ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,291 έως 25,305 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #463898

    σωστές οι παρατηρήσεις σας, μην ξεχνάτε ότι το κυνήγι για αυτές τις χώρες είναι πηγή εσόδων και ειδικότερα έχουν κυνηγετικό τουρισμό δυστυχώς δεν έχω διαβάσει κάπου για διαχειριστικά μέτρα για τα θηράματα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #463899

    δεν μπορω να καταλαβω ένα πραγμα παρακολουθοντας σοκαρισμένος τα βιντεο..τα πουλια γιατι δεν κουνανε και τα σκοτωνουν στα 5-10-20-25 μετρα? τα τρυγόνια εδώ δεν πλησιάζονται,εκει πως τα πλησιαζουν στα 5 μετρα και δεν κουνανε? είναι από την εξαντληση επειδή δεν βρισκουν νερο? τα ορτυκια ο άλλος τα εκτελει με το αεροβολο πολύ κοντα,τι είναι αυτό που ακούγετε στο βιντεο επειδή δεν ξερω και πολλα από ορτυκια,ειναι κραχτης που τον εχει πανω του,η οι φωνες των ορτυκιών που είναι τρυγυρω?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #463901

    κλασική περίπτωση κράχτη, άμα παρατήρησες ρίχνει και ο ήχος συνεχίζετε!
    για αυτό τα ορτύκια θα έχουν πρόβλημα γιατί δυστυχώς ακούνε στον κράχτη και τα εκτελούν….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    xristos v 101 στις #463902

    δεν μπορω να καταλαβω ένα πραγμα παρακολουθοντας σοκαρισμένος τα βιντεο..τα πουλια γιατι δεν κουνανε και τα σκοτωνουν στα 5-10-20-25 μετρα? τα τρυγόνια εδώ δεν πλησιάζονται,εκει πως τα πλησιαζουν στα 5 μετρα και δεν κουνανε? είναι από την εξαντληση επειδή δεν βρισκουν νερο? τα ορτυκια ο άλλος τα εκτελει με το αεροβολο πολύ κοντα,τι είναι αυτό που ακούγετε στο βιντεο επειδή δεν ξερω και πολλα από ορτυκια,ειναι κραχτης που τον εχει πανω του,η οι φωνες των ορτυκιών που είναι τρυγυρω?

    δεν κουνανε γιατι μαλλον δεν ειναι κυνηγιμενα ειναι ελαχιστοι οι κυνηγοι εκει..πχ σαν τα τρυγονια πριν την εναρξη σε εμας οπως και
    στις ζωνες το ιδιο τα πλησιαζεις και δεν κουνανε!!!εκει κυνηγανε μονο οσοι εχουν λεφτα, οι περισοτεροι εκει ειναι φτωχοι..ετσι
    και οι κυνηγοι λιγοι με αποτελεσμα τα θηραματα υσηχα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    xristos v 101 στις #463925

    ειδα την πρωτη τσιχλα για φετος ημουν για τρυγονια και περασε απο πανω μου δεν την εριξα διοτι πετουσε οριακα,
    περιξ θεσσαλονικης!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    KABAR στις #464028

    Δεν ξέρω για τσίχλες, εγώ πριν από λίγο είδα ένα κοπάδι ψαρώνια πάνω από την Αθήνα, που σημαίνει ότι κάτι αρχίζει να κινείται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #464029

    καλησπερα
    Θελω στουσ φιλουσ τσιχλαδες, οτ ιμαλλον τουλαχιστον στα περασματα,θα φανουν νωρις οι τσιχλες οι μικρες.
    Σημερα στις τελευταιεσ αναγνωριστικες του λαγου,ξεπετακσαμε τσιχλιτσες απο βατα.
    Πριν 1 εβδομαδα δεν ειχε…αρα ηρθαν τωρα.
    Υπομονη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #464034

    τετοια λεγε μας ακαρδε να μας πριζωνεις!!!!παντως περισυ οποτε ανεφερες μπασιμο στα μερη σου την επομενη-μεθεπομενη μερα σκαγανε μυτη και σε εμας τους νοτιους!
    αποψε καρτερωσα για τρυγονια αλλα δεν φανηκε κανενα.κατα τις 6:45 αρχισαν να βγαινουν ντοπιαριδες κοτσυφες απο το καναλι σωρηδον!στα πρωτα 10-15 δεν σηκωσα οπλο αλλα συνεχισαν να ερχονται και εριξα σε 9 και πηρα τους 6.πρεπει να περασαν πανω απο 30 πουλια.δεν θα τα ξαναενοχλησω αυτα πλεον.θα περιμενω τα βορινα ξαδερφια τους!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #464040

    Θα σασ ενημερωνω συνεχεια
    Θα σασ πριζωνω κανονικα 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #464044

    ακαρδε πρέπει να είσαι πολύ ζημιάρης άντρας,μας εχεις φτιάξει κανονικά έτσι χαχαχαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    panagiotis στις #464050

    ΕΙΔΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΤΣΙΧΛΕΣ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΑΣΧΗΜΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 5.000 km ΕΩΣ ΤΑ CHANNEL ISLAND.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #464059

    πιο κοντά δεν έχει;
    χαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #464130

    καλησπεραααα

    Λοιπον παιδες
    Σημερα στον λαγο, ευτυχησαμε να παρουμε εναν…καλα ηταν.
    Στο μερος που πηγαμε, πουρναροκουμαροπαλιουρα ειχε, και ειχε αρκετες πιασμενες μικρες τσιχλες στα πουρναρια (αυτες που κυνηγατε στις ελιες) …δεν πετουσανε, πιασμενες ηταν και τις τιναζαν τα σκυλια με τα κουδουνια τους.
    Ενα αλλο που μου εκανε εντυπωση ηταν, οτι σημερα ειδα να περνανε μικροπουλα, που συνηθως φαινονται αρχες Οκτωβρη.
    Λοιπον τσιχλαδες, μου φαινεται οτι φετος, θα πνιγειτε στις τσιχλες….οποτε καλου κακου, προμηθευτειτε <τσιχλοσωσιβια> 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    76
    Ηλίας στις #464137

    καλησπεραααα

    Λοιπον παιδες<br>
    Σημερα στον λαγο, ευτυχησαμε να παρουμε εναν…καλα ηταν.<br>
    Στο μερος που πηγαμε, πουρναροκουμαροπαλιουρα ειχε, και ειχε αρκετες πιασμενες μικρες τσιχλες στα πουρναρια (αυτες που κυνηγατε στις ελιες) …δεν πετουσανε, πιασμενες ηταν και τις τιναζαν τα σκυλια με τα κουδουνια τους.<br>
    Ενα αλλο που μου εκανε εντυπωση ηταν, οτι σημερα ειδα να περνανε μικροπουλα, που συνηθως φαινονται αρχες Οκτωβρη.<br>
    Λοιπον τσιχλαδες, μου φαινεται οτι φετος, θα πνιγειτε στις τσιχλες….οποτε καλου κακου, προμηθευτειτε <τσιχλοσωσιβια> :)

    Εύχομαι να συνεχιστεί με το ίδιο ρυθμό να βλέπεις τσιχλες μακάρι να πνιγούμε στην τσίχλα……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #464167

    καλησπεραααα

    Λοιπον παιδες<br>
    Σημερα στον λαγο, ευτυχησαμε να παρουμε εναν…καλα ηταν.<br>
    Στο μερος που πηγαμε, πουρναροκουμαροπαλιουρα ειχε, και ειχε αρκετες πιασμενες μικρες τσιχλες στα πουρναρια (αυτες που κυνηγατε στις ελιες) …δεν πετουσανε, πιασμενες ηταν και τις τιναζαν τα σκυλια με τα κουδουνια τους.<br>
    Ενα αλλο που μου εκανε εντυπωση ηταν, οτι σημερα ειδα να περνανε μικροπουλα, που συνηθως φαινονται αρχες Οκτωβρη.<br>
    Λοιπον τσιχλαδες, μου φαινεται οτι φετος, θα πνιγειτε στις τσιχλες….οποτε καλου κακου, προμηθευτειτε <τσιχλοσωσιβια> :)

    ακαρδε εχουμε τσιχλοσωσιβια μπολικα!!!μας εχουν μεινει απο περισυ!ας ερθουν τα τσιχλακια και θα τα υποδεχτουμε οπως πρεπει.λιγο πιο νωρις λιγο πιο αργα,δεν εχει σημασια,αρκει να μας τιμησουν φετος.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,291 έως 25,305 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων