ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,976 έως 24,990 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #454143

    Πέτρο καλησπέρα.
    Έχεις δίκιο, αλλά έχει απ’ολα τα είδη. Μπεκάτσες / τσίχλες στο πάνω μέρος, αλλά έχει και πέρδικα ρε φίλε στη μέση. Είναι θολή η φωτό αλλά φαίνεται.
    Την άλλη με τις 24 πέρδικες / 1 μπεκάτσα / 2 λαγούς τι σου λέει? Φυσικά δεν αναφέρομαι στην μπεκάτσα και τους λαγούς…2 άτομα είναι με 2 σκύλους.
    24 πέρδικες όμως ρε φίλε! Αλλά είπαμε…η βλακεία είναι ανίκητη. Ο άρρωστος μπορεί να θεραπευτεί…ο βλάκας ποτέ!
    Όπως έγραψα, αν ανοίξουμε την χιλιοειπωμένη αυτή κουβέντα, άκρη δεν θα βρούμε. Αυτοί οι τύποι πάντα θα υπάρχουν…
    Φιλικά Γιώργος

    + 1000

    Φιλικα Πετρος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #454145

    Σημερα πηρα 6 πουλακια 4 τσιχλες και 2 κοτσυφακια με την αυτο 5 μου με φουλ τσοκ σταθερο.
    Δεν ειχε πουλακια συνολο εριξα 14 τουφεκιες νομιζω και ζητημα αν περασαν 4-5 πουλια ακομη που τους εριξα και δεν πηρα.
    Ολα περασαν μετα τις 17.40 και μεχρι τις 18.10.Δηλαδη μιση ωρα με λιγο κυνηγι ολο κι ολο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #454147

    2 τουφεκιες 1 τσιχλα εγω και 5 τσιχλες η παρεα μου…………….μαυρη μαυριλα πλακωσε…………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    spirosbaikal στις #454148

    ναι έτσι και εδώ.. αν και εδώ περνούσε και καμια τσίχλα κατα τις 5 και κάτι αλλά ήτανε και αρκετά ψηλά μπορώ να πω..
    φίλε jhn1 ναι έπρεπε αλλά υπήρξε μια δουλείτσα στην μέση.. εγώ θα πάω πάλι το σαββατοκύριακο και θα κάτσω μέχρι τις 7 να βαρέσω κανα μπεκατσίνι.. 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    spirosbaikal στις #454149

    αν αναίβεις πάνω στο βουνό και περπατάς όλο και κάτι θα σου βγει απο μπεκάτσες εννοώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    134
    ntinosstr στις #454151

    Όπως ολα δείχνουν φέτος είναι η χρονιά της Πελοπονήσου.. Χρόνια είχαν να εμφανιστουν τοσα πουλιά στα μέρη μας.φαινεται οτι ολα της στερεάς ήρθαν κάτω σε εμάς.. Μεσσηνία δουλεύουν άψογα περπατητο καθως και τα απογευματινα με αποτελεσματα εκπληκτικα.. Μην γκρινιαζετε γτ του χρόνου παλι σε εσάς θα έρθουν..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    Kostas στις #454172

    Καλημερα στην παρεα,

    Το ρεπο του Σαββατοκυριακου μας τελείσε οποτε θα κανουμε μια εξοδο αυριο…
    Τη βοηθεια σας….Μοδι ή Μαρτίνο ή Ευβοια ??????????

    Οι πληροφοριες αρκετα αισιοδοξες αλλα εχω μπερδευτει…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #454181

    Καλημερα στην παρεα,

    Το ρεπο του Σαββατοκυριακου μας τελείσε οποτε θα κανουμε μια εξοδο αυριο…<br>
    Τη βοηθεια σας….Μοδι ή Μαρτίνο ή Ευβοια ??????????

    Οι πληροφοριες αρκετα αισιοδοξες αλλα εχω μπερδευτει…

    Εχθες στη Δαυλεια λιγες μαυρες το πρωι,στο περπατητο λιγα πουλια που σηκωνοντουσαν
    40-50 μετρα μπροστα και καθολου απογευματινες-ουτε μαυρες.Χαλια μαυρα.
    Πουλια ειχαν μπει στην ευρυτερη περιοχη το Σαββατο, αλλα εχθες δεν…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #454189

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Kostas wrote:</div>
    Καλημερα στην παρεα,

    Το ρεπο του Σαββατοκυριακου μας τελείσε οποτε θα κανουμε μια εξοδο αυριο…<br><br>
    Τη βοηθεια σας….Μοδι ή Μαρτίνο ή Ευβοια ??????????

    Οι πληροφοριες αρκετα αισιοδοξες αλλα εχω μπερδευτει…

    Εχθες στη Δαυλεια λιγες μαυρες το πρωι,στο περπατητο λιγα πουλια που σηκωνοντουσαν<br>
    40-50 μετρα μπροστα και καθολου απογευματινες-ουτε μαυρες.Χαλια μαυρα.<br>
    Πουλια ειχαν μπει στην ευρυτερη περιοχη το Σαββατο, αλλα εχθες δεν…

    Μπα, ούτε το Σάββατο έπαιξε τίποτα ιδιαίτερο, εγώ τουλάχιστον που ήμουν στην περιοχή δεν είδα νέα πουλιά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #454192

    περπατηττο περπατητο μπαφιασα.τι θα γινει με κανα καλο πρωινο καρτερι φεβρουαριος ειναι γιατι δεν πετανε οι ατιμες?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #454198

    Γιατι εχει καθε μερα κακο καιρο και δεν υπαρχει πουθενα ελια για να τραφουν οπως πρεπει και να καλυψουν τις ημερισιες αναγκες που εχει η πτηση τους,οποτε διαλεγουν πυκνα σημεια που εχουν σκουλικια και τους παρεχουν ασφαλεια,εδω στο νησι αντι να ανεβαινουν στο βουνο το απογευμα να κουρνιασουν πεφτουν σαν τρελλες μεσα στα καλαμια ενος μικρου ποταμου,σε σημεια που εχει πολλα βατα και σε πολυ πυκνες ελιες.Στα απογευματινα καρτερια ο καλητερος κανει 5-6 πουλια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #454202

    Καλησπερα! Σε απογευματινο περασματακι κατι επαιξε σημερα απο τις 5.15-5.45..το αντιεροπορικο (76cm),εκανε καλη δουλεια στις λιγες που περασανε,σε συνδυασμο με το τσοκ maxwell..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    manosr στις #454205

    Τη προηγούμενη εβδομάδα κοντά στους Μολάους (Λακωνία), που είναι πολύ καλός τόπος για τσίχλες, στς τρεις εξόδους για κυνήγι, το αποτέλεσμα ήταν απρόσμενα εντελώς αρνητικό. Στο δε απογευματινό καρτέρι είδα μόνο δυο τσίχλες και σε όλη τη περιοχή δεν ακούστηκαν 15 τουφεκιές.Δεν ξέρω αν έχει παίξει ρόλο ο καιρός, αφού τις προηγούμενες ημέρες έβρεχε συνεχώς και φυσούσαν ισχυροί άνεμοι. Πάντως ελιές έστω και λίγες υπήρχαν (μαζεύουν ακόμη).

    Σημερινή βόλτα στο Χιλιομόδι, κατέληξε σε μάζεμα χόρτων και μια άστοχη τουφεκιά.

    Κάτι δεν πάει καλά.Τα πουλιά έχουν αλλάξει συνήθειες και αντιδράσεις. Δεν πετάνε ψηλά, δεν φωνάζουν, κοτσίφια δεν παρουσιάζονται, στο απογευματινό καρτέρι περνάνε (αν) νύκτα. Μια άλλη κατάσταση τα τελευταία 2-3 χρόνια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #454256

    5 τσιχλες και 1 κοτσυφα πηρα αποψε,πολυ λιγα πουλια εριξα 12 τουφεκιες ολες κι’ολες και αυτα αρχισαν να περνανε αποτι 17.55 και μετα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    jim στις #454260

    Ολοι μου λένε παντα να μη βγάλω ποτέ το 4* τσόκ απο πάνω και να μαθω με αυτό… και καθότι αρχαριος ετσι κάνω. συνηθως δεν εχω καλό σημαδι οπότε ειπα αν το ψαξω…
    Στη τελευταια εξόρμηση σε περπατητό εκανα μια αλλαγή και κουμπωσα επάνω το 2*, θα ερχοντουσαν και κάτι φιλοι το βράδυ οπότε αφησα στην ακρη και το οριο που θέτω (που ειναι χαμηλό) και το εριξα λίγο εξω… 10 χτυπήματα, βρηκα τις 7. συνολο εριξα 17 βολές. πολύ καλό αποτελεσμα για τα δικά μου δεδομένα. Ολα τα τα πετυχα απο τα 20+ μέτρα.
    εχω παρατηρησει οτι και επειδή χαζεύω στο περπάτημα και επειδή αργώ να σημαδέψω (ή περιμένω να σηκωθει λιγο ψηλοτερα το πουλι γιατι δεν ριχνω ποτέ στο υψος του ανθρώπου) ολες οι βολές μου είναι απο τα 20 μέτρα και πάνω πάντα…. μήπως τελικά αυτο που λένε για τα 4* δεν ταιριαζει στο στύλ μου και να μην το υοθετησω? εχω και μακρια καννη

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,976 έως 24,990 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων