ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,006 έως 25,020 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #454318

    Σήμερα μια γρήγορη εξοδος μέχρι τις 12. 63 τσίχλες στο χέρι. Σε 9 εξόδους 544+63=607 τσίχλες.

    Καλά αν βάλεις και τίποτα εφημερίδες ή τσιγάρα σε βλέπω την άδεια περιπτέρου να στην κάνουν δώρο. 😀


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #454322

    Παιδιά για καμιά ελατότσιχλα έχει πάει κανείς σας; Εγώ εχτές πρωί πήγα και τις καρτέρεψα σε δυο – τρία ξέφωτα ανάμεσα στα έλατα του Παρνασσού, αλλά τζίφος… Αρκετές είδα, ακόμα περισσότερες άκουσα, αλλά καμιά δε μου “κανε τη χάρη να πλησιάσει! Μόνο ένας κότσυφας πέρασε βολικά και τον πήρα. Παμπόνηρες αυτές οι ελατότσιχλες: δε ζυγώνουν με τίποτα ρε παιδιά. Χρειάζεται γαϊδουρινή υπομονή και εξαιρετική παραλλαγή για να καρπωθείς μερικές από δαύτες.

    Είναι το αγαπημένο μου θήραμα η δενδρότσιχλα (γαιδουρότσιχλα την λέμε εδώ πάνω) και αφιερώνω αρκετές ημέρες για αυτές.Αυτά τα πουλιά αν τουφεκιστούν πολύ σε ένα μέρος ”αγριεύουν” και δεν πλησιάζουν εύκολα.Χρειάζεται όπως είπες καλή κάλυψη και ησυχία.Επίσης αποφεύγω να αδειάζω την καραμπίνα άμα έρχονται κοπαδιαστές,προτιμώ τις μονές τουφεκιές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #454325

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>DimiX wrote:</div>
    Σήμερα μια γρήγορη εξοδος μέχρι τις 12. 63 τσίχλες στο χέρι. Σε 9 εξόδους 544+63=607 τσίχλες.

    Τι μαρκα-χωρις ζαχαρη “ η με ζαχαρη ??????? χαχαχα <br>

    Μιας και κανουμε λογο για τσιχλες και τσιχλοφουσκες και για να δουμε την διαφορα τους, παραθετω την σημερινη καρπωση, αριστερα στην φωτο βλεπουμε τις τσιχλες (χωρις ζαχαρη) που “αγορασα” με την Browning Α5 (το οριο για πλακα, αυριο θα ειναι νοστιμοτατες στα καρβουνα με ψητο ψωμακι, φρεσκο λαδακι, χορταρακια, κτλπ), και δεξια για οποιον θελει αγορασα με 1 Ευρω μια Orbit τσιχλοφουσκα (με ζαχαρη) 🙂 (προσωπικα δεν τις δοκιμαζω ουτε για αστειο).

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #454329

    .Βαλτες γρηγορα στο ψυγειο για την αλλη φωτογραφιση . ;)<br>

    Στο ψυγειο θα μπουν καθαρισμενες και ξεπουπουλιασμενες (στη συντηρηση ενα μερος αυριο εχει ψησιμο, οι αλλες στην καταψυξη). Τις επομενες μερες αν καταφερω να παω για κυνηγι θα εχει φρεσκο πραγμα παλι. Δεν εχω κανενα λογο και δεν εχω να αποδειξω σε κανενα κατι, ουτε μεγαλη κυνηγαρα το παιζω. Μπορεις να πιστευεις οτι θελεις. Αυτο που βλεπω και ξερω ειναι οτι στα μερη που παω για κυνηγι εχει και παρα εχει και τσιχλες και τσιχλοφουσκες. Αμα αντεχει καποιος το περπατημα θα κανει πουλακια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #454333

    Καλησπερα! Δημητρη μια χαρα τα πατε!! Παντα τετοια! 76 ποντους ειναι η auto 5? Τι τσοκ βαζεις στο περπατητο και τι φυσιγγια?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #454334

    σημερα 2 ατομα καναμε 20 κιχλες, βεβαια ο καιρος δεν ηταν καταλληλος διοτι φυσαγε αρκετα ενω υπηρχαν και λιγα πουλακια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #454335

    Καλησπερα! Δημητρη μια χαρα τα πατε!! Παντα τετοια! 76 ποντους ειναι η auto 5? Τι τσοκ βαζεις στο περπατητο και τι φυσιγγια?

    Ευχαριστώ πολύ φίλε. Είναι 71 πόντους και το τσοκακι που χρησιμοποιώ είναι Briley 3*. Τώρα θα μου πεις 3* και περπατητο… Ναι γιατί τα πουλιά είναι πολύ ντουφεκισμενα και φεύγουν πολύ μπροστά και μακριά. Τα φυσίγγια είναι κυρίως cheddite tordo 9 η b&p f2 8αρι αλλά και τα τοπικά Δουβρης prime 32 9αρι (πολύ καλά).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    enduras1 στις #454336

    @Dimix,
    Φίλε μου 63 τσίχλες στο χέρι και μέχρι τις δώδεκα?
    Τι απίστευτη απόδοση είναι αυτή?
    Επίσης ποσά κουτιά φυσίγγια έχεις μαζί?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #454337

    σπανια αναφερομαι σε νουμερα και τετοια..

    αλλα το μπουκετο αυτο δεν ειναι 63 πουλια .(1)

    και (2.) ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕς ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΟΡΙΟΥ ..ΕΛΕΟς

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    spirosbaikal στις #454339

    Απογευματινό καρτέρι σήμερα.. από τις 5 μέχρι τις 7 παρά αέρα πολύ χάλια καιρός.. 5 πουλιά πέρασαν ένα πήρα..
    αν και μπορούσα να είχα πάει για παπιά είχε μπόλικα αλλά είχανε έρθει κάποιοι μάγκες και δεν ήθελα να τσακοθώ..
    αν και νομίζω τα παπιά τελειώσαν οπότε καλύτερα 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #454340

    @Dimix,<br>
    Φίλε μου 63 τσίχλες στο χέρι και μέχρι τις δώδεκα?<br>
    Τι απίστευτη απόδοση είναι αυτή?<br>
    Επίσης ποσά κουτιά φυσίγγια έχεις μαζί?

    Λοιπόν για να ξεκαθαρισουμε μερικά πράγματα, καλό είναι να ξαναδιαβασεις αυτά που έγραψα. Δεν είπα πουθενά ότι μόνος μου έκανα 63 στο χέρι. Με την παρέα μου τις κάναμε. Όσο για την φωτογραφία δεν γράφω πουθενά ότι είναι 63, είναι οι δικές μου και απλά έγραψα ότι έκανα άνετα το οριο. Να διαβαζετε προσεκτικά. Όσο για φυσίγγια περίπου 2 κουτάκια (εγώ).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #454341

    σπανια αναφερομαι σε νουμερα και τετοια..

    αλλα το μπουκετο αυτο δεν ειναι 63 πουλια .(1)

    και (2.) ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕς ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΟΡΙΟΥ ..ΕΛΕΟς<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    AEK AEK AEK AEK AEK

    </div>

    Περικλή, είδες πουθενά να γράφω ότι είναι 63 πουλιά στη φωτογραφία; Δεν νομίζω να έγραψα κάτι τέτοιο φυσικά και δεν είναι 63. Είναι μόνο οι δικές μου η μία πάνω στην άλλη σαν τούρτα ένα πράγμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #454343

    ειναι λαθος που γραφεις νουμερα ουτος η αλλος..

    και ιδικα τετοια νουμερα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #454344

    ειναι λαθος που γραφεις νουμερα ουτος η αλλος..

    και ιδικα τετοια νουμερα..

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    AEK AEK AEK AEK AEK

    </div>

    Πες μου γιατί ακριβώς είναι λάθος? Γράφει κάποιος νόμος να μην αναφερόμαστε σε νούμερα? Υπάρχει λογοκρισία? Υπάρχει κάποιος νόμος στο e-artemis που απαγορεύει στο να αναφέρουμε νούμερα θηραμάτων? Αν υπάρχει ας μας /με ενημερώσει κάποιος moderator. Όσο όμως ο αριθμός θηραμάτων είναι σε νόμιμα πλαίσια δεν γνωρίζω να απαγορεύεται και πουθενά δεν είπα ότι έκανα μόνος μου αυτά τα νούμερα. Τα έκανα με την παρέα μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    george303 στις #454345

    ωριαος ο dimix. φιλε μου σου ευχομαι παντα τετοια σε εσενα και στους φιλους σου

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,006 έως 25,020 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων