ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,466 έως 24,480 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #448377

    Γιατί; Ποιός σταμάτησε;;; 🙂 🙂 🙂

    εγω παντως δεν σταματησα! σημερα 9 περπατητο και 5 απογευματινο.ειχε πουλια αρκετα.καπου στην ευβοια.αυριο ελατα για καμια πιο χοντρη τσιχλα!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    q10gr8 στις #448405

    Ανταποκριση απο Μεγαρα.
    Στο απογευματινο αν και οι συνθηκες ηταν ιδανικες, δεν περασαν παρα μονο καμμια 10αρια πουλακια και αυτα στα σκοταδια.
    Με μεγαλη ευστοχια του πατερα μου που τουφεκισε 2 πουλακια, και ενα εγω, τελικα 3 πουλακια…
    Και σ’ ανωτερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #448406

    Καλησπερα! Μετα απο πολλες μερες που ειχα μπλεξει με τις ελιες,λεω σημερα να κανω περπατητο κατα τις 10,μεχρι τις 11 ειχα παρει 4 τσιχλες με παιρνει τηλεφωνο ο πατερας μου,και μου λεει ελα γρηγορα στο χωραφι σε θελω να σκοτωσεις τα αγριογουρουνα (εβοσκαν ελευθερα σε δασος) και μετα συνεχιζεις..μετα μου λεει βοηθα να τα κουβαλησουμε να τα γδαρουμε κ.τ.λ και ετσι ξεμπλεξα,15.30 και ετσι το κυνηγι πηγε περιπατο.αρα η μερα εληξε με 4 τσιχλες και καμια 70αρια κιλα κρεας απο τα αγριογουρουνα..εννοειτε τα αγριογουρουνα ηταν εκτροφης..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #448414

    Καλησπέρα κι από μένα, 2ωρο περπατητό μετά από αρκετές ημέρες, τελικός απολογισμός 3 τσίχλες και 1 κοτσύφι. Ξεκινώ το κυνήγι με 3 τουφεκιές και πέφτουν 3 τσίχλες (δεν το έχω κάνει πολλές φορές :)) και πέφτουν και οι τρεις τραυματισμένες … βρίσκω την πρώτη και τρώω ένα εικοσάλεπτο μέσα στις βατσινιές και τα πουρνάρια να κυνηγώ τις άλλες δύο χωρίς αποτέλεσμα. Είπα να αλλάξω φυσίγγια, αλλά για το γαμώτο και για να πειραματιστώ συνέχισα με τα ίδια (imperial trap load 28gr). Τελικά η κ….φαρδία με φυσίγγι και πουλί δε συνεχίστηκε, αλλά πήρα άλλα τρία πουλιά με καθαρά σκοτώματα. Συμπεραίνω ότι για το μεγαλύτερο μέρος των αποτυχιών – τουλάχιστον για μένα – είναι υπεύθυνο το σκοπευτικό σφάλμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #448419

    Γιαννη συμφωνω οτι τον μεγαλυτερο ρολο τον παιζει η σκοπευτικη ικανοτητα..αλλα υπαρχουν στιγμες που τα φυσιγγια δεν τραβανε για διαφορους λογους..επισης πιστευω οτι η τσιχλα ,ειδικα στο ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ ,θελει ψιλα νουμερα,δεν πεφτει με 7αρια και 7,5 αρια η και ακομα με 8 αρια..πιστευω οτι αφηνουν πολλα κενα και πολλες φορες το πουλι περναει απο μεσα ενω εμεις ειμαστε πανω στο πουλι,ειδικα πανω απο τα 25 μετρα…εγω βαζω ο,4 τσοκ hyperchoke(πατεντα Παπατσαρουχας) και 9 αρια (διαμετρος σκαγιου 2,1 χιλιοστα) για τουφεκιες μεχρι MAX 35 μετρα(δεν τουφεκαω πιο μακρια τα πουλια με τον τροπο κυνηγιου που κυνηγαω)..και επισης βαζω 10αρια (1,9 χιλιοστα διαμετρος σκαγιου,και RC 32) και 5 αστρα για τουφεκιες ως 20 -22 μετρα σε πυκνα μερη..και απο αυτους τους συνδιασμους εχω ελαχιστα τραυματισμενα πουλια…ειναι πολυ σπαστικο να πεφτουν τραυματισμενα τα πουλια,σου χαλαει την ψυχολογια με συνεπεια να σου χαλαει το κυνηγι..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #448420

    παρακινουμενος απο την τεταρτη απο ενα φιλο αυριο θα αφησω το αγαπημενο μας θηραμα για χαρη της μπεκατσας την κυριακη θα επανελθω ομως.φωτο για καλυνηχτα απο το προηγουμενο σκ.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ…..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #448426

    Γιαννη συμφωνω οτι τον μεγαλυτερο ρολο τον παιζει η σκοπευτικη ικανοτητα..αλλα υπαρχουν στιγμες που τα φυσιγγια δεν τραβανε για διαφορους λογους..επισης πιστευω οτι η τσιχλα ,ειδικα στο ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ ,θελει ψιλα νουμερα,δεν πεφτει με 7αρια και 7,5 αρια η και ακομα με 8 αρια..πιστευω οτι αφηνουν πολλα κενα και πολλες φορες το πουλι περναει απο μεσα ενω εμεις ειμαστε πανω στο πουλι,ειδικα πανω απο τα 25 μετρα…εγω βαζω ο,4 τσοκ hyperchoke(πατεντα Παπατσαρουχας) και 9 αρια (διαμετρος σκαγιου 2,1 χιλιοστα) για τουφεκιες μεχρι MAX 35 μετρα(δεν τουφεκαω πιο μακρια τα πουλια με τον τροπο κυνηγιου που κυνηγαω)..και επισης βαζω 10αρια (1,9 χιλιοστα διαμετρος σκαγιου,και RC 32) και 5 αστρα για τουφεκιες ως 20 -22 μετρα σε πυκνα μερη..και απο αυτους τους συνδιασμους εχω ελαχιστα τραυματισμενα πουλια…ειναι πολυ σπαστικο να πεφτουν τραυματισμενα τα πουλια,σου χαλαει την ψυχολογια με συνεπεια να σου χαλαει το κυνηγι..

    Συμφωνώ ότι να πέφτουν τραυματισμένα είναι κρίμα και για το πουλί που βασανίζεται, και για εμάς να το ψάχνουμε και να σταματάμε τη βόλτα μας. Τα συγκεκριμένα φυσίγγια είναι Νο 7.5 και θέλω να βρω να δοκιμάσω σκοπευτικά 28γρ σε Νο 9. Καμιά καλή πρόταση;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #448429

    Καμιά καλή πρόταση;

    LAKO 28gr
    Cheditte 28gr
    P&B 28gr

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #448461

    Καλημερα! Γιαννη πιστευω οτι το 7,5 ειναι πολυ χονδρο για τσιχλα!! Προσωπικη άποψη για φυσιγγια 28γρ δεν εχω γιατι εχω ριξει ελαχιστα στο ΚΥΝΗΓΙ..αλλα αν δοκιμαζα θα δοκιμαζα αυτα που ειπε ο Κωστας πιο πριν αν τα εβρισκα 9αρι η 9,5αρια και επισης θα δοκιιμαζα τα 28gr του Μητσακου τα alectoris,τα 28gr sporting lampro που βγανουν και σε 9,5 και ισως τα βρεις αν μενεις Αθηνα και την νεα σειρα lampro 28gr τα 5 που ειναι με 5% αντιμονιο και βγαινουν και σε 9.5…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    Παναγιώτης στις #448462

    Καλησπερα σας πρωινο καρτερακι νομος φθιωτιδας 12 πουλακια στο χερι και 4 χαμενα τα οποια τα εκλεψε ο αλητακος ο σκυλος του συναδελφου παραδιπλα.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #448464

    Καλημερα! Γιαννη πιστευω οτι το 7,5 ειναι πολυ χονδρο για τσιχλα!! Προσωπικη άποψη για φυσιγγια 28γρ δεν εχω γιατι εχω ριξει ελαχιστα στο ΚΥΝΗΓΙ..αλλα αν δοκιμαζα θα δοκιμαζα αυτα που ειπε ο Κωστας πιο πριν αν τα εβρισκα 9αρι η 9,5αρια και επισης θα δοκιιμαζα τα 28gr του Μητσακου τα alectoris,τα 28gr sporting lampro που βγανουν και σε 9,5 και ισως τα βρεις αν μενεις Αθηνα και την νεα σειρα lampro 28gr τα 5 που ειναι με 5% αντιμονιο και βγαινουν και σε 9.5…

    Το 7-7,5 ειναι μεχρι τα 30 μετρα με το ζορι για τσιχλα αλλωστε μια δοκιμη σε πινακα η χαρτονι θα το δειξει γιατ ιθα αφηνονται πολλα κενα.
    Το οχταρι παει καλυτερα αλλα το πλεον ιδανικο θεωρειται το 9αρια γιατι δεν αφηνει σκαγια μεσα στο πουλι αλλα και εχει την κατανομη και την ενεργεια να καταβαλει το θηραμα πιο μακρυα.Βεβαια θα μου πει καποιος τι 30 τι 35 τι 37 μετρα να ριξουμε η πολυ σπανια στα 40.Εγω με το .410 ριχνω με 9-9,5 νουμερο τσιχλες κοτσυφακια μεχρι τα 30 μετρα και κορακοειδη με 8αρια μεχρι επισεις τα 30 μετρα,βεβαια οχι πολυ μεγαλα αλλα στο μεγεθος της κισσας-καρακαξας τις προσγειωνει.
    Εχω ξαναγραψει οτι μπορει να μην μου αρεσει να κυνηγαω συνεχεια με το .410 αλλα μου αρεσει να το παιρνω που και που για αλλαγη γιατι το ρημαδι και αυτο θελει πολυ καλο σημαδι για να εχεις επιτυχιες λογο στενων τσοκ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #448488

    παιδια καλημερα, τσιχλες υπαρχουν αλλα ειναι λογγομενες.6 στο χερι και εχασα 2.Μπορουσα και αλλες αλλα δεν προλαβαινα να γεμισω χαχα.
    Απο νομο Ηλειας..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #448502

    Καλησπερα
    Σημερα Αμφικλεια ελαχιστα πουλια να ανεμιζουν αρκετα πιασμενα στο περπατιτο
    Δεκα δωδεκα πουλια ο καλυτερος !!!

    Φιλικα Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #448531

    Καλησπέρα, μάλλον έχετε δίκιο όσοι γράψατε ότι ο συνδιασμός Νο 7.5 & 28γρ αφήνει αρκετά κενά μετά από 25-30 μέτρα. Ενώ στις κοντινές τουφεκιές μέχρι 20-25 μέτρα στο περπατητό θερίζουν, όσες φορές έριξα σε κάτι ψηλωμένες σε απογευματινό καρτέρι, όλες πέρασαν αλώβητες! (πάντα με τσοκ 4-3 σε δίκαννο). Αν βρω θέλω να δοκιμάσω το 9 ή 9.5 σε 28γρ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #448535

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΣΑΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ. ΟΙ ΤΣΙΧΛΕΣ ΣΑΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΠΕΡΙΣΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΤΣΥΦΙΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ .ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΥΟΡΟ ΤΕΣΕΡΙΣ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΑΜΕΝΗ(ΤΑ IDEAL ΝΟ 9 ΤΗΣ ΠΥΡΚΑΛ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΕΡΣΙ ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΠΑΕΙ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,466 έως 24,480 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων