ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,451 έως 24,465 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    7 hunter στις #447838

    Καλημέρα σε όλους. Πολλοί λέτε ότι υπάρχουν πουλιά στο περπατήτο μόνο. Το Σάββατο πήγα με τον πατέρα μου στα γνωστά μέρη πέριξ Θήβας όπου καθε χρόνο χτυπάμε έκαστος δέκα πουλιά τουλάχιστον σε καθε έξοδο τα τελευταία δέκα χρόνια στο περπατήτο και το μόνο που καταφέραμε απο τις 07.40 εως τις 11.00 όπου μας έπιασε βροχή και φύγαμε ήταν να πάρω τρία πουλιά στα τέσσερα φυσίγγια ενω ο πατέρας μου χάλασε μόνο ένα φυσίγγι σε μια που περνούσε στον θεό. Ζήτημα να είδαμε δεκαπέντε πουλιά σύνολο, αν εξαιρέσεις κάτι κοπάδια απο αγριοπεριστερα που γυριΖαν πέριξ και ψηλά. Γι αυτό συνάδελφοι κυνηγοί να γράφουμε την πραγματικότητα για τις εξορμήσεις μας ώστε να μην παρασυρόμαστε και τρέχουμε αδίκως στα κυνηγοτοπια…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #447849

    Καλημέρα σε όλους. Πολλοί λέτε ότι υπάρχουν πουλιά στο περπατήτο μόνο. Το Σάββατο πήγα με τον πατέρα μου στα γνωστά μέρη πέριξ Θήβας όπου καθε χρόνο χτυπάμε έκαστος δέκα πουλιά τουλάχιστον σε καθε έξοδο τα τελευταία δέκα χρόνια στο περπατήτο και το μόνο που καταφέραμε απο τις 07.40 εως τις 11.00 όπου μας έπιασε βροχή και φύγαμε ήταν να πάρω τρία πουλιά στα τέσσερα φυσίγγια ενω ο πατέρας μου χάλασε μόνο ένα φυσίγγι σε μια που περνούσε στον θεό. Ζήτημα να είδαμε δεκαπέντε πουλιά σύνολο, αν εξαιρέσεις κάτι κοπάδια απο αγριοπεριστερα που γυριΖαν πέριξ και ψηλά. Γι αυτό συνάδελφοι κυνηγοί να γράφουμε την πραγματικότητα για τις εξορμήσεις μας ώστε να μην παρασυρόμαστε και τρέχουμε αδίκως στα κυνηγοτοπια…

    φιλε μου εχει τσιχλες ψαχτητε καλυτερα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    7 hunter στις #447864

    Συνάδελφε δεν έχω πρόβλημα στο περπατήτο. Σε καθε εξόρμηση μέχρι τις τρεις το μεσημέρι κάθομαι και περπατάω,απλά το Σάββατο έβρεξε και φύγαμε. Πουλιά ομως δεν έχει. Εσύ μπορεί να έχεις βρει μέρος που να έχουν κάτσει και δέκα πουλιά παραπάνω,δεν λέει κάτι αυτό. Το θέμα δεν ειναι ποσά θα βαρέςω αλλά το να κυκλοφορούν πουλιά και ας μην τα τουφεκησω. Το γεγονός ότι είδα δεκαπέντε πουλιά σε περπατήτο τριων ωρών δεν αλλάζει! Επιβεβαιώνεται απο πολλούς στο φορουμ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #447865

    2-3 είδα όλες κι όλες και μια που θα μπορούσα να τουφεκίσω είχα το τουφέκι επ ώμου και μέχρι να το σηκώσω, έφτασε 40 μέτρα από τον τρελλό βοριά…(με αρκετό περπατητό)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #447873

    Συνάδελφε δεν έχω πρόβλημα στο περπατήτο. Σε καθε εξόρμηση μέχρι τις τρεις το μεσημέρι κάθομαι και περπατάω,απλά το Σάββατο έβρεξε και φύγαμε. Πουλιά ομως δεν έχει. Εσύ μπορεί να έχεις βρει μέρος που να έχουν κάτσει και δέκα πουλιά παραπάνω,δεν λέει κάτι αυτό. Το θέμα δεν ειναι ποσά θα βαρέςω αλλά το να κυκλοφορούν πουλιά και ας μην τα τουφεκησω. Το γεγονός ότι είδα δεκαπέντε πουλιά σε περπατήτο τριων ωρών δεν αλλάζει! Επιβεβαιώνεται απο πολλούς στο φορουμ

    ok παω πασο μπορει να τις εχω βρει εγω.ενταξει κιολας σε 4 ωρες παιρνω απο 10 μεχρι 15 τσιχλες ενιοτε βαζω και φωτο.στα περιξ της θηβας κυνηγαω και εγω δεν θελω να στελνω τον κοσμο τσαμπα αλλα οπως καταλαβαινεις δεν μπορω να δωσω και ακριβες στιγμα.ευχομαι τα καλυτερα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #447926

    απαγορευση η μη εγω πηγα αποψε καρτερακι.πολυ κρυο πολυ αερας και ψιλοβροχο.στο ιδιο καρτερι που χθες περασε μια σημερα εμφανιστηκαν γυρω στα 30-35 πουλια και πηρα 10 στο χερι και 1 χαμενη.αλλος ενας συναδελφος πιο πανω εριξε περιπου 20 τουφεκιες και αυτος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #447958

    εγω παιδια θα συνεχισω κανονικα τις εξορμησεις μου.οταν εβγαλα αδεια τον αυγουστο δεν με πληροφορησε κανενα δασαρχειο ουτε συμβουλιο επικρατειας οτι υπαρχει τετοιο ενδεχομενο αρα εκ των υστερων δεν αναγνωριζω τιποτα.η αποφαση αυτη ειναι αυστηρα προσωπικη και δεν θελω να παρασυρω κανενα να πραξει το ιδιο.απλα δεν δεχομαι να με κοροιδεβουν δεν χανω ουτε μια ωρα απο οτι εχω πληρωσει…………

    +++++++++1000

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #448047

    Εγω θα τους πω οτι δεν ξερω τιποτα αμα παω γιατι για να παω δεν το βλεπω αυτες τις μερες αφηστε που τα εδω κλασσικα τσιχλοτοπια ειναι παντελως αδεια στο απογευματινο οποτε βραστε οριζα που λεμε,αντε την σειρα τους εχουν τωρα τα αεροβολα και η σκοποβολη ετσι για να ριχονυμε κανενα κουφετο οχι για τιποτα αλλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    165
    zordi στις #448110

    Απογευματινό στην Ημαθία σε ρουμάνι που κρατάει τσίχλες,4 κι ένας κότσυφας..
    Σε κανα 2 άλλα σημεία ελάχιστα πράγματα..
    Το πρωί που ήμουν για φάσσες πήρα 2 κυριαρήνες (δενδρότσιχλες)..κι απ’ ό,τι είδα έχει αρκετές!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    Χρήστος στις #448249

    Σημερα απογευματινο,περισσοτερες απο την τελευταια φορα που ειχα ξαναπαει,αλλα ολες περασαν αργα(μετα τις 5.15)!!
    Αποτελεσμα 4 τσιχλιτσες μαζι μου κ μια χαμενη..Λιγες,διαλεχτες τουφεκιες για να μπορω να τις βρισκω κιολας.
    Καλη συνεχεια..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #448250

    Βόλτα σήμερα στην περιοχή στο Κωσταλέξι Φθιώτιδας για τσίχλες, περπατητό στις πλαγιές πίσω από το χωριό μέχρι πάνω από τους γειτονικούς Κομποτάδες.

    Είχα να πάω χρόνια – πάνω από μια 3ετία – στην περιοχή και το πρώτο που διαπίστωσα ήταν πως τα χωράφια με τις ελιές είχαν σχεδόν γίνει λόγγοι, εγκαταλειμμένα, χωρίς ανθρώπινη φροντίδα και πολλά δέντρα με καρπό, οι ήδη πυκνές ρεματιές από σκίνα, κουμαριές και πουρνάρια έχουν γίνει απροσπέλαστες. Πολλά πουλιά πιασμένα στα πυκνά και τις ελιές της περιοχής με συμπεριφορά μπεκάτσας, κανένα περιθώριο για τουφεκιά. Στην ευρύτερη περιοχή εκτός από εμένα και σε απόσταση υπήρχαν άλλα 2 τουφέκια, δύσκολο να ανεμίσουν τα πουλιά, ωστόσο 5 τσίχλες μπήκαν στην τσάντα. Εκτιμώ πως τα απογευματινά της περιοχής θα είχαν ενδιαφέρον.

    Άπνοια, γλυκός καιρός – έστω και αν υπήρχε πρωινή πάχνη – ηλιοφάνεια και ζέστη μετά τις 11:00 ήταν οι καιρικές συνθήκες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    970
    Shaolin στις #448312

    Φιλε Τwist μου αρεσουν αυτά τα μερη, κυνηγαω χρονια στο Γοργοποταμο, Φραντζι, λιγο καρτερι και πολυ περπατητο μονος μου από το ένα χωριο στο άλλο για να καταλαβης και συνηθως εκει κανω και αποχερετηστηριο. Στην προπονηση εδώ και μια εβδομαδα κτυπησα το δεξι γονατο αλλα η αρωστεια αρωστεια, αυτο το σκ με βλεπω καπου κοντα στην Αττικη με καρεκλακι και καρτερακι και οσες παρω, τελος το περπατητο προς το παρων.

    Γιαννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #448339

    Τελικά κυνηγάμε κανονικά ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    xristos62 στις #448340

    Τελικά κυνηγάμε κανονικά ?
    >

    http://dasarxeio.com/2013/12/06/1136-3/

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #448351

    Γιατί; Ποιός σταμάτησε;;; 🙂 🙂 🙂

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,451 έως 24,465 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων