ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,331 έως 24,345 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    xristos v 101 στις #446190

    παιδια δεν ξερω που τα ειδατε τα μπασιματα ορεινη χαλκιδικη ΠΣΚ και σημερα το απολυτο τιποτα μονο κατι λιγα πουλια πετουσαν και αυτα πιασμενα καμια 10 καρια ειδα δεν ξερω τι να πω..μονο φασσες ειχε μπασιμο πολλα κοπαδια περνουσαν!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    axion στις #446195

    Καλησπερα απο Χανια απογευματινο καρτερι περιοχη Βατολακος
    το απολυτο τιποτα,ειδα 5 με το ματι στις 5.15 με 5.30 πιο χαλια και
    απο περσι….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #446197

    Χτες δειξαν καποια πουλακια παντως στον Αποκορωνα. Οχι τιποτα τρελλο, αλλα καναμε το χαβαλε μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #446199

    Μενδενίτσα σήμερα απογευματινό, ελάχιστα πουλιά και απολογισμός 5 τσίχλες για 2 άτομα. Γρεβενά, από Σαββάτο πρωί μέχρι και σήμερα πολύ λίγες (σχεδόν ανύπαρκτες) δεντρότσιχλες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    47
    Dimitris στις #446200

    περασμα???? αν θες φιλε πες μας νομο και υψομετρο!!!!!<br>

    Χίο φίλε μου. Χαμηλό υψόμετρο καμιά 200m πάνω από τη θάλασσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    229
    Σπύρος στις #446204

    καλησπέρα και από εμένα.δεν ξέρω που πήγες Σπύρο στη Β.Α. αττική αλλά στην Αγ.Μαρίνα στο Μαραθώνα σήμερα ήταν καλύτερα και απο τα μπασίματα του οκτώβρη.αν πηγαιναν και λιγο πιο καλά τα φυσίγγια…Με 20 τσιχλοκότσυφα γυρίσαμε με τον γαμπρό μου και είδαμε και γερακότσιχλες,φάσσες

    Βαγγέλη, πήγα Συκάμινο αλλά δυστυχώς δεν πέρασε τίποτε. Μιλάμε για άδειο ουρανό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #446289

    το χθεσινο μπασιμο ειναι γεγονος….με ειδοποιησαν χτες για μπασιμο τσιχλας σε υψομετρο 800m το οποιο ξεκινησε στις 8.00 και τα πουλια μπαινανε μεχρι τις 12.00!!!!
    σημερα λοιπον πηγαμε στα καρτερια και ξεκινησαν να ανεμιζουν απο τις 6.45 ομως μετα τις 8.00 κοψανε αποτομα….νεκρα φυση…..παλι καλα που προλαβα και βαρεσα μερικα πουλακια!!!
    το θετικο για εμενα ηταν οτι πηρα και μια χιονοτσιχλα-κοκκινοτσιχλα οπου αυτο ειναι σημαδι για τα χιονια που ερχονται στην χωρα μας συντομα…..!!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    ΓΙΩΡΓΟΣ στις #446306

    το χθεσινο μπασιμο ειναι γεγονος….με ειδοποιησαν χτες για μπασιμο τσιχλας σε υψομετρο 800m το οποιο ξεκινησε στις 8.00 και τα πουλια μπαινανε μεχρι τις 12.00!!!!<br>
    σημερα λοιπον πηγαμε στα καρτερια και ξεκινησαν να ανεμιζουν απο τις 6.45 ομως μετα τις 8.00 κοψανε αποτομα….νεκρα φυση…..παλι καλα που προλαβα και βαρεσα μερικα πουλακια!!!<br>
    το θετικο για εμενα ηταν οτι πηρα και μια χιονοτσιχλα-κοκκινοτσιχλα οπου αυτο ειναι σημαδι για τα χιονια που ερχονται στην χωρα μας συντομα…..!!!!
    <br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!”

    Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

    ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!! [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    </div>

    ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΦΙΛΕ Η’ ΠΟΙΟ ΝΟΜΟ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #446307

    ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΦΙΛΕ Η” ΠΟΙΟ ΝΟΜΟ?

    ΒΑ αττικη φιλε μου

    Χίο φίλε μου. Χαμηλό υψόμετρο καμιά 200m πάνω από τη θάλασσα.

    σε ευχαριστω πολυ φιλε χιοτη…. 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #446331

    το θετικο για εμενα ηταν οτι πηρα και μια χιονοτσιχλα-κοκκινοτσιχλα οπου αυτο ειναι σημαδι για τα χιονια που ερχονται στην χωρα μας συντομα…..!!!!

    Μανο όταν λες Χιονότσιχλα λες για αυτή που έχει το άσπρο δακτυλίδι στο λαιμό. Γιατι από οσο ξερω άλλο χιονοτσιχλα η σιβηριοτσιχλα- χιονοτσιχλα και άλλο η κοκκινοτσιχλα
    Χιονότσιχλα – Tutdus torquatus

    Αρσενικό με μαύρο θαμπό φτέρωμα. Λευκή ημισεληνοειδή κηλίδα στο στήθος. Θηλυκό ανοιχτόχρωμο με κρεμ κηλίδα στο στήθος. Πόδια καστανωπά. Ράμφος κιτρινοπράσινο με μαύρο άκρο. Μάτια μαύρα.

    Υρ.. η χιονοτσιχλες έρχονται κοπάδια όπως η γερακότσιχλες και κάτω από συνθήκες πολικού ψύχους…. περνούν τον κατήφορο εγώ προσωπικά έχω να βαρέσω και να δω από το 1996 οπου ήταν μακραν καλύτερη χρόνια από το περιβόητο 2004… φαντάσου Εύβοια και την Πεντέλη άσπρη την Πάρνηθα από ένα σημείο και μετά αποκλεισμένη και όλη την λεκάνη της μεσόγαιας τίγκα στον πάγο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    woodcar στις #446336

    Mάλλον γερακοτσιχλα , με κόκκινο περιλαίμιο και γκρί κεφάλι .Είναι λίγο πιο μικρή απο την ελατότσιχλα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #446337

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Hunter21GR wrote:</div>
    το θετικο για εμενα ηταν οτι πηρα και μια χιονοτσιχλα-κοκκινοτσιχλα οπου αυτο ειναι σημαδι για τα χιονια που ερχονται στην χωρα μας συντομα…..!!!!

    Μανο όταν λες Χιονότσιχλα λες για αυτή που έχει το άσπρο δακτυλίδι στο λαιμό. Γιατι από οσο ξερω άλλο χιονοτσιχλα η σιβηριοτσιχλα- χιονοτσιχλα και άλλο η κοκκινοτσιχλα<br>
    Χιονότσιχλα – Tutdus torquatus

    Αρσενικό με μαύρο θαμπό φτέρωμα. Λευκή ημισεληνοειδή κηλίδα στο στήθος. Θηλυκό ανοιχτόχρωμο με κρεμ κηλίδα στο στήθος. Πόδια καστανωπά. Ράμφος κιτρινοπράσινο με μαύρο άκρο. Μάτια μαύρα.

    Υρ.. η χιονοτσιχλες έρχονται κοπάδια όπως η γερακότσιχλες και κάτω από συνθήκες πολικού ψύχους…. περνούν τον κατήφορο εγώ προσωπικά έχω να βαρέσω και να δω από το 1996 οπου ήταν μακραν καλύτερη χρόνια από το περιβόητο 2004… φαντάσου Εύβοια και την Πεντέλη άσπρη την Πάρνηθα από ένα σημείο και μετά αποκλεισμένη και όλη την λεκάνη της μεσόγαιας τίγκα στον πάγο.<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Η σοφία είναι γνώση και, η σωστή της χρήση…δύναμη!

    </div>

    φιλε γιωργο,εγω χιονοτσιχλα και κοκκινοτσιχλα νομιζα οτι ειναι το ιδιο ειδος!!!
    δεν ξερω αν εχει ασπρο δαχτυλιδι στο λαιμο, στην φωτο δεν διακρινω κατι τετοιο(ειναι το κατω αριστερα πουλι της φωτο), το πουλι ηταν μελος κοπαδιου 15 τσιχλων και πεταγαν σαν τα ψαρωνια,τοσο πυκνα!!!
    παντος εγω καθε χρονο περιμενω να περασουν οι κοκκινες απο τα καρτερια που κυνηγαω για να ‘σφυριξω’ την ληξη των περασματων…….αλλο βεβαια αν 2 χρονια δεν ειχαν φανει καθολου….παλιοτερα περναγανε καθε χρονο!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #446342

    Mάλλον γερακοτσιχλα , με κόκκινο περιλαίμιο και γκρί κεφάλι .Είναι λίγο πιο μικρή απο την ελατότσιχλα

    αυτη που λες εγω την ξερω ως κεδροτσιχλα……καμια σχεση με την κοκκινοτσιχλα οπου ειναι μαλιστα η μικροτερη τσιχλα του ειδους της…..εγω κοκκινοτσιχλα βαρεσα απλα ο φιλος καπνας με ρωτησε διοτι την ανεφερα μαλλον εσφαλμενα ως χιονοτσιχλα!!! αν και που τοσα χρονια νομιζα οτι ειναι μονο 4 τα ειδη τσιχλας….τωρα βαση με τα λεγομενα του καπνα υπαρχει και 5ο ειδος τσιχλας….εξαιρουμενου του κοτσυφα που ανηκει στην ιδια οικογενεια!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #446345

    παιδια καλησπερα.λογω ιωσης που με ταλαιπωρει δεν μπορεσα να βγω την κυριακη και ετσι δεν μπορω να σας πω εντυπωσεις απο τα σκοπευτικα φυσσιγκια που ειχα να ριξω με το πλαγιοκανο το αλλο σκ πρωτα ο θεος.το σαββατο παντως δουλεψα μια ιδιογωμωση ενος φιλου με απιστευτες βολες να ναι καλα το παιδι λογω ομως περιορισμενης ποσοτητας απο τη συγκεκριμενη μπαρουτη μου εφτιαξε μονο 6 κουτια.η φωτο ειναι απο το σαββατο

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #446349

    φιλε γιωργο,εγω χιονοτσιχλα και κοκκινοτσιχλα νομιζα οτι ειναι το ιδιο ειδος!!!
    δεν ξερω αν εχει ασπρο δαχτυλιδι στο λαιμο, στην φωτο δεν διακρινω κατι τετοιο(ειναι το κατω αριστερα πουλι της φωτο), το πουλι ηταν μελος κοπαδιου 15 τσιχλων και πεταγαν σαν τα ψαρωνια,τοσο πυκνα!!!
    παντος εγω καθε χρονο περιμενω να περασουν οι κοκκινες απο τα καρτερια που κυνηγαω για να “σφυριξω” την ληξη των περασματων…….αλλο βεβαια αν 2 χρονια δεν ειχαν φανει καθολου….παλιοτερα περναγανε καθε χρονο!!!!

    Έχουν να φάνουν αρκετά χρόνια στα λημέρια μας… κάποτε με πολύ βαριές βαρυχειμωνιές μας έκαναν το κέφι μαζί με τις γερακοτσιχλες

    Χαρακτηριστικό του είδους το άσπρο στο λαιμό και ο ήχος τους

    http://www.hlasek.com/turdus_torquatus_ed1285.html

    http://www.xeno-canto.org/species/Turdus-torquatus?view=3

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,331 έως 24,345 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων