ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,036 έως 25,050 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #454365

    Καλησπέρα κι από μένα, μεσημεριανό περπατητό πολύ φτωχό σε συναντήσεις με πουλιά. Μία τσίχλα στο χέρι και κάνα – δυο ξεπουπουλιασμένες, ελπίζω να μην γίνουν τροφή των αλεπούδων. Έριξα και δύο περσινά φυσίγγια Tordo NSI (κόκκινο κουτί) και η κάτω κάννη έπιασε μάκα που δεν καθαρίζει με τίποτα, ενώ η πάνω που έριξε μόνο Labro, λαμπίκος σε δύο περάσματα…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    enduras1 στις #454366

    Να είσαι καλά Δημήτρη. Αν μαντεύω σωστά το όνομα σου.
    Οι Βρο είναι κορυφαίες και νε συστήματα πρωτοποριακα. Αυτό το speedloading είναι το κάτι άλλο.
    Στο κυνήγι με κοιτάνε με ανοιχτό το στόμα οι άλλοι. Ούτε κουμπάκια ποτέ τπτ.
    Πρόσφατα αγόρασα μια μπενελι και είδα βέβαια την ευκολία της αδράνειας. Οπως στη Α5 τώρα που έχεις.

    Γιάννη ένα πέρασμα με διαλυτικό νιτρου θα την κάνει κρύσταλλο!

    Κυριάκος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #454368

    Γιάννη ένα πέρασμα με διαλυτικό νιτρου θα την κάνει κρύσταλλο!

    Σ’ ευχαριστώ για τη συμβουλή! Θα την περάσω αύριο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    enduras1 στις #454369

    Να είσαι καλά φίλε μου. Εγώ χρησιμοποιω της Hopes No9 με μπρούτζινο βουρτσακι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    nike air στις #454371

    Τι σημαινει κυνηγι-κυνηγος,Τι σημαινει λαθροθηρια-λαθροθηρας,Ποιος ειναι καλος κυνηγος,Ποιος ειναι κακος κυνηγος,Τι σημαινει ευσυνειδητος κυνηγος,Τι σημαινει νομιμος κυνηγος.Ποσος χρονος χρειαζεται για να “παραγραφει” μια “πραξη” λαθροθηριας ωστε ενας “λαθροθηρας” να θεωρηθει “νομιμος κυνηγος”και ποσες “πραξεις”λαθροθηριας πρεπει να τελεσει ενας “νομιμος κυνηγος” ωστε να θεωρηθει λαθροθηρας???Τι σημαινει θηραμα,ποιες ειναι οι αναγκες ενος θηραματος,και τι ειναι αυτο που χρειαζεται να “κατεχει” ενας κυνηγος ωστε να εχει την δυνατοτητα η την “επιλογη” να το καρπωθει?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #454375

    Παιδιά για καμιά ελατότσιχλα έχει πάει κανείς σας; Εγώ εχτές πρωί πήγα και τις καρτέρεψα σε δυο – τρία ξέφωτα ανάμεσα στα έλατα του Παρνασσού, αλλά τζίφος… Αρκετές είδα, ακόμα περισσότερες άκουσα, αλλά καμιά δε μου “κανε τη χάρη να πλησιάσει! Μόνο ένας κότσυφας πέρασε βολικά και τον πήρα. Παμπόνηρες αυτές οι ελατότσιχλες: δε ζυγώνουν με τίποτα ρε παιδιά. Χρειάζεται γαϊδουρινή υπομονή και εξαιρετική παραλλαγή για να καρπωθείς μερικές από δαύτες.

    Φίλε μου,όσες φορές έχω πάει δεν έχουμε καταφέρει να κάνουμε καλή κάρπωση.Δεν στριμόχνωνται με τιποτα.Στο μέρος που πηγαίνουμε έχει αρκετές αλλά δεν μπαινουν στο χέρι με τίποτα.Πετάνε από έλατο σε έλατο,& οι πιθανότητες να καρπωθείς κάποια είναι ελάχιστες.Στα ξέφωτα σπάνια θα κάνουμε πουλιά.Είναι παμπόνηρες οι άτιμες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    διονυσης στις #454381

    Καλημερα και απο μενα. Ολο το Σαββατο ολοημερο στην Πελασγια 2 ατομα 17 πουλια. Κριμα που δεν ειχε κυνηγους να σηκωθουν και να παιξουν πουλια γιατι πουλια ειχε αρκετα. Δυστυχως η εξορμηση απο την Αθηνα εχει γινει απαγορευτικη για το συγκεκριμενο μερος καθως και η βενζινη αλλα και τα διοδια τωρα πια ειναι πολυ δαπανηρα.
    Αλλα επειδη ειναι τα τελευταια κυνηγετικα ΣΚ ειπαμε να παμε τη βολτα μας.
    Αν ειχε τουφεκια και παιζανε τα πουλια, η καρπωση θα ηταν πολυ καλυτερη και το περπατητο λιγοτερο. Αν δεν περπατησεις 4-5 ωρες ουτε αυτα τα 10 πουλια δεν παιρνεις.
    Ας ελπισουμε οτι το ΣΚ που ερχεται θα εχει περισσοτερο κοσμο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #454382

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Νίκος Ρεντίφης wrote:</div>
    Παιδιά για καμιά ελατότσιχλα έχει πάει κανείς σας; Εγώ εχτές πρωί πήγα και τις καρτέρεψα σε δυο – τρία ξέφωτα ανάμεσα στα έλατα του Παρνασσού, αλλά τζίφος… Αρκετές είδα, ακόμα περισσότερες άκουσα, αλλά καμιά δε μου “κανε τη χάρη να πλησιάσει! Μόνο ένας κότσυφας πέρασε βολικά και τον πήρα. Παμπόνηρες αυτές οι ελατότσιχλες: δε ζυγώνουν με τίποτα ρε παιδιά. Χρειάζεται γαϊδουρινή υπομονή και εξαιρετική παραλλαγή για να καρπωθείς μερικές από δαύτες.

    Φίλε μου,όσες φορές έχω πάει δεν έχουμε καταφέρει να κάνουμε καλή κάρπωση.Δεν στριμόχνωνται με τιποτα.Στο μέρος που πηγαίνουμε έχει αρκετές αλλά δεν μπαινουν στο χέρι με τίποτα.Πετάνε από έλατο σε έλατο,& οι πιθανότητες να καρπωθείς κάποια είναι ελάχιστες.Στα ξέφωτα σπάνια θα κάνουμε πουλιά.Είναι παμπόνηρες οι άτιμες.

    καλές καρπώσεις μόνο στα μπασίματα γίνονται….όταν πιάσουν και μάθουν τον τόπο….άντε γειά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #454385

    DIMIX αν θέλεις μια συμβουλή το γενικό σύνολο καλό θα είναι να το κρατάμε για την πάρτη μας(τουλάχιστον για να μήν<br><br>
    προκαλούμε γενικός)έτσι κάνω και εγώ αλλα και πολλοί άλλοι μέσα απο το φόρουμ,βέβαια είναι δικαιωμά σου τι θα γράψεις.<br>
    ———————————————————————————————————————————————–<br>
    ΣΩΣΤΟΣ !!!!!!<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    .* ΟΤΑΝ Ο ΗΛΙΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑ,<br>
    ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΝΑΝΟΙ ΡΙΧΝΟΥΝ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΚΙΕΣ .*<br>
    ———<br>
    .<br>
    * ΒΑΣΙΛΙΚΟΝ , ΚΑΛΩΣ ΠΟΙΟΥΝΤΑ ΚΑΚΩΣ ΑΚΟΥΕΙΝ.*<br>
    –<br>
    * ΤΟΝ ΕΛΑΤΤΩ ΜΗ ΑΠΟΣΚΕΥΑΛΙΖΕΙΣ !

    </div>

    Άρα δηλαδή μας τρώει η λογοκρισία, έτσι; Κάνω κάτι παράνομο; Υπάρχει κάποιος νόμος που απαγορεύει το να αναφέρουμε συνολική καρπωση; Εδώ το e-artemis έχει τοπικ με στατιστικά του κάθε κυνηγού για τα ποσά θηράματα κυνήγησε κατά τη περίοδο. Όταν εγώ με την παρέα μου βγαίνουμε περπατητο και τρώμε όλη τη μέρα από το πρωί μέχρι το απόγευμα και σπάμε τα πόδια μας στο περπάτημα δεν μπορεί κανένας να μου το απαγορεύσει (εκτός αν μου το απαγορεύει ο νόμος η οι κανόνες του e-artemis). Άμα δηλαδή σε κάθε έξοδο κάθε μέρα με την παρέα μου κάναμε 10 πουλάκια X 7 μέρες = 70 δεν θα ήταν πρόβλημα, πρόβλημα είναι που πάμε 1 φορά τη βδομάδα και σπάνια 2(όπως προχτές) και κάνουμε από 60-65 πουλιά την φορά έτσι;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #454388

    ΣΩΣΤΟΣ !!!!!! Εδω ειναι κυνηγι οχι η δουλεια μας .

    Άκου να σου πω δυο πράγματα, η δουλειά μου δεν είναι το κυνήγι ούτε έχω κανένα οικονομικό όφελος από αυτό. Καλά θα κάνεις τα υπονοούμενα σου να τα αφήσεις στην άκρη και όπως δεν ασχολούμαι με την πάρτη σου έτσι κι εσύ να μην ασχολείσαι με την δική μου. Αν δεν γουστάρεις αυτά που γράφω απλα μην τα διαβάζεις. Ελευθερία λόγου έχουμε όχι ελευθερία στο να φορτώνουμε υπονοούμενα και προσβολές. Στο λέω και στο ζητάω απλά και ευγενικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #454394

    .Ολοι σου την πεσανε ,σε μενα κανεις παραπονα ????

    Το 2-3 δεν είναι όλοι, επίσης ακόμη και όσοι μου την πεσανε όπως λες δεν ήταν προσβλητικοι και να αφήνουν υπονοούμενα σε συχνότητα όπως εσύ, οσοι το έκαναν τους απάντησα ανάλογα και ανάλογα απαντώ σε αυτά που γράφεις όταν αναφέρεσαι σε μένα. Δεν σου γράφω παράπονα, δεν είναι του χαρακτήρα μου, σου λέω πολύ απλά και ευγενικά να πάψεις πολύ απλά να ασχολείσαι με την πάρτη μου. Δεν έχω καμία ανάγκη από κανέναν που προσπαθεί να προσβάλει και να αφήνει υπονοούμενα. Μην έχεις την εντύπωση ότι μόνο εσύ ξέρεις να μιλάς με αυτό τον τρόπο. Ξέρω κι εγώ πολύ καλά που το πας απλά τις εξυπνάδες/προσβολές /υπονοούμενα σου άφησε τα για αλλού. Απλά και ξεκάθαρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Γιωργος στις #454399

    ειρηνη ημιν. Για τον εαυτο μας κυνηγαμε . Περπατητο 2ωρο μονος μου βοιωτια 5 στο χερι 3 που δεν βρηκα , υπαρχουν αρκετα μαζεμενα σε καποια πονηρα σημεια πουλακια για οσους πανε κατι φανηκε σε σχεση με τον γεναρη δεκεμβρη .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #454412

    Μια τσιχλα πηρα αποψε και εριξα 1 ΜΟΝΟ φυσιγγιο.Ειναι αρνητικο ρεκορ για φετος μετα το χθεσινο 1 κοτσυφας και 3 φυσιγγια,δεν ξερω κατι συμβαινει ξαφνικα χαθηκαν τα πουλακια τι εγινε μας πηρανε χαμπαρι και κανουνε τα κομμαντα ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    165
    zordi στις #454417

    Τον τελευταίο μήνα πηγαίνω για κανένα απογευματινό..
    Λίγα πουλάκια γενικώς αλλά όχι ανύπαρκτα!
    Νομός Ημαθίας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #454432

    Πολυ τουφεκιδι στα απογευματινα αλλα και πολυ κοσμος,εγω εκατσα στον καμπο και πηρα 8 πουλακια.
    Πρωτη χρονια φετος απο το 93 που κυνηγαω που δεν βαρεσα κοτσυφα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,036 έως 25,050 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων