ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,891 έως 25,905 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #467790

    Και η φωτο ..

    Μπράβο ρε Γιάννη !!Να μας κρατάς ψηλά το ηθικό !!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    axion στις #467808

    Καλησπερα,απο Χανια,σημερα τα πραγματα ηταν ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ,κατι λιγα ψαρονια,2 σμαρια φασσες στα ουρανια που εβγαλαν το μεροκαματο των εμπορων φυσιγγιων,χαχα και απο τσιχλες το κουλουρι.Παντως εγω δεν ειμαι αισιοδοξος για φετος,παιζει τα πουλια να περασαν απο αλλα καναλια της ευρωπης,τουρκια ιταλια,λογω του καιρου εδω,πιστευω οτι οι ημερομηνιες μεταναστευσης των πουλιων ειναι στανταρ και τα πουλια περασαν,μακαρι να βγω ψευτης,και να εχουμε μια κυνηγετικη χρονια σαν την περσινη(μακραν η καλυτερη τα τελευταια χρονια).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #467819

    Είδα τον καιρό. Νομίζω τελευταία ευκαιρία για μπάσιμο θα είναι από Παρασκευή 31 Οκτωβρίου έως 4 Νοεμβρίου. Για πιο κάτω δεν υπάρχουν προς το παρόν αξιόπιστες μετεωρολογικές προβλέψεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #467830

    Επειδή αρκετά γράφτηκαν για τα βουνά πέριξ Θεσσαλονίκης (όπου πράγματι ήμουν σε καλό μπάσιμο πριν 10 μέρες) το ΣΚ και χθες ήταν τίποτα. Ειδικά εχθές είχε πιο πολλά αυτοκίνητα από τσίχλες. Κυνηγούς δεν μπορούσα να μετρήσω αφού κάθε αυτοκίνητο αφήνει ένα σκοπό πάνω στο δρόμο να αποτρέπει του επόμενους και οι υπόλοιποι πιάνουν θέσεις μέσα στο πυκνό.

    Τσίχλες κοινές δεν πέρασαν παρά πραγματικά ελάχιστες (μονοψήφιες?) και οι κυνηγοί από τα τριάντα + αυτοκίνητα αρκέστηκαν σε 1-2 γερακότσιχλες από τις 10-20 που πέρασαν(ντόπιες ψηλωμένες). Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα παιδιά που γράφουν μέρος και ώρα και δέντρο ακόμα. Αλλά να λέμε και τα καλά και τα κακά.

    Επίσης περπατητό πέριξ Θεσσαλονίκης δεν άκουσα κανέναν να λέει ότι έκανε με αξιώσεις κάπου. Ας ελπίσουμε σε νέες αφίξεις για να σωθεί η παρτίδα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    xristos v 101 στις #467849

    σημερα περιξ θεσσαλονικης πολλα πουλια (μπασιμο) αλλα ολα ψηλωμενα ολα το βραδυ ακουγοντουσαν!!
    με αποτελεσμα 5 μικρες και 1 τσαρτσαρα..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    Παναγιώτης στις #467858

    Γεια σας παιδες το τετραημερο που περασε ηταν πολυ φτωχα τα πραγματα ειδικα εδω στα μεγαρα και τις γυρω περιοχες.κατα την γνωμη μου τα πουλια τα εχει μπλοκαρει ο καιρος και δεν μπορουν να κανουν ταξιδι με βροχη και κακοκαιρια.το ιδανικο θα ειναι να κανει ενα 3ημερο τουλαχιστον ξαστερια με βοριαδακι 3 μποφορ το ανωτερο για να κανει ενα καλο μπασιμο.αυτη ειναι η γνωμη μου και σε ελπισουμε για το καλυτερο.

    ΥΓ:θετικο ειναι οτι ακουω κοτσυφια αρκετα κατι που περσι τετοια εποχη δεν ισχυε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #467859

    σημερα περιξ θεσσαλονικης πολλα πουλια (μπασιμο) αλλα ολα ψηλωμενα ολα το βραδυ ακουγοντουσαν!!
    με αποτελεσμα 5 μικρες και 1 τσαρτσαρα..
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Το κυνήγι είναι τρόπος ζωής, είναι τέχνη, πρέπει να είσαι μάστορας στο είδος σου και όχι μακελάρης!!!!

    </div>

    Καλημέρα! Μπράβο Χρήστο! Επισης σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση,καθώς πολλά απο αυτά τα πουλιά που μπήκαν σε εσάς στα βόρεια θα προωθηθούν σίγουρα νότια μόλις το επιτρέψει ο καιρός..μας ανεβάσες το ηθικό γιατι έχουμε απογοητευθεί εδώ καθώς τώρα και 10 μέρες τα πουλιά εχουν κόψει μαχαίρι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    ΚΩΣΤΑΣ στις #467861

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΣΦΑΛΗ ΚΥΝΗΓΙΑ. ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ ΣΤΗΝ ΒΟΙΩΤΙΑ 14 ΤΣΙΧΛΕΣ ΠΗΡΑ. ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΟΜΩΣ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΟΥΛΙΑ .ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΤΥΠΗΣΑ ΜΙΑ ΤΣΙΧΛΑ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΠΕΖ ΧΡΩΜΑ. ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΣΑΜΩΣΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΣΙΧΛΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #467862

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΣΦΑΛΗ ΚΥΝΗΓΙΑ. ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ ΣΤΗΝ ΒΟΙΩΤΙΑ 14 ΤΣΙΧΛΕΣ ΠΗΡΑ. ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΟΜΩΣ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΟΥΛΙΑ .ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΤΥΠΗΣΑ ΜΙΑ ΤΣΙΧΛΑ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΠΕΖ ΧΡΩΜΑ. ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΣΑΜΩΣΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΣΙΧΛΑ.

    Καλώς ορισες Κώστα! 14 τσίχλακια μια χαρά τα πηγές! Έπρεπε να την βγάλεις μια φωτο να την βλέπαμε και εμείς…καλά κυνήγια και σε σένα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    Giorgos-BREDA στις #467866

    πωω και τσαρτσαρα!! εχω μεγαλη αδυναμια σε αυτες κ στις γερακοτσιχλες!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    ΚΩΣΤΑΣ στις #467869

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>ΚΩΣΤΑΣ wrote:</div>
    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΣΦΑΛΗ ΚΥΝΗΓΙΑ. ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ ΣΤΗΝ ΒΟΙΩΤΙΑ 14 ΤΣΙΧΛΕΣ ΠΗΡΑ. ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΟΜΩΣ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΟΥΛΙΑ .ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΤΥΠΗΣΑ ΜΙΑ ΤΣΙΧΛΑ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΠΕΖ ΧΡΩΜΑ. ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΣΑΜΩΣΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΣΙΧΛΑ.

    Καλώς ορισες Κώστα! 14 τσίχλακια και χαρά τα πηγές! Έπρεπε να την βγάλεις μια φωτο να την βλέπαμε και εμείς…καλά κυνήγια και σε σένα!

    πωω και τσαρτσαρα!! εχω μεγαλη αδυναμια σε αυτες κ στις γερακοτσιχλες!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    ΚΩΣΤΑΣ στις #467870

    γιαννη την εχω βγαλει φωτογραφια αλλα δεν τα παω καλα με την τεχνολογια.παντως ηταν turdus philomelos σε ολα ιδια με τις κοινες τσιχλες απλως ειχε ενα πολυ ανοιχτο μπεζ χρωμα .παντως θα προσπαθησω να ανεβασω φωτογραφια.ισως προκειται για χρωματικη ανωμαλια γιατι εχω ακουσει και περιπτωσεις με μπεκατσες που εχουν περιεργο χρωμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #467874

    Την επόμενη φορά που θα βγω για τσίχλες ,θα πάρω μαζί μου και τη μπάλα του
    μπάσκετ μπας και γίνει κανένα “μπάσιμο” της προκοπής!!!!!!.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    477
    diego στις #467879

    Τετραήμερο στην Πρέβεζα από τσίχλες η απόλυτη απογοήτευση…Χθες μπήκαν σε πολύ μεγάλα ύψη ελάχιστα κοτσύφια και γερακότσιχλες από φάσσες Δευτέρα κυρίως αλλά και Τρίτη μεγάλη κινητικότητα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #467885

    Καλησπέρα. Υπο συνεχες εκνευριστικό ψιλοβροχο κατι εγινε αποψε.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,891 έως 25,905 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων