ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,661 έως 24,675 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    SpyrosK στις #450920

    Ευχομαι σε ολους τους φιλους κυνηγους και στις οικογενείες σας
    ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ – ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ.
    ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΣΑΣ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #450938

    Χρονια πολλα και καλη χρονια !!!
    Υγεια και ευτυχια για το 2014

    Φιλικα Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    george303 στις #450941

    ευχομαι σε ολυος καλη χπονια με υγεια πανω απολα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    theodoros στις #450965

    χρονια πολλα. καλη χρονια σε σας και τις οιοκογενειες σας.πολλα επιστροφια τον φλεβαρη. θοδωρος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #450984

    Καλη χρονια με υγεια και ζεστες κανες συναδελφοι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #451001

    χρονια πολλα τσιχλοκυνηγοι!το τελευταιο περπατητο του 2013 το εκανα μονος μου και απεδωσε σε δυο ωρες 6 τσιχλες και 4 κοτσυφια τετραπαχα!!!αυριο σπαμε το ροδι για το 14 με την κλασσικη συνταγη…περπατημα και παλι περπατημα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    giorgos στις #451010

    Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους!
    καλα κυνηγια να εχουμε… αν κι εδω μεσσηνια
    λιγοστες οι τσιχλες που υπαρχουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    SPORTSMAN στις #451013

    χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους με υγεια χαρα κι αγαπη.
    και μην ξεχνιομαστε… καλα κυνηγια για τους υπολοιπους 2 μηνες
    το νεου ετους 2014.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #451016

    χρονια πολλα και καλα σε ολους.Καλα κυνηγια και υγεια πανω απο ολα.Δυστηχως το 2013 εφυγε με το χαμο ενος ακομα συνκυνηγου τζαμπα και βερεσε.Το νου μας ολοι παιδια πορτοκαλι γιλεκα παντα ειδικα στα περπατητα, που ειναι ο μονος τροπος να παρεις κανενα πουλακι τωρα πια, και μακρυα απο παγανες οταν τις ακουμε.Δεν ξερεις απο που θα σου ερθει.Απαραδεκτη και η χρηση εννιαβολλον στο γουρουνι, ενισχυει την διαθεση ορισμενων να ριχνουν μεσα σε ολα οπου δουνε κινηση.κριμα και για τους δυο.Κατα τα αλλα αυριο φευγω για 3ημερο κυνηγι στην περιοχη κρανιδιου οπου τελευταια νεα μιλανε για λιγα και δυσκολα πουλια,Θα δουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #451021

    καλή χρονιά σε όλους με καλά και ασφαλή κυνήγια.
    τώρα όσο αφορά τον άδικο χαμό του παιδιού εύχομαι να είναι το τελευταίο περιστατικό.
    και να έχουν οι δικοί του ανθρώποι πολύ και μεγάλη δύναμη.
    αυτό που έχω να πώ πάντος για τα 3 περιστατικά είναι οτι δέν ξέρω τι ισχύει για της
    περιπτώσεις αυτές,αλλα καλό θα ήτανε να απαγορευτή η θήρευση του γουρουνιού αν δεν
    είναι σε σημείο καλά εμφανή το θήραμα,και όχι πίσω από σχοινάρια κ.α
    αλλιώς εάν υπάρχει τέτοιο περιστατικό παρά την απαγόρευση να τρώει 15 χρονάκια
    ο παραβάτης και στέριση της άδειας για το υπόλοιπο της ζωής του.
    Δέν μπωρεί να πηγένουμε για κυνήγι και να είμαστε χεσμένοι μην πέσουμε σε καμοιά
    παγάνα και μας κλείσουνε το σπίτι μια χούφτα ανθρωποι,αρκετά σπίτια έχουνε κλείσει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    jim στις #451026

    κοιτατε, οσον αφορά το περπατητό τα πορτοκαλί γιλέκα (που πρεπει να τα φοραμε παντα χωρις εξαιρέσεις) ειναι το μικρότερο μετρο προφύλαξης για μένα. και που τα φοραμε εμεις οι κυνηγοι, μενουν ακομη ενα σωρο ανθρωποι/ορειβάτες/ποδηλατες/αγρότες που μοιραζονται τα ιδια βουνα με εμας και δεν τα φοράνε.
    Εγω εχω σαν κανονα να μη ρίχνω στο υψος ανθρώπου αν δεν μπορώ να δω ολοκαθαρο πεδίο μπροστά απο τη κάννη μεχρι τον τερματισμό της βολης.
    Δεν ξερω ποσα θηραματα εχω χασει ετσι αλλά χεστηκα κιολας. Ο διαολος εχει πολλά ποδαρια και επειδή δεν ειδαμε/ ακουσαμε κανεναν στη γυρω περιοχη που κυνηγαμε δεν σημαινει οτι οντως δεν υπαρχει καποιος αγροτης που βαζει δακοπαγιδες στα λιοδεντρα του ή καποιος ποδηλατης/ορειβατης/highker που καθεται πισω απο ενα θαμνο να ξεκουραστεί με τα ακουστικα στα αυτια κτλπ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    διονυσης στις #451045

    Καλη Χρονια σε ολους και ζεστες κανες για ολους. Μακαρι να ευχαριστηθουμε το παθος μας οσο καλυτερα γινεται.
    Κυριοι εμεις την Κυριακη Πελασγια 3 τουφεκια κρατησαμε 10 τσιχλες σε μερος που αλλες χρονιες δεν προλαβαινες να γεμισεις. Ουτε στο απογευματινο περασε τιποτα, απο τις 330 μεχρι τις 6 παρα 2 τσιχλες ανεβηκαν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    ilias_sp στις #451053

    σήμερα μετα απο 3 ωρες περπατημα για τις φάσσες,χωρις αποτελεσματα, το γυρίσαμε στα τσιχλοκότσιφα,πολυ αγριεμένα τα πουλια, δεν πλησιάζονται..δεν κάναμε νουμερα,αλλα ηταν ωραία.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #451061

    Σήμερα ήμουν μεταξύ στο να πάω για παπιά ή απογευματινό για τσίχλες.Επέλεξα το δεύτερο μιάς και δεν έχω επιχειρήσει ξανά στο παρελθόν καρτέρι απογευματινό στις τσίχλες.Έφτασα στο μέρος κατά της 3:45 και μέχρι της 5:10 πέρασαν μόνο 3 τσίχλες και αυτές στα 45 μέτρα.Την ώρα που είχα βάλει το όπλο στο αμάξι κατά της 5:10 περνάνε 2 τσίχλες και αμέσως μετά άλλες 3.Λέω θα κάτσω να δώ μέχρι να σκοτεινιάσει τι παίζει.Ρε παιδιά μέτρησα πάνω από 25 τσίχλες σε διάστημα 20 λεπτών, και παρότι δεν είχε φτάσει η ώρα που σταματάει το κυνήγι δεν επιχείρησα να βγάλω ξανά το όπλο.Ο λόγος είναι ότι επιδή είχε συνεφιά και είχε ήδη πέσει το φώς της ημέρας αρκετά,δεν θα μπορούσα να βρώ τις τσίχλες.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ότι πάντα συμβαίνει αυτό;Δηλαδή να περνάν οι τσίχλες τα τελευταία λεπτά της ημέρας;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #451066

    Φίλε freeman.1989 αν και δεν είμαι από τις “παλιές καραβάνες” στο τσιχλοκυνήγι, καθώς ασχολούμαι μια δεκαετία μόνο με αυτό το είδος κυνηγιού, μπορώ να σου πω από την μικρή μου εμπειρία πως τα πράγματα τείνουν να γίνουν πλέον στα απογευματινά καρτέρια όπως τα περιγράφεις. Αλλά δεν ήταν ανέκαθεν έτσι…

    Πιο παλιά στηνόμουν από τις 2:30-3:00 στο καρτέρι και σιγά σιγά αρχικά αραιά και όλο και πιο έντονα εμφανίζονταν πουλιά σε τουφεκίσιμες αποστάσεις μέχρι το σούρουπο όπου όντως υπήρχε μια κορύφωση. Ο όγκος των πουλιών μεν δεν κατανεμόταν ομοιόμορφα κατά τη διάρκεια του καρτεριού, αλλά όχι και τόσο ασύμμετρα όπως σήμερα… Πλέον τα πουλιά που περνάνε νωρίς είναι τις περισσότερες φορές πολύ λίγα και πολύ ψηλωμένα, ενώ όλες οι υπόλοιπες περνάνε σχεδόν νύχτα σαν νυχτερίδες μόλις πάνω από το κεφάλι σου στην καλύτερη περίπτωση, λες και θέλουν να σου πάρουν το καπέλο, ή “γλυφτά” με το έδαφος και με ταχύτητες για pole position!

    Υποψιάζομαι πως είναι μια αλλαγή στη συμπεριφορά τους όπως και αυτή που τις κάνει όχι μόνο να μην “ανεμίζουν” πλέον, αλλά και να πετάγονται με μεγάλη δυσκολία από τους θάμνους κάποιες φορές στο περπατητό. Το κατά πόσο έχει “καεί” το συγκεκριμένο καρτέρι ίσως να επηρεάζει τη συμπεριφορά τους στις απογευματινές μετακινήσεις και πιθανόν και οι καιρικές συνθήκες και συνθήκες φωτεινότητας να διαδραματίζουν το ρόλο τους, αν και δεν έχω κάνει επισταμένη μελέτη για να σου πω περισσότερα. Πιο “παλιοί” συνάδελφοι σίγουρα μπορούν να εμπλουτίσουν με τις εμπειρίες τους και τις παρατηρήσεις τους το ζήτημα…

    Πάντως λόγω αυτής της γενικότερης αλλαγής στη συμπεριφορά των πουλιών και της εγκατάλειψης της υπαίθρου που έχει λογγώσει ακόμα και πολύ πεδινά μέρη, τα τελευταία 5 χρόνια κυνηγάω πλέον με σκύλο καθώς είναι αδύνατο να βρεις τα περισσότερα πουλιά μέσα στο σκοτάδι ή στα πυκνά κατά το περπατητό…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,661 έως 24,675 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων