ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,946 έως 24,960 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #453879

    Καλησπέρα. Χθες και σημερα περιοχη βαρναβα-μαραθωνα μπορώ να πω οτι ειχε πολλες τσίχλες και περπατητο και καρτερι ειδικα σημερα απογευματινο μου περασαν πανω από 70 τσίχλες Αμα ξερεις καλη σκοπευση το οριο το εχεις για πλακα..

    εννοείς το όριο μακρινής τουφεκιάς στην στρατόσφαιρα.θα πώ του ksap να φτιάξει μερικά στρατοσφαιρικά φυσίγγια και όταν πάω
    θα σας πώ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #453891

    Αν εννοείς μαζί με της Κυριακής πάω πάσσο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #453904

    Παλιοκαιρο κανει πολυ αερα και κρυο,τι να κυνηγησω σημερα ? Μαλλον καφεινη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    Spigeon στις #453913

    Εγω πάντως με κρύο, αέρα και ψιλόβροχο έχω συνήθως τις καλύτερες καρπώσεις.

    Ισως ο φίλος μετράει και τα πουλιά που αστοχεί και γράφει το σύνολο. Εντάξει έλεος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #453922

    Μπηκα σε μια ομαδα στο φεις και εκει γινετε χαμος,οχι μονο τα γραφουν οπως ο πιο πανω αλλα τα δειχνουν κιολλας και αμα τους πεις και τιποτα………….ζηλιαρη σε ανεβαζουν μαλακα σε κατεβαζουν.

    ΥΓ. Λογω αυπνιας που που προκαλουν οι σεισμοι και των βροχων εδω εχω να παω μερες αλλα δεν χανω και κατι σπουδαιο απο οτι μαθαινω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #453923

    Στο Facebook γενικος ολοι ανεβαζουν πιο ευκολα φωτογραφιες με θηραματα !!!
    Για να μην πω ανετοτατα.

    Φιλικα Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    68
    seaman12 στις #453928

    Το χειρότερο δεν είναι οτι τα λένε, είναι οτι τα δείχνουν!!!!!!!!!!
    Λες και ο καθένας απο μας θα ψαρώσει ή θα ζηλέψει…
    Κι εγώ ρε παιδιά έφαγα τρελή φόλα το ΣΚ στην Εύβοια, απο τον κωλοαέρα… Τι να κάτσω να γράψω… οτι έκανα τόσα πουλιά ή έφτασα στο όριο και π@π@ριές?
    Ούτε τουφεκιά δεν έριξα… Αν είχα ανοίξει λίγο το μπουφάν θα με πήγαινε στη Σκύρο ο αέρας!!!!! So what? Δεν ήθελε ο καιρός, πάει και τελείωσε.
    Βάζουν φωτογραφίες με 15-18 πέρδικες κτλ. Εδώ υπάρχει φωτό στο kynoclub (δεν ξέρω τη γνησιότητα της) που έχει στολίσει το Χριστουγεννιάτικο Δέντρο με μπεκάτσες ή οι άλλοι έχουν ξεπαστρέψει ολόκληρο κοπάδι με πέρδικες και καμαρώνουν.
    Αποτέλεσμα είναι να μας βάζουν (οι άσχετοι με το είδος) όλους στο ίδιο τσουβάλι. Αυτό μου τη δίνει περισσότερο.
    Τεσπα, η συζήτηση αν ανοίξει δεν θα κλείσει ούτε του χρόνο τέτοια μέρα….

    Φιλικά Γιώργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #453935

    σαββατο περπατητο 10 στο χερι 2 χαμενες,κυριακη τουφα γιατι σηκωνε πετρες ο βοριας και σημερα απογευματινο παλι με τρελο αερα 8 τσιχλες με μελετημενες τουφεκιες.ευβοια ολα αυτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #453942

    Aς αρκεστουμε στις ευχαριστες ωρες κυνηγιου που μας προσφερει η αγαπημενη μας τσιχλα και να σταθουμε αξιοπρεπως απεναντι της.Τι μας προσφερει η αυτοδιαφημιση;;;Ειμαστε ντουφεκοι;;;;;,σκοπευταραδες;;;;;, ε,και;;;;
    Τιμηστε με τον τροπο σας αυτη την Αγια τσιχλα……..

    Συντονιστής
    Ημ. εγγραφής:
    18/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    mod1 στις #453944

    Διαγράφηκαν μηνύματα που παραβίαζαν τους όρους χρήσης του φορουμ καθώς αναφερόταν σε λαθροθηρία και επιβλήθηκε ποινή αποκλεισμού στο μέλος που ανάρτησε τα συγκεκριμένα μηνύματα. Επίσης διαγράφηκαν ή τροποποιήθηκαν μερικά άλλα τα οποία έκαναν παράθεση στα διαγραφέντα για να επιστρέψει το θέμα στην ομαλή λειτουργία του.

    Εκ μέρους της διαχείρισης του φόρουμ ζητάμε συγνώμη για την αναστάτωση.
    Ευχαριστώ για την κατανόησή σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #453947

    Κατεξοχην καλος μηνας για τα απογευματινα αυτος εδω, αλλα δυστυχως ο χρονος ειναι λιγος, και δε με βλεπω να πηγαινω. Θα προσπαθησω παντως να ξεκλεψω καναδυο απογευματα για να παω, γιατι μετα τις 14-15 του μηνα, εαν κανει και καλη μερα, ευχαριστιεσαι απογευματινα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #453949

    Παιδιά, πάνω απ’ όλα η ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ! ΑΥΤΟΣΥΓΚΡΑΤΗΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΣΥΝΕΛΘΕΤΕ! Το όριο στην τσίχλα είναι 25 ανά ημερήσια κυνηγετική έξοδο και για όλα τα τσιχλοειδή ΜΑΖΙ (κελαηδότσιχλα, κοκκινότσιχλα, κότσυφας, δενδρότσιχλα, γερακότσιχλα) και ΟΧΙ για το καθένα χωριστά. Και όταν λέμε 25, εννοούμε 25 ΧΤΥΠΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΡΙΦΘΕΝΤΑ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ με το πόσα θα βάλουμε στο σακούλι. Δηλαδή, μόλις χτυπάμε και καταρρίπτουμε 25 τσιχλοειδή, ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ και ας έχουμε βάλει στο σακούλι έστω και τα μισά απ’ αυτά. ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΜΕ.
    Ένα ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ για καλύτερη κατανόηση: αν εγώ κάνω μία ολοήμερη κυνηγετική έξοδο για τσιχλοειδή και βαρέσω (καταρρίψω) 25 τσίχλες και βάλω στο σακούλι από 1 έως 25 από δαύτες, είμαι ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΟΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΣ. Αν πάλι, συνεχίσω να σκοτώνω τσίχλες και φτάσω τις 30, 35 ή και 40 σκοτωμένες και βάλω στο σακούλι 25, τότε είμαι ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ ΚΑΙ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ, γιατί μπορεί να έχω καρπωθεί το 25άρι, αλλά έχω αφαιρέσει από τη φύση συνολικά σε μία μέρα πολύ περισσότερες από 25. ΜΕΤΡΑΕΙ, δηλαδή, (το επαναλαμβάνω) ΤΟ ΠΟΣΕΣ ΣΚΟΤΩΝΩ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΡΙΠΤΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΟΣΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΒΑΖΩ ΣΤΗΝ ΤΣΑΝΤΑ, ως προς το ημερήσιο όριο των 25!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    sailor7733 στις #453955

    Καλησπερα και απο μενα
    την κυριακη ανεβηκακαμε 3 ατομα προς δερβενοχωρια πλευρα…
    το απολυτο μηδεν…περασαν 5 τσιχλες πηραμε τις 3….
    φυγαμε κατα τισ οχτω και τραβηξαμε αναμεσα κλειδι ασωπια…απο καρτερι τπτ…οπως και απο κυνηγους….
    περπατητο ομως ειχε πολλα πουλακια αλλα μας φευγαν….
    συνολο καμια δεκαρια οι εγω και ο φιλος μου και μια τσαντα χορτα ο πατερας μου…

    οσο για τιθορεα μοδι πηγαν γνωστοι την κυριακη περπατητο μονο και φτασαν στο οριο και οι 2 τους..
    αυτα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #453960

    Για να κανω το συνηγορο του…λαθροθηρα,τι νοημα εχει μια φορα ητε στην σεζον ητε στην ζωη μας να περασουμε το οριο και γιθα παραδειγμα να σκοτωσουμε 5-10 τσιχλοκοτσυφα παραπανω και να υπαρχουν αλλοι οι οποιοι χτιζουν σπιτια στην κυριολεξια οταν για πολλα χρονια δεν εχουν αφησει λαγο για λαγο να φαει το βραδυ ησυχος ? Η αλλοι που ταχαμου πανε με τα λαγοσκυλα και βαρανε τις περδικες 10 10 πριν την αρχη του κυνηγιου τους και αυτο συστηματικα ?Η τσιχλα ειναι ενα πολυπληθες πουλι που τα 10 η 5 παραπανω δεν εχουν κανενα νοημα οταν δεν το κανει κανενας συστηματικα και επιτηδες αλλα εχει νοημα αν καποιος παει καθε μερα και βαραει 25 και σταματαει η 20 και σταματαει ενω ο αλλος βαραει 5-10 το πολυ και μια φορα του εφεξε και για να ξεχαρμανιασει βαρεσε 30 ?
    Να πω οτι η παρανομια ειναι παρανομια αλλα και η αδικια αδικια.Εγω προσωπικα εχω περασει το οριο μονο μια φορα απο το ’95 που κυνηγαω την τσιχλα οντας βασικα τσιψλοκυνηγος και λιγο φασσοκυνηγος στα μπασιματα το Σεπτεμβρη και βαρεσα 27 αντι 25.Μαλιστα τις 2 τις εχασα και εβαλα 25 στο σακουλι(γιλεκο…).
    Η παρανομια ειναι παρανομια και η εκουσια αποφυγη τηε συστηματικα δειχνει ωριμοτητα ενω η παρακοη σε αυτην δειχνει εγωκεντρισμο και να το πουμε ετσι πιο λαικα κατασταση ταλιμπαν και κατασταση κατσαπλια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    25
    yanflos στις #453982

    και εδω οι τσίχλες στρίβουν στα 2 χλμ !!!

    http://www.vidiload.com/10614/deer-is-not-afraid-of-bullets/

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,946 έως 24,960 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων