ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,376 έως 24,390 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #446600

    ευβοια πετρο.με ποδαρατο κανεις δουλεια.καρτερατα πουλια δεν πολυπαιζουν.

    Ευχαριστω Μητσο !!!

    Φιλικα Πετρος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #446604

    Καλησπέρα σε όλους,
    απογευματινή βόλτα από τις 4 μέχρις τις 5 απόψε σε κοντινή απόσταση, κάρπωση 1 τσίχλα 2 κοτσύφια, κανένα χαμένο 🙂
    Από τις 5 μέχρι τις 5:40 καρτέρι σε μέρος που άλλα χρόνια έπαιρνα κάποια πουλιά, αποτέλεσμα μηδέν, δεν πέρασε τίποτα ούτε είδα τσίχλα ή κοτσύφι στον ορίζοντα! Τουλάχιστον είχε ωραίο δειλινό με μαλακό καιρό και ωραία θέα στον Παρνασσό η θέση και αποζημιώθηκα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    George st benelli7 στις #446657

    λιγα πραγματα χθες πηγα για καμια ωρητσα 10 φυσιγγια 8 τσιλχες απο της 5 μεχρη της 5.40 καμια χαμενη 😉 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    PAGANI στις #446659

    Σημερα Ευβοια μετα τα Ψαχνα, 2 ελατοτσιχλες και μια εμεινε σε ελατο. Στη περιοχη που ημουν πρεπει να ηταν γυρω στα 12 ατομα. Λιγες τουφεκιες και λιγα τα πουλια, δεν ανεμιζαν πηγαιναν απο δενδρο σε δενδρο. Δυο απο τα ατομα ηταν μπεκατσαδες αλλα, οπως ειπαν, δεν εχει εμφανιστει ακομα μπεκατσα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #446661

    Σύνορα Θεσ/νίκης – Χαλκιδικής 3 τσίχλες καρτεράτες μέχρι της 8:30.Μετά νέκρα λόγο μη παρουσίας κυνηγών στην περιοχή.Πάντως έχει τσίχλες πιασμένες μέσα στα πυκνά,αλλά λόγο ότι ήμουν μόνος δεν επιχείρησα περπατητό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #446681

    καλησπερα παιδια.μολις επεστρεψα απο σχεδον 8ωρο!!! περπατητο περιξ θηβας.ειμαστε 3 ατομα και πηραμε συνολικα 30 πουλια και 2 χαμενες.16 και 1 χαμενη ο δικος μου λογαριασμος.απο φυσιγκια αποκλειστικα τα τελευταια μιας ιδιογωμωσης που πραγματικα θεριζαν σε ολες τις αποστασεις.γι αυτο αλλωστε και η διαφορα με τους συναδελφους αφου σκοπευτικα ημαστε περιπου ισοι.τουφεκουσα παιδια σε απιθανες αποστασεις.υπαρχει και φωτο ομως την αφηνω για μεσοβδομαδα μιας και ποσταρα το προηγουμενο σκ φωτο και δεν θελω να βαζω μετα απο καθε κυνηγι.πουλανε παντως πολυ ακριβα το τομαρι τους για καρτερι ουτε κουβεντα πρεπει να ξεκωλ….ης στο περπατημα.αυριο δεν εχει θα μεινω να κανω ποδολουτρο!.το αλλο σκ πρωτα ο θεος αν πεσει και η θερμοκρασια θα επιλεξω ενα κλασσικο καρτερομερος.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #446691

    Σημερα Ευβοια μετα τα Ψαχνα, 2 ελατοτσιχλες και μια εμεινε σε ελατο. Στη περιοχη που ημουν πρεπει να ηταν γυρω στα 12 ατομα. Λιγες τουφεκιες και λιγα τα πουλια, δεν ανεμιζαν πηγαιναν απο δενδρο σε δενδρο. Δυο απο τα ατομα ηταν μπεκατσαδες αλλα, οπως ειπαν, δεν εχει εμφανιστει ακομα μπεκατσα….

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ΠΑΓΑΝΗΣ Β. ΦΩΤΗΣ<br>
    Κ.Σ ΤΗΝΟΥ

    </div>

    καλησπερα.κυργιαρες σημερα ειχε παρα πολλες αλλα οπως λες και εσυ δεν πεταγαν καθολου.εμεις ανεβηκαμε πολυ ψηλα σε δυο μικρα ξεφωτα και 9 πουλια μπηκαν στην τσαντα με υπομονη και επιμονη.κατα τις δεκα φυγαμε και περπατησαμε κατι πουρναρωτα στον καμπο με αποτελεσμα 14 τσιχλοκοτσυφα στο χερι και 3 χαμενα για 2 οπλα σε μια ωριτσα!πετυχημενη εξοδος θα ελεγα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #446692

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>outlander wrote:</div>
    καλησπερα παιδια.μολις επεστρεψα απο σχεδον 8ωρο!!! περπατητο περιξ θηβας.ειμαστε 3 ατομα και πηραμε συνολικα 30 πουλια και 2 χαμενες.16 και 1 χαμενη ο δικος μου λογαριασμος.απο φυσιγκια αποκλειστικα τα τελευταια μιας ιδιογωμωσης που πραγματικα θεριζαν σε ολες τις αποστασεις.γι αυτο αλλωστε και η διαφορα με τους συναδελφους αφου σκοπευτικα ημαστε περιπου ισοι.τουφεκουσα παιδια σε απιθανες αποστασεις.υπαρχει και φωτο ομως την αφηνω για μεσοβδομαδα μιας και ποσταρα το προηγουμενο σκ φωτο και δεν θελω να βαζω μετα απο καθε κυνηγι.πουλανε παντως πολυ ακριβα το τομαρι τους για καρτερι ουτε κουβεντα πρεπει να ξεκωλ….ης στο περπατημα.αυριο δεν εχει θα μεινω να κανω ποδολουτρο!.το αλλο σκ πρωτα ο θεος αν πεσει και η θερμοκρασια θα επιλεξω ενα κλασσικο καρτερομερος.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ…..

    Δηλαδη ολη την κοιλαδα των ΜΟΥΣΩΝ ?<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    * ΑΝ ΓΙΝΕΙΣ ΦΙΛΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΤΕ ΜΟΝΟΣ *

    ——————————————————————————————————-<br>
    * ΠΟΛΕΜΙΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙΣ ΑΥΤΟΙ ,ΕΑΥΤΟΙΣ *

    .

    </div>

    φιλε μου δεν ξερω πραγματικα ποσα χιλιομετρα κοψαμε τα 30 σιγουρα αλλα μας ειχε πιασει μια μανια.αφησαμε το απογευματινο γιατι πια δεν μπορουσαμε να κουνηθουμε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    184
    takis1976 στις #446719

    καλησπερα παιδια.μολις επεστρεψα απο σχεδον 8ωρο!!! περπατητο περιξ θηβας.ειμαστε 3 ατομα και πηραμε συνολικα 30 πουλια και 2 χαμενες.16 και 1 χαμενη ο δικος μου λογαριασμος.απο φυσιγκια αποκλειστικα τα τελευταια μιας ιδιογωμωσης που πραγματικα θεριζαν σε ολες τις αποστασεις.γι αυτο αλλωστε και η διαφορα με τους συναδελφους αφου σκοπευτικα ημαστε περιπου ισοι.τουφεκουσα παιδια σε απιθανες αποστασεις.υπαρχει και φωτο ομως την αφηνω για μεσοβδομαδα μιας και ποσταρα το προηγουμενο σκ φωτο και δεν θελω να βαζω μετα απο καθε κυνηγι.πουλανε παντως πολυ ακριβα το τομαρι τους για καρτερι ουτε κουβεντα πρεπει να ξεκωλ….ης στο περπατημα.αυριο δεν εχει θα μεινω να κανω ποδολουτρο!.το αλλο σκ πρωτα ο θεος αν πεσει και η θερμοκρασια θα επιλεξω ενα κλασσικο καρτερομερος.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ…..

    Αν θελεις πες μας και τη συνταγη που εριχνες!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #446722

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>outlander wrote:</div>
    καλησπερα παιδια.μολις επεστρεψα απο σχεδον 8ωρο!!! περπατητο περιξ θηβας.ειμαστε 3 ατομα και πηραμε συνολικα 30 πουλια και 2 χαμενες.16 και 1 χαμενη ο δικος μου λογαριασμος.απο φυσιγκια αποκλειστικα τα τελευταια μιας ιδιογωμωσης που πραγματικα θεριζαν σε ολες τις αποστασεις.γι αυτο αλλωστε και η διαφορα με τους συναδελφους αφου σκοπευτικα ημαστε περιπου ισοι.τουφεκουσα παιδια σε απιθανες αποστασεις.υπαρχει και φωτο ομως την αφηνω για μεσοβδομαδα μιας και ποσταρα το προηγουμενο σκ φωτο και δεν θελω να βαζω μετα απο καθε κυνηγι.πουλανε παντως πολυ ακριβα το τομαρι τους για καρτερι ουτε κουβεντα πρεπει να ξεκωλ….ης στο περπατημα.αυριο δεν εχει θα μεινω να κανω ποδολουτρο!.το αλλο σκ πρωτα ο θεος αν πεσει και η θερμοκρασια θα επιλεξω ενα κλασσικο καρτερομερος.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ…..

    Αν θελεις πες μας και τη συνταγη που εριχνες!!!

    λοιπον φιλε μου επειδη δεν ειμαι μυστικοπαθης ο ιδιογωμωτης φιλος να φανταστης 20 χρονια μεγαλυτερος μου που ριχνει ΜΟΝΟ δικα του φυσιγκια μου εφτιαξε 6 κουτια οχταρια ως εξης μπαρουτη ρωσικη κουροπατοβα σπανια να τη βρεις και δυστηχως δεν εχει αλλη σε 1 και 90 βαρος βαρος σκαγιων 32.5 νουμερο 8 τις πιεσεις που εβαλε θα σε γελασω τις 650 ομως πρεπει να τις εχουν γιατι μου ειπε μονο για την καραμπινα.αυτη ειναι η συνταγη ακρως θανατηφορα.δυστηχως θα πρεπει να γυρισω στα εργοστασιακα γιατι δεν θελω να μου γεμισει με αλλη μπαρουτη.ελπιζω να βοηθησα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    184
    takis1976 στις #446726

    Να σαι καλα,παλιο καλο μπαρουτι που πλεον δεν υπαρχει!!!εγω και οι φιλοι που γεμιζουμε ειμαστε ερωτευμενοι απλα μονο με τη MB 32 χρονια τωρα,αλλα παντα ολο και για τιποτα αλλο ψαχνομαστε,βλεπεις αυτα εχει το μικροβιο του ιδιογομωτη,παντα να ψαχνεται,ειναι κι αυτο μια απολαυση!!!!και παλι σ ευχαριστω πολυ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #446729

    να στε και εσεις καλα και καλες συνταγες.εχω ακουσει καλα λογια για τη MB32 .ο φιλος γεμιζει κι με αυτη αλλα δεν την εχω δοκιμασει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    spyros 1080 στις #446730

    σημερα βολτουλα δερβενοχωρια πρωινο καρτερι νεκροταφειο σκετο 3 τσιχλες πηρα απο τις 5 που περασανε ολες ολες.μετα εκανα και λιγο περπατητο με το σκυλακι και εβαλα στο γιλεκο αλλες 6 .εχει κατι πουλακια πιασμενα σε σφιχτα μερη, ρεματιες οσοι θα πανε για περπατητο αυριο θα το ευχαριστηθουν γιατι μαγκες καρτερι δεν κουνιοταν τιποτα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #446734

    <P>καλησπερα πως θα εκανες περπατητο μονος σου δεν θα πρεπε να χεις παρεα.μπορει να ειδες φιλε μου πουλια ομως μονος στο περπατητο δεν μπαινουν στη τσαντα φευγουν απ την αντιθετη μερια.με εκτιμηση</P>[/quote]

    Πολύ σωστά μόνος είναι σκέτο βάσανο.Και εγώ από καθαρή τύχη και έλλειψη συγχρονισμού στην παρέα κυνηγώ μόνος τσίχλα περπατητό.Μια η παρέα δεν αφήνει το καρτέρι , μια δεν αφήνει το κρεββάτι μόνος γίνομαι περίγελος των τσιχλοκότσυφων.Σε Άργος -Κόρινθος και Κεφαλονιά έχω οργώσει τον τόπο για τσίχλες. Έχω και εγώ αποκτήσει ικανότητες λόγω εμπειρίας στο μοναχικό τσιχλοκυνήγι…αλλά οι ευκαιρίες που σου δείνει η παρέα ενός ή ακόμη καλύτερα 3 συγχρονησμένων συντρόφων είναι αξεπέραστη. Δεν μπορώ και το καρτέρι καθόλου.Αν δεν περνούν πουλιά δεν έχω καμιά υπομονή έτσι αρχίζω τα χιλιόμετρα και σπάω τα πόδια μου στην ταπεινή τσίχλα λες και είναι πέρδικα…Αν κάποιος συγκυνηγός από το φόρουμ βαριέται το καρτέρι και καταφέρουμε να συντονιστούμε από δουλειές και υποχρεώσεις με μεγάλη μου χαρά να έρθω στην παρέα.Σε εποχή κρίσης είναι και ποιο οικονομικό. Με προυπόθεση βέβαια την ασφάλεια και την ακεραιότητά μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    Παναγιώτης στις #446742

    Πρωινο καρτερακι το σαββατο..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,376 έως 24,390 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων