ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,171 έως 25,185 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #455671

    Καλημερα! Αλεξανδρε ο τροπος κυνηγιου που ειδες,ειναι ο πιο αποδοτικος,οσον αφορα το περπατητο τσιχλας,ειδικα αν ξερει καποιος τα μερη! Οσον αφορα εδω,κυνηγανε αρκετες παρεες ετσι! Ενας-δυο ατομα ξηλωνουν τα πουλια και 2-3 οι και περισσοτεροι τουφεκανε..ο τροπος αυτος ειναι νομιμοτατος,αλλα δεν ειναι τοσο ευκολο οσο φαινετε,καθως θελει τελειο συχγρονισμο απο ολους,και αριστη γνωση του τοπου! Οσον αφορα εμενα οταν παω κυνηγι με παρεα ειμαστε συνηθως 3 ατομα,ενας ξηλωνει καθε φορα εναλλαξ και οι αλλοι δυο τουφεκανε..

    Ετσι ειναι Γιαννη !!!
    Ξερω και περιπτωσεις απο φιλους που σε μια πιο μοντερνα εκδοση αν θες του κυνηγιου αυτου περνουν Αλβανους η Πακιστανους μαζι επι πληρωμη ( μεροκαματο δηλ. ) και βαρανε μεταλλικους ντενεκεδες. Ο ηχος απο τον μεταλλικο κροτο του ντενεκε σηκωνει τα πουλια κατα << χιλιαδες >> Οτι υπαρχει στο πυκνο η στα ξινα η αν μηλαμε για ορτυκια θα σηκωθει δεν υπαρχει περιπτωση !!!

    Φιλικα Πετρος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #455672

    Παντως Πετρο,δεν ειναι και τοσο ευκολο,για τους λογους που εγραψα παραπανω,αλλα και γιατι αν τα πουλια ειναι πονηρεμενα (για τσιχλες μιλαω) εξαφανιζονται πριν ακομα πλησιασεις σε αποσταση βολης..γενικα πρεπει ολη η ομαδα να ειναι πολυ δεμενη και να κυνηγανε χρονια μαζι και στα ιδια μερη για να κανεις κατι..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #455679

    Τελος και η φετινη κυνηγετικη σεζον , και του χρονου να ειμαστε καλα με υγεια, να εξασκουμε το χομπι και την τρελα που εχουμε.
    Μια παρατηρηση επειδη βλεπω οτι “πιανεστε” αρκετες φορες οσον αφορα τον τροπο και την καρπωση των θηραματων με πολλες αντικρουσεις μεταξυ σας.
    Εχω να πω λοιπον προσωπικα τα εξης : Η φετινη χρονια δεν ηταν καλη οσον αφορα τα τσιχλοκοτσυφια και τις μπεκατσες σε σχεση με προηγουμενες χρονιες , καλη σχετικα αντιθετως απο περδικες.
    Τωρα οσον αφορα την καρπωση, για τα τσιχλοκοτσυφια οσοι πηρανε καποια πουλια ηταν στο περπατητο και σε πιασμενα πουλια σε συγκεκριμενα μερη με αγριοελιες κυριως που βρισκαμε και τις προηγουμενες χρονιες και γνωριζουμε ο καθενας μας , αλλα σε αναλογια σχετικα με προπερυσι απο προσωπικη διαπιστωση π.χ.( διοτι και περυσι δεν ειχε ) γυρω στο 1/4…… οποτε καταλαβαινει κανεις για τι αριθμους μιλαμε…..
    Τωρα οσον αφορα για κατι αριθμους καρπωσεων που αναφερονται και βλεπω μια δυσπιστια και αντιπαραθεση απο αρκετους, ενας ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ κυνηγος που ασχολειται με το τσιχλοκυνηγι μπορει ανετα να συμπεραινει αν ισχυει κατι τετοιο η οχι και δε χρειαζεται κατα τη γνωμη , ουτε να μπει στο κοπο διαλογου-αντιπαραθεσης, αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη-εμπειριας.
    Οπως επισης τα καρτερια απ’οσο γνωριζω δε δουλεψανε και οι περισσοτεροι, εκτος του οτι φαγανε φολλα μεγαλη, απο καποια στιγμη και μετα το παρατησανε τελειως το καρτερι.
    Μπεκατσες , οσοι ειχανε σκυλια δυνατα κανανε καποια πουλακια για την ασχημη σχετικα φετινη χρονια , οπως και στις περδικες.
    Γουρουνια εχει γεμισει ο τοπος σχεδον παντου,διοτι εχουν μπασταρδευτει κιολας, ημερεψει και γι’αυτο εμφανιζουν και τετοιες περιεργες συμπεριφορες για ενα θηραμα που θεωρειται αγριο( οσοι ειναι γουρουνοκυνηγοι καταλαβαινουν τι εννοω).
    Αυτα μαγκες και χαλαρα, το κυνηγι επαναλαμβανω ειναι τροπος χαλαρωσης, διασκεδασης, να ευχαριστιομαστε τη φυση πανω απ’ολα και μην χαλιεστε με το παραμικρο.
    Να’στε καλα και του χρονου ολοι μας με υγεια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    130
    hanter1979 στις #455681

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>hanter1979 wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>alexadros100 wrote:</div><br>
    . Η κυνηγετική σαιζόν τελείωσε και φέτος , με πολύ λίγα πουλιά. Εφέτος στο χωριό μου είδα για πρώτη φορά , ένα νέο τρόπο για το κυνήγι της τσίχλας και του κότσυφα . Μια παρέα από 10 άτομα , με 4 αυτοκίνητα (τζιπ και αγροτικά )και δύο σκυλιά , από τα οποία τα 2 δεν είχαν όπλα . Τα 2 άτομα που δεν είχαν όπλα , κλαύνιζαν (γαύγιζαν) σαν σκυλιά , το ένα μάλιστα είχε και ένα τενεκέ που τον χτυπούσε , έμπαιναν μέσα στα κουτπάρια – συστάδες δένδρων , ρεματιές και τα άλλα με τα όπλα , έπιαναν σε διάφορα πρόσφορα σημεία και τουφέκαγαν τα πουλιά που πεταγόντουσαν . Ολη η ιστορία αυτή διαρκούσε μια ώρα περίπου συνολικά. Όπως έμαθα κτυπούσαν μέχρι 40 πουλιά συνολικά και τα μοιραζόντουσαν . (Μου θυμίζει κυνήγι αγριογούρουνου και δεν ξέρω και αν είναι και είναι και νόμιμο αυτός ο τρόπος κυνηγίου<br><br><br>
    Στο περπατητό στη καλύτερη περίπτωση εφέτος , μπορούσες να κτυπήσεις μέχρι 4 πουλιά . Στο καρτέρι που πήγα λίγες φορές στην καλύτερη περίπτωση πέρασαν 3 πουλιά . Ας ελπίσουμε του χρόνου τα πράγματα να είναι καλύτερα

    την άδεια κυνηγιού πλήρωσες για να στη βγάλουν????

    τι ληγμένα παίρνετε εδώ μέσα μερική δώστε μου και εμενα

    Ελα παππού να σου δείξω !!!!!!!<br>
    Από που συμπεραίνεις ότι πλήρωσα για να μου βγάλουν την άδεια???<br>
    Γιατί μιλάς ειρωνικά , κρυβόμενος πίσω από την ανωνυμία;<br>
    Τι το παράδοξο βρήκες στην ανάρτησή μου ;<br>
    Ελπίζω να γνωρίζεις ότι το καταφύγιο του βλάκα είναι η βρισιά και η ειρωνία.

    Ασχολούμαι πάνω από 2 δεκαετίες με το κυνήγι και τον τρόπο που κυνηγούσαν τα τσιχλοκότσυφα εφέτος που περιγράφω ανωτέρω , τον είδα πρώτη φορά .<br>
    Αν αυτός ο τρόπος γίνεται και σε άλλα μέρη , δεν είναι λόγος για να γράφεις ειρωνικά σχόλια για το άτομό μου.

    Επίσης τα πουλιά ήταν ελάχιστα εφέτος.<br>
    Το να υπάρχει ένα αξιοπρεπές επίπεδο επικοινωνίας στο Forum αυτό , νομίζω ότι είναι καλό. Οι βρισιές , οι ειρωνίες και τα ξύλινα λόγια δεν προσφέρουν τίποτα.

    Τόσα χρόνια στον ιστότοπο αυτό , πρώτη φορά βρέθηκε συνάδελφος να εκφρασθεί έτσι , για το άτομό μου.

    έτσι είναι τα φόρουμ δυστυχώς κρυβεσαι πίσω από μια ανωνυμία…… άλλο βρισιά άλλο ειρωνεία μην τα μπερδεύεις….. το ότι κυνηγάς πάνω από μια 20αιτια δεν με ενδιαφέρει αλλα δεν πρέπει να αφήνεις υπονοούμενα ότι το συγκεκριμένο κυνήγι που κάνουν κάποιοι είναι παράνομο χωρίς να γνωριζεις….. πουλια υπήρχαν το ότι εσύ στο περπατιτο έπαιρνες 2 τσίχλες δεν σημαίνει ότι δεν έχει πουλια άνετα μπορούσες να πάρεις το όριο σε 5 ώρες….. για να υπάρχει ένα αξιοπρεπές επίπεδο στο φόρουμ θα πρέπει να σκέφτεσαι πρώτα τι γραφής και να είσαι σίγουρος για αυτό….. μην βγάζεις κάποιους παρανομους χωρίς να ξέρεις….. ιδού και η ειρωνεία μου προς το άτομο σου…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    130
    hanter1979 στις #455682

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>hanter1979 wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>alexadros100 wrote:</div><br>
    . Η κυνηγετική σαιζόν τελείωσε και φέτος , με πολύ λίγα πουλιά. Εφέτος στο χωριό μου είδα για πρώτη φορά , ένα νέο τρόπο για το κυνήγι της τσίχλας και του κότσυφα . Μια παρέα από 10 άτομα , με 4 αυτοκίνητα (τζιπ και αγροτικά )και δύο σκυλιά , από τα οποία τα 2 δεν είχαν όπλα . Τα 2 άτομα που δεν είχαν όπλα , κλαύνιζαν (γαύγιζαν) σαν σκυλιά , το ένα μάλιστα είχε και ένα τενεκέ που τον χτυπούσε , έμπαιναν μέσα στα κουτπάρια – συστάδες δένδρων , ρεματιές και τα άλλα με τα όπλα , έπιαναν σε διάφορα πρόσφορα σημεία και τουφέκαγαν τα πουλιά που πεταγόντουσαν . Ολη η ιστορία αυτή διαρκούσε μια ώρα περίπου συνολικά. Όπως έμαθα κτυπούσαν μέχρι 40 πουλιά συνολικά και τα μοιραζόντουσαν . (Μου θυμίζει κυνήγι αγριογούρουνου και δεν ξέρω και αν είναι και είναι και νόμιμο αυτός ο τρόπος κυνηγίου<br><br><br>
    Στο περπατητό στη καλύτερη περίπτωση εφέτος , μπορούσες να κτυπήσεις μέχρι 4 πουλιά . Στο καρτέρι που πήγα λίγες φορές στην καλύτερη περίπτωση πέρασαν 3 πουλιά . Ας ελπίσουμε του χρόνου τα πράγματα να είναι καλύτερα

    την άδεια κυνηγιού πλήρωσες για να στη βγάλουν????

    τι ληγμένα παίρνετε εδώ μέσα μερική δώστε μου και εμενα

    Βρε συ Hunter1979 αυτη η μεθοδος κυνηγιου υπαρχει εδω και πολλα χρονια και για την τσιχλα αλλα και για το ορτυκι !!!

    Φιλικα Πετρος

    εγω το ξερω αλλοι δεν το ξερουν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #455683

    Παντως Πετρο,δεν ειναι και τοσο ευκολο,για τους λογους που εγραψα παραπανω,αλλα και γιατι αν τα πουλια ειναι πονηρεμενα (για τσιχλες μιλαω) εξαφανιζονται πριν ακομα πλησιασεις σε αποσταση βολης..γενικα πρεπει ολη η ομαδα να ειναι πολυ δεμενη και να κυνηγανε χρονια μαζι και στα ιδια μερη για να κανεις κατι..

    Ναι Γιαννη σιγουρα !!! Τιποτα δεν ειναι τοσο ευκολο οσο ακουγεται.

    Φιλικα Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #455689

    εγω το ξερω αλλοι δεν το ξερουν

    Ενταξει ο ανθρωπος δεν ηξερε αυτο το ειδος κυνηγιου και κατα ποσο ειναι νομιμο και του φανηκε καπος. Μια απορια εξεφρασε !!! Ειρηνη υμιν !!!

    Φιλικα Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    223
    alexadros100 στις #455690

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>alexadros100 wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>hanter1979 wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>alexadros100 wrote:</div><br><br>
    . Η κυνηγετική σαιζόν τελείωσε και φέτος , με πολύ λίγα πουλιά. Εφέτος στο χωριό μου είδα για πρώτη φορά , ένα νέο τρόπο για το κυνήγι της τσίχλας και του κότσυφα . Μια παρέα από 10 άτομα , με 4 αυτοκίνητα (τζιπ και αγροτικά )και δύο σκυλιά , από τα οποία τα 2 δεν είχαν όπλα . Τα 2 άτομα που δεν είχαν όπλα , κλαύνιζαν (γαύγιζαν) σαν σκυλιά , το ένα μάλιστα είχε και ένα τενεκέ που τον χτυπούσε , έμπαιναν μέσα στα κουτπάρια – συστάδες δένδρων , ρεματιές και τα άλλα με τα όπλα , έπιαναν σε διάφορα πρόσφορα σημεία και τουφέκαγαν τα πουλιά που πεταγόντουσαν . Ολη η ιστορία αυτή διαρκούσε μια ώρα περίπου συνολικά. Όπως έμαθα κτυπούσαν μέχρι 40 πουλιά συνολικά και τα μοιραζόντουσαν . (Μου θυμίζει κυνήγι αγριογούρουνου και δεν ξέρω και αν είναι και είναι και νόμιμο αυτός ο τρόπος κυνηγίου<br><br><br><br>
    Στο περπατητό στη καλύτερη περίπτωση εφέτος , μπορούσες να κτυπήσεις μέχρι 4 πουλιά . Στο καρτέρι που πήγα λίγες φορές στην καλύτερη περίπτωση πέρασαν 3 πουλιά . Ας ελπίσουμε του χρόνου τα πράγματα να είναι καλύτερα

    την άδεια κυνηγιού πλήρωσες για να στη βγάλουν????

    τι ληγμένα παίρνετε εδώ μέσα μερική δώστε μου και εμενα

    Ελα παππού να σου δείξω !!!!!!!<br><br>
    Από που συμπεραίνεις ότι πλήρωσα για να μου βγάλουν την άδεια???<br><br>
    Γιατί μιλάς ειρωνικά , κρυβόμενος πίσω από την ανωνυμία;<br><br>
    Τι το παράδοξο βρήκες στην ανάρτησή μου ;<br><br>
    Ελπίζω να γνωρίζεις ότι το καταφύγιο του βλάκα είναι η βρισιά και η ειρωνία.

    Ασχολούμαι πάνω από 2 δεκαετίες με το κυνήγι και τον τρόπο που κυνηγούσαν τα τσιχλοκότσυφα εφέτος που περιγράφω ανωτέρω , τον είδα πρώτη φορά .<br><br>
    Αν αυτός ο τρόπος γίνεται και σε άλλα μέρη , δεν είναι λόγος για να γράφεις ειρωνικά σχόλια για το άτομό μου.

    Επίσης τα πουλιά ήταν ελάχιστα εφέτος.<br><br>
    Το να υπάρχει ένα αξιοπρεπές επίπεδο επικοινωνίας στο Forum αυτό , νομίζω ότι είναι καλό. Οι βρισιές , οι ειρωνίες και τα ξύλινα λόγια δεν προσφέρουν τίποτα.

    Τόσα χρόνια στον ιστότοπο αυτό , πρώτη φορά βρέθηκε συνάδελφος να εκφρασθεί έτσι , για το άτομό μου.

    έτσι είναι τα φόρουμ δυστυχώς κρυβεσαι πίσω από μια ανωνυμία…… άλλο βρισιά άλλο ειρωνεία μην τα μπερδεύεις….. το ότι κυνηγάς πάνω από μια 20αιτια δεν με ενδιαφέρει αλλα δεν πρέπει να αφήνεις υπονοούμενα ότι το συγκεκριμένο κυνήγι που κάνουν κάποιοι είναι παράνομο χωρίς να γνωριζεις….. πουλια υπήρχαν το ότι εσύ στο περπατιτο έπαιρνες 2 τσίχλες δεν σημαίνει ότι δεν έχει πουλια άνετα μπορούσες να πάρεις το όριο σε 5 ώρες….. για να υπάρχει ένα αξιοπρεπές επίπεδο στο φόρουμ θα πρέπει να σκέφτεσαι πρώτα τι γραφής και να είσαι σίγουρος για αυτό….. μην βγάζεις κάποιους παρανομους χωρίς να ξέρεις….. ιδού και η ειρωνεία μου προς το άτομο σου…..

    Το κυνήγι των τσιχλοκότσυφων με τον τρόπο που περιγράφω ανωτέρω , τον είδα πρώτη φορά εφέτος. Όπως γράψανε και άλλοι συνάδελφοι ανωτέρω , είναι παλιός και συνηθίζεται σε πολλά μέρη της χώρας .

    Είδες πουθενά να γράφω ότι ο τρόπος κυνηγίου αυτός , είναι παράνομος;
    Eρώτημα έθεσα και αφορούσε περισσότερο ότι πάνε ομάδα 10 ατόμων .

    άλλο βρισιά άλλο ειρωνεία μην τα μπερδεύεις…..
    Εσύ αν κατάλαβες ότι τα μπερδεύω , είναι πρόβλημά σου , το κείμενο είναι σαφέστατο διατυπωμένο.

    Οσο για τα πουλιά που λες θα έπιανα το όριο σε 5 ώρες , αν υπήρχαν πουλιά θα το έκανα . Εφέτος έκανα περπατητό μέχρι 4 ώρες και είδα (όχι τουφέκισα) 20 πουλιά περίπου . Στις περιοχές που κυνηγάς εσύ , ίσως είχε μερικά πουλιά για να τα γράφεις αυτά.
    Ηταν η χειρότερη χρονιά φέτος . Πουλιά είχε ελάχιστα στη περιοχή που πηγαίνω για κυνήγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #455693

    καλησπερα! συμφωνω Αλεξανδρε με σενα! στα μερη που κυνηγαω,ηταν η χειροτερη χρονια ολων των εποχων..αλλα ηταν και η χειροτερη χρονια ολων των εποχων οσον αφορα τις ελιες!! αυτο δεν σημαινει ομως οτι αλλου δεν ειχε τσιχλες..οι τσιχλες διαλεξαν να μεινουν σε μερη που θα ειχαν αφθονη τροφη..οσοι εκαναν χιλιομετρα και γενικα ψαχτηκαν για ΝΕΑ μερη,εκαναν πουλια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #455696

    καλησπερα! συμφωνω Αλεξανδρε με σενα! στα μερη που κυνηγαω,ηταν η χειροτερη χρονια ολων των εποχων..αλλα ηταν και η χειροτερη χρονια ολων των εποχων οσον αφορα τις ελιες!! αυτο δεν σημαινει ομως οτι αλλου δεν ειχε τσιχλες..οι τσιχλες διαλεξαν να μεινουν σε μερη που θα ειχαν αφθονη τροφη..οσοι εκαναν χιλιομετρα και γενικα ψαχτηκαν για ΝΕΑ μερη,εκαναν πουλια!

    Καλησπερα Γιαννη. Για μενα και την παρεα μου δεν θα το ελεγα !!! Και καλα μπασιματα ειχε η Αττικη φετος και με διαρκεια και τουλαχιστον για εμας τους Αθηναιους Μοδι Αμφικλεια φετος εδιναν σταθερα πουλακια !!!

    αυτο δεν σημαινει ομως οτι αλλου δεν ειχε τσιχλες..οι τσιχλες διαλεξαν να μεινουν σε μερη που θα ειχαν αφθονη τροφη..οσοι εκαναν χιλιομετρα και γενικα ψαχτηκαν για ΝΕΑ μερη,εκαναν πουλια!

    Ειναι αυτο που λες και πιστευω ισχυει 100 %
    Μετα τα μπασιματα οτι πουλακια καναμε ηταν μετα απο πολλα τηλεφωνηματα, πληροφοριες απο φιλους, και πολλα χιλιομετρα.
    Η Πελοπόννησος φετος για καποιο λογο ειχε πολλα πουλια. Παραδοξος ειχε πολυ ελια και για
    καποιον λογο αμαζευτη ( μαλλον δεν συμφερει να την μαζεψουν ) πιο μαλακος ο καιρος και γινοταν χαμος !!!
    Και μεσα στα ξινα και μεσα στις ελιες π.χ Μολαους εκανες το οριο για πλακα μεσα σε δυο ωρες !!!
    Βεβαια τα κοντινα μερη της Αττικης πρωινα και ολα τα απογευματινα Απογοητευση φετος, τσαμπα οι εξοδοι.
    Αυριο τελευταια εξοδος και κλεινουμε για φετος !!!

    Φιλικα Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #455698

    καλησπερα παιδια.εγω πιστευω οτι αν ειχες ορεξη να περπατησεις φετος ηταν μια καλη χρονια .εμενα τουλαχιστον με πηγε πολυ καλα και οχι μακρυτερα απο τη θηβα.οπου καθισα καρτερι τα πραγματα ηταν πολυ πιο περιορισμενα.για καποιο λογω φετος οι τσιχλες δεν πετουσαν ισως η καλοκαιρια πιστευω δεν αναγκασε τα πουλια να αναζητησουν τροφη και εμεναν ολη την ωρα μεσα στο πυκνο.γενικως παντως νομιζω οτι ηταν καλη χρονια.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    διονυσης στις #455709

    καλησπερα παιδια.εγω πιστευω οτι αν ειχες ορεξη να περπατησεις φετος ηταν μια καλη χρονια .εμενα τουλαχιστον με πηγε πολυ καλα και οχι μακρυτερα απο τη θηβα.οπου καθισα καρτερι τα πραγματα ηταν πολυ πιο περιορισμενα.για καποιο λογω φετος οι τσιχλες δεν πετουσαν ισως η καλοκαιρια πιστευω δεν αναγκασε τα πουλια να αναζητησουν τροφη και εμεναν ολη την ωρα μεσα στο πυκνο.γενικως παντως νομιζω οτι ηταν καλη χρονια.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ.

    Οι συνηθειες των πουλιων τα τελευταια χρονια εχουν αλλαξει. Τα καρτερια τοσο πρωινα οσο και απογευματινα εχουν εκλειψει πια. Οπως πολλοι συνομιλητες γραφουν, για να παρεις ενα σεβαστο αριθμο θηραματων πρεπει να περπατας τουλαχιστον 4 ωρες και παλι το αποτελεσμα ειναι αμφισβητουμενο.
    Εγω προσωπικα, με μια εξαιρεση το Σαββατο που μας περασε, εχω πολλα χρονια κα κανω καλο απογευματινο καρτερι.
    Νομιζω οτι ολοι στο βουνο βγαινουμε και τα ιδια ζουμε αλλοι σε μεγαλυτερο και αλλοι σε μικροτερο βαθμο. Επισης βλεπετε οτι τα πουλια εχουν αρχισει και αποκτουν εξαιρετικους αμυντικους μηχανισμους απεναντι μας, και ξερουν ποτε θα βγουν, ποτε θα σε ξεγελασουν η ακομα τωρα πια σε βλεπουν απο μακρια και αλλαζουν πορεια.
    Καλη τελευταια εξοδο σε ολους, και κρατατε τις καννες ζεστες σε κανα σκοπευτηριο συγκυνηγοι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #455713

    Εγώ πιστεύω ότι κατά μεγάλο ποσοστό στην συμπεριφορά των πουλιών ( το έχω παρατηρήσει και στις φάσσες)
    παίζει ο καιρός. Τα τελευταία χρόνια έχουμε ήπιους χειμώνες με ελάχιστη περίοδο παγετού και (βασικό)
    χιονοκάλυψης.
    Εάν ανατρέξω στη μνήμη μου ,πιτσιρίκος ,στο χωριό μου τα χιόνια ξεκινούσαν του Αγίου Δημητρίου (άλλες
    χρονιές και πιο νωρίς ) και σταματούσε να χιονίζει (μιλάω σαν περίοδο) στο τέλος Μαρτίου η και ως τα μέσα Απριλίου.Φέτος μόνο δυο πασπάλια μέχρι τώρα έχει ρίξει.
    Τα τελευταία χρόνια βλέπω”μικρές”τσίχλες σε απίθανα υψόμετρα και σε προχωρημένο χειμώνα,π.χ. Ιανουάριο μήνα να βόσκουν στα 1500 μέτρα ανάμεσα σε κέδρα.
    Θυμάμαι τότε τη δεκαετία του 70 όταν ερχόταν αυτού του είδους οι τσίχλες(κοινές) εγκαθήσταντο
    στον κάμπο και σπάνια έβλεπες καμία κοντά στο χωριό.Το 1980 σε ένα κυνήγι με τον πατέρα μου (είχα ένα
    φλόμπερ ) τουφέκισα κοντά στο χωριό μια κελαιδότσιχλα και δεν ήξερα τι πουλί ήταν .Πρώτη φορά έβλεπα
    τέτοια τσίχλα.Στον τόπο μου μόνο ελατότσιχλες και κεδρότσιχλες διαβιούσαν.Τις “μικρές”τις μαγνήτιζε ο
    κάμπος,μιας και λόγο συνθηκών ,δύσκολα μπορούσαν να βγάλουν το βαρύ χειμώνα.
    Τώρα όμως τα πράγματα άλλαξαν.Έτσι στα ίδια μέρη ενώ οι”μεγάλες”τσίχλες έγιναν ακριβοθώρητες οι “μικρές”
    δεν εννοούν εύκολα να εγκαταλείψουν τα υψώματα και να κατακλύσουν τους κάμπους όπως τότε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #455718

    Τελευταία μέρα σήμερα 112 τσίχλες μέχρι την ώρα που άρχισε να βρέχει. Χθες αλλά 42. Συνολικά 1220 τσίχλες. Και του χρόνου να είμαστε καλά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #455726

    .http://www.youtube.com/watch?v=wecLHOgwMlY . :D :idea: ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooxxxxxxxxxxxx…….<br>
    Η επιδειξιωμανια ειναι φιλη του στιγματισμου!!!!!!!!<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    !!!! ΜΗΝ ΖΕΙΣ ΣΕ ΣΤΑΧΤΕΣ ΕΝΩ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΦΛΟΓΕΣ !!!!

    !!! Quae nocent, saepe docent !!!!!!!

    </div>

    δεν τον αφηνεις τον ανθρωπο σε χλωρο κλαρι.σου λεει τι εκανε ολη η παρεα του.ο ιδιος θα βαρεσε πολυ λιγοτερες δειξε λιγο ελεος lord

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,171 έως 25,185 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων