ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,991 έως 25,005 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #454261

    Ολοι μου λένε παντα να μη βγάλω ποτέ το 4* τσόκ απο πάνω και να μαθω με αυτό… και καθότι αρχαριος ετσι κάνω. συνηθως δεν εχω καλό σημαδι οπότε ειπα αν το ψαξω…<br>
    Στη τελευταια εξόρμηση σε περπατητό εκανα μια αλλαγή και κουμπωσα επάνω το 2*, θα ερχοντουσαν και κάτι φιλοι το βράδυ οπότε αφησα στην ακρη και το οριο που θέτω (που ειναι χαμηλό) και το εριξα λίγο εξω… 10 χτυπήματα, βρηκα τις 7. συνολο εριξα 17 βολές. πολύ καλό αποτελεσμα για τα δικά μου δεδομένα. Ολα τα τα πετυχα απο τα 20+ μέτρα.<br>
    εχω παρατηρησει οτι και επειδή χαζεύω στο περπάτημα και επειδή αργώ να σημαδέψω (ή περιμένω να σηκωθει λιγο ψηλοτερα το πουλι γιατι δεν ριχνω ποτέ στο υψος του ανθρώπου) ολες οι βολές μου είναι απο τα 20 μέτρα και πάνω πάντα…. μήπως τελικά αυτο που λένε για τα 4* δεν ταιριαζει στο στύλ μου και να μην το υοθετησω? εχω και μακρια καννη

    Φιλε μου καλησπερα εγω τα 2* τα εχω κολησει στην κανη εδω και 3 χρονια και δεν τα αλαζω με τιποτα αν εξοικιωθεις λιγο στη σκοπευση με αυτο το τσοκαρισμα θα παιρνεις ευκολα θηραματα απο τα 15 εως τα 40 μετρα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    giannisrt στις #454263

    λοιπον μεγαλε κοιτα για να με διαψευσεις καταρχην θα επρεπε να ησουν εκει και αν ησουν εκει απο τις 10 εως τις 1 θα ακουγες απειρες ντουφεκιες και ημασταν ακριβως στα παλια σπιτια΄-αποθηκες που εχει λοιπον αλλη φορα αν δεν εισαι εκει μην μιλας εγω το εγραψα για να βοηθησω τουσ συναδελφους να μην κανουν ασκοπα χιλιομετρα και να υπαρχουν τουφεκια να κυκλοφορουν τα πουλια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    giannisrt στις #454264

    λοιπον μεγαλε κοιτα για να με διαψευσεις καταρχην θα επρεπε να ησουν εκει και αν ησουν εκει απο τις 10 εως τις 1 θα ακουγες απειρες ντουφεκιες και ημασταν ακριβως στα παλια σπιτια΄-αποθηκες που εχει λοιπον αλλη φορα αν δεν εισαι εκει μην μιλας εγω το εγραψα για να βοηθησω τουσ συναδελφους να μην κανουν ασκοπα χιλιομετρα και να υπαρχουν τουφεκια να κυκλοφορουν τα πουλια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #454266

    Καλησπέρα, μεσημεριανό περπατητό απέφερε 2 τσίχλες, έναν κότσυφα, μια σακούλα χόρτα και ένα κιλό ιδρώτα 🙂 Άντε στις λίγες μέρες που μείναν για φέτος, ελπίζω να μπορέσουμε 3-4 εξόδους ακόμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #454268

    καλησπερα! περπατητο σημερα απο τις 2 το μεσημερι μεχρι τις 5 και μετα στο απογευματινο καρτερι,πηρα 12 τσιχλες και το καλο ειναι οτι τις βρηκα ολες! την μια απο τις 12 την τουφεκισα στα 10 μετρα με 3,5 αστρα και RC 32 και εξιλεωθηκε,εμεινε μονο το κεφαλι και λιγο ουρα..ειχα και μια αναπαντεχη συναντηση με ενα λαγο,ενω εψαχνα μια τσιχλα..παρεπιπτοντος η φετινη χρονια ηταν απο τις καλυτερες των τελευταιων ετων στην περιοχη μου οσον αφορα το λαγο..οσον αφορα τις τσιχλες η φετινη χρονια,στις περιοχες που κυνηγαω ειναι η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ στα 18 χρονια που κυνηγαω..ειχα επισημανει απο την αρχη της σεζον και καποιοι το αμφισβητουσαν οτι επειδη ΔΕΝ υπαρχουν καθολου ελιες δεν θα εχει και τσιχλες!! κακα τα ψεματα σε περιοχες οπως την δικια μου,με ατελειωτες εκτασεις ελαιοδεντρων,οι ελιες τραβανε τις τσιχλες και ειναι η κυρια τροφη τους..δεν υπαρχει σχεδον τιποτα αλλο να τραφουν καθως δεν υπαρχουν μεγαλα δαση..οι ελιες επαθαν ολοκληρωτικη καταστροφη,οι τσιχλες δεν ειχαν λογο να μεινουν και τελικα δεν εμειναν!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #454285

    Σύντομο περπατητό κοντά στην Θεσσαλονίκη,δύο άτομα 4 τσίχλες και 2 κοτσύφια.Δεν είχε πολλά πουλιά αλλά κάναμε ωραίες τουφεκιές.Καλά ήταν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #454286

    χαλαρο περπατητο απο τις 3:30 εως τις 5 και κατι, 2 ατομα 15 πουλακια ,δυτικη ελλαδα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/05/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    A-302 στις #454288

    καλησπέρα κι από μενα,εξοδοσ στην περιοχη των δερβενοχωριων τα αποτελέσματα δεν ηταν καλα 2 ατομα 10 τσιχλεσ με το ζορι[περπατιτο,το κραταγα για το τελοσ]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #454293

    Απογευματινο ξεμουδιασμα στα περιξ 16:30 με 18:00.
    Τα πουλια ειναι λιγα.
    Ας εχουμε τουλαχιστον του χρονου καλη χρονια…

    http://www.youtube.com/watch?v=tpzoAE7cYNM

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #454305

    Έξοδος Νούμερο 8 σήμερα 483+61 (σημερα) =544 τσίχλες. Αρκετά καλά θα έλεγα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #454309

    Έξοδος Νούμερο 8 σήμερα 483+61 (σημερα) =544 τσίχλες. Αρκετά καλά θα έλεγα…

    gia-6-atoμa-pou-pate-olokliro-so’i’—-kala-einai 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    sailor7733 στις #454310

    Καλημερα και απο μενα σημερινη εξορμηση στο καπανδριτι βροχουλα μεχρι τις 8 ειδα συνολο καμια 20 πουλια και κρεμασα 2..
    στις πρωινες πεσαν μπολικες τουφεκιες…
    μετα εκοψε και οσοι περπαταγαν ριχναν καμια τουφεκια αυτα απο μενα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #454312

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>DimiX wrote:</div>
    Έξοδος Νούμερο 8 σήμερα 483+61 (σημερα) =544 τσίχλες. Αρκετά καλά θα έλεγα…

    gia-6-atoμa-pou-pate-olokliro-so’i’—-kala-einai :D <br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!”

    Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

    ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!! [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    </div>

    Καλημέρα φίλε μου. Ναι δεν μπορώ να πω, καλό το σόι. 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #454313

    Σήμερα μια γρήγορη εξοδος μέχρι τις 12. 63 τσίχλες στο χέρι. Σε 9 εξόδους 544+63=607 τσίχλες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #454317

    Παιδιά για καμιά ελατότσιχλα έχει πάει κανείς σας; Εγώ εχτές πρωί πήγα και τις καρτέρεψα σε δυο – τρία ξέφωτα ανάμεσα στα έλατα του Παρνασσού, αλλά τζίφος… Αρκετές είδα, ακόμα περισσότερες άκουσα, αλλά καμιά δε μου ‘κανε τη χάρη να πλησιάσει! Μόνο ένας κότσυφας πέρασε βολικά και τον πήρα. Παμπόνηρες αυτές οι ελατότσιχλες: δε ζυγώνουν με τίποτα ρε παιδιά. Χρειάζεται γαϊδουρινή υπομονή και εξαιρετική παραλλαγή για να καρπωθείς μερικές από δαύτες.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,991 έως 25,005 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων