ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,651 έως 25,665 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    tim64@otenet.gr στις #466534


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    yiorgos στις #466577

    Καλησπέρα κι από μένα…
    Μιας και θα είμαι στη Δαύλεια το ΣΚ για δουλειά λέω να πάρω μαζί και το οπλάκι μήπως και πάω για λίγο εκτόνωση…. Επειδη δεν έχω ξαναβρεθεί στα μέρη αυτά, ξέρει κανείς αν έχει τίποτε αυτόν τον καιρό στην περιοχή ή να μην το αποπειραθώ καθόλου? Έχω διαβάσει ότι αρκετοί φίλοι από το φορουμ πανε στις περιοχές εκεί γύρω. Αν μπορεί κάποιος ας δώσει καμιά άποψη. Βάζει πουλιά στα μπασίματα ή μόνο περπατητό στις ελίτσες αργότερα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    powerbore στις #466582

    Κι εγώ θα είμαι προς το θέρμο αιτωλοακαρνανιας το σκ και δεν το ξέρω το μέρος.
    Αν μπορούσε κανείς να μου πεί κανένα μέρος για μπασίματα η περπατητο?

    Απο την Ναυπακτο μέχρι και το θέρμο..??

    Φιλικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #466591

    Τσιχλοκυνηγοί γεια σας!
    Τα τσιχλοκότσυφα τα κυνηγώ από 10/10 καθημερινά σε απογευματινό καρτέρι και θα συνεχίσω μέχρι την 28η Φεβρουαρίου, όπως κάθε χρόνο άλλωστε (με τελικό απολογισμό, στο τέλος της σεζόν αρκετές έως πολλές εκατοντάδες καρπωθέντα τσιχλοκότσυφα). Μέχρι στιγμής, έχω κάνει 6 απογευματινά με αρκετά καλά αποτελέσματα για την εποχή, κι ας είναι αρκετά νωρίς ακόμη για απογευματινά, δεδομένου ότι δεν έχουν μπει και εγκατασταθεί για τα καλά όλες οι τσίχλες και οι κότσυφες.
    Καρπώνομαι, κατά μέσο όρο 5-6 τσιχλοκότσυφα τη φορά. Καλά είναι για αρχή…
    Περιοχή, Βοιωτία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    ktz561 στις #466599

    Σήμερα στο Καπανδρίτι το απόλυτο μηδέν (0)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #466645

    Σήμερα στο Καπανδρίτι το απόλυτο μηδέν (0)

    Τη μερα που πέρασε συναδελφε το περίεργο θα ηταν να δεις πουλια!!! ! νοτιαδουρα και σκονη, σκετη αρρώστια.στο απογευματινο που πηγα παιξαν κατι πιασμενες αλλά ψηλωμενες.1 καταφερα να βαλω στο χέρι απο τις 2 που τουφεκισα.το Σ/Κ το βοριαδακι γεννάει ελπίδες για κάτι καλό!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    xristos v 101 στις #466667

    περιξ θεσσαλονικης λιγα τα πουλια με αποτελεσμα 2 στο χερι!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    477
    diego στις #466715

    Απο Ωρωπό πλευρά το απόλυτο μηδέν…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    Sargentis στις #466716

    Σημερα στην Αττικη χτυπησα 4, ειδα 6-7 , και σταματησαν κατα τις 8:45. Νιωθω καπως ενοχος και νευριασμενος για το γεγονος οτι δεν βρηκα ΟΥΤΕ 1. Υπαρχει καποιο μυστικο? Ειδικα για τις 2 απο τις 4, εβαζα και στοιχημα οτι ηξερα που επεσαν και πηγα αμεσως κι ας περασαν αλλες 2 απο πανω μου στη μια περιπτωση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #466717

    Σημερα στην Αττικη χτυπησα 4, ειδα 6-7 , και σταματησαν κατα τις 8:45. Νιωθω καπως ενοχος και νευριασμενος για το γεγονος οτι δεν βρηκα ΟΥΤΕ 1. Υπαρχει καποιο μυστικο? Ειδικα για τις 2 απο τις 4, εβαζα και στοιχημα οτι ηξερα που επεσαν και πηγα αμεσως κι ας περασαν αλλες 2 απο πανω μου στη μια περιπτωση.

    Καλο απόγευμα! Έπραξες πολυ σωστά για τις δυο! Υπαρχει περίπτωση να έπεσαν φτερουγαρες και να κρύφτηκαν..παρόλα αυτά,η τσίχλα θελει προσοχή την ωρα που τουφεκαμε,να βλέπουμε ακριβώς που πέφτει και να μην περνούμε το βλέμμα μας απο εκεί ειδικά αν το μέρος ειναι κάπως ντυμένο η δύσκολο..καμια φορά εμένα με πιάνει απληστία και τουφεκαω στο περπατητο 3-4 μαζεμένες χάνοντας το μέρος που έπεσαν οι πρώτες..άρα κατα την γνώμη μου οταν τουφεκαμε μια τσίχλα ειδικά αν δεν ειναι καθαρό το μέρος,μετα την τουφεκια,δεν περνούμε καθόλου τα ματιά μας απο το μέρος που έπεσε,και πάμε ΑΜΕΣΩΣ στο ακριβές σημείο και την παίρνουμε,έχοντας πριν βαλει και κάποιο σημάδι αν ειναι κάπως μακρια..μην απογοήτευσε ήταν ενα τυχαίο γεγονός.δυστηχως όλοι χάνουμε τσίχλες..ακόμα και αυτοί που εχουν σκύλο χάνουν.λιγοτερες απο όσους δεν εχουν σκύλο αλλα χάνουν και αυτοί..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #466718

    μπορουμε να μην παμε αμεσως,,

    απλα βαζουμε σημαδια..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #466719

    γυρναμε στο σημειο που τουφεκισαμε και ξαναφερνουμε στο μυαλο μας, την εικονα

    η απλα περνουμε σκυλο..:P..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #466726

    Σημερα στην Αττικη χτυπησα 4, ειδα 6-7 , και σταματησαν κατα τις 8:45. Νιωθω καπως ενοχος και νευριασμενος για το γεγονος οτι δεν βρηκα ΟΥΤΕ 1. Υπαρχει καποιο μυστικο? Ειδικα για τις 2 απο τις 4, εβαζα και στοιχημα οτι ηξερα που επεσαν και πηγα αμεσως κι ας περασαν αλλες 2 απο πανω μου στη μια περιπτωση.

    Πολύ σωστά ένιωσες και θα συμφωνήσω με το Γιάννη και τον Περικλή!Επίσης να γνωρίζεις ότι κάποια πουλιά δείχνουν να πέφτουν ξερά, ενώ πολλά απ’αυτά ποδαρόνουν έως και φτερουγάνε, αντίθετα με κάποια που δείχνουν να πέφτουν ζωντανά πάς και τα βρίσκεις τέζα! Αυτό το ανακάλυψα στην πορεία της κυνηγετικής μου θητείας και με το σκυλάκο μου που σίγουρα κάνει ολη τη δουλειά στο ψάξιμο και απόρτ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #466736

    Καλησπέρα Τσιχλοhunters. Ολη μέρα φυσαγε ενας αρρωστιαρης νοτιας πολυ ζεστος. Αργα το απόγευμα το γυρισε σε δυτικό και καθαρισε η ατμόσφαιρα. Θα πάμε αύριο αλλα κραταω πολυ μικρό καλάθι. Ίσως την Κυριακή να ειναι καλύτερα.
    Οσον αφορά τα πουλια που χτυπαμε ο καλύτερος τροπος ειναι να βαζεις σημάδια. Δεντρα, θαμνους, πετρες κτλ και καλά είναι να παμε στο πεσμένο πουλι αμεσως γιατι τα κοψοφτερα τρυπωνουν οπου βρουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #466742

    Καλησπέρα Τσιχλοhunters. Ολη μέρα φυσαγε ενας αρρωστιαρης νοτιας πολυ ζεστος. Αργα το απόγευμα το γυρισε σε δυτικό και καθαρισε η ατμόσφαιρα. Θα πάμε αύριο αλλα κραταω πολυ μικρό καλάθι. Ίσως την Κυριακή να ειναι καλύτερα.
    Οσον αφορά τα πουλια που χτυπαμε ο καλύτερος τροπος ειναι να βαζεις σημάδια. Δεντρα, θαμνους, πετρες κτλ και καλά είναι να παμε στο πεσμένο πουλι αμεσως γιατι τα κοψοφτερα τρυπωνουν οπου βρουν.
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    i hunt therefore i am

    </div>

    και εμενα με τρωει για αυριο..αλλα βλεπω συνεφια νοτιαδες ρε @@@@ μου..
    αλλα ενας φιλος σημερα που εργαζεται στο μπουργκαζ ειδε πολλα πουλια να περνανε,,,πφφφφφφφφ,,,
    ξυπνας η δεν ξυπνας…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,651 έως 25,665 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων