ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,826 έως 24,840 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #452123

    Κορινθία το Σάββατο 7 άτομα και μετά από 4 ώρες περπάτημα, και αρκετό κρασί με συνοδεία τσίπουρου, γεμίσαμε ένα καπό, ένα πορτ μπακάζ κι αφήσαμε και πέντε χαμένες τσίχλες.<br>
    Κι επειδή τα καπό είναι της μόδας τελευταία και είσαστε δύσπιστοι και θα μου την πέσετε όλοι μαζί βάζω και φωτό για να ζηλέψετε

    <br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    ΚΑΛΕ ΡΕ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΦΩΤΟ??
    θες να μπλεξουμε?? και εβαλες αυτες που πιανουν ολο το καπω?!!!!!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #452133

    Πώ πώ μια τσιχλάρα! Τη κόβω καμιά 200-ρια κιλά (χα χα)!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #452168

    Πώ πώ μια τσιχλάρα! Τη κόβω καμιά 200-ρια κιλά (χα χα)!<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Φιλικά Μπενέτος Κ.Σ.Πάρου-Αντιπάρου

    </div>

    Με μονοβολο την πηρες ?

    Εγω 1 κοτσυφα πηρα και 2 τσιχλιτσες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #452170

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>benetos wrote:</div>
    Πώ πώ μια τσιχλάρα! Τη κόβω καμιά 200-ρια κιλά (χα χα)!<br><br>
    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>
    Φιλικά Μπενέτος Κ.Σ.Πάρου-Αντιπάρου

    </div>

    Με μονοβολο την πηρες ?
    Αναφέρομαι στην τσίχλα του ksap που έχει πιάσει ολόκληρο το καπό! 5-6 είδα, 3 τουφέκισα, καμία δεν πήρα…(κλαψ κλαψ)

    Εγω 1 κοτσυφα πηρα και 2 τσιχλιτσες.<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ΑΠΑΝΩ ΣΟΥ…

    </div>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #452174

    Με μονοβολο την πηρες ?

    10αράκι στα 26 γραμμάρια φίλε μου.
    Πήρα καμιά 15αριά τσιχλίτσες με δαύτα αλλά δε βρήκα το φορτηγό του πιτσιρικά να τις φωτογραφίσω κι έτσι έβαλα μόνο τη μία
    😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    Βασίλης στις #452200

    Συνάδελφοι καλημέρα, ειμαι νεος στο φορουμ, σαν κυνηγος όμως όχι .

    Κυνηγω αποκλειστικα τσιχλοκοτσυφα, περπατητο ή καρτερι, χωρις σκύλο. Ήθελα κάποιος αν εχει τη διαθεση να με πληροφορήσει για κανα μέρος εδω στα περιξ της Αττικης

    Χρονια τώρα εβγαζα τοπική στην Αργολίδα όπου και κυνηγω, ομως τα μεταφορικά δεν αντέχονται άλλο, οπότε αφου έχω φέτος τη γενική λέω να δοκιμάσω και εδω στην Αττική (είτε Δυτικά που βολεύει καλύτερα είτε και Ανατολικά ή οπου αλλου)

    Όποιος μπορεί να βοηθήσει είναι καλοδεχούμενος, είτε με ποστ είτε με πμ

    Ευχαριστω
    Χάρηκα που σας γνωρίζω, Βασίλης, Αιγάλεω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #452240

    4 κοτσυφακια και 1 τσιχλα πηρα αποψε με 9αρια μαξαμ 32γρμ και χραπα-χρουπα μοσμπεργκ 88 κυλινδρος 50 ποντους καννη.Τα λιγα πουλια που περνανε περνανε λιγο πριν σκοτινιασει το σουρουπο με αποτελεσμα να μην υπαρχει χρονος και συνθηκες για κυνηγι της προκοπης.Οτι περναει μεσα σε 10 λεπτα και μετα σκοτινιαζει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    spirosbaikal στις #452242

    ακριβώς έτσι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #452243

    Βασιλη καλως ηρθες! Μπεφ οπως τα λες ειναι τα πραγματα στα απογευματινα που παω καμια φορα και εγω..στο χωριο εχουμε δυο σημεια που περνανε τσιχλες το ενα ειναι εξω απο το χωριο μακρια απο σπιτια,και επειδη πανε ολοι εκει ειναι καμενο,το αλλο ειναι μεσα στο χωριο διπλα στα σπιτια,και δεν πανε πολλοι γιατι φωναζουν οσοι μενουν διπλα οταν ακουνε τουφεκιες,πηγα λοιπον εκει πριν μερικες μερες και μεχρι τις 5,25 δεν περνουσε τιποτα,μετα χαμος, ριχνω 3 τσιχλες και αμεσως ξεκινησαν να φωναζουν αυτοι που εμεναν πιο περα,και βεβαια σταματησα αμεσως τις τουφεκιες..εκατσα και τις χαζευα και περνουσαν ασταματητα για 10-15 λεπτα..5.25-5,30 μεχρι 5,40..πολυ περιεργη χρονια φετος και απο αποψη συμπεριφορας των πουλιων.. τι να πω..ολες να περνανε την νυχτα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    spirosbaikal στις #452244

    Γιάννη σήμερα εμένα εδώ 100 μέτρα πίσω απο το σπίτι μου έχει βουνό οπότε καταλαβαίνεις τι γίνεται χαχα 😀
    φέτος δεν άκουσα πολλά τουφεκια εχθες και σήμερα μας ήρθε ένας δεν τον ξέρω και ακούω τον 1ο πυροβολισμό κατα τις 5:30 πρέπει να ήτανε και μέχρι τις 6 και κάτι ήτανε ασταμάτητος ο τύπος και λέω όχι ρε γαμώτο μας τα έφαγε όλα χαχαχα 😛
    αλλά εδώ πέρα εντάξει δεν φωνάζουνε πάλι καλά..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #452251

    Bασιλη καλως ηρθες,7 φυσιγγια 6 τσιχλες σημερα σε 3 ωρες περπατητο,κοτσυφας εδω δεν υπαρχει ουτε για δειγμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    hawkeye στις #452301

    Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες. Εδώ και πολύ καιρό παρακολουθώ το άρτεμις και αισθάνομαι ότι αρκετούς από εσάς τους γνωρίζω. Είναι ένα ευχάριστο συναίσθημα, η επικοινωνία των φίλων κυνηγών, από όλα τα μήκη και πλάτη της Ελλάδας, που μοιράζονται το πάθος για κυνήγι κατ’ αρχάς και τις ωραίες εμπειρίες από τις εξορμήσεις τους κατά δεύτερον.
    Δημοσιεύω αυτό το μύνημα στο θέμα για τις τσίχλες αφού ΑΥΤΕΣ κυρίως κυνηγώ, 3 δεκαετίες τώρα και θα έλεγα ότι μάλλον κατατάσω εαυτόν, στους φανατικούς της οπαδούς.
    Την φετινή περίοδο έχω θηρεύσει, μαζί με τις κυριαρίνες(turdus viscivorus) και τα κοτσύφια, κάτι παραπάνω από 200 πουλιά (στο χέρι), σε 22 εξόδους.
    Προσωπικά θεωρώ ότι είναι μία ικανοποιητική χρονιά στην παρουσία τους, ειδικά σε σχέση με την περυσινή, που ήταν για τις δικές μου παρατηρήσεις, η χειρότερη όλων των ετών.
    Τα κεντρικά και νότια διαμερίσματα της χώρας, στα οποία κυρίως εκδράμω, έχουν πουλιά για τους γνώστες και φυσικά αυτούς που περπατούν.
    Τσίχλες ευτυχώς πάντα θα υπάρχουν λόγω του ότι και αυτές προσαρμόζονται στο κυνήγι και κρύβονται σε μέρη απάτητα για τον άνθρωπο, από όπου κινδυνείουν να θηρευτούν μόνο μετά από οργανωμένη προσπάθεια.
    Η τελευταία μου εξόρμηση στα περίχωρα της Μεγαλόπολης έδειξε αρκετά ικανοποιητική παρουσία πουλιών, τα οποία βρίσκονταν αποκλειστικά σχεδόν στα ντυμένα και έδειναν λίγες και δύσκολες τουφεκιές.
    Εύχομαι καλή συνέχεια σε όλους τους φίλους, καλά βόλια και σας ευχαριστώ για τις όμορφες ώρες που μου έχετε χαρίσει διαβάζοντας τις σκέψεις και τις εξορμήσεις σας.
    Φιλικά
    Τάσος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #452311

    Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες. Εδώ και πολύ καιρό παρακολουθώ το άρτεμις και αισθάνομαι ότι αρκετούς από εσάς τους γνωρίζω. Είναι ένα ευχάριστο συναίσθημα, η επικοινωνία των φίλων κυνηγών, από όλα τα μήκη και πλάτη της Ελλάδας, που μοιράζονται το πάθος για κυνήγι κατ” αρχάς και τις ωραίες εμπειρίες από τις εξορμήσεις τους κατά δεύτερον.<br>
    Δημοσιεύω αυτό το μύνημα στο θέμα για τις τσίχλες αφού ΑΥΤΕΣ κυρίως κυνηγώ, 3 δεκαετίες τώρα και θα έλεγα ότι μάλλον κατατάσω εαυτόν, στους φανατικούς της οπαδούς.<br>
    Την φετινή περίοδο έχω θηρεύσει, μαζί με τις κυριαρίνες(turdus viscivorus) και τα κοτσύφια, κάτι παραπάνω από 200 πουλιά (στο χέρι), σε 22 εξόδους.<br>
    Προσωπικά θεωρώ ότι είναι μία ικανοποιητική χρονιά στην παρουσία τους, ειδικά σε σχέση με την περυσινή, που ήταν για τις δικές μου παρατηρήσεις, η χειρότερη όλων των ετών.<br>
    Τα κεντρικά και νότια διαμερίσματα της χώρας, στα οποία κυρίως εκδράμω, έχουν πουλιά για τους γνώστες και φυσικά αυτούς που περπατούν.<br>
    Τσίχλες ευτυχώς πάντα θα υπάρχουν λόγω του ότι και αυτές προσαρμόζονται στο κυνήγι και κρύβονται σε μέρη απάτητα για τον άνθρωπο, από όπου κινδυνείουν να θηρευτούν μόνο μετά από οργανωμένη προσπάθεια.<br>
    Η τελευταία μου εξόρμηση στα περίχωρα της Μεγαλόπολης έδειξε αρκετά ικανοποιητική παρουσία πουλιών, τα οποία βρίσκονταν αποκλειστικά σχεδόν στα ντυμένα και έδειναν λίγες και δύσκολες τουφεκιές.<br>
    Εύχομαι καλή συνέχεια σε όλους τους φίλους, καλά βόλια και σας ευχαριστώ για τις όμορφες ώρες που μου έχετε χαρίσει διαβάζοντας τις σκέψεις και τις εξορμήσεις σας.<br>
    Φιλικά<br>
    Τάσος

    καλησπερα! Τασο καλως ηρθες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    lampros στις #452329

    Συνάδελφοι καλημέρα, ειμαι νεος στο φορουμ, σαν κυνηγος όμως όχι .

    Κυνηγω αποκλειστικα τσιχλοκοτσυφα, περπατητο ή καρτερι, χωρις σκύλο. Ήθελα κάποιος αν εχει τη διαθεση να με πληροφορήσει για κανα μέρος εδω στα περιξ της Αττικης

    Χρονια τώρα εβγαζα τοπική στην Αργολίδα όπου και κυνηγω, ομως τα μεταφορικά δεν αντέχονται άλλο, οπότε αφου έχω φέτος τη γενική λέω να δοκιμάσω και εδω στην Αττική (είτε Δυτικά που βολεύει καλύτερα είτε και Ανατολικά ή οπου αλλου)

    Όποιος μπορεί να βοηθήσει είναι καλοδεχούμενος, είτε με ποστ είτε με πμ

    Ευχαριστω<br>
    Χάρηκα που σας γνωρίζω, Βασίλης, Αιγάλεω

    φιλε βασιλη καλησπέρα.κυνηγοτοποι στην αττικη εκει που πηγαίνο εγω.Στο καπανδριτι απεναντι απο τα διοδια .στο βαρναβα. Στα σπατα απεναντι απο τον αλφα..Στα δερβενοχώρια .Στο μαραθωνα μη φανταστεις τρελα πραγματα αλλα το χομπι σου το κανεις ..και αμα ψαξεις τις περιοχες θα βρεις και καλα καρτερια..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #452336

    Αποψε πηρα 2 τσιχλιτσες και 1 κοτσυφα.Ολα περασαν σε 1-2 δοσεις και μετα το χαος.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,826 έως 24,840 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων