ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,096 έως 25,110 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #454807

    Καλημέρα σε όλους.Σήμερα είπα να επισκεφτώ ένα μέρος στον Χορτιάτη,όπου είχα καιρό να πάω.
    Τελικά η απόφαση μου ήταν σωστή και έτσι γύρισα με 4 δενδρότσιχλες και 1 κότσυφα.
    Τα πουλιά ”πέφταν” στις καστανιές και τους μεσέδες που είχαν το γκι επάνω.
    Βέβαια λόγο καιρού(πολύ ζέστη για την εποχή),τα πουλιά μετά της 8:30 κόψαν.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #454815

    Σήμερα μετά από μικρή βόλτα 2 άτομα για περίπου 2 ώρες 33 τσίχλες. Πολύ ζέστη και πολλοί κυνηγοί. 852+33=885 σε 10 εξόδους και μια βόλτα. :-).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    giwrgos7 στις #454818

    μετα απο 3ωρες περπατητο σημερα στο γερακι
    3 ατομα πηραμε 76 πουλια,καναμε τη βολτα μας
    κ γουσταραμε τρελα αν κ ειχε πολυκοσμιες….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #454834

    καλοι μου φιλοι θα ειμαι πατρα 2-3 μερες ξερει κανεις να μου πει που μπορω να παω για τσιχλες .

    ευχαριστω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #454840

    καλοι μου φιλοι θα ειμαι πατρα 2-3 μερες ξερει κανεις να μου πει που μπορω να παω για τσιχλες .

    ευχαριστω.

    file-lampro-na-pas-sto-mazaraki—-pliroforia-simerini–mporeis-na-pas-apo-tin-111-patron-tripoleos!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #454842

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Νίκος Σάμος wrote:</div>
    Η έξοδος είχε από όλα 3-4 ζευγάρια πέρδικες και ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΣ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ακομα και το σκυλι να μην της ενοχλη αφηστε τες ησυχες και ουτε για πλακα μην της ενοχλητε

    . Kαλημέρα Νικό.Τα αυτονόητα παραλήπονται εννοήται ότι δεν τισ ενοχλούμε εξιπιτούτου απλώς πέφτουμε πάνω τους στο περπατητό και το ανέφερα για να πληροφορήσω τους συναδέλφους για το ότι άρχισαν τα ζευγαρώματα στο αγαπημένο μας θύραμα.Τσίχλες έχει αλλά μόνο στο περπατητό σε ζευγάρι μόνος άντε να κάνεις δύο τρία πουλιά.Όσο για τις φάσες τις είδαμε στα παλιά σφαγεία του Κνίτη.Κυκλοφορούν πέντε έξι πουλιά και από τύχη μπορείς να πάρεις κανένα εκτός και έχεισ χρόν και κάτσις όλι μέρα κάπου θα τις πετύχεις. NIKOλα εγω τηςεχω δει να ειναι σε ζευγαρια απο τον ιανουαριο και συγκεκρημενα στης 10 του μηνος και να ξερης εαν δεις μια μονο περδικα μονη σημενη οτι κατι δεν παει καλα η καπιος ληγουρης ανεγκεφαλος εφαγε το τερη του η καπιο βρωμο πουλι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #454843

    NIKOλα εγω τηςεχω δει να ειναι σε ζευγαρια απο τον ιανουαριο και συγκεκρημενα στης 10 του μηνος και να ξερης εαν δεις μια μονο περδικα μονη σημενη οτι κατι δεν παει καλα η καπιος ληγουρης ανεγκεφαλος εφαγε το τερη του η καπιο βρωμο πουλι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #454870

    Παιδιά ασχετο αυτο που θα πω,αλλα πεστε μου εσεις τι κάνετε στην παρακάτω περίπτωση.Τις τσίχλες τις βάζω σε σακουλάκια και τις τοποθετώ με τα πουπουλα στην καταψυξη.Κάνω καλά? Η οταν τις βγάλω δεν θα ειναι για κατανάλωση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #454872

    Παιδιά ασχετο αυτο που θα πω,αλλα πεστε μου εσεις τι κάνετε στην παρακάτω περίπτωση.Τις τσίχλες τις βάζω σε σακουλάκια και τις τοποθετώ με τα πουπουλα στην καταψυξη.Κάνω καλά? Η οταν τις βγάλω δεν θα ειναι για κατανάλωση.

    Και εγώ αυτό κάνω.Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
    Απλά καθαρίζονται πιο δύσκολα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #454873

    εγώ θα μιλήσω μετά την λήξη της περιόδου,και αφού δώ το καρνέ μου (τευτέρη) για τον ακριβή αριθμό,και αφού αιτηθώ απο την παρέα την
    δημοσιοποιηση του ακριβού αριθμού απο της πονηρές κοπελιές (turdus-turdus) χιχιχιχιχιχιχι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #454882

    Συμφωνώ απόλυτα με τον Lord, κάθε λεπτό που περνά αφού βαρεθεί το πουλί και δεν καθαριστεί υποβαθμίζει την ποιότητα του κρέατός του και μπορεί να το καταστήσει έως και επικίνδυνο… Η κατάψυξη είναι τρόπος συντήρησης αφού έχουν καθαριστεί τα εντόσθια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #454883

    Συμφωνώ απόλυτα με τον Lord, κάθε λεπτό που περνά αφού βαρεθεί το πουλί και δεν καθαριστεί υποβαθμίζει την ποιότητα του κρέατός του και μπορεί να το καταστήσει έως και επικίνδυνο… Η κατάψυξη είναι τρόπος συντήρησης αφού έχουν καθαριστεί τα εντόσθια…

    ΩΧ!!!!θα τις δοκιμάσω την ξυκνοπέμπτη να δω πως θα ειναι.Δυστηχώς κάποιες ειναι 2 μήνες στην κατάψυξη.Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #454889

    Καλησπερα. Χθες αφησαμε τα σκυλια να ξεκουραστουν,τις μπεκατσες στην ησυχια τους,και βγηκαμε η παρεα (4 ατομα) για κιχλες. Ηλιοφανεια,ζεστουλα,και πολλες κιχλες. Ολοι κοντα στο οριο,ευχαριστηθηκαμε τουφεκιες,καναμε και το καλαμπουρι μας. Παντως μας εκανε εντυπωση το οτι εκει που πριν μια εβδομαδα ψαχναμε για μπεκατσα και ειχε ελαχιστα κιχλοκοτσυφα,τωρα γινεται χαμος. Αυριο παλι για βασιλισες και την Κυριακη μια τελευταια εξορμηση για κιχλοκοτσυφα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #454899

    σε ευχαριστω φιλε μου
    μαζαρακι εχει και στα γιαννενα διπλα απο το χωριο μου…….λες να παω εκει .

    φιλικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #454925

    Σήμερα με χαρά μου ήρθαν ενας φίλος με τον πατέρα του από το E-artemis. Περάσαμε όμορφα και μακάρι να το ξαναοργανωσουμε. Μέσα σε λίγες ώρες κάναμε 40 τσίχλες χαλαρά. Σε 10 εξόδους και 2 βόλτες 885+40=925 τσίχλες.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,096 έως 25,110 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων