ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,141 έως 25,155 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #455347

    ! Το γελιο ειναι ενα ηρεμιστικο χωρις < παρενεργειες > ! :D<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “” ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΑΠΟ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ ,<br>
    ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΑΠΟ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ “”

    !!!! ΜΗΝ ΖΕΙΣ ΣΕ ΣΤΑΧΤΕΣ ΕΝΩ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΦΛΟΓΕΣ !!!!

    </div>

    Αν εσύ χρειάζεσαι τη δόση γέλιου – ηρεμιστικού, πρέπει εμείς να το μαθαίνουμε και μάλιστα κάτω από σχόλιο συναδέλφου;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #455348

    ! Το γελιο ειναι ενα ηρεμιστικο χωρις < παρενεργειες > ! :D<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “” ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΑΠΟ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ ,<br>
    ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΑΠΟ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ “”

    !!!! ΜΗΝ ΖΕΙΣ ΣΕ ΣΤΑΧΤΕΣ ΕΝΩ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΦΛΟΓΕΣ !!!!

    </div>

    Αν κρίνω από τα σχόλια σου που διαβάζω κατά καιρούς, θα σε συμβούλευα να μην είσαι και τόσο σίγουρος ότι δεν έχει παρενέργειες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #455350

    Καλημέρα σε όλους.Τελευταία μέρα για εμένα και τον πατέρα μου σήμερα,πήγαμε στην Γαλάτιστα για πρωινό καρτέρι.<br>
    Οι τσίχλες σήμερα είχανε συμπεριφορά όπως στα περάσματα.Τα πουλιά που ξεσηκώνονταν από τους γύρω κυνηγούς παίρναν ύψος και τα τουφεκούσαμε σε οριακές αποστάσεις.Ήταν ένα καλό τεστ όμως για την βλητική ικανότητα που έχει το εικοσαράκι μου.Τρεις τσίχλες πήρα με τουφεκιές των 35+ μέτρων.Πραγματικά άμα σκοπεύεις σωστά δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το 12άρι.Επίσης σήμερα μετά από πολύ καιρό χτύπησα κοκκινότσιχλα.

    [/url]<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Γιώργος – Θεσσαλονίκη

    </div>

    να μπεις σιγα σιγα στην ιδιογομωση φιλε να φτιαχνεις τα φυσίγγια σου , τα οποια στο 20 διαμετρημα ερχονται πολύ φθηνα και μην ξαναασχοληθεις με 12 , και μην κολλας με τα λιγα γραμμαρια , καποια στιγμη κανε ένα τεστ διατρησης σε ένα οπλο 12 με το 20 που εχεις , περιμενω να γραψεις τα αποτελεσματα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #455352

    ! Το γελιο ειναι ενα ηρεμιστικο χωρις παρενεργειες

    Σου έχω γράψει και σε προηγούμενα σχόλια να μην ασχολείσαι με την πάρτη μου. Το να γελάς για να ηρεμήσεις είναι δικό σου θέμα. Αν όμως το γέλιο σου κρύβει ειρωνεία τότε θα σε συμβούλευα να ασχοληθείς με τίποτα άλλο σπορ η δραστηριοτητα όπως το κυνήγι αντί να ειρωνεύεσαι κόσμο εδώ μέσα. Είναι εύκολο να κρύβεσαι στο ποσό απρόσωπο είναι το internet όμως το E-artemis είναι ένα καθαρά κυνηγετικό site και όχι μέρος για να ειρωνευομαστε /χλευαζουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    229
    Σπύρος στις #455354

    Μη μαλώνετε ρε παιδιά!
    Φίλε DimiX πιθανό η αντίδραση του φίλου lord να έχει να κάνει με την κυνηγετική περίοδο που διανύουμε η οποία κάθε άλλο παρά πλούσια σε τσίχλες είναι και σίγουρα τα νούμερα αυτά προκαλούν εντύπωση. Δεν σημαίνει πως είναι απαραίτητα ψεύτικα, απλά όταν η μεγαλύτερη πλειοψηφία των κυνηγών, και καλών κυνηγών, πηγαίνει και όχι δεν κάνει μεγάλα νούμερα αλλά πολλές φορές ούτε ακουει τσίχλα… καταλαβαίνεις πως σε πρώτη φάση εκπλήσει, σε δεύτερη στενοχωρεί κι όσο περνά ο καιρός και οι εμπειρίες του καθενός επιβεβαιώνουν τη φτωχή κυνηγετική περίοδο κάπου προβληματίζει κι έρχεται η αμφισβήτηση. Μπορεί να είσαι τυχερός ή να έχεις ανακαλύψει το χρυσό κυνηγότοπο, μπορεί να κυνηγάς παρέα με αρκετούς άλλους, μπορεί να νούμερα αυτά να είναι αποκλειστικά δικά σου, μπορεί να είναι όλης της παρέας… χίλια δυο μπορεί.
    Εδώ μου έλεγε ένας γνωστός πως φέτος 2 άτομα για πέντε μέρες έκαναν 900 φάσσες, για τρεις μέρες 450 τρυγόνια κι ότι επί ένα μήνα κάθε σαββατοκύριακο χτυπούσαν 5-6 μπεκάτσες σε κάθε έξοδο και μια μέρα που βγήκαν για αγριοκούνελα έκαναν καμιά 10ριά. Πες μου εσύ τι να κάνω; Να τον πιστέψω; Όσο και να έχω την καλή διάθεση… Αλλά δεν θα του πω πω τίποτε.
    Δεν λέω ότι φτάνεις σε αυτό το επίπεδο. Τα νούμερά σου πριν από κάποια χρόνια θα ήταν απόλυτα πιστευτά. Αν πραγματικά κάνεις αυτά τα νούμερα μπράβο σου και στο λέω χωρίς ίχνος ειρωνίας. Απόλαυσε την επιτυχία σου αλλά μην το αναφέρεις καθημερινά νουμερα. Ας καταλάβει ο καθένας τον άλλο… Εδώ είμαστε μια παρέα με κοινά ενδιαφέροντα. Αν είναι να μαλώνουμε ας το κλείσουμε το μαγαζί.
    Φιλια προς όλους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #455359

    Γελατε ελευθερα βεβαια αμα το παρακανεις μπορει να μπει καμια μυγα μεσα…πλακα κανω…ηρεμιααααα….σημερα επρεπε να την κανω νωρις απο το ποστο και δεν εριξα σμπαρο.Οσο για το 20αρι εδω με το .410 βαραω στα 30+ τα παντα(σχεδον),το 20αρακι με 28γρμ ειναι απλα κουφετοοοο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #455361

    +1000 ? Το γελιο ειναι πολιτισμος! Η ποιοτητα του γελιου ειναι πολιτισμος .Ελευθερωσε το μυαλο σου και σκεψου ! δεν εχει σημασια το ζειν αλλα το ευζειν.

    Το γέλιο είναι πολιτισμός όταν αναφέρεσαι σε έργο όπως η κωμωδία και φυσικά πηγαίνω για κυνήγι δεν βλέπω που είναι η κωμωδία σε αυτό, το γέλιο σε καμία περίπτωση δεν είναι πολιτισμός αν είναι για να ειρωνεύεσαι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    271
    nikolas1949 στις #455368

    Αν πηγε καποιος στο Χιλιομοδι σημερα , ας ενημερωσει για αποτελεσματα τσιχλων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #455370

    Μη μαλώνετε ρε παιδιά!<br>
    Φίλε DimiX πιθανό η αντίδραση του φίλου lord να έχει να κάνει με την κυνηγετική περίοδο που διανύουμε η οποία κάθε άλλο παρά πλούσια σε τσίχλες είναι και σίγουρα τα νούμερα αυτά προκαλούν εντύπωση. Δεν σημαίνει πως είναι απαραίτητα ψεύτικα, απλά όταν η μεγαλύτερη πλειοψηφία των κυνηγών, και καλών κυνηγών, πηγαίνει και όχι δεν κάνει μεγάλα νούμερα αλλά πολλές φορές ούτε ακουει τσίχλα… καταλαβαίνεις πως σε πρώτη φάση εκπλήσει, σε δεύτερη στενοχωρεί κι όσο περνά ο καιρός και οι εμπειρίες του καθενός επιβεβαιώνουν τη φτωχή κυνηγετική περίοδο κάπου προβληματίζει κι έρχεται η αμφισβήτηση. Μπορεί να είσαι τυχερός ή να έχεις ανακαλύψει το χρυσό κυνηγότοπο, μπορεί να κυνηγάς παρέα με αρκετούς άλλους, μπορεί να νούμερα αυτά να είναι αποκλειστικά δικά σου, μπορεί να είναι όλης της παρέας… χίλια δυο μπορεί.<br>
    Εδώ μου έλεγε ένας γνωστός πως φέτος 2 άτομα για πέντε μέρες έκαναν 900 φάσσες, για τρεις μέρες 450 τρυγόνια κι ότι επί ένα μήνα κάθε σαββατοκύριακο χτυπούσαν 5-6 μπεκάτσες σε κάθε έξοδο και μια μέρα που βγήκαν για αγριοκούνελα έκαναν καμιά 10ριά. Πες μου εσύ τι να κάνω; Να τον πιστέψω; Όσο και να έχω την καλή διάθεση… Αλλά δεν θα του πω πω τίποτε.<br>
    Δεν λέω ότι φτάνεις σε αυτό το επίπεδο. Τα νούμερά σου πριν από κάποια χρόνια θα ήταν απόλυτα πιστευτά. Αν πραγματικά κάνεις αυτά τα νούμερα μπράβο σου και στο λέω χωρίς ίχνος ειρωνίας. Απόλαυσε την επιτυχία σου αλλά μην το αναφέρεις καθημερινά νουμερα. Ας καταλάβει ο καθένας τον άλλο… Εδώ είμαστε μια παρέα με κοινά ενδιαφέροντα. Αν είναι να μαλώνουμε ας το κλείσουμε το μαγαζί.<br>
    Φιλια προς όλους

    Φίλε Σπύρο, κατάλαβα αυτά που λες, θα σου απαντήσω λοιπόν κι εγώ πως το βλέπω από την πλευρά μου. Το E-artemis είναι κυνηγετικό site, σωστά? Άρα μπορούμε να αναφέρουμε και θηράματα και αριθμούς και όποιος θέλει τόπους διεξαγωγής κυνηγίου. Εδώ υπάρχει τοπικ με αναφορά σε στατιστικά θηραμάτων κάθε κυνηγού. Αναφέρω κι εγώ τα στατιστικά της παρέας μου. Το ότι βρήκαμε σε 11 ολοήμερα και άλλες 3 φορές από πρωί μέχρι 11:30 – 12:00 περίπου και χτυπήσαμε 1066 τσίχλες δεν είναι ψέμα. Στα μέρη που πάω για κυνήγι είναι κατεξοχήν τσιχλοτοπια. Εδώ το προηγούμενο Σ/Κ κατέβηκαν 2 λεωφορεία από Αθήνα με κυνηγούς. Αυτό το Σ/Κ ήρθαν από Ιταλία κυνηγοί. Δεν πουλάω παραμύθια ήρθε και φίλος από εδώ μέσα και κυνηγησαμε μαζί και έγραψα ακριβώς το νούμερο που κάναμε 3 άτομα μέχρι 11:30 γιατί επέστρεψε Αθήνα. Όπως έχω ξαναπεί και είπα και στο φίλο από εδώ μέσα στα μέρη που πάω έχει κρατήσει πουλιά περισσότερα απ’οπουδηποτε αλλού στην Ελλάδα. Γενικά ήταν φτωχή χρονιά σε άλλα κυνήγια, λίγα ορτυκια, λίγα τρυγόνια, λίγες πάπιες, μπεκατσες 2 είδα και αυτές της βάρεσε ο φίλος από εδώ μέσα στην Αττική, περδικες ουτε ζωγραφιστες, φασσες καμια 10αρια στην Αττικη (τις ειδα ιπτάμενες δεν βαρεσα), αλλά μας αποζημίωσε εν μέρη με τις τσίχλες που είχε φέτος. Εδώ στα μέρη που πάω αυτά τα νούμερα σε τσίχλες είναι φυσιολογικά. Δεν φταίω εγώ αν σε άλλα μέρη στην Ελλάδα δεν βρίσκουν πουλιά, κι εγώ θα ήθελα να βαρεσω και πάπιες και μπεκατσες, αλλά θα έπρεπε να πάω Έβρο η Πρέβεζα μεριά. Δεν πήγα δεν βαρεσα. Αν πάλι κάποιος άλλος ζηλεύει δεν φταίω εγώ, κι εγώ ζηλεύω για άλλους που έχουν βαρέσει περισσοτερα και ακόμη και αγριογουρουνα όμως δεν ξεσπάω πάνω τους επειδή ζηλεύω, του χρόνου θα οργανωθώ καλύτερα και να είναι καλά οι άνθρωποι αυτοί να κυνηγήσουμε μαζί και να το ευχαριστηθουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #455399

    πηγα τελικα στην πατρα …..και για τσιχλες στο μαζαρακι πουλια λιγα κοσμος αρκετος ….αλλα μολις πηρε να σκοτινιασει ο κακος χαμος ερχοτανε απο παντου σαν στουκας για πεντε λεπτα πολεμος.

    υγ.κοντα μου ηταν κατι πατρινοι πηγα να φυγω περασα απο διπλα τους για να παω στο αυτοκινητο τους καλησπερησα …..και μου λενε φιλε μην φευγεις τωρα θα γινει χαμος κατσε εδω διπλα μας να τουφεκισεις δεν πειραζει ……και ηταν το πενταλεπτο του πολεμου.

    μακαρι να ειμασταν ολοι ετσι.

    φιλικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #455406

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>freeman.1989 wrote:</div>
    Καλημέρα σε όλους.Τελευταία μέρα για εμένα και τον πατέρα μου σήμερα,πήγαμε στην Γαλάτιστα για πρωινό καρτέρι.<br><br>
    Οι τσίχλες σήμερα είχανε συμπεριφορά όπως στα περάσματα.Τα πουλιά που ξεσηκώνονταν από τους γύρω κυνηγούς παίρναν ύψος και τα τουφεκούσαμε σε οριακές αποστάσεις.Ήταν ένα καλό τεστ όμως για την βλητική ικανότητα που έχει το εικοσαράκι μου.Τρεις τσίχλες πήρα με τουφεκιές των 35+ μέτρων.Πραγματικά άμα σκοπεύεις σωστά δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το 12άρι.Επίσης σήμερα μετά από πολύ καιρό χτύπησα κοκκινότσιχλα.

    [/url]<br><br>
    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>
    Γιώργος – Θεσσαλονίκη

    </div>

    να μπεις σιγα σιγα στην ιδιογομωση φιλε να φτιαχνεις τα φυσίγγια σου , τα οποια στο 20 διαμετρημα ερχονται πολύ φθηνα και μην ξαναασχοληθεις με 12 , και μην κολλας με τα λιγα γραμμαρια , καποια στιγμη κανε ένα τεστ διατρησης σε ένα οπλο 12 με το 20 που εχεις , περιμενω να γραψεις τα αποτελεσματα

    Το σκέφτομαι σοβαρά να ασχοληθώ με την ιδιογόμωση στο άμεσο μέλλον.Θα αρχίσω να συλλέγω πληροφορίες για να το ξεκινήσω.
    Να πω ότι σήμερα έριξα τα RC στα 24 γραμμάρια και νούμερο 9,5.Πολύ καλό φυσίγγι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    spirosbaikal στις #455408

    Φίλε ΛΑΜΠΡΟΣ ακριβώς..
    τα πουλιά περνάνε στο σκοτάδι για 5 λεπτά φουλ.
    αλλά δυστυχώς έχω μονόκαννο και μου είναι δύσκολο και σαν αρχάριος να ρίξω πουλί.. αυτά τα 5 λεπτά..
    δεν τα καταλαβαίνεις καλά καλά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    229
    Σπύρος στις #455424

    Φίλε DimX όπως σου είπα δεν σε αμφισβητώ και ειλικρινά θα ήθελα κάποια φορά στην κυνηγετική μου ζωή να ζήσω αυτά τα νούμερα. Από περιέργεια, σε ποια περιοχή κυνηγάς; Για την ιστορία, για να δω τι χάνουμε εμείς οι Αθηναίοι. Άσε που δυστυχώς έτσι όπως μας έκαναν πλούσιους οι αγαπητοί μας πολιτικοί βλέπω να αργώ να δω καλά μακρινά κυνηγετικά ταξίδια όπως παλιά 🙁

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #455438

    Αυλαία και για μένα το Σάββατο. Επέλεξα το Χιλιομόδι.
    Λόγο περιορισμένου χρόνου βρέθηκα εκεί στις 2:30 ,με την σκέψη να κάνω περπατητό μέχρι τις 5:30 και μετά
    καρτέρι.
    Αφού έδεσα το όπλο και έχω πάρει την πρώτη τσίχλα (παρά την αισιοδοξία μου ότι θα έκανα ένα ωραίο κυνηγετικό φινάλε) επιβεβαιώθηκε η ρήση “Θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος”.
    Ξαφνικά και ενώ έχω απομακρυνθεί πάνω από χιλιόμετρο από το αυτοκίνητο ,άνοιξαν οι ουρανοί.
    Επέστρεψα σε αυτό μουσκίδι ως το κόκκαλο.Πιο πολύ με χάλασε το ότι το φινάλε τις περιόδου δεν θα ήταν
    όπως το φανταζόμουν.
    Στο αυτοκίνητο άλλαξα “σοβρακοφανέλες” και γενικά όλα τα ρούχα και ανέμενα μήπως κόψει η βροχή.
    Τελικά η επιμονή και η υπομονή μου επιβραβεύτηκε.
    Όντος η βροχή σταμάτησε στις 5:15 περίπου.
    Το τι επακολούθησε;
    Τσίχλες άρχισαν να ανεμίζουν παντού στον ορίζοντα ,σε σημείο να μην ξέρεις που να σταθείς.
    Τελικά έζησα ένα φανταστικό κυνηγετικό φινάλε.Αυτό που με ενόχλησε κάπως ήταν πως δεν είχα κάποιον
    γνωστό μαζί μου να μοιραστούμε την εμπειρία.
    Αυτοί όμως οι λίγοι που βρέθηκαν στα καρτέρια το ευχαριστήθηκαν και με το παραπάνω.
    Και του χρόνου να είμαστε όλοι καλά για να απολαύσουμε ανάλογες στιγμές.

    Leatherman

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #455464

    Φίλε DimX όπως σου είπα δεν σε αμφισβητώ και ειλικρινά θα ήθελα κάποια φορά στην κυνηγετική μου ζωή να ζήσω αυτά τα νούμερα. Από περιέργεια, σε ποια περιοχή κυνηγάς; Για την ιστορία, για να δω τι χάνουμε εμείς οι Αθηναίοι. Άσε που δυστυχώς έτσι όπως μας έκαναν πλούσιους οι αγαπητοί μας πολιτικοί βλέπω να αργώ να δω καλά μακρινά κυνηγετικά ταξίδια όπως παλιά :(

    Ναι, στη Μεσσηνία και στη Λακωνία πάω για κυνήγι. Περισσοτερο Λακωνία.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,141 έως 25,155 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων