ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,261 έως 25,275 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    tolis90 στις #463677

    γιαννενα φιλε πηγα για ορτυκακια και ειδα ένα κοπαδακι τσίχλες πολύ ψυλα και σημερα ένα κοπαδακι ψαρονια αυτά πεταγαν ποιο χαμηλα


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #463689

    γιαννενα φιλε πηγα για ορτυκακια και ειδα ένα κοπαδακι τσίχλες πολύ ψυλα και σημερα ένα κοπαδακι ψαρονια αυτά πεταγαν ποιο χαμηλα

    λεγε τετοια να αρχισουμε απο τωρα να φυλαμε τα καρτερια….χαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    tomaso στις #463695

    Καλημερα σε ολους. Ψαρονια ειδα και εγω χτες στα γιαννενα που πηγα για τρυγονια το πρωι και παραξενευτηκα… τολη την κυριακη ειχα παει στο σκοπευτηριο στο περαμα και ακουσα και γω μια τσιχλα…. και δεν το πιστευα. ελεγα δεν μπορει με γελουν τα αυτια μου…. τσικ τσικ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #463718

    Ειδα και γω ψαρονια σημερα περασε ενα κοπαδακι απο πανω μου αλλα δεν τουφεκισα γιατι ειχα παει για καρακαξες και θα προδιδα την θεση μου.Ακουσα οτι μπηκαν και κιτρινα επισεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    tolis90 στις #463723

    μακαρι ισως μας προτιμησουν φετος η τσίχλες γιατι τα τελευτεα 2 χρονια τιποταα………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #463732

    πολυ νωρις δεν εμφανιστηκαν??τωρα καλο ειναι αυτο η κακο,ποιος ξερει??δεν ειναι η ωρα τους ακομη και δεν αξιζει να στηθει κανεις στα μπασιμοκαρτερα.το αλλο σκ παντως η παρεα θα κανει την καθιερωμενη ετησια επισκεψη στις ντοπιαρες δεντροτσιχλες στα ελατα!δεν υπαρχουν παρα πολλες αλλα το ξημερωμα στον ελατια ειναι ανεπαναληπτο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #463738

    άντε να δούμε τι θα γίνει εφέτος με τις μακρημύτες όλο και και κάτι θα ακουστεί μέσα στην επόμενη εβδομάδα,
    και εμένα μου είπαν για ψαρόνια στο ύψος της Λαμίας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #463750

    Πιστεύω ότι φέτος θα είναι μια καλή χρονιά για τις τσίχλες και για τις μπεκάτσες.Αν παρατηρήσει κανείς ο φετινός Σεπτέμβριος είναι ιδιαίτερα
    βροχερός και ο Οκτώβριος που ακολουθεί προβλέπεται το ίδιο.
    Οι βροχές που έπεσαν και θα πέσοuν προετοιμάζουν το έδαφος ούτως ώστε τα πουλιά που θα έρθουν να βρουν εύκολη τροφή(σκουλήκια και ασπόνδυλα)
    έτσι ώστε να μείνουν σε μεγάλους αριθμούς στον τόπο μας.Αν τώρα συνυπολογίσει κανείς και τις προγνώσεις ειδικών και πρακτικών μετεωρολόγων
    μάλλον η φετινή χρονιά προβλέπεται “καυτή”.

    Υ.Γ. Γιώργο αναμένω πρώτα την έναρξη της φάσσας στον Κίσσαβο και μετά τα μπασίματα των τσιχλών. Καλό βράδυ και καλή σεζόν.

    Leatherman.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    trella στις #463752

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #463754

    Παιδια επιτρεψτε μου να κραταω μικρο καλαθι.Απο το 1995 που κυνηγαω μονο το 2004 εγινε φοβερη τσιχλοχρονια τις αλλες το κυνηγι ηταν απο μετριο εως πολυ κακο.Αρα αν δεν δουμε δεν μπορω να ειμαι αισιοδοξος.Με το συμπαθιο παντα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    tolis90 στις #463757

    τα πουλια που ειχε πριν 15-20 χρονια δεν τα εχει τωρα θυμαμε πηγενα με τον πατερα μου περπατιτο και εβγεναν από παντου τσιχλοκυτσιφα και τωρα σου βγαινουν τα ποδια για 5-6 πουλια μακαρι να ερθουν εκεινα τα χρονια ξανα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #463759

    κάπου πήρε το μάτι μου, ότι η πρώτη τσίχλα έπεσε στα δίχτυα ενός παρατηρητηρίου στην Ιταλία, ήταν φετεινή και δακτυλιωμένη, πιάστε τα καρτέρια, ξεκίνησαν!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #463761

    Ακουσα οτι μπηκαν και κιτρινα επισεις.

    αυτα ειναι καλα ,εγω μεχρη τωρα εχω στηλει τους χερετησμους μου σε 4 κιτρινα την ωρα που περασαν να ξεκουραστουν για το μεγαλο ταξιδι στην Αφρηκη, και τωρα θα τα ξαχνη η υποληπη ομαδα, παντος πολυ λιγα μεχρη τωρα εδω στο νησι καθος και τρυγονια που πρεπει να εισαι αρρωστος για να περημενης τοσες ωραις για ενα πουλι η δυο την μερα και εαν περαση ,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #463765

    κάπου πήρε το μάτι μου, ότι η πρώτη τσίχλα έπεσε στα δίχτυα ενός παρατηρητηρίου στην Ιταλία, ήταν φετεινή και δακτυλιωμένη, πιάστε τα καρτέρια, ξεκίνησαν!!!<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Φάνης

    </div>

    Θέλεις να μας φτιάξεις εσύ τώρα σε βλέπω εγώ χαχαχαχα

    Πέραν της πλάκας σε καμιά δεκαριά μέρες μπωρεί κάποιοι να δουν τίποτα κοπαδάκια και σε κάποιο υψόμετρο, το θεμα δεν είναι να της δουμε η να της ακούσουμε αλλα να βρουν φαεί η ότι άλλο πρέπει για να κάτσουν και να της απολαύσουμε όπως πρέπει.

    Και το 2011-12 νομίζω οτι ήταν καλή χρονιά με ικανοποιητικούς αριθμούς τσίχλας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    john1954 στις #463766

    τα πουλια που ειχε πριν 15-20 χρονια δεν τα εχει τωρα θυμαμε πηγενα με τον πατερα μου περπατιτο και εβγεναν από παντου τσιχλοκυτσιφα και τωρα σου βγαινουν τα ποδια για 5-6 πουλια μακαρι να ερθουν εκεινα τα χρονια ξανα..

    Πριν από 15~20 χρόνια πολύ δεν ήξεραν καν το καρτέρι της τσίχλας. Οπότε μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,261 έως 25,275 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων