ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,931 έως 24,945 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #453774

    Παιδιά, καλές οι κοινές, αλλά καμιά κοκκινούλα έχει καρπωθεί κανείς σας; Ρωτώ γιατί δεν έχει αναφέρει κανείς τίποτα, ούτε έχει εμφανίσει σε φωτογραφία. Βλέπετε, τους έχω μεγάλη αδυναμία…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #453788

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>tsakalos wrote:</div>
    Εκμεταλλευόμενος ένα κενό στο πρόγραμμά μου, πήγα την Πέμπτη για μοναχικό περπατητό σε περιοχή της Αρκαδίας που ξέρω πως έχει σχεδόν μηδαμινή θηρευτική πίεση καθώς είναι δυσπρόσιτη, πυκνή, κακοτράχαλη και με μεγάλες κλίσεις.

    Τρομερό κρύο, αλλά πολλά και ήμερα τα πουλιά. Έδιναν ευκαιρίες για ωραίες τουφεκιές καθώς έφευγαν στρωτά και κατά τη διαφυγή τους έπαιρναν ύψος. Μέσα σε 1,5 ώρα πήρα 14 πουλιά με κάτι λιγότερο από ένα κουτί φυσίγγια (Lambro Skeet). Τουλάχιστον τα μισά δεν θα τα έβρισκα με τίποτα χωρίς τη βοήθεια του σκύλου.

    Ευχαριστημένος από τα πουλιά, τις βολές και τα απόρτ, ανηφόρισα προς το χωριό, άναψα το τζάκι, απόλαυσα την ησυχία, φόρτωσα ξύλα και πατάτες και επέστρεψα. Μακάρι να περνάω κάθε φορά τόσο καλά…

    καλημερα ! πηρα και εγω χθες το απογευμα 10 πουλακια (εχασα και 2-3 λογω αερα),σε μοναχικο περπατητο,αν και ηταν ακαταλληλος ο καιρος για κυνηγι! ειχε πολυ αερα και ψιλοβροχο,αλλα δεν αντεχα να μην παω μια που ειχα ρεπο για να δοκιμασω την 76αρα κανη..Τσακαλε μια χαρα βλεπω και το σκυλι πανεμορφο!! σου ευχομαι να περνας παντα τοσο καλα!

    Φίλε Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ όντως ήταν μια καλή μέρα και ο σκυλάκος είναι χρήσιμη και όμορφη παρέα εντός και εκτός κυνηγοτόπου. Κάθε απόρτ είναι σαν να έχω άλλη μια πετυχημένη βολή…

    Πάντως και εσύ τα πήγες πάρα πολύ καλά δεδομένου ότι ήσουν μόνος στο περπατητό και είχες αντίξοες καιρικές συνθήκες… Είδα στο σχετικό topic την υπεροχή που ένιωσες με την καινούργια κάνη στα μακρινά πουλιά λόγω γραμμής και ανάκρουσης. Πιστεύω πως με τον καιρό μόλις τη συνηθίσεις, και στα κοντινά θα νοιώσεις την ίδια ευκολία καθώς λογικό είναι για πρώτο κυνήγι να σε δυσκολεύει… Είναι τέτοιος όμως ο σωματότυπός σου από όσο περιγράφεις που αυτή η κάνη σου ταιριάζει πολύ πιο καλά και είναι θέμα χρόνου να φανεί…

    Υ.Γ. το porting όντως ακούγεται ενοχλητικά όταν ρίχνει ένα όπλο όπως φημολογείται;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #453789

    Παιδιά, καλές οι κοινές, αλλά καμιά κοκκινούλα έχει καρπωθεί κανείς σας; Ρωτώ γιατί δεν έχει αναφέρει κανείς τίποτα, ούτε έχει εμφανίσει σε φωτογραφία. Βλέπετε, τους έχω μεγάλη αδυναμία…

    Φίλε μου φέτος κόκκινες και κοτσύφια ούτε έχω δει, ούτε έχω ακούσει ούτε εγώ ούτε οι συγγενείς και οι φίλοι σε Μεσσηνία και Αρκαδία… Και καλά οι κόκκινες θέλουν κρύο όπως λένε, και δεν έχει κάνει πολύ φέτος, τα κοτσύφια; Από τον Αύγουστο και μετά εξαφανιζόλ… Βλέπω πως υπάρχουν σε πλατείες στην Αθήνα και όχι σε βουνά και κάμπους…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    giannisrt στις #453790

    καλησπερα στην παρεα σημερα μετα απο ενα αποτυχημενο ψαξιμο τησ μπεκατσας στον μπραλο κατηφορισαμε στο μοδι οπου εγινε τρελο πανυγηρι ειχε πολλεσ τσιχλες και αρκετους κυνηγους επιτελουσ ανηφορισαν τα πουλια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #453792

    Φίλε μου φέτος κόκκινες και κοτσύφια ούτε έχω δει, ούτε έχω ακούσει ούτε εγώ ούτε οι συγγενείς και οι φίλοι σε Μεσσηνία και Αρκαδία… Και καλά οι κόκκινες θέλουν κρύο όπως λένε, και δεν έχει κάνει πολύ φέτος, τα κοτσύφια; Από τον Αύγουστο και μετά εξαφανιζόλ… Βλέπω πως υπάρχουν σε πλατείες στην Αθήνα και όχι σε βουνά και κάμπους…

    φίλε tsakalos, κοτσύφια έχει πολλά στην Αττικοβοιωτία και δεν μιλάω για τις πλατείες της Αθήνας αλλά για τα βουνά της.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #453798

    Μακάρι φίλε greg21 το δείγμα μου να μην είναι αντιπροσωπευτικό και να είναι πολυάριθμοι σε όλες τις περιοχές… Με στενοχωρεί που δεν τους ακούω φέτος το ξημέρωμα και στα περπατητά… Είναι σήμα κατατεθέν της φύσης και της εξοχής για εμένα και από τα πρώτα θηράματα που τράβηξαν την προσοχή μου και με παίδεψαν καθότι φασαριόζοι, αλλά και παμπόνηροι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #453801

    Πηρα 5 πουλακια αποψε 4 τσιχλες και 1 κοτσυφα με το .410 μου.Εκεινο που βλεπω τελευταια που κυνηγαω με το μικρο διαμετρημα ειναι οτι δεν υστερει σχεδον καθολου με το 12 αρι αφου και στα 30 μετρα μπορει να καταβαλει το θηραμα,αλλα θελει πολυ προσεκτικη σκοπευση και δεν συγχωρει σκοπευτικα λαθη γιατι εχει κλειστα τσοκ *,** αστρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    hawkeye στις #453816

    Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.
    Εξόεμηση το Σάββατο σε Οξύλιθο και Ρολόι Εύβοιας άκρως απογοητευτική, με ελάχιστα πουλιά να υπάρχουν στις γύρω ρεματιές.
    Ευτυχώς μία εξόρμηση την Πέμπτη, με άλλο φίλο στην Αργολίδα, έδωσε πολύ καλά αποτελέσματα, με πέντε ώρες περπάτημα. Πήραμε και 9 κοτσύφια σε σύνολο 34 στο χέρι. Χάθηκαν δυστυχώς 13 πουλιά ακόμη.
    Από ότι διαβάζω από τους φίλους, τα πουλιά βρίσκονται ουσιαστικά Πελοπόνησσο και Στερεά (όχι παντού).
    Καλή συνέχεια σε όλους τον τελευταίο μήνα της σαιζόν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    glek στις #453817

    Καλησπέρα από Βόλο. Τσίχλες, κοτσύφια ελάχιστα στην περιοχή. Η χειρότερη χρονιά μακράν. Χθες μία ώρα περπατητό στον Γκατήρ-Αγά, ελάχιστα πουλιά, αποτέλεσμα 1 τσίχλα και 1 κότσυφας. Από συναδέλφους ακούω ότι μόνο οι φασσάδες γέλασαν φέτος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    lampros στις #453819

    Καλησπέρα. Χθες και σημερα περιοχη βαρναβα-μαραθωνα μπορώ να πω οτι ειχε πολλες τσίχλες και περπατητο και καρτερι ειδικα σημερα απογευματινο μου περασαν πανω από 70 τσίχλες Αμα ξερεις καλη σκοπευση το οριο το εχεις για πλακα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    q10gr8 στις #453855

    καλησπερα στην παρεα σημερα μετα απο ενα αποτυχημενο ψαξιμο τησ μπεκατσας στον μπραλο κατηφορισαμε στο μοδι οπου εγινε τρελο πανυγηρι ειχε πολλεσ τσιχλες και αρκετους κυνηγους επιτελουσ ανηφορισαν τα πουλια

    Ρε φιλαρακι, μηπως κανεις καποιο λαθος; Τι ωρα εγιναν αυτα που λες;
    Γιατι απο τις 08:30 και μετα η βροχη επεφτε συνεχως στο Μοδι, Τιθορεα, Ελατεια, Αμφικλεια, ζητημα να επεσαν 30 τουφεκιες, στην ευρυτερη περιοχη και ολοι οι κυνηγοι που ηταν καμμια 10αρια ηταν στα αυτοκινητα τους…
    Μην λεμε λοιπον ανακριβειες και οδηγουμε τον κοσμο να χαλαει λεφτα σε βενζινες…
    Ειναι αδικο για ολους μας. Προσοχη λοιπον σε αυτα που γραφουμε ή μεταφερουμε απο αλλους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    411
    Menios στις #453857

    Καλησπέρα. Χθες και σημερα περιοχη βαρναβα-μαραθωνα μπορώ να πω οτι ειχε πολλες τσίχλες και περπατητο και καρτερι ειδικα σημερα απογευματινο μου περασαν πανω από 70 τσίχλες Αμα ξερεις καλη σκοπευση το οριο το εχεις για πλακα..

    Είπαμε φίλε μου ότι εμφανίστηκαν μερικά πουλάκια, αλλά όχι ότι πέρασαν και πάνω από το καρτέρι σου και 70 πουλάκια… Να είδες στον ορίζοντα αρκετά πουλάκια είναι πιθανό, τώρα πόσα ήταν σε απόσταση βολής , μόνο εσύ το ξέρεις….
    Πήγανε και δικοί μας φίλοι πρωί απόγευμα στην ευρύτερη περιοχή και εχουμε μια γενική εικόνα, γι αυτό σου λέω κόψε καμιά τσίχλα…
    Τώρα θυμήθηκα το ανέκδοτο που λεει αν δεν κόψεις 10-15 κιλά από το ψάρι…δεν θα αφήσω κανένα ζωντανό…χαχαχα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    διονυσης στις #453867

    Καλημεριζω ολη την κυνηγετικη κοινοτητα. Ευχομαι ο Φλεβαρης κατεξοχην αγαπημενος αλλα και δυσκολος μηνας, μιας και το κυνηγι εχει την παυση του μεχρι τον Αυγουστο, να ειναι για ολους πλουσιος σε θηραματα και συγκινησεις.
    Το Σαββατο κι εγω λοιπον σε περιοχη κοντα στα Μεθανα, 3 τουφεκια 10 πουλια. Λιγα τα πουλια και πονηρεμενα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    lampros στις #453872

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>lampros1825 wrote:</div>
    Καλησπέρα. Χθες και σημερα περιοχη βαρναβα-μαραθωνα μπορώ να πω οτι ειχε πολλες τσίχλες και περπατητο και καρτερι ειδικα σημερα απογευματινο μου περασαν πανω από 70 τσίχλες Αμα ξερεις καλη σκοπευση το οριο το εχεις για πλακα..

    Είπαμε φίλε μου ότι εμφανίστηκαν μερικά πουλάκια, αλλά όχι ότι πέρασαν και πάνω από το καρτέρι σου και 70 πουλάκια… Να είδες στον ορίζοντα αρκετά πουλάκια είναι πιθανό, τώρα πόσα ήταν σε απόσταση βολής , μόνο εσύ το ξέρεις….<br>
    Πήγανε και δικοί μας φίλοι πρωί απόγευμα στην ευρύτερη περιοχή και εχουμε μια γενική εικόνα, γι αυτό σου λέω κόψε καμιά τσίχλα…<br>
    Τώρα θυμήθηκα το ανέκδοτο που λεει αν δεν κόψεις 10-15 κιλά από το ψάρι…δεν θα αφήσω κανένα ζωντανό…χαχαχα…

    καλημέρα. εγω ήμουνα εκει και της ειδα . τώρα πόσα ήταν σε απόσταση βολής αλλο αυτό.. το οριο το εκανες..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #453874

    χθεσινο περπατητο απο τις 08,00 εως τις 09,20 που επιασε βροχη …ειμασταν 4 ατομα και ριξαμε συνολικα 1 τουφεκια…περιοχη βοιωτια …το σαββατο ειχαμε παει στο παρνάς 3 ατομα και πηραμε 9 πουλια στο χερι, και 2 χαμενα μετα απο 3 ωρες περπατητο…καθε χρονο και χειροτερα απο αριθμο θηραματων …σε περιοχες που αλλες χρονες ζεματαγαν οι καννες …

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,931 έως 24,945 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων