ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,861 έως 25,875 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    giwrgos7 στις #467721

    xaxaxaxa συμφωνω με τον πετρο…
    θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν πουλια στο νομο πελλας,θαβρισκομαι καμια βδομαδα
    εκει κ δν τα ξερω τα μερη!
    ευχαριστω εκ των προτερων


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #467722

    Τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα μια από τα ιδια λες και θα εκλείψουν η μπανιστηριτζήδες από το φόρουμ.. γραφτέ άφοβα. Μην μασάτε .αστέ τους να μπαίνουν στην ζουλα και να ψάχνονται το που θα πάνε το ΣΚ…. Παίδες τρέχτε πολλλααααααααααααααααα πουλιά στα ΣΕΚΛΑΝΑ… ένας πανικός ένας χαμός δεν προλαβαίναμε να γεμίζουμε .. βαλτέ πούλμαν βαλτέ αεροπλάνα πηδάτε με αλεξίπτωτα ελάτε με υποβρύχιο γεμιστέ τον τόπο με σκουπίδια και τρέχτε στα καρτέρια από της 3 το πρωί φοράτε τους φακούς στο κεφάλι και τρέχτε μην σας πιάσουν τα καρτερία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    petros στις #467723

    λογικά θα έχει παιχνίδι γιατί πλάι στο όμορφο κιλ-κις ( φονικό φιλί ) σε ελεύθερη μετάφραση έχει θέμα και σε τσίχλα και σε φασσα ( αυτό το λέω απο συζητήσεις στο καφενείο γιατί δεν έχω κυνηγήσει φέτος σε εκείνα τα μέρη )

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    petros στις #467725

    Τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα μια από τα ιδια λες και θα εκλείψουν η μπανιστηριτζήδες από το φόρουμ.. γραφτέ άφοβα. Μην μασάτε .αστέ τους να μπαίνουν στην ζουλα και να ψάχνονται το που θα πάνε το ΣΚ…. Παίδες τρέχτε πολλλααααααααααααααααα πουλιά στα ΣΕΚΛΑΝΑ… ένας πανικός ένας χαμός δεν προλαβαίναμε να γεμίζουμε .. βαλτέ πούλμαν βαλτέ αεροπλάνα πηδάτε με αλεξίπτωτα ελάτε με υποβρύχιο γεμιστέ τον τόπο με σκουπίδια και τρέχτε στα καρτέρια από της 3 το πρωί φοράτε τους φακούς στο κεφάλι και τρέχτε μην σας πιάσουν τα καρτερία.
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Η σοφία είναι γνώση και, η σωστή της χρήση…δύναμη!

    </div>

    ΕΕΕΕΕΕΕΤΣΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ !!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1423
    Τάκης GTS στις #467726

    Eτσι συμβαίνει πάντα…..
    Μόλις κόψουν το ‘περάσματα’ και τα ‘μπασίματα’,αρχίζει η γκρίνια και όλα μας φταίνε.

    Αν συνεχιζότανε ο ερχομός των πουλιών σε ρυθμούς και αριθμούς της περασμένης εβδομάδας θα λέγαμε τίποτε τώρα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    giwrgos7 στις #467728

    λογικά θα έχει παιχνίδι γιατί πλάι στο όμορφο κιλ-κις ( φονικό φιλί ) σε ελεύθερη μετάφραση έχει θέμα και σε τσίχλα και σε φασσα ( αυτό το λέω απο συζητήσεις στο καφενείο γιατί δεν έχω κυνηγήσει φέτος σε εκείνα τα μέρη )

    ευχαριστω πετρο…απλα δν ξερω καθολου την περιοχη αυτη
    γτ ειμαι απο αρκαδια…
    συγκεκριμενα θα ηθελα πληροφοριες για σκυδρα,εδεσσα εκει κοντα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #467729

    Καλησπερα σε ολους.Αυριο θα κανω την πρωτη σοβαρη εξορμηση στα τσιχλακια.Μεχρι τωρα εχω ντουφεκιση καμια 15 αρια και εχω παρει 9, ολες εδω κοντα εντος αττικης.Περιοχη Κρανιδιου θα ψαξω.Εχει καποια μερη που κρατανε πουλια,αλλα θελει πολυ περπατημα.Δεν εχω και μεγαλες προσδοκιες γιατι πουλια δεν εχουν μπει πολλα, και αυριο δεν προβλεπω περασμα.Επισης το μερος δεν ειναι ιδανικο για μπασιματα, αν τυχει καποιο μπασιμο τα πουλια περνανε πολυ ψηλωμενα σχεδον παντα.Γενικοτερα τωρα μιλωντας, τα πουλια ειναι μεγαλο ερωτηματικο φετος,για τσιχλες μιλαω παντα.Για τις ημερομηνιες αυτες τα πουλια που εχουν φανει ειναι πολυ λιγα,σε κακες χροννιες ειχε καλυτερα μπασιματα σε αυτες τις ημερομηνιες.Αν δεν γινει κατι καλο το πολυ μεχρι την 1 βδομαδα του Νοεμβρη τα πραγματα δεν θα ειναι καλα.Μετα περιμενουμε το θαυμα.Μπασιματα τσιχλας μεσα Νοεμβρη ειναι σπανιες εξαιρεσεις.Η καλη μερα που λενε..απο το πρωι φαινετε.Παρηγορω γεγονος ειναι το οτι δεν εχουν φανει ακομα και αλλα μεταναστευτικα οπως ψαρονια π.χκαι αλλα μικρα.θα δειξει.Καλο θα ειναι να αναφερουνε, απο τις εξορμησεις μας, τι πουλια βρισκουμε πιασμενα!!!στην περιοχη εχει σημασια αυτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #467730

    έτσι μ αρέσετε τα μέρη κρυφά μεν αλλά γράφουμε το σύνολο τις κάρπωσης …. έτσι για να πούμε ότι ξέρουμε μέρη ….(γιατι αραγε ?) τους ίδιους διαλόγους τους έχω ξαναζήσει στο Άρτεμις …. καπρίτσιο της τύχης πάλι με το ίδιο όνομα ……

    κύριοι στα γύρο βουνά της θεσσαλονικης εχει τσιχλες οχι πολλες αλλα αρκετες … στην διαθεση σας για όποια πληροφορία …. … τα πουλιά και τα μέρη δεν ανήκουν σε κανένα !!

    φίλε μάλλον για να το παίξω πονηρός και έξυπνος τα γράφω να είσαι σίγουρος………
    στα μέρη που κυνηγάω έχω πάει πααααρα πολλά άτομα πιστεψέ το,αλλα και αν δεν το πιστέυεις
    πάλι δεν με ενδιαφέρει καθόλου.
    δεν ξέρω τι κάνετε εσείς στα βόρεια,αλλα εγώ δεν θα μπώ φυλακή για κανέναν μ@λ@κα που
    ξεφιτρώνη απο το πουθενά στα 10 μέτρα μπροστά μου,την ώρα που είμαι έτοιμος να πατήσω.

    και κάτι τελευταίο,είμαι τόσα χρόνια μέλος στο άρτεμις και γράφω σχεδόν κάθε μέρα,και όπου
    μπορώ βοηθάω τους συναδέλφους κυνηγους όπου μπορώ και ξέρω
    δεν θα έρθει ο καθένας να μου πεί εμένα που γράφει μόνο μια φορά το χρόνο και αυτήν για
    να ειρωνευτεί το τι θα γράφω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #467731

    Μεσσηνία….πολύ άστατος καιρός. Δυστυχώς αφιερώσαμε 4 ημέρες για κυνηγι με αποτέλεσμα το απόλυτο 0. Ελάχιστες έως καθόλου τουφεκιές κάθε μέρα. Ας ελπίσουμε ότι θα κατέβουν πουλιά μέσα στον Νοέμβριο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #467733

    Καλησπερα σε ολους.Αυριο θα κανω την πρωτη σοβαρη εξορμηση στα τσιχλακια.Μεχρι τωρα εχω ντουφεκιση καμια 15 αρια και εχω παρει 9, ολες εδω κοντα εντος αττικης.Περιοχη Κρανιδιου θα ψαξω.Εχει καποια μερη που κρατανε πουλια,αλλα θελει πολυ περπατημα.Δεν εχω και μεγαλες προσδοκιες γιατι πουλια δεν εχουν μπει πολλα, και αυριο δεν προβλεπω περασμα.Επισης το μερος δεν ειναι ιδανικο για μπασιματα, αν τυχει καποιο μπασιμο τα πουλια περνανε πολυ ψηλωμενα σχεδον παντα.Γενικοτερα τωρα μιλωντας, τα πουλια ειναι μεγαλο ερωτηματικο φετος,για τσιχλες μιλαω παντα.Για τις ημερομηνιες αυτες τα πουλια που εχουν φανει ειναι πολυ λιγα,σε κακες χροννιες ειχε καλυτερα μπασιματα σε αυτες τις ημερομηνιες.Αν δεν γινει κατι καλο το πολυ μεχρι την 1 βδομαδα του Νοεμβρη τα πραγματα δεν θα ειναι καλα.Μετα περιμενουμε το θαυμα.Μπασιματα τσιχλας μεσα Νοεμβρη ειναι σπανιες εξαιρεσεις.Η καλη μερα που λενε..απο το πρωι φαινετε.Παρηγορω γεγονος ειναι το οτι δεν εχουν φανει ακομα και αλλα μεταναστευτικα οπως ψαρονια π.χκαι αλλα μικρα.θα δειξει.Καλο θα ειναι να αναφερουνε, απο τις εξορμησεις μας, τι πουλια βρισκουμε πιασμενα!!!στην περιοχη εχει σημασια αυτο.

    φίλε ψαρόνια έχω δει αρκετά και την περασμένη Τρίτη και τη Κυριακή (χθες).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    petros στις #467734

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>petros wrote:</div>
    έτσι μ αρέσετε τα μέρη κρυφά μεν αλλά γράφουμε το σύνολο τις κάρπωσης …. έτσι για να πούμε ότι ξέρουμε μέρη ….(γιατι αραγε ?) τους ίδιους διαλόγους τους έχω ξαναζήσει στο Άρτεμις …. καπρίτσιο της τύχης πάλι με το ίδιο όνομα ……

    κύριοι στα γύρο βουνά της θεσσαλονικης εχει τσιχλες οχι πολλες αλλα αρκετες … στην διαθεση σας για όποια πληροφορία …. … τα πουλιά και τα μέρη δεν ανήκουν σε κανένα !!

    φίλε μάλλον για να το παίξω πονηρός και έξυπνος τα γράφω να είσαι σίγουρος………
    στα μέρη που κυνηγάω έχω πάει πααααρα πολλά άτομα πιστεψέ το,αλλα και αν δεν το πιστέυεις
    πάλι δεν με ενδιαφέρει καθόλου.
    δεν ξέρω τι κάνετε εσείς στα βόρεια,αλλα εγώ δεν θα μπώ φυλακή για κανέναν μ@λ@κα που
    ξεφιτρώνη απο το πουθενά στα 10 μέτρα μπροστά μου,την ώρα που είμαι έτοιμος να πατήσω.

    και κάτι τελευταίο,είμαι τόσα χρόνια μέλος στο άρτεμις και γράφω σχεδόν κάθε μέρα,και όπου
    μπορώ βοηθάω τους συναδέλφους κυνηγους όπου μπορώ και ξέρω
    δεν θα έρθει ο καθένας να μου πεί εμένα που γράφει μόνο μια φορά το χρόνο και αυτήν για
    να ειρωνευτεί το τι θα γράφω……

    ζητώ συγνώμη αν έθιξα τη εξοχότητα σας που είναι τοοοοοσα χρόνια μέλος του Άρτεμις και καθολικός αρθρογράφος του κτλ κτλ και φυσικά δε ανέχεται να του μιλάει ο ΚΑΘΕΝΑΣ . ουτε καν θα κάνω το κόπο να το σχολιάσω αυτό ……
    ΑΥΤΟ όμως που θα σχολιάσω είναι ότι στα μέρη που πηγαίνεις εσύ με το τοσοοοοοο πολύ κόσμο μήπως λέω μήπως σου περνάει από το μυαλό ότι μπορεί να λέει και κάποιος άλλος το ίδιο με σένα ??? εσύ ποτεεεεεεεεε δεν έχεις ενοχλήσει ? και μόνο από το τρόπο που γράφεις ,θεωρώντας το φορουμ , τα μέρη ,τα θηράματα δικά σου μου είναι αδύνατο να το πιστέψω .ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΞΕΧΑΣΑ δε σε ενδιαφέρει…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #467735

    δεν το λές σωστά,το σωστό είναι να (ανέχεται να του μιλάει ειρωνικά)ο ΚΑΘΕΝΑΣ
    αυτό είναι το σωστό.

    βεβαίως και έχω ενοχλήσει,και έχω ζητήσει συγνώμη και έχω πάει πιο κάτω,ωστε να μην ενοχλώ
    και να μην υπάρχει κίνδυνος για κανενός την σωματική ακεραιώτητα
    άν έχεις ακουστά βέβαια αυτές τις λέξεις.

    μάλλον ο δικός σου τρόπος που γράφεις είναι λιγάκι επιθετικός,και μάλλον πρέπει
    να ξαναρίξεις μια ματιά στους όρους του φόρουμ,περι τρόλ κτλ κτλ κτλ

    και επειδή είμαστε off απο το τόπικ καλύτερα να σταματήσει εδώ………..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #467737

    Καλησπέρα στην κυνηγοπαρέα.

    Παρασκευή, Σάββατο, Κυριακή & Δευτέρα βρέθηκα στην Πελοπόννησο (Αρκαδία & Μεσσηνία) και σε ημιορεινά μέρη για αγροτικές εργασίες. Λόγω βροχής καμία εναέρια μετακίνηση πουλιών, αλλά πιασμένες είχε αρκετές καθώς τα παρακείμενα πυκνά όπου ήμουν “έβραζαν”.

    Δυστυχώς λόγω φόρτου εργασίας (και άστατου καιρού που περιόρισε ακόμα περισσότερο τις αξιοποιήσιμες εργατικά και κυνηγετικά ώρες) δεν μπόρεσα να κυνηγήσω σχεδόν καθόλου, χτύπησα μόνο δυο που ήταν πιασμένες μέσα στις κυδωνιές με το που κατέβηκα από το αμάξι.

    Σίγουρα πουλιά δεν έχει πολλά γενικά (ας ελπίσουμε προς το παρόν), αλλά όσα έχουν έρθει φαίνεται να είναι πιασμένα σε σχετικά ψηλά και σφικτά μέρη.

    Μια σημαντική κατά τη γνώμη παράμετρος για την έντονη παρουσία των πουλιών όπου πήγα είναι πως είχαν πολλά “ντυμένα” και λίγα παρακείμενα περιβόλια με κυδωνιές, μηλιές, ροδιές (όλα τα ρόδια έχουν σκάσει πια), ενώ δεν έχουν ελαιώνα φέτος (σε αντίθεση με πέρσι) με αποτέλεσμα οι λίγες (και κάργα δακοφαγωμένες) ελιές που υπάρχουν να έχουν σχεδόν πάρει χρώμα και να πέφτουν (και οι δυο τσίχλες είχαν φάει τέτοιες ελιές).

    Καλή συνέχεια.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    petros στις #467739

    δεν το λές σωστά,το σωστό είναι να (ανέχεται να του μιλάει ειρωνικά)ο ΚΑΘΕΝΑΣ
    αυτό είναι το σωστό.

    βεβαίως και έχω ενοχλήσει,και έχω ζητήσει συγνώμη και έχω πάει πιο κάτω,ωστε να μην ενοχλώ
    και να μην υπάρχει κίνδυνος για κανενός την σωματική ακεραιώτητα
    άν έχεις ακουστά βέβαια αυτές τις λέξεις.

    μάλλον ο δικός σου τρόπος που γράφεις είναι λιγάκι επιθετικός,και μάλλον πρέπει
    να ξαναρίξεις μια ματιά στους όρους του φόρουμ,περι τρόλ κτλ κτλ κτλ

    και επειδή είμαστε off απο το τόπικ καλύτερα να σταματήσει εδώ………..

    ειρωνικό και επιθετικό τον χαρακτήρισες εσύ φίλε μου και τα υπόλοιπα τα είπες στηριζόμενος στη παλαιότητα σου ως μέλος του φόρουμ λες και αυτό δίνει κυρίαρχα δικαιώματα …. όσο για την ασφάλεια … σα μέλος του Πανελλήνιου Σύνδεσμος Εφέδρων Ενόπλων Δυνάμεων κάτι λίγα έχω ακούσει όσο για τους όρους του φόρουμ οκ έχεις ένα δίκιο και ζητώ συγνώμη >από τους συνάδελφους που τους κούρασα με το τρολαριζμα …..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    SpyrosK στις #467743

    Αγαπητοί φίλοι
    Απο την δυτική Ευρώπη που βρίσκομαι με την δουλειά μου σας διαβάζω και σας ζηλεύω
    Εγώ αρκούμαι σε …ολίγον απο sporting και …χαλβαδιαζω με τις φάσες που βολτάρουν μέσα στα πόδια μας, ειδικά το πρωί και το σούρουπο, αλλά ουτε λόγος για όπλο.
    Φάτε ματιά ψάρια δηλαδή
    Ελπίζω να ειναι καλή τςιχλοχρονια στην Ελλαδα και να μην τις σκοτώσετε όλες για να τουφεκισω καμμιά και εγω τα Χριστούγεννα που θα κατέβω.
    Ζεστές κάννες σε όλους και προσοχή, τα ¨άδεια¨ όπλα, τα κακά πυρομαχικά, η επίδειξη και η ασχετοσύνη σκοτωνουν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,861 έως 25,875 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων