ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,591 έως 25,605 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    242
    Τ-Τ στις #466189

    Καλησπερα παρεα. Σημερα βορεια Κερκυρα,καλο μπασιμο,πολλα πουλια αλλα ψηλωμενα. Απο τις 7:45 μεχρι τις 9:30 περναγαν συνεχεια. Μεχρι εκεινη την ωρα ειχα στο χερι 4 πουλια και 2 χαμενα
    Εκοψαν σπαθι μεχρι τις 10:00, και κατα τις 11:00 περασαν αρκετα πουλια,σε καλο υψος και στρωτα, ειχαν φυγει και οι «πιστολερο» απο γυρω . Τελικος απολογισμος 13 στο χερι και 6 χαμενα. Καλη συνεχεια

    Παρε καν σκυλο ρε φιλαρακι…εσυ χανεις τα μισα…αμαρτια.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    bt13 στις #466192

    Η σημερινή όμορφη εξόρμηση για ΤΣΙΧΛΕΣ και όχι μόνο στα μέρη της ΘΗΒΑΣ,δυστυχώς είχε και το άσχημο απρόοπτό της το οποίο
    συνίσταται στην χρήση <<ΚΡΑΧΤΗ>> απο μια παρέα τεσσάρων-πέντε ατόμων οι οποίοι <<κυνηγούσαν>> λίγο πιο πέρα από εμάς.
    Οι <<λεβέντες>> δεν πτοήθηκαν καθόλου μπορώ να πώ απο την παρουσία μας και συνέχιζαν ακάθεκτοι να <<κυνηγούν>>.
    Μάλιστα κάποια στιγμή το μηχανάκι σταμάτησε κάποιος απο αυτούς άρχισε να φωνάζει στους άλλους και να ρωτάει τι να κάνει!!!!
    Ο <<ειδικός>> της παρέας τους του απάντησε να πατήσει το μεσαίο κουμπί,το <<PLAY>> για να να ξαναρχίσει !!!!!
    Πέστε μου τώρα τι κάνει κανείς στην προκειμένη περίπτωση???
    Αρχίζει να φωνάζει και να χαλάει την μέρα του με προφανή τον κίνδυνο να εκτραχυνθεί τελείως η κατάσταση,γιατί ποτέ δεν
    ξέρεις με τι <<κάφρους>> έχεις να κάνεις?
    Να κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις? Δεν το ανέχεσαι!!
    Τέλος πάντων κάποια στιγμή ένας από τους φίλους μου άρχισε να επαναλαμβάνει ειρωνικά την <<εντολή>> του <<ειδικού>>
    στολίζοντάς τους μάλλιστα με κάποια σχετικά << ΓΑΛΛΙΚΑ>> οπότε το έκλεισαν,και αναγκάστηκαν να φύγουν!
    Δυστυχώς οτι και να <<λέγεται>>,οτι και να <<γράφεται>>,κάποιοι παραμένουν αμετανόητοι ΜΑΚΑΚΕΣ !!!!!!
    Με την ελπίδα για καλύτερες μέρες γενικά για όλο τον κόσμο,σας χαιρετώ όλους.

    ΦΙΛΙΚΑ

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Φίλε Λούκα ενα μεγάλο μέρος απο τα λεφτά σου απο την άδεια σου πάνε στην θηροφυλακή. Ένα τηλέφωνο και ούτε νεύρα ούτε φωνές ούτε τίποτα καθαρές δουλειές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #466193

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>@gianniscorfu wrote:</div>
    Καλησπερα παρεα. Σημερα βορεια Κερκυρα,καλο μπασιμο,πολλα πουλια αλλα ψηλωμενα. Απο τις 7:45 μεχρι τις 9:30 περναγαν συνεχεια. Μεχρι εκεινη την ωρα ειχα στο χερι 4 πουλια και 2 χαμενα
    Εκοψαν σπαθι μεχρι τις 10:00, και κατα τις 11:00 περασαν αρκετα πουλια,σε καλο υψος και στρωτα, ειχαν φυγει και οι «πιστολερο» απο γυρω . Τελικος απολογισμος 13 στο χερι και 6 χαμενα. Καλη συνεχεια

    Παρε καν σκυλο ρε φιλαρακι…εσυ χανεις τα μισα…αμαρτια.

    Εχεις δικιο. Καθε χρονο το λεω και δεν το κανω. Εχω 3 σκυλια για τη μπεκατσα που ειναι το παθος μου,αλλα αυτο με τις χαμενες κιχλες με στεναχωρει αφανταστα, δεν καθομαι σε πυκνα που δεν θα τις βρισκω,δεν τουφεκαω οπου τις βλεπω, και γενικα προσεχω το μερος για να μπορω να τις βρισκω,προτιμω να αστοχησω απ’το να πεσει και να μην τη βρω,η ακομα χειροτερα να πεσει λαβωμενη και να ταλαιπωρειται. Δυστηχως σημερα ειχα θεμα με τα φυσιγγια προφανως λογω της πολλης υγρασιας και της ζεστης. Καλο βραδυ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    beretta a400 στις #466194

    νοτια κερκυρα πετουσαν αρκετεσ τσιχλεσ 4 ντουφεκιεσ 4 τσιχλεσ ειδα και 2 φασσεσ μακρια,και ενασ φιλοσ μου σικωσε μια μπεκατσα αλλα δυστηχωσ τον εφνηδιασε και δεν την προλαβε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #466195

    Η σημερινή όμορφη εξόρμηση για ΤΣΙΧΛΕΣ και όχι μόνο στα μέρη της ΘΗΒΑΣ,δυστυχώς είχε και το άσχημο απρόοπτό της το οποίο
    συνίσταται στην χρήση <<ΚΡΑΧΤΗ>> απο μια παρέα τεσσάρων-πέντε ατόμων οι οποίοι <<κυνηγούσαν>> λίγο πιο πέρα από εμάς.
    Οι <<λεβέντες>> δεν πτοήθηκαν καθόλου μπορώ να πώ απο την παρουσία μας και συνέχιζαν ακάθεκτοι να <<κυνηγούν>>.
    Μάλιστα κάποια στιγμή το μηχανάκι σταμάτησε κάποιος απο αυτούς άρχισε να φωνάζει στους άλλους και να ρωτάει τι να κάνει!!!!
    Ο <<ειδικός>> της παρέας τους του απάντησε να πατήσει το μεσαίο κουμπί,το <<PLAY>> για να να ξαναρχίσει !!!!!
    Πέστε μου τώρα τι κάνει κανείς στην προκειμένη περίπτωση???
    Αρχίζει να φωνάζει και να χαλάει την μέρα του με προφανή τον κίνδυνο να εκτραχυνθεί τελείως η κατάσταση,γιατί ποτέ δεν
    ξέρεις με τι <<κάφρους>> έχεις να κάνεις?
    Να κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις? Δεν το ανέχεσαι!!
    Τέλος πάντων κάποια στιγμή ένας από τους φίλους μου άρχισε να επαναλαμβάνει ειρωνικά την <<εντολή>> του <<ειδικού>>
    στολίζοντάς τους μάλλιστα με κάποια σχετικά << ΓΑΛΛΙΚΑ>> οπότε το έκλεισαν,και αναγκάστηκαν να φύγουν!
    Δυστυχώς οτι και να <<λέγεται>>,οτι και να <<γράφεται>>,κάποιοι παραμένουν αμετανόητοι ΜΑΚΑΚΕΣ !!!!!!
    Με την ελπίδα για καλύτερες μέρες γενικά για όλο τον κόσμο,σας χαιρετώ όλους.

    ΦΙΛΙΚΑ

    ΛΟΥΚΑΣ.

    ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΚΟΣ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΑΣ -Μήτρου Ευάγγελος – Θήβα – 6972.711137

    και ο νούμερο 1 του σώματος για εμένα ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΚΟΣ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΑΣ -Χριστοδούλου Γεώργιος – Λιβαδειά – 6972.711145

    δεν θα προλάβουν ουτε να κάνουν κιχ και ειδικά με τον δεύτερο,να τους πείτε και με γειά τα καινούρια βραχιολάκια τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    kostasf στις #466196

    Πραγματικά κατάπτυστοι οι συνάδελφοι που χρησιμοποιούν κράχτη. Τέτοιες περιπτώσεις χρήζουν άμεσης καταγγελίας, αλλά και απομάκρυνσης από το σημείο. Δεν φτάνει μόνο να βρίζουμε, πρέπει να αλλάξουμε και περιοχή ώστε να μην εκμεταλλευόμαστε-εκ του ασφαλούς- την παρανομία των άλλων. Το να κάθεσαι κοντά σε κράχτη, να χτυπάς πουλιά και μετά να βγαίνεις και τιμητής, δε λέει και πολλά. Καταγγελία άμεση και απομάκρυνση!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #466198

    Πραγματικά κατάπτυστοι οι συνάδελφοι που χρησιμοποιούν κράχτη. Τέτοιες περιπτώσεις χρήζουν άμεσης καταγγελίας, αλλά και απομάκρυνσης από το σημείο. Δεν φτάνει μόνο να βρίζουμε, πρέπει να αλλάξουμε και περιοχή ώστε να μην εκμεταλλευόμαστε-εκ του ασφαλούς- την παρανομία των άλλων. Το να κάθεσαι κοντά σε κράχτη, να χτυπάς πουλιά και μετά να βγαίνεις και τιμητής, δε λέει και πολλά. Καταγγελία άμεση και απομάκρυνση!!!

    Αγαπητέ μου,δεν εντάσσονται στην <<ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΟΥ >> τέτοιου είδους πρακτικές.Αλλωστε αν ήθελα θα έστηνα κι εγώ έναν
    <<κράχτη>> και δεν θα προσπαθούσα να εκμεταλευτώ την παρανομία των άλλων,-όπως λες- η οποία άλλωστε ήταν πρακτικά αδύνατη !
    Ούτε η απομάκρυνσή μας απο τον χώρο ήταν σωστή.
    Δηλαδή να τους διευκολύνουμε κιόλας?
    Το <<σφάλμα μας>>ήταν [όπως επεσήμαναν σωστά οι καλοί συνάδελφοι ] ότι δεν είχαμε μαζί μας τα τηλέφωνα της ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗΣ τα οποία τώρα
    σκοπεύω να τυπώσω να τα έχω πάντα μαζί μου για παν ενδεχόμενο.

    Καλημέρα σε όλη την καλή παρέα !!!!!!

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    kostasf στις #466200

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>kostasf wrote:</div>
    Πραγματικά κατάπτυστοι οι συνάδελφοι που χρησιμοποιούν κράχτη. Τέτοιες περιπτώσεις χρήζουν άμεσης καταγγελίας, αλλά και απομάκρυνσης από το σημείο. Δεν φτάνει μόνο να βρίζουμε, πρέπει να αλλάξουμε και περιοχή ώστε να μην εκμεταλλευόμαστε-εκ του ασφαλούς- την παρανομία των άλλων. Το να κάθεσαι κοντά σε κράχτη, να χτυπάς πουλιά και μετά να βγαίνεις και τιμητής, δε λέει και πολλά. Καταγγελία άμεση και απομάκρυνση!!!

    Αγαπητέ μου,δεν εντάσσονται στην <<ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΟΥ >> τέτοιου είδους πρακτικές.Αλλωστε αν ήθελα θα έστηνα κι εγώ έναν
    <<κράχτη>> και δεν θα προσπαθούσα να εκμεταλευτώ την παρανομία των άλλων,-όπως λες- η οποία άλλωστε ήταν πρακτικά αδύνατη !
    Ούτε η απομάκρυνσή μας απο τον χώρο ήταν σωστή.
    Δηλαδή να τους διευκολύνουμε κιόλας?
    Το <<σφάλμα μας>>ήταν [όπως επεσήμαναν σωστά οι καλοί συνάδελφοι ] ότι δεν είχαμε μαζί μας τα τηλέφωνα της ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗΣ τα οποία τώρα
    σκοπεύω να τυπώσω να τα έχω πάντα μαζί μου για παν ενδεχόμενο.

    Καλημέρα σε όλη την καλή παρέα !!!!!!

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Αγαπητέ Λουκά,
    Δεν άφησα υπονοούμενα για σένα. Ήταν πολύ σωστή η τοποθέτησή σου και συμφωνά με τα γραφόμενά σου. Απλά έδωσα άλλη μια οπτική στο φαινόμενο «κράχτες». Την άλλη φορά τηλέφωνο απευθείας στους αρμόδιους, μήπως και καταφέρουμε-όλοι μαζί-να περιορίσουμε στο ελάχιστο το φαινόμενο.
    Καλή εβδομάδα σε όλους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    Supernova στις #466211

    Η σημερινή όμορφη εξόρμηση για ΤΣΙΧΛΕΣ και όχι μόνο στα μέρη της ΘΗΒΑΣ,δυστυχώς είχε και το άσχημο απρόοπτό της το οποίο
    συνίσταται στην χρήση <<ΚΡΑΧΤΗ>> απο μια παρέα τεσσάρων-πέντε ατόμων οι οποίοι <<κυνηγούσαν>> λίγο πιο πέρα από εμάς.
    Οι <<λεβέντες>> δεν πτοήθηκαν καθόλου μπορώ να πώ απο την παρουσία μας και συνέχιζαν ακάθεκτοι να <<κυνηγούν>>.
    Μάλιστα κάποια στιγμή το μηχανάκι σταμάτησε κάποιος απο αυτούς άρχισε να φωνάζει στους άλλους και να ρωτάει τι να κάνει!!!!
    Ο <<ειδικός>> της παρέας τους του απάντησε να πατήσει το μεσαίο κουμπί,το <<PLAY>> για να να ξαναρχίσει !!!!!
    Πέστε μου τώρα τι κάνει κανείς στην προκειμένη περίπτωση???
    Αρχίζει να φωνάζει και να χαλάει την μέρα του με προφανή τον κίνδυνο να εκτραχυνθεί τελείως η κατάσταση,γιατί ποτέ δεν
    ξέρεις με τι <<κάφρους>> έχεις να κάνεις?
    Να κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις? Δεν το ανέχεσαι!!
    Τέλος πάντων κάποια στιγμή ένας από τους φίλους μου άρχισε να επαναλαμβάνει ειρωνικά την <<εντολή>> του <<ειδικού>>
    στολίζοντάς τους μάλλιστα με κάποια σχετικά << ΓΑΛΛΙΚΑ>> οπότε το έκλεισαν,και αναγκάστηκαν να φύγουν!
    Δυστυχώς οτι και να <<λέγεται>>,οτι και να <<γράφεται>>,κάποιοι παραμένουν αμετανόητοι ΜΑΚΑΚΕΣ !!!!!!
    Με την ελπίδα για καλύτερες μέρες γενικά για όλο τον κόσμο,σας χαιρετώ όλους.

    ΦΙΛΙΚΑ

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Mε το να καθεσαι ομως και να μην κανεις τιποτα .. καθε φορα που θα βγαινεις θα πρεπει να κανεις δεηση στην Αρτεμις για να περασει κατι απο πανω σου… εγω σε αντιστοιχη περιπτωση εχω παρει θηροφυλακη και δεν ξαναπαιχτηκε το σεναριο αυτο στο μερος που πηγαινω… δεν καταλαβαινω γιατι αφηνουμε λιγους να καταστρεφουν το Hobby των πολλων…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    meriva στις #466212

    ΚΟΡΙΝΘΙΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΠΟΥΛΙΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #466213

    τα φαινόμενα αυτά είναι γνωστα και κατακριταία,
    θα πρότεινα οτι έχει σχέση με ¨κράχτες¨ και λαθροθηρία να ποστάρετε στα κακώς κείμενα όπου υπάρχουν σχετικά θέματα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    stef42 στις #466214

    Το Σ-Κ είχα κατέβει ορεινή Ηλεία για λαγό. Το Σάββατο αρκετές τσίχλες πιασμένες και αργότερα έκανε καλό μπάσιμο.Την Κυριακή όμως ήταν το κάτι άλλο,δεν σταματούσαν μέχρι τις 9:30 περίπου.Μακάρι να έριχνα στις τσίχλες γιατί από λαγό ούτε αυτί.Επί τη ευκαιρία να πω ότι για πρώτη φορά μας έγινε έλεγχος απο θυροφυλακή στη περιοχή αυτή (θυροφύλακας Παναγιώτου Γεώργιος)και μακάρι να ήταν όλοι τόσο ευγενικοί, ανοιχτόμυαλοι και να έδιναν συμβουλές και πληροφορίες με το χαμόγελο και όχι μουρτζούφλικα όπως συνέβει άλλη φορά στη Β.Ελλάδα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    beretta a400 στις #466228

    καλημερα σημερα νοτια κερκυρα ειχαι μπασιμο τσιχλασ σε μεγαλουσ αριθμους μπενανε αρκετα ψιλα, εριξα 6 ντουφεκιεσ και πιρα 3 τσιχλεσ,και μεσα στισ 11 ωρα ερχωταν πανω μου χαμηλα καμια 600 φασσεσ ανεβεναν την πλαγια του βουνου θα τησ θερηζα και πριν ανεβουν στα 200 μετρα περιπου απο μενα, ερχοταν καρφι επανω μου και 30 μετρα αριστερα μου και σε υψοσ 6 μετρον απο το αιδαφοσ,βαζει ενασ αγροτισ που καθαριζε ελιεσ, το αλισοπριονο μπροστα εκεινι τιν ωρα ι φασσεσ κανουν ενα συκωμα προσ τα επανο και γυριζουν ολεσ πισο,τρελαθηκα, το σκευτομε και τρελενωμε,ολα στο προγραμα ειναι,αντε πεδια μπενουνε τα πουλια σημερα πιρα ενα καλο διγμα,τωρα ελπιζο σε αλλο κοπαδι.

    Keymaster
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    293
    ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ στις #466233

    test

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    ΓΙΩΡΓΟΣ στις #466264

    τεστ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,591 έως 25,605 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων