφερα και για πολλους ισως αλλους λογους που μπορει να επηρεασουν την αποδοση μια απλης μονοβασικης σκοπευτικης πυριτιδας οπως αυτης που εχει το lampro sporting.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    Mad-Man στις #445497

    Καλησπέρα στην παρέα,χθες πρωινό στον νομό Φθιότιδας 3 άτομα κάναμε 34 πουλιά με τους 2 απο τους 3 να χρησιμοποιούμε
    φυσίγγια sporting.
    Τα πουλιά πέφταν ξερά και χωρίς αίματα σε ότι αποστάσεις και να δοκιμάσαμε εκτός απο 2-3 που ήταν καθαρά θέμα
    σκοπευτικού λάθους και έπεσαν ζωντανά.
    Στο απογευματινό δοκίμασα και skeet με ίδια ακριβώς αποτελέσματα…άκρως φονικά.
    Φέτος θα είναι και η πρώτη χρονιά που θα δοκιμάσω να κυνηγήσω με σκοπευτικά για όλη τη σαιζόν καθώς κάθε χρόνο
    τα δούλευα μόνο στην έναρξη λόγω δίκαννου που ήθελα χαμηλές πιέσεις.
    Όλα τα φυσίγγια που ρίξαμε ήταν Ζώτος 28 gr sporting 8άρια και 24 gr skeet 9 1/2.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #445514

    Καλημερα θα σας πω και εγω τη γνωμη μου για τα σκοπευτικα χρησημοποιω του lako πιο πολυ τα trap 24 γρ.τουφεκιες μεχρι 30 μετρα δε ζητανε ουτε νερο απο τσιχλες και ορτυκια μεχρι και καρακαξες.Το 7μισαρι θεριζει απλα θελει προπονηση στις βολες λογω υψηλης ταχυτητας καμια σχεση με τα κυνηγετικα φυσιγγια.Και να τονισω εδω οτι κυνηγαω με καραμπινα browning phoenix με την οποια ριχνω και σκοποευτηριο χωρις ποτε να μου εχει κανει εμπλοκη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #445542

    εμενα μου εμαθε αυτα τα φυσιγγια ο φιλος geo-benelli οπου τα ριχνει ολο τον χρονο ακομα και στα κρυα, στα 28γρ ριχνω τα φυσιγγια alectoris του μητσακου που εχουν διβασικη πυριτιδα και στις υγρασιες δουλευουν αψογα!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #445547

    λοιπον παιδια αν και αργα θα σας απαντησω και εγω φιλικα.κατα αρχας για το σκοπευτικο λαθος θα το αποκλεισω για δυο λογους.1ος γιατι μιλαμε για εναν ανθρωπο που εχει στο τοιχο του τουλαχιστον 3 κυπελλα απο σκοπευτικους αγωνες που διοργανωνει ο κυνηγετικος συλλογος με σκοπευτικα φυσσιγκια αρα νομιζω οτι τις προσκοπευσεις τις υπολογιζε σωστα,αλλωστε τα πουλια επεφταν στη γη αλλα αμεσως το βαζαν στα ποδια.2ος εγω εχω μια ρεμινγτον 1187 και εχω θεμα με αυτα τα φυσιγκια.μια φορα τα πηρα στα ορτυκια και δεν φορτωνε το δευτερο φυσιγκι τα αλλαξα με κατι 32 αρια σιπε που ειχα και δεν ειχα κανενα προβλημα.δεν αμφισβητω τις επιτυχιες σας αλλα νομιζω οτι μετα τα 20 μετρα τα 28 αρια και 24 αρια που κυκλοφορουν οχι ιδιογωμωσεις δεν ειναι αποτελεσματικα.αν τα βολευτικατε παω πασο……..

    Φιλε outlander
    Τοτε πρεπει λογικα να ειχε υγρασια γι` αυτο και τα κυνηγαγαται με τα ποδια.
    Οσον αφορα για το θεμα με τις καραμπινες καποιες τα ριχνουν και καποιες οχι.
    Εμπλοκες παντος με 28 γρ εγω εχω δει μονο σε μεγαλους αυλους
    Ενω με τα 24 γρ περισσοτερες καραμπινες εχουν θεμα εμπλοκων
    Αν δεν στα ριχνει και σου κανει εμπλοκες απλα δεν τα ριχνεις
    και πας στο επομενο βαρος γομωσης και κανεις τα κυνηγια σου !!!

    Φιλικα Πετρος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,271 έως 24,285 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων