ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,556 έως 24,570 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    lavkos στις #449412

    Χθές Κυριακή, περιοχή Λαμίας(Πελασγία και Σπερχειάδα).Άτομα 4,σύνολο 4Ο πουλιά με πρωϊνό και απογευματινό και πολύ περπατητό στο ενδιάμεσο.Δε είχε πουλιά.Ούτε και πολλούς κυνηγούς.Μου φαίνεται οτι πρέπει να περιμένουμε μετά τις γιορτές.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #449441

    Καλημερα! Τοπικα ισως υπαρχουν καποια πουλια..εμαθα π.χ. Οτι Ηρακλειο σε μερος που πανε ολοημερο Χανιωτες εκαναν το οριο 3 ατομα μονο στο πρωινο αλλα εκει το πρωινο κραταει, το λεω γιατι εχω παει ,απο το ξημερωμα μεχρι τις 11..αλλα εγω προσωπικα δεν ειμαι διατεθειμενος να κανω πηγαινε ελα 300 χιλιομετρα καροδρομο για να παω για τσιχλες,καλυτερα διπλα στο σπιτι μου και ας εχει λιγοτερες..παντως γενικα πιστευω απο οτι διαβαζω και εδω δεν εχει τσιχλες.πιστευω οτι στα επιστροφια θα φανουν πουλια..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    xristos v 101 στις #449464

    καλησπερα επηδει το εχω ακουσει και αλλεσ φορες και δεν ξερω ενω ασχολουμαι με την τσιχλα…οταν λετε επιστροφια τι ημερομινιες γινονται? και πιο μηνα ?και ειναι οπως τα μπασιματα καθεσαι στα μπασιμοκαρτερα? μπορει να ειναι χαζη ερωτηση αλλα δεν ξερω…φιλικα χρηστος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #449467

    καλο απογευμα! Χρηστο δεν ειναι καθολου χαζη η ερωτηση σου και δεν ξερω αν ειμαι εγω αρμοδιος να σου απαντησω γιατι εδω μεσα υπαρχουν κυνηγοι με πολυ μεγαλυτερη εμπειρια απο τη δικια μου,που θα μπορουσαν να σου εξηγησουν καλυτερα..εγω θα σου πω αυτα που ξερω..η Τσιχλα οπως πολλα αποδημητικα πουλια το φθινοπωρο,οταν δηλαδη ξεκινανε τα κρυα στις βορειες χωρες της Ευρωπης για να ξεχειμωνιασουν και να μην ψοφησουν στον αγριο και βαρυ χειμωνα που κανει εκει, μεταναστευουν σε νοτιες χωρες της Ευρωπης και φτανουν μεχρι τις βορειες χωρες της Αφρικης( για την τσιχλα μιλαω γιατι αλλα ειδη μπαινουν σε χωρες πολυ πιο νοτια της Αφρικης οπως στο Σουδαν και αλλες) ΠΟΥ Ο ΧΕΙΜΩΝΑΣ ειναι πολυ πιο ηπιος και μπορουν να ξεχειμωνιασουν καλυτερα…αυτα ειναι τα μπασιματα τσιχλας που γινονται εδω οπως σιγουρα ξερεις απο τις 5-10 του Οκτωβρη μεχρι αρχες Νοεμβριου..στα επιστροφια τωρα που ξεκινανε κατα την γνωμη μου, τον Φλεβαρη και γινονται και ολο το Μαρτιο, για τις Τσιχλες μιλαω παντα,οι τσιχλες γυριζουν στις Βορειες χωρες της Ευρωπης για να φωλεοποιησουν,την ανοιξη,μιας και σε αυτα τα μερη της Βορειας Ευρωπης, υπαρχει αφθονη τροφη και πλουσιος βιοτοπος που βοηθαει να αναπαραχθει η τσιχλα,εχει περασει και ο χειμωνας και το πολυ κρυο..ετσι περνανε και απο εμας τσιχλες που κατα τα μπασιματα του φθινιπορου επιασαν σε μερη νοτιοτερα απο την Ελλαδα..στα επιστροφια δεν γνωριζω να καθετε κανεις οπως στα μπασιματα στα μπασιμοκαρτερα..
    εδω θελω να πω οτι τις περισσοτερες τσιχλες στη ζωη μου τις εχω δει,σε διαφορες χρονιες, κατα την τελευταια βδομαδα του ΦΛΕΒΑΡΗ,οταν πλεον τα επιστροφια δουλευουν φουλ..πραγματικα οι τσιχλες περνανε σε μεγαλους αριθμους και ολο το Μαρτιο..μακαρι κατα την γνωμη μου,να επιτρεποταν το κυνηγι Τσιχλας τον Μαρτιο..μονο κερδος θα ειχε η χωρα μας,καθως δεν γινετε ζημια στην Τσιχλα,γιατι δεν εχει ξεκινησει ακομα την φωλεοποιηση της,εμεις θα ευχαριστιομασταν κυνηγι,θα δουλευαν τα κυνηγομαγαζα,οι βιοτεχνιες φυσιγγιων και το κρατος θα εισεπρατε φορους..μακαρι να υπαρξει μια σοβαρη προταση καποια στιγμη απο την ΚΣΕ προς τους φορεις του κρατους,οι οποιοι φορεις του κρατους, εχουν, ειχαν, και θα εχουν κατα την γνωμη μου ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ οσον αφορα την θηραματικη πολιτικη και διαχειρηση,της αγριας πανιδας της χωρας μας..πραγματικα πιστευω οτι το Ελληνικο κρατος δεν εχει προσφερει ΤΙΠΟΤΑ στην αγρια πανιδα αλλα και χλωριδα της χωρας μας ουδεποτε και οτι καλο εχει γινει, εχει γινει απο Κυνηγετικες οργανωσεις και καποιες ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ οικολογικες οργανωσεις..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    xristos v 101 στις #449471

    με καλυψες φιλε γιαννη ευχαριστω για τον χρονο σου…εκανα υποθεσεις μηπως γινεται στα επιστροφια, οπως στα μπασιματα που καθομαστε στα μπασιμοκαρτερα!!!εχει 2 χρονια που ξεκινησα να κυνηγαω την τσιχλα και ακομα μαθαινω καινουργια πραγματα και πιστευω οτι ειναι ενα απο τα καλα κυνηγια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    Χρήστος στις #449490

    Για την κουβεντα που εχετε θα ηθελα να προσθεσω κατι..Για παραδειγμα πριν 2 χρονια που ηταν και καλη χρονια για τις τσιχλες,θυμαμαι χαρακτηριστικα πως μεσα στις γιορτες των Χρισ/νων πηγαινα σχεδον καθε μερα και ειχε καποια πουλακια..
    Μετα απο 3-4 μερες κακοκαιριας, ξαναπηγα(μιλαμε για το ιδιο μερος,απογευματινο) και δεν προλαβαινα να γεμιζω..
    Υποθετω πως επροκειτο για εσωτερικες μετακινησεις λογω καιρου, που αναγκασε τα πουλια να αφησουν τα σφιχτα μερη..
    Μακαρι να γινει και φετος το ιδιο..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #449496

    Και γώ την ίδια άποψη με τον φίλο Γιάννη από Χανιά έχω. Και στα επιστρόφια πάντως στα ίδια καρτέρια κάθομαι με τα μπασίματα, απογευματινά πάντα αφού μου αρέσει ο ύπνος και το περπατητό. Πράγματι οι περισσότερες εμφανίζονται την τελευταία βδομάδα του Φλεβάρη, ενώ Δεκέμβρης και Γενάρης είναι οι πιο νεκροί μήνες. Πόσο μάλλον φέτος με την έλλειψη πουλιών…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #449499

    Χτεσινό πρωινό καρτέρι σε ένα μεγάλο ρέμα στην ορεινή Αρκαδία (1000 μ.). Κρύο και παγωμένο χιόνι στα πολύ βορινά σημεία.

    6 μαύρες τις οποίος ο σκυλάκος “σκούπισε”. Στο μέρος αυτό για σαράντα λεπτά από την κονταυγή έως και που φωτάει καλά πάνε να σου βγάλουν τα μάτια και μετά κόβουν μαχαίρι… Το κουτί το ρίχνεις ό,τι και να γίνει…

    Την επόμενη εβδομάδα θα κατέβω χαμηλότερα γιατί θα μαζεύω ελιές στην προέκταση του ρέματος που πάει για χιλιόμετρα, αλλά είναι ως επί το πλείστο αδιάβατο, και λογικά κάπου θα τις πετύχω στο “χειμαδιό” τους…

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #449581

    3.5 ωρες περπατητο την κυριακη απο 4 ατομα και πηραμε στο χερι 4 πουλια …και αλλα 3 χαμενα…μονο κατι τοπιαρικα κοτσυφια εχει και αυτα για να σηκωθουν θελουν ενα νταμαρι πετρες να ριξεις…απο τσιχλες ουτε που την ειδαμε …μιλαμε για μεγαλη φτωχεια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #449585

    Το παρατηρησα και εγω αυτο,τα πουλια δεν σηκωνονται ευκολα,εμενα εχει πονεσει το χερι μου στον αγκωνα απο το πολυ πετροβολημα την Κυριακη,τετοιο πραγμα πρωτη χρονια το βλεπω..εφτασα σε σημειο σε μερικα μερη να ριχνω τουφεκιες στον αερα για να σηκωθουν τα πουλια..γυρισαμε μια περιοχη 3-4 τετραγωνικων χιλιομετρων σε 4 ωρες, με το μηχανακι,ολα τα καλα σημεια της περιοχης,και ζητημα να τουφεκισαμε και οι δυο,30-35 πουλια,οι πιο πολλες πονηρες πετουσαν συριζα στο εδαφος μεσα στις ελιες.
    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    970
    Shaolin στις #449680

    Χθεσινο απογευματινο στο Καπανδριτη, το απολυτο μηδεν!

    Γιαννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    jim στις #449689

    μου φαινεται παράξενο που μερικά μερη δεν εχουν καθόλου τσιχλες. εγώ παω βολτα με το ποδήλατο στο δάσος και τις περισσότερες φορες βλέπω οτι αν ειχα το οπλο μαζι θα μπορουσα να κατεβάσω καμμια 30αρια χωρίς να ξερω καν σημαδι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #449694

    Είμαι σίγουρος φίλε jim ότι μόλις σε αντιλιφθούν με όπλο χωρίς καν να κάνεις μπαμ θα γίνουν καπνός.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    ΚΡΟΥΠΑΚΙ στις #449699

    περπατητο σημερα στις τσεργιες με ενα φιλαρακι 30 κοτσιφακια κ 3 χαμενα,λογω οτι ειναι πυκνο το μερος.παρα την βροχη που φαγαμε αξιζε ο κοπος.με navaro30.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #449700

    περπατητο σημερα στις τσεργιες με ενα φιλαρακι 30 κοτσιφακια κ 3 χαμενα,λογω οτι ειναι πυκνο το μερος.παρα την βροχη που φαγαμε αξιζε ο κοπος.με navaro30.

    καλως ορισες φιλε μας στο site! βλεπω πρωτη φορα γραφεις! μονο κοτσυφια ειχε? τσιχλες δεν χτυπησατε καθολου?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,556 έως 24,570 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων