ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,736 έως 24,750 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #451580

    με αυτους που σπανε ποδια και αυτοκινητα και κανουν πουλακια,

    ευτηχος που στα χρονια των παπουδων μας ηταν λιγοι αυτοι που ειχαν τοσοι μανια που να τα σπαζουν ολα για να κανουν πουλακια γιατι τωρα θα κυνηγουσαμε μονο ακρηδες πεταλουδες βοτανα και αγριολουλουδα


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #451582

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>PACMAN wrote:</div>
    με αυτους που σπανε ποδια και αυτοκινητα και κανουν πουλακια,

    ευτηχος που στα χρονια των παπουδων μας ηταν λιγοι αυτοι που ειχαν τοσοι μανια που να τα σπαζουν ολα για να κανουν πουλακια γιατι τωρα θα κυνηγουσαμε μονο ακρηδες πεταλουδες βοτανα και αγριολουλουδα

    φοβαμαι οτι εχεις φτασει στο αλλο ακρο. δεν ειναι πια και τοσο μεγαλο εκγλημα 1 τσιχλα κατα ατομο πανω απο το οριο μπορει να συμβει στον καθενα και οχι απαραιτητα συνειδητα αλλα ο καθενας εχει την αποψη του για το θεμα, πανω στην κ…λα της ημερας παντως οταν βρεις θηραμα ξεφευγεις ευκολα ειδικα αν η χρονια σε εχει παει κατα διαολου, σεβομαι την αποψη σου αλλα διαφωνω με την πραξη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    john1954 στις #451583

    Εμένα στα μέρη μου μόνο για περπατητο αξίζει. Όμως αυτ. Θέλει άτομα&άτομα δεν υπάρχουν. Οπότε ακόμα δεν έχω βάλει καμία στο τζάκι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #451588

    δηλαδη το πρωβλημα ειναι μονο το οριο η φασα το αγριοπεριστερο που δεν εχει οριο εαν της βρουμε και ειδικα τα αγριοπεριστερα πρεπει να γεμησουμε ενα φορτηγο δηλαδη δεν φτανουν να ευχαρηστηθη ενας κυνηγος με 10 15 πουλια κατω απο το οριο και να ξαναπαει παλυ συντομα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    141
    παναγιωτης στις #451589

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>outlander wrote:</div>
    κακως διαγραφηκε η φωτο του παιδιου .

    αν θες παρομοια φωτογραφια ψαξε στης φωτογραφιες που βγαζουν οι αγηπτιοι με παρομια κατορθωματα του παιδιου

    Μπορει σε κυνηγια που γινονται στην Αργεντινη η στο Σουδαν με τα εκατομυρια πουλια να αποτελουν μαστιγα για τις καλλιεργειες των ντοπιων αγροτων οι φωτο με τα πολλα θηράματα να είναι θεμιτες και διαφημιση κραχτης για οποιον κυνηγο εχει την οικονομικη ανεση να παει αλλα στην Ελλαδα το θήραμα δεν είναι ανεξαντλητο και μια φωτο με ένα καπο γεματο τσίχλες δυστυχως μονο κακο μπορει να κανει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    Giorgos στις #451592

    Ερώτηση κρίσεως,
    την παλεύετε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    spirosbaikal στις #451593

    ρε παιδιάα εγώ συμφωνώ με λίγους!!! εδώ πέρα δεν γνωριζόμαστε έτσι δεν είναι;; εκτός απο κάποιους!!!
    εδώ ανταλάσουμε απόψεις δεν γινόμαστε αντίπαλοι με άλλους!!!
    το κυνήγι είναι ένα άθλημα και ένα χόμπυ πολύ ωραίο,μέχρι εδώ όλα καλά
    συμφωνώ με τον φίλο απο μία άποψη οτι δεν χριάζεται να μαζέψουμε ένα φορτηγό πουλιά ίσα ίσα για να κάνουμε το κέφι μέχρι το όριο και εντάξει άλλωστε το κυνήγι δεν είναι για να χορτένειςς και δεν πας για αυτόν τον λόγο για να φας αν κάποιοι πηγαίνουνε γιαυτό τον λογο τότε λάθος νομίζει…
    εμένα αυτή είναι η άποψη μου πάντως!!
    καλό βράδυ να έχετε!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #451600

    θελω να πω κατι σχετικα με τα περι αριθμων.Ποιος κανει μεγαλυτερη ζημια στο θηραμα, αυτος που θα βαρεσει μια κυριακη 20 τσιχλες η αυτος που παει καθε μερα και βαραει 10 τη μερα.Τα ορια ημερησιας καρπωσης πρεπει να τηρουνται ετσι ειμαστε νομικως ενταξει,επι της ουσιας ομως προστατευουν το θηραμα?γιατι δεν υπαρχουν ορια εβδομαδιαιας,μηνιαιας, η ανα σεζον καρπωσης? γιατι απλα δεν μπορει να αποδειχτη τυχον παρανομια.Τα ορια υπαρχουν για να ξυπνανε την κυνηγετικη μας συνειδηση πιστευω.Το θηραμα δεν το ρημαζει αυτος που θα βαρεσει 20 τσιχλες μια μερα,περπατωντας 5 ωρες ψαχνωντας ενα σωρο μερη για να τα βρει και κανωντας κυνηγι σπαθι . τα πουλια τα ρημαζουν τα μηχανακια, το κυνηγι στο χιονι,στο νερο και ολα τα γνωστα.Τελος ηθελα να πω οτι εγω τα μεγαλυτερα νουμερα που εχω ακουση και εχω δει ειχαν γινει απο παλιους κυνηγους αυτους τους παπουδες μας που μας τα κληρονομησαν εμας των κακων κυνηγων και τα βρηκαμε τωρα πολλα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    george303 στις #451606

    ευχαριστω τα παιδια οπου μου συμπαρισταθηκανε. οσο για την φωτο δεν την εβαλα για να κοντραρο κανενα απλως να δειξω οτι αμα δεν κουνηθεις απο τα καρτερια η αμα δεν πας να καψεις και λιγο καυσιμο ειτε βενζινη ειτε γκαζι πουλια δεν θα βρεις. οσο για τους παπουδες μας φιλε νικο αυτες τις μα…..ιες κανανε και φτασαμε εδω που φτασαμε. πουλια υπαρχουν αφηστε τα μερη που ξερατε και ψαξτε αλλα μερη. μην περιμενετε νας σα στειλη καποιος.παντα φιλικα τα λεω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #451607

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>outlander wrote:</div>
    κακως διαγραφηκε η φωτο του παιδιου .

    αν θες παρομοια φωτογραφια ψαξε στης φωτογραφιες που βγαζουν οι αγηπτιοι με παρομια κατορθωματα του παιδιου

    φιλε δεν ειναι τι θελω να δω εγω η οχι.να σαι σιγουρος οτι στα 25 χρονια πουκυνηγαω κυριως τσιχλες εχω δει και απο τη παρεα μου και απο αλλες πουλια που δεν τα βαζει ο νους σου.αυτο που εννοω με το κακως ειναι οτι για 1 τσιχλα παραπανω δεν ειναι υπερβολη στα 3 ατομα μετα απο ωρες περπατημα να κανουν το οριο.το δικο σου ζορι δεν καταλαβαινω ειναι η 1 τσιχλα παραπανω στο ατομο.αν ειναι αυτο παω πασο αν ομως ζηλευεις εισαι λαθος.σου ευχομαι καληνυχτα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #451610

    δυστυχως ορισμενοι εχουν προβλημα!!
    και τι θελω να πω:τα λεω καιρο τωρα οταν ρωτας τους αλλους να σου πουν εαν εχει τσιχλες εδω η εκει,και αν αξιζει τον κοπο να πας και διαφορες αλλες πα@αριες τοτε το χασαμε το παιχνιδι!!
    στο κυνηγι φιλοι μου δεν χωρανε ερωτησεις αυτου του στυλ!! απλα συκωνεσε και πας, τωρα αν θα κανεις 50,100,η 250χιλιομετρα ειναι θεμα του καθενος!!
    τα υπολοιπα ειναι αυτο που λενε:ορεξη να εχεις να τσακωνεσε !!!
    και κατι ακομα απο τον καναπε και το πληκρολογιο πουλια δεν κανεις!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    george303 στις #451611

    φιλε outlander κανεις δεν με ρωτησε ποσο περπατημα ριξαμε μεσα στις λασπες. και αλλο ενα που θελω να πω ειναι οτι ο φιλος παναγιωτης κοιταξε μονο τα θηραματα στο καπο δεν κοιταξε οτι ολοι πιασαμε λιγο ποιο πανω απο το οριο. την προηγουμενει εβδομαδα ενα παλικαρι εγραψε οτι μια παρεα 4 ατομων βαρεσε 96 πουλια εκει δεν ειπε κανενας τιποτα και δεν λεμε για το συνολο οπου αχουν βαρεσει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #451634

    θελω να πω κατι σχετικα με τα περι αριθμων.Ποιος κανει μεγαλυτερη ζημια στο θηραμα, αυτος που θα βαρεσει μια κυριακη 20 τσιχλες η αυτος που παει καθε μερα και βαραει 10 τη μερα.Τα ορια ημερησιας καρπωσης πρεπει να τηρουνται ετσι ειμαστε νομικως ενταξει,επι της ουσιας ομως προστατευουν το θηραμα?[/quote

    απολυτα σωστος

    [quote=451606]. οσο για τους παπουδες μας φιλε νικο αυτες τις μα…..ιες κανανε και φτασαμε εδω που φτασαμε. πουλια υπαρχουν αφηστε τα μερη που ξερατε και ψαξτε αλλα μερη. μην περιμενετε νας σα στειλη καποιος.παντα φιλικα τα λεω

    αυτο που το πας ξερω παρεες κυνηγων που αρκετοι απο αυτους δεν ζουν πια που κανανε εκατομβες με θηραματα(τσιχλες-τρυγονια-ορτυκια-φασσες- παπια κτλ) αυτοι δεν ευθυνονται καθολου για τη σημερινη κατασταση;απλα πιστευω οτι το ολο θεμα δεν ηταν αξιο για να ξεκινησει τετοια κοντρα αναμεσα μας.Καλη σας μερα συντροφοι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    141
    παναγιωτης στις #451672

    φιλε outlander κανεις δεν με ρωτησε ποσο περπατημα ριξαμε μεσα στις λασπες. και αλλο ενα που θελω να πω ειναι οτι ο φιλος παναγιωτης κοιταξε μονο τα θηραματα στο καπο δεν κοιταξε οτι ολοι πιασαμε λιγο ποιο πανω απο το οριο. την προηγουμενει εβδομαδα ενα παλικαρι εγραψε οτι μια παρεα 4 ατομων βαρεσε 96 πουλια εκει δεν ειπε κανενας τιποτα και δεν λεμε για το συνολο οπου αχουν βαρεσει

    Φιλε Γιωργο μια φωτογραφια ισον χιλιες λεξεις .Ολοι φανταζόμαστε ποιες μπορει να είναι από στοματα αντικυνηγων.Με το στομα μπορεις να λες ότι θελεις αν και εκει πρεπει να αποφευγετε η φωτογραφια αποτελει αποδειξη.Τωρα για λιγα πουλια πανω από το οριο τι θα γινοταν αν την ωρα της φωτογράφησης σας εκανε ελεγχο η θηροφυλακη?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    Παναγιώτης στις #451683

    Παιδια παρακολουθω την “διαμαχη” μεταξυ μας και στεναχωριεμαι γτ δυστυχως αντι να να ειμαστε ενωμενοι απεναντι στους καρεκλοκενταυρους που μας εχουν στην μπουκα και ψαχνουν αφορμη για να δειξουν οτι ειμαστε φονιαδες και δεν ξερω και εγω τι αλλο καθομαστε και τσακωνομαστε χωρις λογο..χωρις να θελω να υπερασπισω κανεναν θελω να πω οτι οι υπερβολες μονο καλο δεν μας κανουν .βεβαια επειδη ειμαι καλοπροαιρετος θελω να πιστευω και πως ο καθενας απο εμας που ανεβαζει μια φωτογραφια θελει να μοιραστει το αποτελεσμα απο τους κοπους του (δηλαδη εξοδα,περπατημα,κουραση) και οχι για επιδειξη.θελω να πιστευω και το ιδιο και για τον φιλο τον γιωργο.απλα πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι και να μην προκαλουμε και πρωπαντων να ειμαστε ενωμενοι απεναντι σε αυτους που ψαχνουν αφορμη να σταματησουν την κυνηγετικη δραστηριοτητα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,736 έως 24,750 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων