ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,201 έως 25,215 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #455795

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>manosbmw wrote:</div>
    Τελευταίο κυνήγι και για εμάς ήταν το χθεσινό,άντε και του χρόνου να είμαστε όλοι καλά με ΥΓΕΙΑ<br><br>
    σήμερα δεν θα γράψω αν είχε η όχι τσίχλες γιατί δεν μας ενδιαφέρει κιόλας,και πάντα (η παρέα που πάμε)<br><br>
    εδώ και κάποια χρόνια το τελευταίο κυνήγι το αφιερώνουμε για την πάρτη μας και για να περάσουμε καλά,χωρίς να λέμε ουτε κουβέντα<br><br>
    για της κοπελάρες μας που μας χαρήζουν κάθε εβδομάδα 4-5 ώρες ξεγνιασιάς και χαλάρωσης για 5 περίπου μήνες.<br><br>
    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>

    το κυνηγετικό όπλο είναι μόνο για κυνήγι-σκοπευτήριο

    </div>

    Μπραβο ανιψιε παντα τετοια.ΥΓ κουφαλιτσα σου αρεσουν τα λουλουδακια?<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ΚΣ ΑΧΑΡΝΩΝ

    </div>

    θείο όλα μου αρέσουν εμένα και ειδικά αυτα τα φυσιγγάκια που λέγαμεεεεεεεε,δεν φαντάζεσαι τι κηδείες έκανα με τα 30γρ
    έτριβαν όλοι τα μάτια τους με της αποστάσεις που έπερνα τα πουλιά και γιαυτό το λόγο λέω να παρω καμιά 10.000 για του χρόνου χιχιχιχιχιχι


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #455796

    Τσίχλες πολλές δεν βρήκαμε, όμως τα κοψίδια τα ξεκω….καλίσαμε, άντε και του χρόνου<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Φάνης

    </div>

    μπράβο ρε μάγκες και του χρόνου όλοι με ΥΓΕΙΑ.

    kapna λεω να φτιάξω τον ΚΟΝΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ παλιογατακιιιιιιιιιχαχαχαχαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #455797

    Ο δικός μου φετινός απολογισμός:
    Από 11/10/13 έως και 27/2/14 έκανα 121 ημερήσιες εξορμήσεις, όλες καθημερινά απογευματινά καρτέρια.
    Χτύπησα 1321 τσιχλοκότσυφα, καρπώθηκα τα 1128 (85,4%) από δαύτα και έχασα-δε βρήκα τα 193 από αυτά (14,6%).
    Πιο συγκεκριμένα, από τα 1128 που καρπώθηκα, τα 1086 ήταν κελαηδότσιχλες (96,3%), τα 40 ήταν κότσυφες (3,5%), 1 ήταν κοκκινότσιχλα (0,1%) και άλλη 1 δενδρότσιχλα (0,1%).
    Επιπλέον, τον Οκτώβριο που είχε φασσοπεράσματα καρπώθηκα και 4 φάσσες.
    Παρατηρήσεις: (1) πήγαινα για απογευματινό καρτέρι κάθε μέρα, εκτός από τις βροχερές ημέρες. (2) Τα καρτέρια από το σπίτι μου απέχουν 5 λεπτά οδικώς. (3) Φέτος, στον τόπο μου οι τσίχλες ήταν πολλές έως πάρα πολλές από μέσα Οκτωβρίου έως και τα Χριστούγεννα. Από παραμονές πρωτοχρονιάς μέχρι το τέλος της περιόδου, τα πουλιά μειώθηκαν δραματικά. (4) Φέτος ο κότσυφας σπάνιζε ιδιαιτέρως σε σχέση με την κελαηδότσιχλα. (5) Κυνηγώ πάντα με δίκαννο αλληλεπίθετο. (6) Δεν έχω απορτόσκυλο.
    Εύχομαι σε όλους σας υγεία! Και του χρόνου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1423
    Τάκης GTS στις #455805

    τα κοψίδια τα ξεκω….καλίσαμε,

    Οπως κάναμε και όλη τη χρονιά Φάνη μου!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #455807

    Τσίχλες πολλές δεν βρήκαμε, όμως τα κοψίδια τα ξεκω….καλίσαμε, άντε και του χρόνου<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Φάνης

    </div>

    Ωραια φωτο ρε Θεοφανη!!!!
    Καλα περασαμε,καλα το κλεισαμε,ευχομαι του χρονου παλι μαζι να ζησουμε ωραιες στιγμες!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #455809

    ευχομαι του χρονου παλι μαζι να ζησουμε

    Άντε και καλούς απογόνους 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    SpyrosK στις #455821

    Και εγώ με τη σειρά μου εύχομαι καλό μήνα, καλή …αναμονή, και με υγεία όλοι στους κυνηγοτοπους τον Αύγουστο.
    Καλοφαγωτες οι τσιχλιτσες, από όσους έκαναν απόθεμα.
    Εγώ δυστυχώς, λόγω δουλειάς τελευταία δεν πήγα, αλλά και νωρίτερα που πήγαινα δεν τις …συναπάντησα σε ικανούς αριθμούς.
    Καμμιά 25αρια στην κατάψυξη, μόνο, αλλά έχουν καλή ….παρέα, Φασιανό και 2 μπεκατσουλες, πεσκέσι από τον Σπύρο τον ….Μπεκάτσα.
    Θα φαγωθουν φυσικά με παρέα. Δεν υπάρχει τίποτε καλύτερο από το να μοιράζεσε!!!

    Keymaster
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    293
    ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ στις #455822

    αν και εκτος θεματος , μια ερωτηση προς ολο το φορουμ θα ηθελα να κανω , σας αρεσει ο Λορδος και τα γραφομενα του ? γιατι δεν μιλαει κανεις ? οι διαχειριστες που είναι ? σε μερικα μελη κανουν την παρατηρηση μερικοι με το παραμικρο και κανουν και υποδείξεις συμπεριφορας και τροπων σαλονιού , σε αλλα μελη υπαρχει το απυροβλητο και ότι γουσταρουν γραφουν και λενε και δεν μιλαει κανεις , τι θα γινει τελικα ?

    @Δημήτρης Benelli καλησπέρα, νομίζω ότι είμαι ο πλέον αρμόδιος για να σου απαντήσει στην ερώτησή σου.
    Έχουμε επιλέξει ως διαχείριση, καλώς ή κακώς, να μην διαμπομπεύουμε δημοσιώς στο forum, τα μέλη τα οποία όταν παραβαίνουν τους όρους χρήσης και στους οποίους επιβάλεται ποινή αποκλεισμού ή τους γίνεται παρατήρηση.
    Το μέλος που αναφέρεις έχει υποστεί την συγκεκριμένη ποινή. Άλλες φορές γιατί κάποιο άλλο μέλος μας ανέφερε ότι τον ενόχλησε προσωπικά, και άλλες φορές γιατί κρίθηκε απαραίτητο από την συντονιστική ομάδα, επειδή παραβαίνει τους όρους χρήσης.
    Στο e-artemis κάθε μέλος μπορεί να εκφράζει τη γνώμη του ελεύθερα με την προϋπόθεση ότι δεν παραβαίνει τους όρους χρήσης. Αν κάποιο από τα μέλη ενοχληθεί ή προσβληθεί από κάποιο άλλο, μπορεί και πρέπει να το αναφέρει στη συντονιστική ομάδα και αυτή θα κρίνεικαι θα δράση ανάλογα με την περίπτωση.
    Το να αναφέρεις ό,τι κανείς δεν κάνει τίποτα και άλλες αοριστίες ή το να στήνεις λαϊκό δικαστήριο για κάποιο μέλος, επειδή δεν έχουμε δεν έχουμε αναρτήσει ταμπέλα πότε μπανάρεται ο κάθενας ή πότε του γίνεται παρατήρηση, είναι άκυρο. Εσύ ο ίδιος γνωρίζεις καλά ότι σου έχουν γίνει επανειλημένως συστάσεις για κάποια θέματα τις οποίες συνεχίζεις να αγνοείς.
    Δεν διέγραψα το μήνυμα σου επίτηδες παρότι παραβαίνει τους όρους χρήσης, μιας και υποδεικνύεις στη συντονιστική ομάδα πιο είναι το έργο της, προκειμένου να σου εξηγήσω τα παραπάνω.
    Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μην επαναλειφθεί το παραπάνω και αν κάποιο από τα μέλη σε ενοχλεί προσωπικά ή πιστεύεις οτι παραβαίνει τους όρους χρήσης μπορείς με ένα προσωπικό μήνυμα να το αναφέρεις και να είσαι σίγουρος ότι θα λάβουμε τα μέτρα μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #455825

    αντε και του χρονου…

    κλεισιμο και φετοσ στην αγαπημενη μου μεσσηνια ..

    επιασα το οριο που ειχα βαλει στον εαυτο μου απο σαββατο απογευμα εωσ πεμπτη απογευμα..

    παρασκευη βγηκα μονο στο απογευματινο για μια ωρα, απλα και μονο να ριξω μερικεσ τριαρεσ στον αερα για το καλο..

    υγεια να μαστε καλα και του χρονου..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #455884

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>xxpetros wrote:</div>
    Απο χαβαλε και πλακα καλα πηγαμε σημερα !!! Απο τσιχλες χαλια μαυρα ( ελαχιστα πουλια )

    Φιλικα Πετρος

    Καλα παλικαρι μου ολα τα κρυβεις.Τις τσιχλες τα παπια τα μεταλια …….ολα μα ολα… και του χρονου !!!

    Για σου LORD !!!
    Κρυβε λογια κρυβε λογια χα χα χα
    Και του χρονου να μαστε καλα !!!

    Φιλικα Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    george303 στις #455895

    Ευχομαι σε ολους του χρονου να εχει παντου πουλια για να μην εχουμε παλι αυτες τις γκρινιες απο μερικους. για μενα παντος και για την παρεα μου ηταν παρα πολυ καλα φετος. Υ.Γ. φιλε dimix σου ευχομαι σε εσενα και στην παρεα σου τα καλυτερα του χρονου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #455992

    παει και η χρονια η φετινη!!!
    εγω ευχομαι να ειμαστε καλα πανω απο ολα, και να μπορεσουμε να παμε και του χρονου!!
    φετος ηταν μια μετρια χρονια στης τσιχλες .και το λεω αυτο γιατι ξεκινησε καλα και καπου στη μεση μας τα χαλασε!! ,για τα μερη που παω εγω λεω παντα……γενικα ηταν λιγο καλητερα απο περσι!!!

    αυτα τα ολιγα και του χρονου με υγεια, και δουλεια για ολους !!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #456066

    παει και αυτη η χρονια μας τελειωσε.τα τσιχλοκοτσυφα με διακυμανσεις πολλες φετος. τα καλα μπασιματα τον οκτωβρη εδωσαν ελπιδες για καλη χρονια αλλα τελικα δεν ηταν και τοσο καλη.οχι οτι εχω παραπονο.πουλια εκανα μπολικα αλλα με απιστευτα χιλιομετρα περπατητο και σχεδον καθημερινα απογευματινα καρτερια.το καλο ειναι οτι μενω σε αποσταση 10 λεπτων απο τα καλα τσιχλοτοπια της περιοχης μου και δεν μου φανηκαν τοσο πολλα τα εξοδα.στο περπατητο συνηθως ειχε πουλια αλλα οχι στα κλασσικα μερη.το πρωινο καρτερι το εκοψα μετα τα μπασιματα γιατι ηταν τζαμπα κοπος ενω στο απογευματινο τα πουλια μια φορα τα εβρισκες και δεκα οχι.κυργιαρες ειχε πολλες αλλα απλα δεν πεταγαν.κοκκινες ειδα λιγες και κρατησα μερικες στα ελατα.γερακοτσιχλες παντελως ανυπαρκτες για ακομη μια χρονια.τελευταια αφησα τα αγαπημενα μου κοτσυφια τα οποια για δευτερη συνεχομενη χρονια δεν μας τιμησαν.λιγα πουλια και αυτα προς το τελος της χρονιας σε ρεματα με κισσους.πιστευω οτι ο καιρος δεν μας βοηθησε καθολου φετος.αρνητικη και η ελλειψη ελαιοκαρπου που τελικα εχει σημασια για τις τσιχλες.ραντεβου τον επομενο οκτωβρη τωρα με τις κυριες.την υγεια μας να εχουμε μονο και κανα ευρω να περισσευει!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #456662

    σημερα μετα απο καιρο ακουσα τσιχλα εξω απο το σπιτι,κοιταω και βλεπω μια τσιχλαρα παχια-παχια!!!
    αντε λεω θα τα πουμε του χρονου…….μου γελασε πονηρα και εφυγε!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #456693

    τσιχλες εχει πολλες ακομη.χθες ανεβηκαμε με ενα φιλο στο βουνο να πατησουμε το φρεσκο χιονι και οι κυργιαρες εκαναν παρτυ!οι ατιμες οταν τις καρτερωναμε ηταν αγαλματα πανω στα ελατα και χθες επαιζαν συνεχεια!ελπιζω να μας ερθουν και του χρονου και να φερουν και παρεα!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,201 έως 25,215 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων