ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,921 έως 25,935 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    ΚΩΣΤΑΣ στις #467945

    Όχι Νίκο ήταν τσίχλα 100%.Έχω βαρέσει πολλές φορές θυληκά κοτσύφια και ξέρω πως είναι.Όσον αφορά την φετινή χρονιά δεν την βλέπω καθόλου καλή ρε παιδιά.Αν αρκεστούμε σε 2 καλά περάσματα που έχει κάνει μέχρι τώρα καήκαμε!!!Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει με τους πληθυσμούς των πουλιών.Οσο πάει και χειρότερα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #467955

    Το οτι δεν ευνοεί ο καιρος τα πουλια να μπουν προς την χώρα μας δεν σημαίνει πως ο πληθυσμός τους εχει μειωθει τραγικά. Να μην τρελαθούμε κιόλας. Πριν 3 χρόνια που ηταν γεματος ο τόπος απο τσιχλες κάνεις δεν παραπονιοταν. Οποιαδήποτε ερευνα και αν διαβάσει κανείς θα δει οτι οι κιχλιδες δεν αντιμετωπίζουν προβλημα. Μην ξεχνατε οτι στους τοπους αναπαραγωγής δεν κυνηγιουνται τα πουλια. Οι κιχλιδες ειναι περασματιαρικα πτηνά και είναι εξαρτωμενα απο τον καιρο και θα πάνε οπου τα ευνοεί. Αυτη είναι η άποψή μου.
    Στο απογευματινο σημερα περασαν πολλά αλλα πολύ αργα και συρτα. 10 χτύπησα 8 βρηκα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #467977

    Καλησπερα σε ολους.Στις 28 του μηνα ημουν Κρανιδι.5 ωρες περπατημα σε πολλα διαφορετικα σημεια.Να πω την αληθεια δεν περιμενα να δω πουλια λογο τον σχεδον ανυπαρκων μπασιματων και της εποχης μιας και το μερος πιανει πουλια πιο αργα εκτος αν εχει πολλα πουλια οποτε φαινονται και πιο νωρις.Οταν κυνηγας ενα μερος πολλα χροννια και το ξερεις καλα ,αυτο βοηθαει να βλεπεις καποια πραγματα ειδικα οταν παρατηρεις και λεπτομερειες.Υπηρχαν λοιπον, παραδοξος, αρκετες πιασμενες τσιχλες,σε νουμερα που δεν δικαιολογουνται απο τα μπασιματα που εχουν γινει,αυτο σημαινει οτι η’ οτι τσιχλα μπηκε επιασε λογο ευνοικων συνθηκων τροφοληψειας η’μπαινουν πουλια που δεν τα βλεπουμε.Μαλλον το πρωτο συμβαινει,και ειναι κριμα μια τετοια τοσο ευνοικη χροννια να μην μπουνε πολλα πουλια.Μακαρι να βγω ψευτης αλλα δεν πιστευω οτι θα δουμε παρακατω μπασιματα μεγαλα.Ισως καποια τοπικα μπασιματακια κυριως βορεια Ελλαδα μεχρι αρχες Νοεμβρη.Μετα αναλογως τον καιρικων συνθηκων καποια μερη θα εχουν περισσοτερα καποια αλλα λιγοτερα πουλια.ΣΕ γενικες γραμμες ομως τα πουλια θα ειναι λιγα.μακαρι ξαναλεω να βγω ψευτης αλλα ετσι δειχνει το πραμα.Αν συμβει κατι αλλο θετικο τις μερες που ερχονται θα ειναι ενα μικρο θαυμα.Ειδομεν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #467994

    Χρίστο εγώ πιστεύω ότι ισχύουν και τα 2 που αναφέρεις.Μεγάλοι όγκοι πουλιών μπήκαν βράδυ και έπιασαν για τροφή!ο Μωριάς συνήθως βάζει πουλιά από ανατολικά και δυτικά παράλια,που σημαίνει ότι αυτά, δε τα είδε κανένας από Βορεια ή από κεντρική Ελλάδα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    ΚΩΣΤΑΣ στις #468027

    Γεια σας παιδιά,εχω σκεφτεί και εγώ ότι μπορεί ναχουν μπεί πουλιά που δεν έχουμε δει.Ομως δεν ισχύει γιατί δεν υπάρχουν ούτε μικρόπουλα τα οποία είναι δείκτης για το εάν έχει πουλιά η όχι.Πχ την Δευτέρα ήμουν Κωπαίδα και δεν είδα ούτε μία σιταρήθρα και επειδή έχω σπίτι εκεί ξέρω ότι κάθε χρόνο τέτοια εποχή σφύζει ο τόπος από σιταρήθρες και άλλα μικρόπουλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #468029

    Και εμένα μου κάνει μεγάλη εντύπωση γιατί στην Μεσσηνία που πήγα για 5 μέρες…περπατήσαμε πάρα πόλυ στον κάμπο και όχι μόνο. Από τον Μελιγαλά μέχρι το Κοπανάκι και από το Βασιλικό μέχρι το Ζευγολατιό…αλλά και στους Κωσταντίνιους…δεν πετούσαν παρά μόνο σπουργίτια και σπίνοι. :unsure:

    Οι ελίες φορτωμένες με καρπό…ο κάμπος μούσκεμα από νερά…αλλά οι τσίχλες πουθενά. Όλα τα καρτέρια σε Καλληρρόη, Βασιλικό και Κοπανάκι…άπραγα!! Στο περπατητό…τίποτα!! Μεγάλη πίκρα…ακόμη και στην απόφαση μας να ανέβουμε στου Κούβελα, μπας και τα πουλιά είναι ψηλά…γουρούνια μπορεί να είδαμε…αλλά τσίχλες ή φάσσες…άφαντες. :negative:

    Είναι σίγουρο ότι πουλιά δεν έχουν μπεί…και όσα μπήκαν έχουν πίασει σε μέρη που μόνο η ΕΜΑΚ μπορεί να τα κυνηγήσει. Ας ελπίσουμε ότι θα αλλάξει η κατάσταση. 🙁

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #468030

    Χρίστο εγώ πιστεύω ότι ισχύουν και τα 2 που αναφέρεις.Μεγάλοι όγκοι πουλιών μπήκαν βράδυ και έπιασαν για τροφή!ο Μωριάς συνήθως βάζει πουλιά από ανατολικά και δυτικά παράλια,που σημαίνει ότι αυτά, δε τα είδε κανένας από Βορεια ή από κεντρική Ελλάδα!
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ¨Μη ψάχνεις την ευτυχία,γιατί είναι πάντα μέσα σου!!¨
    Σπύρος – Αιγάλεω

    </div>

    τα πουλια ερχονται απο θαλασσα σε εμας κατω +1000000000000000000000000000000000

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    719
    KALTSDIM στις #468032

    σημερα????? :yahoo: ακομα τουφεκατε ????? :wacko:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #468034

    Καλημερα! Χανια σημερα τιποτα..2 ατομα 2 πουλια..αλλη μια μερα χωρις μπασιμο..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #468036

    Μαγκες καλημερα.
    Παρ’ολο που ειμαι εξωτερικο για τη δουλεια και δεν εχει κυνηγι για μενα φετος 😥 , οσο μπορω θα σας ενημερωνω ομως και για οτι μαθαινω ,διοτι μπορει να ειμαι μακρια αλλα ο νους μου και η σκεψη μου ειναι εκει οπως καταλαβαινετε….
    Οι τσιχλες κανανε πολυ καλο μπασιμο ηδη στα ορεινα μερη απο τη προηγουμενη βδομαδα και μιλαω για τα βουνα της Ηπειρου και μπαινουνε καθημερινα, εχει αρκετα πουλια και μεχρι τελος της αλλης βδομαδας πιστευω θα ειναι φουλ.
    Περδικες ετσι και ετσι βαρεσανε μερικες ομως και οι λαγοι ελαχιστοι αλλα αυτο εξαρταται κυριως και απο τις περιοχες.
    Τσιχλες παντως οπως δειχνει θα εχετε φετος γι’αυτο και σας ευχομαι καλα κυνηγια, παντα με προσοχη ομως, μη παρασυρεστε και τα ματια σας 14 γενικοτερα.
    Καλα κυνηγια σε ολους!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    ΚΩΣΤΑΣ στις #468038

    φίλε να σαι καλά μας έκανες να αισιοδοξήσουμε.Φαίνεται ότι τα πουλιά έχουν μείνει επάνω και μακάρι να κατέβουν και σε εμάς τους νότιους να χαρούμε λίγο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #468040

    εχθες την νυχτα περνουσαν αρκετα πουλια το θεμα ομως ειναι οτι ο καμπος εδω γενικα δεν εχει πουλια απο οτι βλεπω και ακουω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    lampros στις #468042

    Εγω πιστευω οτι αυριο θα εχει μπασιμο.!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    229
    Σπύρος στις #468047

    Παιδιά είναι γεγονός πως έχουμε όλοι αγχωθεί γιατί περνά ο καιρός. Ας το δούμε όμως από την άλλη πλευρά. Σίγουρα τα πουλιά δεν έχουν κάνει σοβαρά μπασίματα ως τώρα άρα είναι πίσω.
    Ας ελπίσουμε σε κάτι διαφορετικό από τις 2 τελευταίες χρονιές που γίνανε καλά μπασίματα και μετά ψάχναμε τις τσίχλες με το τηλεσκόπιο μέχρι τα επιστρόφια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #468052

    Μπράβο ρε Σπύρο, συμφωνώ απολυτα. Πέρυσι απο 10/10 μεχρι 10/11 έπιασα το οριο καρπωσης 9 φορες και ετριβα τα χερια μου. Μετα ομως??? Αδεια τα κλασσικά τσιχλοτοπια και στα καρτερια καφεδακι και τσιγαρο μπολικο πουλια όμως ελαχιστοτατα. Τι να το κάνω να τουφεκαω τον πρωτο μηνα και τους υπόλοιπους να μαζευω…χόρτα και κρύο τζαμπα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,921 έως 25,935 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων