ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,111 έως 25,125 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    axion στις #454950

    Καλησπερα απο Χανια πουλακια εχουν αρχισει να φαινονται εδω κατω,
    απογευματινο καρτερι 9 στο χερι 2 χαμενες,αλλα ποσο μ@@@κες μπορει
    να γινουν μερικοι,εχω κατσει απο νωρις στο καρτερι μου ερχεται ο αλλος
    με το πασο του αργοποριμενος καθεται στα 20 μετρα διπλα μου,του λεω οτι
    ειμαστε κοντα,μου απαντα μην ανησηχεις δεν παιζω στα πουλια σου,και καταληγω
    να παιξω σχεδον στα μισα πουλια δευτερος γιατι ηταν και λιγο πιο μπροστα,πειτε
    λοιπον τι κανεις?????? εγω του ειπα στο τελος να μαθει τους αγραφους νομους του
    κυνηγιου και ντροπη σου και εφυγα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    spirosbaikal στις #454951

    σήμερα απο τα καλύτερα κυνήγια για μένα της τσίχλας.. ξεκίνησα με έναν φίλο.. και καταλήξαμε να βρούμε έναν πολύ καλό κυνηγό και φίλο..
    περάσαμε πάρα πολύ ωραία απο τις 5 μέχρι τις 7 παρά τέταρτο κάτσαμε.. πουλιά όχι πολλά αλλα ήτανε πολύ όμορφα.. κάτσαμε καρτέρι,5 πουλιά και 2 χαμένα δυστηχώς ο φίλος που βρήκαμε εκεί δεν είχε πάρει τα σκυλιά επειδή είχε έρθει με το παπάκι και δεν είχε που να τα βάλει..
    Αύριο τώρα πάλι να δούμε τι θα κάνουμε 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #454956

    Πολυ λιγα τα πουλια σημερα επισεις 4 περασαν πηρα τα 3 ολα με πολυ μακρινες τουφεκιες που στα δυο τα κτυπησα δυο φορες το καθενα προκειμενου να πεσουν ψοφια και να τα βρω γιατι επεφταν τραυματισμενα.
    1 κοτσυφα και 2 τσιχλες η προικα σημερα.
    Οπλο που με αφησε πολυ ευχαριστημενο remington 870 wingmaster με LF επανω με φυσιγγια 32γρμ ΜΑΧΑΜ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #454997

    Καλημερα! ΑXion εχεις δικιο σ αυτο που λες! Και αυτος ειναι ενας λογος που χρονια τωρα δεν τα γουσταρω τα καρτερια! Δεν γουσταρω αυτη την κακομοιρια..ασε που αμα ειναι 3-4 κυνηγοι σε ενα καρτερι,σχετικα κοντα,γινετε το κυνηγι πολυ επικινδυνο,μην στραβωθει κανεις..εγω φοραω βεβαια ΠΑΝΤΑ shoot proof γυαλια,αλλα και παλι δεν θα ηταν οτι πιο ευχαριστο να ερθει καμια τουφεκια πανω μου..τα ιδια μου ελεγε χθες ενας συναδελφος μου.ειχε κατσει απογευματινο,ριχνει μια τσιχλα,τρεχει να την παρει,και μολις γυρισε καθοταν αλλος στη θεση του..επειδη δεν θελω τετοιες εκπληξεις,γιατι ειμαι και λιγο νευρικος,γενικα με την νοοτροπια που εχουμε ως λαος,οταν θελω να παω για τσιχλες,παιρνω τα βουνα για 4-5-6-10 ωρες και εχω το κεφαλι μου ησυχο..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #455045

    Καλησπέρα,
    σήμερα μεταξύ μεσημεριανού υπνάκου και τσιχλοβόλτας εξπρές, επέλεξα τη δεύτερη εν όψει λήξης. Πρώτη τουφεκιά σε κότσυφα ξεπουπούλιασμα, τραυματισμός και πέσιμο σε μεγάλη πουρνάρα. Ένα δεκάλεπτο μετά και με πολλές γρατζουνιές, εγκατέλειψα την προσπάθεια και το πουλί (στραβό ξεκίνημα). Σε λίγο, τουφεκιά σε κότσυφα, πήρε σκάγια αλλά δεν έπεσε, δεύτερη τουφεκιά κάνει κάτι ζεμπεκιές στον αέρα και πλανάρει 100-120 μέτρα και πέφτει μετά από ένα ρέμα. Ένα τέταρτο ψάξιμο, στο βρόντο. Να μη σας ζαλίζω 6 σμπάρα μηδέν στο πηλίκο. Λέω να κάτσω καρτέρι αφού είχε φτάσει 6 η ώρα. Οι επιτυχίες συνεχίστηκαν: μία τσίχλα πέρασε όλη κι όλη όταν έφευγα με άδειο όπλο στις 6.30, και 2 που είδα μέσα απ’ τ’ αμάξι στις 7 παρά. Μάλλον τελείωσε η σεζόν για φέτος, ίσως καμιά βόλτα το σαββατοκύριακο και μακάρι να είναι καλύτερα τα πράγματα από φθινόπωρο – απ’ όλες τις απόψεις!
    (και μια σημερινή φωτογραφία απ’ το καρτέρι και τον τόπο)

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #455052

    Καλημερα! ΑXion εχεις δικιο σ αυτο που λες! Και αυτος ειναι ενας λογος που χρονια τωρα δεν τα γουσταρω τα καρτερια! Δεν γουσταρω αυτη την κακομοιρια..ασε που αμα ειναι 3-4 κυνηγοι σε ενα καρτερι,σχετικα κοντα,γινετε το κυνηγι πολυ επικινδυνο,μην στραβωθει κανεις..εγω φοραω βεβαια ΠΑΝΤΑ shoot proof γυαλια,αλλα και παλι δεν θα ηταν οτι πιο ευχαριστο να ερθει καμια τουφεκια πανω μου..τα ιδια μου ελεγε χθες ενας συναδελφος μου.ειχε κατσει απογευματινο,ριχνει μια τσιχλα,τρεχει να την παρει,και μολις γυρισε καθοταν αλλος στη θεση του..επειδη δεν θελω τετοιες εκπληξεις,γιατι ειμαι και λιγο νευρικος,γενικα με την νοοτροπια που εχουμε ως λαος,οταν θελω να παω για τσιχλες,παιρνω τα βουνα για 4-5-6-10 ωρες και εχω το κεφαλι μου ησυχο..

    Πόσο πολύ μοιάζουμε βρε φίλε και συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες!!!!!!!! Και εγώ προτιμώ μόνος ολημερής να κάνω 8,10 ή και 15 πουλιά παλικαρίσια παρά τις εκατόμβες των παραπλανημένων τσιχλών από τα κασετόφωνα που μετά στολίζουν καπό αυτοκινήτων κομπλεξικών παρανομοθήρων…….Τι να σε κάνω βρε Γιάννη μου είμαστε μακριά.Χανιά εσύ Αθήνα εγώ….καλό βράδι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #455058

    Καλημερα! ΑXion εχεις δικιο σ αυτο που λες! Και αυτος ειναι ενας λογος που χρονια τωρα δεν τα γουσταρω τα καρτερια! Δεν γουσταρω αυτη την κακομοιρια..ασε που αμα ειναι 3-4 κυνηγοι σε ενα καρτερι,σχετικα κοντα,γινετε το κυνηγι πολυ επικινδυνο,μην στραβωθει κανεις..εγω φοραω βεβαια ΠΑΝΤΑ shoot proof γυαλια,αλλα και παλι δεν θα ηταν οτι πιο ευχαριστο να ερθει καμια τουφεκια πανω μου..τα ιδια μου ελεγε χθες ενας συναδελφος μου.ειχε κατσει απογευματινο,ριχνει μια τσιχλα,τρεχει να την παρει,και μολις γυρισε καθοταν αλλος στη θεση του..επειδη δεν θελω τετοιες εκπληξεις,γιατι ειμαι και λιγο νευρικος,γενικα με την νοοτροπια που εχουμε ως λαος,οταν θελω να παω για τσιχλες,παιρνω τα βουνα για 4-5-6-10 ωρες και εχω το κεφαλι μου ησυχο..

    Αδερφε νομιζω υπερβάλεις…Κακομοιριά δεν είναι το καρτέρι τσίχλας…Κάποτε που είχε πολλά πουλιά κανείς δεν περπατούσε στις τσίχλες παρα μόνο αν άλλαζε καρτέρι…Κίνδυνοι υπάρχουν πάντα και να σου πώ κάτι? Πιο πολλές φορές έχω κινδυνέυσει από συνάδερφους που περπατάνε περνάνε από το καρτέρι μου και δεν σέβονται ούτε το καρτέρι μου ούτε τη σωματική μου ακεραιότητα.Πετάγεται η τσίχλα πάνω απ την ελιά και μπάμ τραβέρσες βολές στο ύψος του ανθρώπου…
    Αυτά τα λέω χωρίς να κατακρίνω τρόπο κυνηγίου.Κάθε τρόπος ωραίος είναι αλλά όταν έχει κόσμο προσοχή γενικά και κυρίως στα περπατητά..
    Εχω τύχει στο Μόδι να ακούω να έρχονται περπατώντας να βηχω να φωναζω και στο τέλος ο άλλος να τουφεκάει ξυστά μου επειδή πεταχτηκε η τσίχλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #455072

    καλημερα! φιλε BIRDY μαλλον παρεξηγησες τα λεγομενα μου! μια χαρα κυνηγι ειναι και το καρτερι,και αρκετες φορες μπορει να εχει και αυξημενη δυσκολια,οταν παντα βεβαια γινετε με νομιμο τροπο χωρις κασετοφωνα..απλα δεν μπορω την κακομοιρια,με τους κυνηγους,που ερχονται και καθονται διπλα σου στα 20 μετρα,μετα τουφεκανε ολοι μαζι τις τσιχλες,οχι δικια μου ειναι,οχι εγω την σκοτωσα πρωτος κ.τ.λ..ελπιζω να με καταλαβαινεις! ενω στο περπατητο εισαι τις πιο πολλες φορες μονος,και αν δεις αλλους εκει κοντα παιρνεις αλλο δρομο..βεβαια οπως λες σε μερη κοντα στην Αθηνα μπορει ακομα και στο περπατητο να εχει πολυκοσμια..πως να στο εξηγησω στα καρτερια επικρατει πιο ευκολα πολυκοσμια,επειδη τα μερη ειναι πιο περιορισμενα..και μεσα στην πολυκοσμια ολο και καποιος μπορει να τυχει να κανει εξυπναδες..Dionisos καθε κυνηγι εχει τη χαρη του πιστευω καρτερι η περπατητο,αν γινετε με το νομιμο τροπο..απλα ο καθενας εχει τις προτιμησεις του! εμεις οι δυο φαινετε να ειμαστε φανατικοι του περπατητου! θα συνιστουσα σε ολους τους συναδελφους να χρησιμοποιουν shoot proof γυαλια στο κυνηγι,ειδικα της τσιχλας που οι τουφεκιες ειναι πολλες! ειναι φτηνα,και μπορει καποια στιγμη να σωσουν την οραση μας!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #455077

    παιδια, εγω πιο πολυ θα ελεγα πως ειναι περισσοτερο στο ειδος του ανθρωπου παρα στον τυπο κυνηγιου
    εχω δει σε περπατητο προσκεκτικους ανθρωπους που τουφεκουν σωστα και αλλους που τουφεκαν σε τσιχλα μεσα σε φωτοβολταικα
    σε καρτερι εχω δει να τουφεκανε παραλληλα με το εδαφος κοντα σε αλλα καρτερια
    για αυτο λοιπον μην κρινουμε το ειδος του κυνηγιου, αλλα εμεις να γινομαστε καλυτεροι-πιο προσεκτικοι, αυτο πιστευω-τονιζω εγω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #455078

    καλημερα! φιλε BIRDY μαλλον παρεξηγησες τα λεγομενα μου! μια χαρα κυνηγι ειναι και το καρτερι,και αρκετες φορες μπορει να εχει και αυξημενη δυσκολια,οταν παντα βεβαια γινετε με νομιμο τροπο χωρις κασετοφωνα..απλα δεν μπορω την κακομοιρια,με τους κυνηγους,που ερχονται και καθονται διπλα σου στα 20 μετρα,μετα τουφεκανε ολοι μαζι τις τσιχλες,οχι δικια μου ειναι,οχι εγω την σκοτωσα πρωτος κ.τ.λ..ελπιζω να με καταλαβαινεις! ενω στο περπατητο εισαι τις πιο πολλες φορες μονος,και αν δεις αλλους εκει κοντα παιρνεις αλλο δρομο..βεβαια οπως λες σε μερη κοντα στην Αθηνα μπορει ακομα και στο περπατητο να εχει πολυκοσμια..πως να στο εξηγησω στα καρτερια επικρατει πιο ευκολα πολυκοσμια,επειδη τα μερη ειναι πιο περιορισμενα..και μεσα στην πολυκοσμια ολο και καποιος μπορει να τυχει να κανει εξυπναδες..Dionisos καθε κυνηγι εχει τη χαρη του πιστευω καρτερι η περπατητο,αν γινετε με το νομιμο τροπο..απλα ο καθενας εχει τις προτιμησεις του! εμεις οι δυο φαινετε να ειμαστε φανατικοι του περπατητου! θα συνιστουσα σε ολους τους συναδελφους να χρησιμοποιουν shoot proof γυαλια στο κυνηγι,ειδικα της τσιχλας που οι τουφεκιες ειναι πολλες! ειναι φτηνα,και μπορει καποια στιγμη να σωσουν την οραση μας!

    Καλά σε αυτό με τα 20 μέτρα ο ένας δίπλα στον άλλο ναι συμφωνώ και κακομοιριά είναι αλλα και ασέβεια προς τον άλλο που μπορεί να είναι εκεί απ τη νύχτα να πιάσει καρτέρι.
    Γελοίο επίσης είναι ο τσακωμός για ένα πουλί σε σημείο ξύλου…
    Ετσι όπως τα έθεσες συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω ειδικά για τα κασσετόφωνα. Γυαλιά φοράω κι εγώ αλλά ρε φίλε το πρωί δε σου κόβουν πολλή όραση? Βλέπεις καλά πρωι πρωι? Μόνο με τα Κίτρινα εγω βλέπω καλά αλλά μου ξενίζει αυτό το χρώμα ρε γμτ….
    Οσο για μέρη κοντά στην Αθηνα πχ Μόδι, άσε φίλε Ομονοια σου λέω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #455079

    παιδια, εγω πιο πολυ θα ελεγα πως ειναι περισσοτερο στο ειδος του ανθρωπου παρα στον τυπο κυνηγιου<br>
    εχω δει σε περπατητο προσκεκτικους ανθρωπους που τουφεκουν σωστα και αλλους που τουφεκαν σε τσιχλα μεσα σε φωτοβολταικα<br>
    σε καρτερι εχω δει να τουφεκανε παραλληλα με το εδαφος κοντα σε αλλα καρτερια<br>
    για αυτο λοιπον μην κρινουμε το ειδος του κυνηγιου, αλλα εμεις να γινομαστε καλυτεροι-πιο προσεκτικοι, αυτο πιστευω-τονιζω εγω

    Αδερφέ δίκιο έχεις αλλα νομίζω ότι το περπατητό θέλει περισσότερη προσοχή για δύο λόγους:
    O ένας είναι επειδη τουφεκάς κυρίως χαμηλά και αιφνιδιαστικά και ο άλλος γιατί περπατώντας συναντάς πολλά καρτερια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #455086

    και το καπελακι ειναι μια λυση ,αλλα δεν νομιζω οτι λυνει κατι στο κυνηγι τσιχλας, γιατι εαν καποιος ειναι πισω απο πυκνα βατα η ελιες και φωσφοριζε γιλεκο να φοραει δεν φαινεται ενω εσυ τουφεκας παραλληλα με το εδαφος
    καλυτερο να ξερουμε που τουφεκαμε, σε ποιες μοιρες κυριως και σε τι υψος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #455089

    Φυσικά και το καπελάκι καλό είναι. Αρκετές φορές έχω ακούσει σκάγια να πέφτουν γύρω μου από ψηλά και από δικές μου roayal τουφεκιές, και μια φορά που δεν το φορούσα την έφαγα στο κρανίο, από ψηλοκρεμαστή τουφεκιά, από το διπλανό καρτέρι και έτσουξε σαν χοντρό χαλάζι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #455098

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Γιαννης-Χανια wrote:</div>
    καλημερα! φιλε BIRDY μαλλον παρεξηγησες τα λεγομενα μου! μια χαρα κυνηγι ειναι και το καρτερι,και αρκετες φορες μπορει να εχει και αυξημενη δυσκολια,οταν παντα βεβαια γινετε με νομιμο τροπο χωρις κασετοφωνα..απλα δεν μπορω την κακομοιρια,με τους κυνηγους,που ερχονται και καθονται διπλα σου στα 20 μετρα,μετα τουφεκανε ολοι μαζι τις τσιχλες,οχι δικια μου ειναι,οχι εγω την σκοτωσα πρωτος κ.τ.λ..ελπιζω να με καταλαβαινεις! ενω στο περπατητο εισαι τις πιο πολλες φορες μονος,και αν δεις αλλους εκει κοντα παιρνεις αλλο δρομο..βεβαια οπως λες σε μερη κοντα στην Αθηνα μπορει ακομα και στο περπατητο να εχει πολυκοσμια..πως να στο εξηγησω στα καρτερια επικρατει πιο ευκολα πολυκοσμια,επειδη τα μερη ειναι πιο περιορισμενα..και μεσα στην πολυκοσμια ολο και καποιος μπορει να τυχει να κανει εξυπναδες..Dionisos καθε κυνηγι εχει τη χαρη του πιστευω καρτερι η περπατητο,αν γινετε με το νομιμο τροπο..απλα ο καθενας εχει τις προτιμησεις του! εμεις οι δυο φαινετε να ειμαστε φανατικοι του περπατητου! θα συνιστουσα σε ολους τους συναδελφους να χρησιμοποιουν shoot proof γυαλια στο κυνηγι,ειδικα της τσιχλας που οι τουφεκιες ειναι πολλες! ειναι φτηνα,και μπορει καποια στιγμη να σωσουν την οραση μας!

    Καλά σε αυτό με τα 20 μέτρα ο ένας δίπλα στον άλλο ναι συμφωνώ και κακομοιριά είναι αλλα και ασέβεια προς τον άλλο που μπορεί να είναι εκεί απ τη νύχτα να πιάσει καρτέρι.<br>
    Γελοίο επίσης είναι ο τσακωμός για ένα πουλί σε σημείο ξύλου…<br>
    Ετσι όπως τα έθεσες συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω ειδικά για τα κασσετόφωνα. Γυαλιά φοράω κι εγώ αλλά ρε φίλε το πρωί δε σου κόβουν πολλή όραση? Βλέπεις καλά πρωι πρωι? Μόνο με τα Κίτρινα εγω βλέπω καλά αλλά μου ξενίζει αυτό το χρώμα ρε γμτ….<br>
    Οσο για μέρη κοντά στην Αθηνα πχ Μόδι, άσε φίλε Ομονοια σου λέω…

    καλησπερα! τα γυαλια που εχω εγω,εχουν 4 ανταλακτικους φακους,σε διαφορετικες αποχρωσεις! στο κυνηγι με βολευεουν και χρησιμοποιω αυτα με τους αχρωμους φυσικους φακους που βλεπεις το περιβαλλον,οπως και χωρις να φορας γυαλια!! αυτα χρησιμοποιω εγω σε ολα τα κυνηγια..με τον φακο τον ασπρο που φαινετε..

    http://www.velocitybikes.gr/sunick-shot-proof-ii/

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #455099

    Μάλλον τα ίδια έχουμε τα shoot proof…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,111 έως 25,125 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων