ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,916 έως 24,930 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #453503

    Πηρα 2 κοτσυφια και 8 τσιχλες σημερα σε δυο μερη που πηγα.Πηρα και μια κουρουνα επισεις.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    διονυσης στις #453524

    καλημερα κυριοι
    Κανενα νεο απο Λυγουριο η Μεθανα μερια? Φαινεται πως το Σαββατο δεν θα βρεχει απο εκει τουλαχιστον οχι το πρωι αρα μια βολτα θα ηταν οτι πρεπει…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    Χρήστος στις #453594

    Απογευματινο σημερα μετα απο αρκετες μερες, ειδα αρκετα πουλακια αλλα πετουσαν πολυ ψηλα..
    Καλα ηταν, 3 τσιχλιτσες ηρθαν μαζι, τωρα μετα τις 10 Φλεβαρη λογω υποχρεωσεων!
    Αντε να παει καλα ο τελευταιος μηνας..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #453662

    Καλησπέρα σε όλους, έκανα μια 2ωρη μεσημεριανή βόλτα σήμερα, με ωραίο καιρό για περπατητό, συννεφιά με 10 βαθμούς και λίγο αεράκι. Τελικά 4 τσίχλες και 2 κοτσύφια μπήκαν στο σακίδιο, χωρίς κανένα χαμένο, και επιπλέον μια σακούλα χόρτα για τη χοληστερίνη:) Στις φωτογραφίες φαίνεται ο τόπος – η ημερομηνία στην μηχανή είναι λάθος!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #453672

    Ξέχασα να σας πω ότι μετά από μια αποτυχημένη τουφεκιά και γεμίζοντας το δίκαννο, πετάχτηκαν από ένα πουρνάρι από πάνω μου στα δέκα μέτρα 2 αγριοπερίστερα ή φάσσες (δεν τα γνώρισα στα σίγουρα). Γκαντεμιά, είχα ανοιχτό το όπλο και έχασα μια καλή ευκαιρία για κάτι καλό….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #453673

    Ποτε, μα ποτε, δεν αδειαζουμε το δικανο μετα απο μια αποτυχημενη τουφεκια. Μπορει να μενει μια βολη ακομα, αλλα ειναι σαφως καλυτερη απο την καμμια οπως καταλαβες και συ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #453700

    Εκμεταλλευόμενος ένα κενό στο πρόγραμμά μου, πήγα την Πέμπτη για μοναχικό περπατητό σε περιοχή της Αρκαδίας που ξέρω πως έχει σχεδόν μηδαμινή θηρευτική πίεση καθώς είναι δυσπρόσιτη, πυκνή, κακοτράχαλη και με μεγάλες κλίσεις.

    Τρομερό κρύο, αλλά πολλά και ήμερα τα πουλιά. Έδιναν ευκαιρίες για ωραίες τουφεκιές καθώς έφευγαν στρωτά και κατά τη διαφυγή τους έπαιρναν ύψος. Μέσα σε 1,5 ώρα πήρα 14 πουλιά με κάτι λιγότερο από ένα κουτί φυσίγγια (Lambro Skeet). Τουλάχιστον τα μισά δεν θα τα έβρισκα με τίποτα χωρίς τη βοήθεια του σκύλου.

    Ευχαριστημένος από τα πουλιά, τις βολές και τα απόρτ, ανηφόρισα προς το χωριό, άναψα το τζάκι, απόλαυσα την ησυχία, φόρτωσα ξύλα και πατάτες και επέστρεψα. Μακάρι να περνάω κάθε φορά τόσο καλά…

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    Κώστας Πουλόπουλος στις #453709

    Πολλά και πιασμένα πουλιά σήμερα στα Δερβενοχώρια. Αν υπήρχαν και τουφέκια θα γινόταν τσιχλοκυνήγι από τα παλιά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #453711

    Πολλές φορές προσπαθώ να μην ακολουθώ το στάνταρ μονοπάτι και την εύκολη διαδρομή, αλλά να βγαίνω πίσω από τους θάμνους πχ από το βουνό προς το ίσωμα.

    Ευχαριστώ φίλε Γιάννη για την συμβουλή θα προσπαθήσω να τις αιφνιδιάσω και θα δώσω αποτελέσματα.Τα κοτσιφάκια όπως το λές καιέδω πετάγονται πολέσ φορές προς τα πίσω καιάντε γεια.Πολλές φορές η τουφεκιά τους ποιό δύσκολη και από πέρδικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #453712

    καλησπερα πολυ ωραια κυνηγετικη μερα στην ασωπεια με πολλα πουλια.τετραμελης παρεα 51 τσιχλες στο χερι.16 εγω με 4 χαμενες 24 ο φιλος μου 9 ο αδερφος μου και δυστηχως μονο 2 ο αλλος φιλος που πιο πολυ ερχεται για παρεα.ειχε πολλα πουλια………….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #453729

    2 τσιχλες και 1 κοτσυφα πηρα αποψε με το .410 μου μπαικαλ πλαγιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #453733

    Ευχαριστημένος από τα πουλιά, τις βολές και τα απόρτ, ανηφόρισα προς το χωριό, άναψα το τζάκι, απόλαυσα την ησυχία, φόρτωσα ξύλα και πατάτες και επέστρεψα. Μακάρι να περνάω κάθε φορά τόσο καλά…

    Εύχομαι να σού δοθεί η ευκαιρία να έχεις ακόμη καλύτερες κυνηγετικές στιγμές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #453743

    Ευχαριστώ πολύ φίλε greg21, αν και πάντα έτσι να είναι πίστεψέ με θα μοιάζει με όνειρο η κάθε κυνηγετική μου χρονιά…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #453759

    Εκμεταλλευόμενος ένα κενό στο πρόγραμμά μου, πήγα την Πέμπτη για μοναχικό περπατητό σε περιοχή της Αρκαδίας που ξέρω πως έχει σχεδόν μηδαμινή θηρευτική πίεση καθώς είναι δυσπρόσιτη, πυκνή, κακοτράχαλη και με μεγάλες κλίσεις.

    Τρομερό κρύο, αλλά πολλά και ήμερα τα πουλιά. Έδιναν ευκαιρίες για ωραίες τουφεκιές καθώς έφευγαν στρωτά και κατά τη διαφυγή τους έπαιρναν ύψος. Μέσα σε 1,5 ώρα πήρα 14 πουλιά με κάτι λιγότερο από ένα κουτί φυσίγγια (Lambro Skeet). Τουλάχιστον τα μισά δεν θα τα έβρισκα με τίποτα χωρίς τη βοήθεια του σκύλου.

    Ευχαριστημένος από τα πουλιά, τις βολές και τα απόρτ, ανηφόρισα προς το χωριό, άναψα το τζάκι, απόλαυσα την ησυχία, φόρτωσα ξύλα και πατάτες και επέστρεψα. Μακάρι να περνάω κάθε φορά τόσο καλά…

    καλημερα ! πηρα και εγω χθες το απογευμα 10 πουλακια (εχασα και 2-3 λογω αερα),σε μοναχικο περπατητο,αν και ηταν ακαταλληλος ο καιρος για κυνηγι! ειχε πολυ αερα και ψιλοβροχο,αλλα δεν αντεχα να μην παω μια που ειχα ρεπο για να δοκιμασω την 76αρα κανη..Τσακαλε μια χαρα βλεπω και το σκυλι πανεμορφο!! σου ευχομαι να περνας παντα τοσο καλα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #453763

    Πολύ κακό για το τίποτα σήμερα στην ευρύτερη περιοχή της Γαλάτιστας.Άδειασα σχεδόν μία φυσιγγιοθήκη και πήρα 2 τσίχλες.
    Τα πουλιά που τουφέκισα ήταν από τους γύρο κυνηγούς που περπατούσαν και μας έστελναν που και που καμία τσίχλα.
    Οι δε τσίχλες έχουν γίνει κομμάντα από τις τουφεκιές που έχουν δεχτεί.Η θα περνούσαν ψηλά,ή ανάμεσα στις ελιές.
    Και φυσικά μία μικρή κίνηση να έκανες άλλαζαν κατεύθυνση.Νομίζω από εδώ και πέρα το περπατητό είναι μονόδρομος.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,916 έως 24,930 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων