ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,511 έως 24,525 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    vakis στις #448944

    παλικαριά καλησπέρα, είμαι καινουργιως στο φόρουμ, και είμαι απο Ανάβυσσο, έχει κάνεις καμιά καλεί ιδέα για το σκ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #448970

    Φίλε Πέτρο,<br>
    η δεύτερη φάση που γράφεις είναι για OSCAR!<br>
    Όσο για το »χάλασμα» που έπαθα, σήμερα που μίλησα με ένα απο τα παιδιά πεθάναμε στα γέλια με αυτά που θυμόμαστε απο χθες!!!<br>
    Ο φίλος μου (ολίγον προληπτικός) ψάχνει να βρει ποιός μας μούτζωσε πριν φύγουμε(απο Αθήνα)!!!!!!!!!<br>
    Όπως έλεγε »ρε π@υστη μου οι απέναντι όταν γύρισαν δεν καθάρησαν τα όπλα……τα πέταξαν!!!!! Κλείστρο-κάνη-κορμός θα είχαν γίνει ένα πράγμα απο την υπερθέρμανση….και οι δικές μας, με το λάδι τους»

    Να είμστε καλά και να περναμε καλά όσο μπορούμε.

    Φιλικά Γιώργος

    Τι Οσκαρ και μ@λ@κιες μηλαμε μας επεσε η μασελα κατω απο την ψυχρολουσια που παθαμε !!!
    Μαλλον και μας απο οτι φενεται καποια μαυρη γατα θα μας ειχε δει πριν ξεκινησουμε για κυνηγι. χα χα χα
    Που να του καει το βιντεο του φουστη !!!

    Φιλικα Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    68
    seaman12 στις #448972

    Πέτρο ο δικός μου έχει λυσσάξει από τα νεύρα,
    επειδή δουλεύουμε και μαζί ερχόταν στο γραφείο και μου έλεγε : Αυτός ο π@υστης ο ……. φταίει. χαχαχαχα!
    ”Τι θέλαμε και τον πήραμε? Τη μαυρόγατα….μου έχει χαλάσει 3 κυνήγια, την προηγούμενη Κυριακή που δεν είχε έρθει έκανα 21 κλπ, κλπ. κλπ.”
    Η χήρα στο κρεβάτι λιγότερο κλαίγεται. ¨Όπως καταλαβαίνεις δεν μου έχει μείνει άντερο από το πρωί. Πραγματικά κλαίω από τα γέλια με τις ατάκες που λέει.
    Αλλά πέρα από την πλάκα η ψυχρολουσία ήταν τεράστια. Να ακούς πόλεμο από τις 7:00 να περιμένεις ότι θα περάσουν κι από σένα κάποιες ρε γαμώτο, να ψιλοαλλάζεις θεσούλες μπας και γίνει κάτι …….. και στο τέλος τζίφος….
    Ά ξέχασα να πω και το κορυφαίο…. την ώρα που πήγαμε στα αμάξια και λύναμε τα όπλα περάσανε 4 τσίχλες από πάνω μας μέσα σε 2-3 λεπτά (κάθε μια μόνη της) στα 20 μέτρα και ο δικός μου στην τελευταία πέταξε το μανταρίνι που καθάριζε με συνοδεία της Κυριακάτικης λειτουργίας….χαχαχαχα….!
    Αθάνατος Έλληνας κυνηγός……!
    Δεν υπάρχει ρε φίλε σου λέω, δεν υπάρχει αυτό που έγινε…..

    Φιλικά Γιώργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #448986

    Καλησπέρα, απογευματινό περπατητό απέφερε 5 τσίχλες στο χέρι και 1 χαμένη. Ενώ βρήκα τις 2-3 σε κάτι πουρνάρια δύσκολα που δεν περίμενα να τις βρω, τη μοναδική που έχασα ήταν σε σχετικά καθαρό χωράφι με μικρές ελιές. Πού εξαφανίζονται μερικές φορές είναι απίστευτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #448993

    Πέτρο ο δικός μου έχει λυσσάξει από τα νεύρα,
    επειδή δουλεύουμε και μαζί ερχόταν στο γραφείο και μου έλεγε : Αυτός ο π@υστης ο ……. φταίει. χαχαχαχα!
    »Τι θέλαμε και τον πήραμε? Τη μαυρόγατα….μου έχει χαλάσει 3 κυνήγια, την προηγούμενη Κυριακή που δεν είχε έρθει έκανα 21 κλπ, κλπ. κλπ.»
    Η χήρα στο κρεβάτι λιγότερο κλαίγεται. ¨Όπως καταλαβαίνεις δεν μου έχει μείνει άντερο από το πρωί. Πραγματικά κλαίω από τα γέλια με τις ατάκες που λέει.

    Καλα εε πρεπει να ριχνεται πολυ γελιο !!!
    Πες του φιλου να κανεται και κανα τρισαγιο χα χα χα

    Ά ξέχασα να πω και το κορυφαίο…. την ώρα που πήγαμε στα αμάξια και λύναμε τα όπλα περάσανε 4 τσίχλες από πάνω μας μέσα σε 2-3 λεπτά (κάθε μια μόνη της) στα 20 μέτρα και ο δικός μου στην τελευταία πέταξε το μανταρίνι που καθάριζε με συνοδεία της Κυριακάτικης λειτουργίας….χαχαχαχα….!

    Γιωργο κλασικη περιπτωση βλαβης !!!
    Μολις αφησεις το οπλο κατω, μολις πας για κατουριμα, η μολις κοιταξεις απο την αλλη πλευρα η ποuτ@ν@ η τσιχλα περναει !!!

    Φιλικα Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    antleft στις #448994

    x

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #448995

    Καλησπέρα, απογευματινό περπατητό απέφερε 5 τσίχλες στο χέρι και 1 χαμένη. Ενώ βρήκα τις 2-3 σε κάτι πουρνάρια δύσκολα που δεν περίμενα να τις βρω, τη μοναδική που έχασα ήταν σε σχετικά καθαρό χωράφι με μικρές ελιές. Πού εξαφανίζονται μερικές φορές είναι απίστευτο.

    Μια φορά μου είχε σκαλώσει σε ένα κλαδί ελιάς 1 μέτρο από το έδαφος και το απορτάκι μου γάβγιζε που την ψάχναμε απεγνωσμένα στο έδαφος. Ευτυχώς την πήρε το μάτι μου και του την έδωσα του καημένου του σκύλου να τη “χουφτώσει” να φχαριστηθεί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    spirosbaikal στις #449025

    καλησπέρα φίλοι μου….
    Ήθελα να σας ρωτήσω μιας και πολλοί εδώ είναι τσιχλοκυνηγοί και ξέρουνε τι φυσίγγια θα βάλεις σε όπλο που η κάννη είναι 71 cm full τσοκ(*) για τσίχλες απο τα 15 εώς και τα 40 μέτρα… στα πόσα μέτρα διασποράς στα πόσα μέτρα αν χριάζεται μάλλινη η αλλιώς και τα κανονικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #449026

    το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να δοκιμασεις να δεις στο χαρτονι τι τουφεκια δινει το οπλο σου με συγκεντρωτηρα και διαφορα φυσιγγια
    εαν δεις οτι ειναι πολυ κλειστη αγορασε μαλλινη ταπα και διασπορας μεχρις οτου να ικανοποιηθεις απο το ανοιγμα της τουφεκιας
    παντως στις πολλες τουφεκιες της τσιχλας, τα διασπορας η μαλλινης ταπας θα σου κοστισουν ακριβα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #449027

    καλησπέρα φίλοι μου….<br>
    Ήθελα να σας ρωτήσω μιας και πολλοί εδώ είναι τσιχλοκυνηγοί και ξέρουνε τι φυσίγγια θα βάλεις σε όπλο που η κάννη είναι 71 cm full τσοκ(*) για τσίχλες απο τα 15 εώς και τα 40 μέτρα… στα πόσα μέτρα διασποράς στα πόσα μέτρα αν χριάζεται μάλλινη η αλλιώς και τα κανονικά

    Σπύρο, το καλύτερο θα είναι να μετατρέψεις την κάννη σε 3 άστρα και να κυνηγάς με γενικής χρήσεως τσιχλοφυσίγγια για όλες τις αποστάσεις. Τα διασποράς είναι πανάκριβα και επίσης πέρα από τα 25 μέτρα δεν θα κάνεις και πολλά πράγματα. Τώρα στα 30 και 40 μέτρα τα απλά τσιχλοφυσίγγια κάνουν για full choke κάννη ιδιαίτερα τα 7-8 νούμερο. Αυτή είναι η άποψή μου, που δεν υποστηρίζω ότι είναι και η σωστότερη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    455
    gun7171 στις #449079

    καλησπέρα φίλοι μου….<br>
    Ήθελα να σας ρωτήσω μιας και πολλοί εδώ είναι τσιχλοκυνηγοί και ξέρουνε τι φυσίγγια θα βάλεις σε όπλο που η κάννη είναι 71 cm full τσοκ(*) για τσίχλες απο τα 15 εώς και τα 40 μέτρα… στα πόσα μέτρα διασποράς στα πόσα μέτρα αν χριάζεται μάλλινη η αλλιώς και τα κανονικά

    φιλε μου με φουλ τσοκ κανονικα μονο για καρτερι ειναι εαν βασταει η τσεπη σου παρε διασπορας οποιο σου αρεσει θα κανεις δουλεια μεχρι τα 30 μετρα αλλα εαν θελεις περπατητο εχεις κανει λαθος επιλογη το οπλο που εχεις ειναι καρτεροντουφεκο καθαρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #449086

    καλησπέρα φίλοι μου….<br>
    Ήθελα να σας ρωτήσω μιας και πολλοί εδώ είναι τσιχλοκυνηγοί και ξέρουνε τι φυσίγγια θα βάλεις σε όπλο που η κάννη είναι 71 cm full τσοκ(*) για τσίχλες απο τα 15 εώς και τα 40 μέτρα… στα πόσα μέτρα διασποράς στα πόσα μέτρα αν χριάζεται μάλλινη η αλλιώς και τα κανονικά

    Αν και η αληθεια ειναι οτι με full choke και 71 ποντους καννη ειναι αρκετα δυσκολα για στοχους μεχρι τα 10-15 μετρα, η πραγματικη αληθεια ομως και το σημαντικοτερο να ξερεις, ειναι πρωτα απ’ολα θεμα σκοπευτικης δεινοτητας του καθενος!
    Πιστεψε εχω δει πολλους με full και 71 να ριχνουν πολυ καλυτερα απο μερικους με 66 και 3 αστρα…….., το μονο μειονεκτημα στις κοντινες παντα αποστασεις π.χ. 10-15 μετρα ειναι οτι κοβεις τα πουλακια στη μεση και ειναι κριμα ειλικρινα………
    Τελοσπαντων, με μαλλινη ταπα παντως ( αν βρεις τιποτα φθηνα φυσιγγια), γνωριζοντας οτι τα διασπορας ξεφευγουμε αρκετα στη τιμη, σιγουρα θα εχεις μεγαλυτερη επιτυχια απ’οτι με τα κανονικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #449109

    5 εκανα αποψε με 8 βολες και μεσα σε αυτες ενας ντουμπλες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #449129

    5 εκανα αποψε με 8 βολες και μεσα σε αυτες ενας ντουμπλες.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ΑΠΑΝΩ ΣΟΥ…

    </div>

    μπραβο ρε μιχαλη ηρθαν επιτελους τσιχλες στα μερη σου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    68
    Γιωργος στις #449134

    Καλησπερα στο φορουμ, υπεροχη μερα σημερα στη ναξο, με αρκετο περπατημα και παρα πολλα πουλακια στα πυκνα! αποτελεσμα μετα απο 3.5 ωρες 🙂 Οι τσιχλες ειναι αρκετες εδω στο νησι, και τωρα με τη κακοκαιρια δεν σηκονονται ουτε με τουφεκια στα 5 μετρα…

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,511 έως 24,525 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων