ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,841 έως 24,855 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    hawkeye στις #452353

    Βασίλη παρότι νέος και εγώ στο φόρουμ, να απαντήσω αφού κυνηγάω στην Αττική πολλά χρόνια. Τέτοια εποχή που τα πουλιά είναι πολυκυνηγημένα, θα τα βρεις με τα κρύα στον κάμπο των Σπατών, ειδικά αν έχει χιόνια στα γύρω βουνά. Τότε εμφανίζονται και κόκκινες. Με την ζέστη βέβαια στα σημεία που τρέφονται(αγριλιές και απεριποίητες ελιές κυρίως) αλλά και πολύ κοντά σε οικισμούς που έχουν καταλάβει ότι δεν κινδυνεύουν.
    Προς τα νότια Λαυρεωτική κλπ. είναι καλά στα περάσματα. Τέτοια εποχή σχετικά λίγες θα βρεις στα πευκοδάση της νοτιοανατολικής Αττικής. Εκτός αν έχει πυκνούρες και αγριλιές κοντά. Τότε τα δεδομένα αλλάζουν.
    Ελπίζω να βοήθησα.
    Φιλικά
    Τάσος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    george303 στις #452355

    Πρωτον φιλε μου δεν ειμαι πιτσιρικας δευτερον δεν εχω φορτιγακι και τριτον δεν σου εδωσα δικαιωμα να μου την λες.και επειδη εχεις δικιο για το καπο οτι εχει γινει μοδα ειπα να τις βγαλουμε σημερα κατω.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    john στις #452357

    Πρωτον φιλε μου δεν ειμαι πιτσιρικας δευτερον δεν εχω φορτιγακι και τριτον δεν σου εδωσα δικαιωμα να μου την λες.και επειδη εχεις δικιο για το καπο οτι εχει γινει μοδα ειπα να τις βγαλουμε σημερα κατω.

    με διχτυ κυνηγας???
    αχαχαχχαχαχα
    ωραιος!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    george303 στις #452359

    οχι φιλε μου απλως κοντα μας εχουμε και 3 σκυλια.2 επανιελ 1 κοκερ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    john στις #452360

    οχι φιλε μου απλως κοντα μας εχουμε και 3 σκυλια.2 επανιελ 1 κοκερ

    δεν ειμαι ελεγκτης 🙂
    Να περνας καλα με την παρεα σου!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    george303 στις #452364

    οχι φιλε το παρεξειγησες δεν το ειπα ετσι. απλα με 3 σκυλια ειναι δυσκολο να χασεις πουλια και μπορεις και τουφεκας ανετα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    SpyrosK στις #452365

    Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες. Εδώ και πολύ καιρό παρακολουθώ το άρτεμις και αισθάνομαι ότι αρκετούς από εσάς τους γνωρίζω. Είναι ένα ευχάριστο συναίσθημα, η επικοινωνία των φίλων κυνηγών, από όλα τα μήκη και πλάτη της Ελλάδας, που μοιράζονται το πάθος για κυνήγι κατ” αρχάς και τις ωραίες εμπειρίες από τις εξορμήσεις τους κατά δεύτερον.<br>
    Δημοσιεύω αυτό το μύνημα στο θέμα για τις τσίχλες αφού ΑΥΤΕΣ κυρίως κυνηγώ, 3 δεκαετίες τώρα……
    Εύχομαι καλή συνέχεια σε όλους τους φίλους, καλά βόλια και σας ευχαριστώ για τις όμορφες ώρες που μου έχετε χαρίσει διαβάζοντας τις σκέψεις και τις εξορμήσεις σας.<br>
    Φιλικά<br>
    Τάσος

    Καλώς τον Τάσο τον …..50αρη!!(?)
    Άντε να πάρουμε τα πάνω μας εμείς οι …..νέοι της εποχής, που λέγε και ο Ζαμπετας.
    Καλή διασκέδαση!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #452366

    Πρωτον φιλε μου δεν ειμαι πιτσιρικας δευτερον δεν εχω φορτιγακι και τριτον δεν σου εδωσα δικαιωμα να μου την λες.και επειδη εχεις δικιο για το καπο οτι εχει γινει μοδα ειπα να τις βγαλουμε σημερα κατω.

    μπράβο γιώργο πάντα τέτοια και ακόμα πιο πολλά,απο ότι βλέπω πρέπει να είστε αρκετά άτομα ε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    george303 στις #452368

    ναι μανο ειμαστε 6 ατομα αλλα πολυ καλη συνεργασια στο περπατητο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #452369

    Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες. Εδώ και πολύ καιρό παρακολουθώ το άρτεμις και αισθάνομαι ότι αρκετούς από εσάς τους γνωρίζω. Είναι ένα ευχάριστο συναίσθημα, η επικοινωνία των φίλων κυνηγών, από όλα τα μήκη και πλάτη της Ελλάδας, που μοιράζονται το πάθος για κυνήγι κατ” αρχάς και τις ωραίες εμπειρίες από τις εξορμήσεις τους κατά δεύτερον.<br>
    Δημοσιεύω αυτό το μύνημα στο θέμα για τις τσίχλες αφού ΑΥΤΕΣ κυρίως κυνηγώ, 3 δεκαετίες τώρα και θα έλεγα ότι μάλλον κατατάσω εαυτόν, στους φανατικούς της οπαδούς.<br>
    Την φετινή περίοδο έχω θηρεύσει, μαζί με τις κυριαρίνες(turdus viscivorus) και τα κοτσύφια, κάτι παραπάνω από 200 πουλιά (στο χέρι), σε 22 εξόδους.<br>
    Προσωπικά θεωρώ ότι είναι μία ικανοποιητική χρονιά στην παρουσία τους, ειδικά σε σχέση με την περυσινή, που ήταν για τις δικές μου παρατηρήσεις, η χειρότερη όλων των ετών.<br>
    Τα κεντρικά και νότια διαμερίσματα της χώρας, στα οποία κυρίως εκδράμω, έχουν πουλιά για τους γνώστες και φυσικά αυτούς που περπατούν.<br>
    Τσίχλες ευτυχώς πάντα θα υπάρχουν λόγω του ότι και αυτές προσαρμόζονται στο κυνήγι και κρύβονται σε μέρη απάτητα για τον άνθρωπο, από όπου κινδυνείουν να θηρευτούν μόνο μετά από οργανωμένη προσπάθεια.<br>
    Η τελευταία μου εξόρμηση στα περίχωρα της Μεγαλόπολης έδειξε αρκετά ικανοποιητική παρουσία πουλιών, τα οποία βρίσκονταν αποκλειστικά σχεδόν στα ντυμένα και έδειναν λίγες και δύσκολες τουφεκιές.<br>
    Εύχομαι καλή συνέχεια σε όλους τους φίλους, καλά βόλια και σας ευχαριστώ για τις όμορφες ώρες που μου έχετε χαρίσει διαβάζοντας τις σκέψεις και τις εξορμήσεις σας.<br>
    Φιλικά<br>
    Τάσος

    καλώς τον τάσο,άντε να μεγαλώνει η παρέα τον τσιχλάδων.και καλά ποσταρίσματα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    hawkeye στις #452402

    Ευχαριστώ τους φίλους για τα καλωσορίσματα.
    Ηλικιακά πράγματι πλησιάζω τα 50, 47 και κάτι ψιλά για την ακρίβεια. Δεν είναι Γιάννης είναι Γιαννάκης που λέει και ο σοφός λαός.
    Όπως και να έχει εύχομαι σε όλους τσάντες σαν του george 303, που φαίνεται ότι μαζί με την παρέα του, γνωρίζουν καλά το αντικείμενο.
    Πάντα τέτοια εύχομαι.
    Καλά ματώματα σε όλους εν όψει ενός ηλιόλουστου Σ/Κ, που η θερμοκρασία μπορεί να φτάσει και τους 20 βαθμούς, εδώ στα Νότια.
    Για να δούμε που θα τις βρούμε αυτή την φορά.
    Χαιρετώ
    Τάσος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #452405

    Καλώς όρισες φίλε Τάσο στην παρέα μας 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    kyrapbenelli στις #452432

    Καλησπέρα φίλοι κυνηγοί θα δώσω ενα στίγμα για όσους θελουν και εχουν έξοδα μετακινήσεων η καταγωγή για τσιχλες μιλάω για νότια Πελλοπόνησο Λακωνία στην αποσκερή Μάνη στα σημεία που εχω παει και εχει αρκετές τσιχλες είναι η περιοχές έρημος, γαρδενίτσα, μέζαπο, σταυρί, ψίο, Παγγιά, τροχαλακας και κουνος
    Εχει τσιχλες πιεσμένες δεν εχει ούτε εναν κυνηγό περπατάω μόνος μου και δεν μπορω να τουφεκισω εχω πάρει τέσσερις και αυτές ήταν μπιχτες στις ελιές δεν ξερω πιστεύω οτι αν είχε κυνηγούς ίσως να γινόταν ωραίο παιχνίδι α και κατι που ξέχασα ο βενζηνάς που έβαλα βενζήνα μου ειπε οτι στην έρημο είδαν κοπάδι φασσες δεν το είδα απλα το μεταφέρω για τις τσιχλες που είδα οτι είπα παραπάνω ισχύει καλα κυνήγια με υγεια σε όλους μας και δουλειά! Καλή χρονιά σε όλους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #452433

    καλησπερα.αν μου ελεγε καποιος οτι 16 γεναρη θα κυνηγας με κοντομανικο και θα σταζεις ιδρωτα δεν θα τον πιστευα αλλα να που εγινε σημερα.2ωρο απογευματινο περπατητο λοιπον κοντα στους καθενους με το θερμομετρο να γραφει 17 βαθμους στις 3 το μεσημερι.πουλια λιγα και πονηρεμενα.με το ζορι καναμε 13 δυο ατομα.καθισαμε και σε ενα παλιο καρτερι κατα τις 5.πουλια φανηκαν απο τις 5μιση και μετα και πιστευω πως αν κραταγα αντι για οπλο αποχη η ρακετα του τεννις ισως εκανα πουλια!!!! ολες(καμια 20αρια πουλια) συρτα και βολιδα περασαν.πηραμε απο μια και αλλη μια εξαυλωθηκε.αυτα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    Babis στις #452442

    Ακουστε περιπτωση … ξεκιναω για τσιχλες …

    σε ενα δεντρο να’σου μια … μπαμ σκαλωνει … (ηταν ψηλα και πυκνα, πετρα δεν εκανε τιποτα ουτε σφεντονα) … 2 ντουφεκιες στα κλαρια διπλα που την κρατουσαν για να πεσει … 3 φυσιγγια μεχρι τωρα
    διπλα σε ενα κυπαρισι (αυτα με τα ανοιχτα μεγαλα κλαρια, οχι ελατο) και αφου περιμενα καμποσο εμφανιζεται αλλη μια εκει … μπαμ … σκαλωνει αλλη μια ντουφεκια να ξεσκαλωσει … συνολο 5 φυσιγγια μεχρι τωρα …
    φευγω παω σε αλλη περιοχη … εφανιση τσιχλας σε ελια .. μπαμ σκαλωνει … δευτερη τουφεκια ξεσκαλωνει (7 φυσιγγια συνολο) και σκαλωνει η ιδια πιο κατω σε αλλο κλαρι, και αλλο σπαρο να πεσει

    για εμενα 4 τσιχλες και οι τεσερις σκαλωμενες, αλλο που στην ουσια ηταν 3, 8 φυσιγγια στο συνολο … ουτε στο γαμο του καραγκιοζη
    εφυγα και πηγα για καφε … δεν ηταν η μερα μου

    υπαρχει αλλος με πιο γκινια απο μενα???

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,841 έως 24,855 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων