ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,276 έως 25,290 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #463836

    Για εφέτος έκανα σεφτέ με πέντε κοτσύφια στις 23-8 .Είχαμε πάει με το φίλο μου το Μήτσο για κάτι φάσσες και κάποια τρυγόνια που είχαμε σταμπάρει
    σε μια βικιά πονηρή. Αφού πέρασε η ώρα του πρωινού καρτεριού ασχολήθηκα λίγο με τα κοτσύφια που από μέσα απ΄τα αμπέλια κατέφευγαν στην διπλανή ρεματιά
    για δροσιά μιας και είχε περάσει η ώρα και ο ήλιος έκαιγε ανυπόφορα.
    Χωρίς υπερβολές αν σας πω ότι θα”έπαιξαν”και εκατό κοτσύφια λίγα θα είναι.Όλα ντοπιάρικα.

    leatherman.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #463837

    Το χειμώνα έχει να γίνει πάνω τις κακομοίρας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #463839

    εύχομαι η φετινή χρονιά να είναι καλύτερη από την περσινή στις τσίχλες
    ειδικά στην Στερεά Ελλάδα που πέρσι ήταν λίγες πολύ λίγες…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #463845

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>ΘΕΟΦΑΝΗΣ wrote:</div>
    κάπου πήρε το μάτι μου, ότι η πρώτη τσίχλα έπεσε στα δίχτυα ενός παρατηρητηρίου στην Ιταλία, ήταν φετεινή και δακτυλιωμένη, πιάστε τα καρτέρια, ξεκίνησαν!!!<br><br>
    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>
    Φάνης

    </div>

    Θέλεις να μας φτιάξεις εσύ τώρα σε βλέπω εγώ χαχαχαχα

    Πέραν της πλάκας σε καμιά δεκαριά μέρες μπωρεί κάποιοι να δουν τίποτα κοπαδάκια και σε κάποιο υψόμετρο, το θεμα δεν είναι να της δουμε η να της ακούσουμε αλλα να βρουν φαεί η ότι άλλο πρέπει για να κάτσουν και να της απολαύσουμε όπως πρέπει.

    Και το 2011-12 νομίζω οτι ήταν καλή χρονιά με ικανοποιητικούς αριθμούς τσίχλας.<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    το κυνηγετικό όπλο είναι μόνο για κυνήγι-σκοπευτήριο

    </div>

    εγώ να σας φτιάξω? εγώ παρόλο που είμαι και αρρωστάκι με το ψάρεμα, κατά παράδοξο τρόπο λέω αλήθειες…χαχαχα!

    εδώ το λέει….

    http://www.cacciapassione.com/notizie/associazioni-venatorie/6428-caccia-e-migratoria-anuu-arrivato-il-primo-tordo-.html

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #463846

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>manosbmw wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>ΘΕΟΦΑΝΗΣ wrote:</div><br>
    κάπου πήρε το μάτι μου, ότι η πρώτη τσίχλα έπεσε στα δίχτυα ενός παρατηρητηρίου στην Ιταλία, ήταν φετεινή και δακτυλιωμένη, πιάστε τα καρτέρια, ξεκίνησαν!!!<br><br><br>
    <hr><br><br>ù
    <div class=»bbp-reply-signature»><br><br>
    Φάνης

    </div>

    Θέλεις να μας φτιάξεις εσύ τώρα σε βλέπω εγώ χαχαχαχα

    Πέραν της πλάκας σε καμιά δεκαριά μέρες μπωρεί κάποιοι να δουν τίποτα κοπαδάκια και σε κάποιο υψόμετρο, το θεμα δεν είναι να της δουμε η να της ακούσουμε αλλα να βρουν φαεί η ότι άλλο πρέπει για να κάτσουν και να της απολαύσουμε όπως πρέπει.

    Και το 2011-12 νομίζω οτι ήταν καλή χρονιά με ικανοποιητικούς αριθμούς τσίχλας.<br>

    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>

    το κυνηγετικό όπλο είναι μόνο για κυνήγι-σκοπευτήριο

    </div>

    εγώ να σας φτιάξω? εγώ παρόλο που είμαι και αρρωστάκι με το ψάρεμα, κατά παράδοξο τρόπο λέω αλήθειες…χαχαχα!

    εδώ το λέει….

    http://www.cacciapassione.com/notizie/associazioni-venatorie/6428-caccia-e-migratoria-anuu-arrivato-il-primo-tordo-.html

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Φάνης

    </div>

    Θα το μελετήσω το πρωι, και θα το ψάξω εις ΒΑΘΟΣ το πράγμα χαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #463849

    κάπου πήρε το μάτι μου, ότι η πρώτη τσίχλα έπεσε στα δίχτυα ενός παρατηρητηρίου στην Ιταλία, ήταν φετεινή και δακτυλιωμένη, πιάστε τα καρτέρια, ξεκίνησαν!!!<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Φάνης

    </div>

    ρε φουστη φανη μας μαμησες…..αντε τωρα να τρεχουμε στα καρτερια ενα μηνα νωριτερα!!!!!!!
    το νωριτερο μπασιμο που εχω γραψει στο ημερολογιο μου ηταν 2οκτ 2005 και εκτος απο τσιχλες ειχα παρει και την πρωτη μπεκατσα της χρονιας πηγαινοντας στο αμαξι φευγοντας!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #463852

    μην τρελαινόσαστε με μια τσιχλα δεν γίνεται τίποτε θα έρθουν στην ώρα τους κατά κοπαδάκια
    πλησιάζει ο καιρός!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #463860

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>ΘΕΟΦΑΝΗΣ wrote:</div>
    κάπου πήρε το μάτι μου, ότι η πρώτη τσίχλα έπεσε στα δίχτυα ενός παρατηρητηρίου στην Ιταλία, ήταν φετεινή και δακτυλιωμένη, πιάστε τα καρτέρια, ξεκίνησαν!!!<br><br>
    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>
    Φάνης

    </div>

    ρε φουστη φανη μας μαμησες…..αντε τωρα να τρεχουμε στα καρτερια ενα μηνα νωριτερα!!!!!!!<br>
    το νωριτερο μπασιμο που εχω γραψει στο ημερολογιο μου ηταν 2οκτ 2005 και εκτος απο τσιχλες ειχα παρει και την πρωτη μπεκατσα της χρονιας πηγαινοντας στο αμαξι φευγοντας!!!!!!!!!!!!!!!!!
    <br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!”

    Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

    ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!! [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    </div>

    Ασε τα λόγια και πιάσε κανένα καρτέρι για της αρχές του άλλου μήνα…………..ξέρεις εσυ χαχαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #463877

    Άκουσα και είδα την πρώτη τσίχλα στην ευρύτερη περιοχή Κατερίνης…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #463882

    Καλο απογευμα! Κατα την προσωπικη μου αποψη,η τσιχλα δεν εχει φοβο! Θα εξακολουθουμε να εχουμε και να κυνηγαμε τσιχλες! Ο λογος παντα κατα την γνωμη μου ειναι ο εξης· η κοινη τσιχλα αναπαραγετε κατα το μεγαλυτερο ποσοστο στην Αγγλια.ενα κρατος που προσεχει πολυ το φυσικο του περιβαλλον,και τα τεραστια δαση του στα οποια αναπαραγετε η τσιχλα.. Επισης μικρο ποσοστο τσιχλων διαχειμαζει σε κρατη διαλυμενα οπως της βορειου Αφρικης και νοτιοτερα οπου δεν ισχυει κανενας νομος και ταξη και σκοτωνουν οτι θελουν ολο το χρονο..επισης λογω της ερημου Σαχαρας πολλα πουλια πεθαινουν στη ερημο κατα την μεταναστευση..αντιθετα φοβαμαι πολυ τα τρυγονια και τα ορτυκια.πιστευω τα επομενα χρονια θα απαγορευτει το κυνηγι τους οπως εγινε και με το συκοφαγο καθως αυτα τα τρια ειδη διαχειμαζουν κατα 80% μπορει και παραπανω στην υποσαχαρια Αφρικη,ετσι υφιστανται λαθροθηρια ολο το χρονο σε δυαλυμενα κρατη ειδικα της Βορειου Αφρικης οπως περνουν,καθως και τεραστιοι πληθυσμοι χανονται κατα το περασμα τους απο τη Σαχαρα που σε αυτο συντελει και η κλιματικη αλλαγη καθως και τα λιγα νερα που υπαρχουν στην ερημο στερευουν..επισης ειναι γνωστο το φαινομενο με τα δικτυα που βαζουν οι βορειοαφρικανοι σε ολο σχεδον το μεσογειακο παραλιακο μετωπο της Αφρικης,αλλα οπως ειπα πριν τα κρατοι αυτα εινα δυαλυμενα και δεν ισχυει κανενας ΝΟΜΟΣ..ειναι χιλιαδες τα εμετικα βιντεο παντος ειδου πουλιου,σκοτωνουν οτι βρουν,οπως βρουν ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ! σημαντικο ρολο σε αυτό πιστευω ότι παιζει ότι δεν τρωνε χοιρινο και ψαχνουν απεγνωσμένα πηγες κρεατος,καθως και η φτωχεια που επικρατει εκει τους αποφερει ένα εισοδημα η πωληση πουλιων..υπαρχουν βιντεο παρα πολλα που σκοτωνουν όλα τα πουλια…

    Συκοφαδες:
    https://m.youtube.com/watch?v=9ywOz0Zh5Cc

    Τρυγονια:
    https://m.youtube.com/watch?v=iOCkNodszOs

    https://m.youtube.com/watch?v=fAdLRPih0vE

    https://m.youtube.com/watch?v=RJJUrQLDALw

    https://m.youtube.com/watch?v=qLtmeO-tezc

    Ορτυκια με χρηση κραχτη:

    https://m.youtube.com/watch?v=BKZO-Ui1OYo

    Ορτυκια εξαντλημενα με αεροβολο!!!

    https://m.youtube.com/watch?v=XhTen5kzspE

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #463883

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>ΘΕΟΦΑΝΗΣ wrote:</div>
    κάπου πήρε το μάτι μου, ότι η πρώτη τσίχλα έπεσε στα δίχτυα ενός παρατηρητηρίου στην Ιταλία, ήταν φετεινή και δακτυλιωμένη, πιάστε τα καρτέρια, ξεκίνησαν!!!<br><br>
    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>
    Φάνης

    </div>

    ρε φουστη φανη μας μαμησες…..αντε τωρα να τρεχουμε στα καρτερια ενα μηνα νωριτερα!!!!!!!<br>
    το νωριτερο μπασιμο που εχω γραψει στο ημερολογιο μου ηταν 2οκτ 2005 και εκτος απο τσιχλες ειχα παρει και την πρωτη μπεκατσα της χρονιας πηγαινοντας στο αμαξι φευγοντας!!!!!!!!!!!!!!!!!
    <br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!”

    Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

    ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!! [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    </div>

    φέτος θα με πάς και θα με βάλεις στη << φωτιά>> χαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #463886

    ισως εδώ ανοιγουν καλυτερα τα βιντεο..

    Συκοφαδες.

    Τρυγόνια.



    ορτυκια με χρηση κραχτη.

    ορτυκια εξαντλημένα με αεροβολο!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #463887

    επισης διαβαστε εδώ για το μακελεμα που κανουν στα πουλια με τα δικτυα..

    http://www.e-typos.com/content/entheta_pdf/132KYNHGI.pdf

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    xristos v 101 στις #463888

    αν ηταν φτωχοι δεν θα ειχαν λεφτα για οπλα και φισιγκια οπως αναφερεις φιλε εγω πιστευω πως δεν ειναι καθολου φτωχοι και εξαλου δες και τι αυτοκηνητα εχουν!!
    φιλικα παντα χωρις καποια παρεξηγηση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #463891

    αν ηταν φτωχοι δεν θα ειχαν λεφτα για οπλα και φισιγκια οπως αναφερεις φιλε εγω πιστευω πως δεν ειναι καθολου φτωχοι και εξαλου δες και τι αυτοκηνητα εχουν!!<br>
    φιλικα παντα χωρις καποια παρεξηγηση

    Χρηστο εχεις απολυτο δικιο σε αυτό που λες,ριχνοτας μια προσεχτικη ματια στα αυτοκίνητα που εχουν! Χρηστο ολες οι επισημανσεις από ολους κατά την γνωμη μου,είναι σωστο να γινονται γιατι μονο οφελος μπορει να εχουν σε ολους μας! οσο πιο πολλες γνωμες υπαρχουν τοσο το καλυτερο,σε όλα που γραφουμε..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,276 έως 25,290 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων