ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,846 έως 25,860 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    axion στις #467678

    Καλημερα,απο χανια,παλι πολυ βροχη και απο πουλια τιποτα,οι καλες ημερομηνιες εχουν περασει και δεν βλεπω φως,αν δεν κανει μεχρι την κυριακη 2-3 καλα μπασιματα μας βλεπω ξανα στα επιστροφια να ξανακυνηγαμε!!!!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #467681

    Οσον αφορα τις συνθηκες που λεει ο kapnas ειναι όντως τελειες.χορτασε νερό ο τόπος και εγινε ο πλεον καταλληλος για να υποδεχτεί και κυρίως να κρατησει τα πουλια. Ειδομεν…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    bt13 στις #467682

    Καλησπέρα σε ολη την παρέα εγω εχω πετύχει πέρασματα και 10 με 20 Νοεμβρίου μια χρονιά στην Εύβοια και άλλη μια δυο φορές κυνηγώντας Ορτυκια στην Λαύριοτικη. Εκτός και αν ειχα πέσει σε εσωτερική μετακίνηση. Ακόμα διατηρώ κάποιες ελπίδες την προηγούμενη Δευτέρα που είχε καλό καιρό μπήκαν πουλιά απο τότε δεν μας βοηθάει ο καιρός. Υπομονή και επιμονή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #467684

    Καλησπέρα σε ολη την παρέα εγω εχω πετύχει πέρασματα και 10 με 20 Νοεμβρίου μια χρονιά στην Εύβοια και άλλη μια δυο φορές κυνηγώντας Ορτυκια στην Λαύριοτικη. Εκτός και αν ειχα πέσει σε εσωτερική μετακίνηση. Ακόμα διατηρώ κάποιες ελπίδες την προηγούμενη Δευτέρα που είχε καλό καιρό μπήκαν πουλιά απο τότε δεν μας βοηθάει ο καιρός. Υπομονή και επιμονή.

    17 Νοεμβρίου 2004 ειχα μεινει απο φυσιγγια! Πέρναγαν για 3 ωρες ασταμάτητα κοτσυφια και γερακοτσιχλες και λιγες τσιχλες.ισως το καλύτερο μπασιμο που εχω πετύχει ever!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #467690

    Άντε να δούμε πως θα πάνε τα πράγματα γιατί ναι μεν έγινε γερό μπάσιμο πριν μια βδομάδα, αλλά δεν είχε διάρκεια. Οι συνθήκες είναι καλές για παραμονή αλλά δεν αρκεί μόνο αυτό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #467691

    Άντε να δούμε πως θα πάνε τα πράγματα γιατί ναι μεν έγινε γερό μπάσιμο πριν μια βδομάδα, αλλά δεν είχε διάρκεια. Οι συνθήκες είναι καλές για παραμονή αλλά δεν αρκεί μόνο αυτό.

    Γρήγορη καλησπέρα …. Φτάνει και περισσεύει. Άπλα για να μείνουν τα πουλιά θέλουν και της ιδανικές συνθήκες. όσα και πουλιά να περάσουν αν ο τόπος είναι αφιλόξενος δεν θα γίνει τίποτε θα μπουν και θα πιάνουν τα ψηλώματα μες στα βενια και στην σιγουριά του κούμαρου. ( η θα κατηφορίσουν για πολύ πιο νοτια) Άποψη μου είναι ότι μετά από την περασμένη δευτέρα που έγινε το πρώτο καλό πέρασμα αυτό που καθυστερεί τα πουλιά είναι ο εδώ καιρός που έχουμε όχι ότι δεν τα έχει σπρώξει ο καιρός τον βορείων χωρών απλά τα πουλιά θα κατέβουν αυτό είναι το μόνο σίγουρο.. αν λέω αν αυτό το τουμπάρισμα του καιρού το έκανε στις 10 έως 17 του μηνα θα σου έλεγα εγώ αν ημερομηνιακα και μονο θα είχαμε τα μεγαλειώδη περάσματα που υποτίθεται παραδοσιακά απαντούν στην χωρα μας βάση τον καιρικών συνθηκών. Εγώ ξέρω ότι όταν κάτι παρατείνεται δεν σημαίνει ότι εξαφανίζεται.. για όσους θυμούνται το 1996 ήταν άπυρος καλύτερη χρονια από ότι το περιβόητο 2004.. το δε 2007 με 2008 αν ανατρέξετε σε όσους έχουν κιτάπια θα σου πουν ότι η νοτιάδες τον καιρό τον περασμάτων ήταν επαναλαμβανομένη και συνεχείς .. και όμως είχε πουλιά και μάλιστα παρα πολλά .. όλος ο τόπος έσταζε και η τσίχλες μας έτρωγαν… ΤΙ θα προτιμούσατε από εδώ και περά για μια εβδομάδα κάθε μέρα από λίγες η δυο με τρία καλά μπασίματα έως τα μέσα Νοεμβρίου που παραδοσιακά τα πούλια πέφτουν στα λιοστάσια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #467694

    Λέτε ρε παιδιά να έχουν κάνει στάση στην ήσυχη κυνηγετικά Αλβανία [απαγόρευση κυνηγιού],Μέχρι να τα πιέσει για τα καλά ο καιρός!?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #467696

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>greg21 wrote:</div>
    Άντε να δούμε πως θα πάνε τα πράγματα γιατί ναι μεν έγινε γερό μπάσιμο πριν μια βδομάδα, αλλά δεν είχε διάρκεια. Οι συνθήκες είναι καλές για παραμονή αλλά δεν αρκεί μόνο αυτό.

    Γρήγορη καλησπέρα …. Φτάνει και περισσεύει. Άπλα για να μείνουν τα πουλιά θέλουν και της ιδανικές συνθήκες. όσα και πουλιά να περάσουν αν ο τόπος είναι αφιλόξενος δεν θα γίνει τίποτε θα μπουν και θα πιάνουν τα ψηλώματα μες στα βενια και στην σιγουριά του κούμαρου. ( η θα κατηφορίσουν για πολύ πιο νοτια) Άποψη μου είναι ότι μετά από την περασμένη δευτέρα που έγινε το πρώτο καλό πέρασμα αυτό που καθυστερεί τα πουλιά είναι ο εδώ καιρός που έχουμε όχι ότι δεν τα έχει σπρώξει ο καιρός τον βορείων χωρών απλά τα πουλιά θα κατέβουν αυτό είναι το μόνο σίγουρο.. αν λέω αν αυτό το τουμπάρισμα του καιρού το έκανε στις 10 έως 17 του μηνα θα σου έλεγα εγώ αν ημερομηνιακα και μονο θα είχαμε τα μεγαλειώδη περάσματα που υποτίθεται παραδοσιακά απαντούν στην χωρα μας βάση τον καιρικών συνθηκών. Εγώ ξέρω ότι όταν κάτι παρατείνεται δεν σημαίνει ότι εξαφανίζεται.. για όσους θυμούνται το 1996 ήταν άπυρος καλύτερη χρονια από ότι το περιβόητο 2004.. το δε 2007 με 2008 αν ανατρέξετε σε όσους έχουν κιτάπια θα σου πουν ότι η νοτιάδες τον καιρό τον περασμάτων ήταν επαναλαμβανομένη και συνεχείς .. και όμως είχε πουλιά και μάλιστα παρα πολλά .. όλος ο τόπος έσταζε και η τσίχλες μας έτρωγαν… ΤΙ θα προτιμούσατε από εδώ και περά για μια εβδομάδα κάθε μέρα από λίγες η δυο με τρία καλά μπασίματα έως τα μέσα Νοεμβρίου που παραδοσιακά τα πούλια πέφτουν στα λιοστάσια.

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Η σοφία είναι γνώση και, η σωστή της χρήση…δύναμη!

    </div>

    Φίλε Γιώργο σε διάβασα προσεκτικά δύο φορές και μακάρι να είναι έτσι. Δλδ και άλλα 2-3 γερά μπασίματα να έχουμε και τα πουλιά να μείνουν εδώ. Αυτό είναι το θετικότερο σενάριο.
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο καιρός έκανε 2 απότομα γυρίσματα από δυνατό νοτιά σε βοριά και σταδιακά σε νοτιά και μετά βροχές. Το μπάσιμο έγινε από το πρώτο γύρισμα από νοτιά σε βοριά ο οποίος όμως κράτησε 2 μέρες και τα πουλιά δεν είναι μαχητικά αεροσκάφη να μετακινούνται εκατοντάδες μίλια την ώρα.
    Η λογική λέει ότι θα έχουμε και άλλα μπασίματα, αλλά δεν βλέπω να καθαρίζει ο καιρός και να παραμένει κι ο βοριάς.
    Αν κάποιος έχει καμμιά πληροφορία για τι παίζει σε Αλβανία, Σκόπια, Βουλγαρία…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #467697

    μάλιστα.εχθές 4 ώρες περπατητό 38 πουλιά ήρθαν μαζί μας.
    αν και δεν είχε πουλιά,παρεμπιπτόντως αυτές οι λίγες που είχε μας έβγαιναν λουκούμι
    σήμερα δεν θα γράψω ούτε το νομό (εγώ προσωπικά)για το λόγο οτι την προιγούμενη φορά
    που γράψαμε,το πρωί που πήγα είχε καταντησει χειρότερα και απο την ομόνοια
    κάθε 15 μετρα και κυνηγός,είπαμε να υπάρχουν κυνηγοί να παίζουν και τα πουλάκια
    αλλα αυτό που είδα την πρό περασμένη κυριακή είχα πολλά χρόνια να το δώ.
    μπροστα,πίσω,δεξιά,αριστερά,διαγώνια γινοταν της π@@τανας,μιλάμε δεν σήκωσα για
    κανεναν λόγο το όπλο,πρώτον γιατι θα είχαμε θύματα,και δεύτερον γιατι σε μια τσιχλα
    έπεφταν τουλάχιστον 15-20 ντουφεκιές,με αποτέλεσμα ή να μας της σπάνε και να φεύγουν
    αλλού ή της ντουφεκούσαν και της έπερναν.
    το αποτέλεσμα,τα μαζέψαμε και φύγαμε άρων άρων ατουφέκιστη ενώ παίζανε κάτι πουλάκια

    ζητώ συγνώμη απο τους υπολοιπους συναδέλφους αλλα δεν θα ξαναγράψω ούτε το νομό
    μόνο και μόνο για τους πονηρούς,που στήνουν καρτέρι στο άρτεμις (χωρις ουτε κάν να
    είναι μέλη)και την άλλη μέρα πάνε κύριοι και βαράνε όσες θέλουνε.

    καλή συνέχεια σε όλους και ευλόγησον

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    jim στις #467704

    ε τωρα σε αυτό δεν εχεις και άδικο… η αλήθεια ειναι οτι ουτε και εγω λέω τα μερη που εχει αγριογουρουνο στο φορουμ. Δυστυχώς χάνεται το μέτρο ευκολα (λογικό οταν το φορουμ μπορει να το διαβαζουν οι μισοί κυνηγοί της χώρας).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    markos67 στις #467709

    στην Ελλάδα??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    akalokat στις #467713

    πολύ σωστά. και εγώ αναφέρω μόνο νομό ποτέ περιοχή των περιγραφών. Η μισή Ελλάδα διαβάζει Αρτεμις χωρίς να είναι μέλος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    Φιλιππας στις #467714

    Γιαυτο εφτιαξα την σελιδα στο fb να μιλαμε ελευθερα και να διαβαζουμε μονο τα μελη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    ΚΩΣΤΑΣ στις #467718

    εγω διαφωνω με το να μη λεμε νομο ,τοτε ειναι ανουσια η συζητηση και δεν βοηθα κανενα , δεν ειπαμε να λεμε κ το καρτερι που παει ο καθενας αλλα μια πληροφορια σχετικα με τον νομο πρεπει να γινεται κατα την γνωμη μου ωστε να υπαρχει κ θεμα συζητησης ,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    petros στις #467720

    έτσι μ αρέσετε τα μέρη κρυφά μεν αλλά γράφουμε το σύνολο τις κάρπωσης …. έτσι για να πούμε ότι ξέρουμε μέρη ….(γιατι αραγε ?) τους ίδιους διαλόγους τους έχω ξαναζήσει στο Άρτεμις …. καπρίτσιο της τύχης πάλι με το ίδιο όνομα ……

    κύριοι στα γύρο βουνά της θεσσαλονικης εχει τσιχλες οχι πολλες αλλα αρκετες … στην διαθεση σας για όποια πληροφορία …. … τα πουλιά και τα μέρη δεν ανήκουν σε κανένα !!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,846 έως 25,860 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων